Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Futbolo čempionatas statistikos veidrodyje

 
2007 11 22 0:00
Visagino "Interas" "pagerino" elitinės grupės komandų antirekordą.<br>fksuduva.lt nuotrauka
Visagino "Interas" "pagerino" elitinės grupės komandų antirekordą.
fksuduva.lt nuotrauka

Šių metų Lietuvos A lygos futbolo čempionate 10 komandų atstovavo 324 futbolininkai. Į turnyro lentelę įrašyti 558 įvarčiai (2006 metais 10 komandų įmušė 491), juos pelnė 148 žaidėjai.

Jau šeštus metus iš eilės kaip stabiliausia ekipa džiugina Panevėžio "Ekranas" - šį sezoną panevėžiečiams atstovavo 24 futbolininkai (pernai - 22). Visagino "Intero" gretose buvo net 58 žaidėjai, todėl "krito" visų laikų antirekordas - 49,* priklausęs Klaipėdos jaunimo rinktinei nuo 1996 metų. Ir individualiai pasižymėjo ekranietis - legionierius iš Moldovos Sergejus Pogrebanas dalyvavo visose čempionato rungtynėse. Taip pat 36 kartus aikštėje išvydome ir "Žalgirio" kapitoną Igorį Moriną.

Net 35 futbolininkai žaliojoje vejoje pasirodė tik po kartą.

Vartininkai ir legionieriai

Šį sezoną aukštu meistriškumu blykstelėjo "Žalgirio" vartininkai Ernertas Šatkus ir Marius Rapalis beveik nekeičiamas buvo klaipėdietis Arnas Lekevičius.

Penkios komandos turėjo po tris vartininkus, o "Kauno", "Vilniaus" ir "Šilutės" vartus gynė po keturis sargybinius. Tačiau net sunku patikėti, kad autsaideris "Interas" vieną atsakingiausių postų patikėjo net aštuoniems sportininkams, o tarp

jų buvo veteranas Audrius Dilys ir 2 futbolininkai - Nikolajus Miščenka ir Denisas Lavrinovičius - daugiau žaidę kitose pozicijose.

Į mūsų šalies komandas plūstelėjo dar didesnė legionierių banga. Nors jų meistriškumas dažnai kėlė šypseną ir nusistebėjimą, tačiau tapo savotiška mada. Visose komandose buvo net 84 užsieniečiai. Daugiausia - po 14 - jų turėjo "Kauno" ir "Vėtros" klubai. Net "Interas" laikinai priglaudė septynis kitiems nereikalingus užsieniečius. Po šešis turėjo "Žalgiris" ir "Šiauliai". Čempiono vartus gynė du užsieniečiai.

Rezultatyvumui įtakos turėjo autsaideriai

Pernai komandų rezultatyvumas buvo kritęs, nors autsaideris Kėdainių "Nevėžis" antrus metus į savus vartus praleido šimtą įvarčių. Šiais metais žaidėjai įmušė 552 įvarčius, o prie apskritojo stalo į "Kauno" ir "Šilutės" sąskaitas buvo įrašyta dar po tris įvarčius atitinkamai už varžovų neatvykimą ir anuliuotą rungtynių rezultatą (vidutiniškai per mačą - 3,1 įvarčio).

Vis dėlto rezultatyvumas padidėjo dėl akivaizdaus "Vilniaus" ir "Šilutės" komandų regreso ir "Intero" beviltiškumo. Visaginiečiai "pagerino" elitinės grupės komandų antirekordą.

Net 12 įvarčių į "Intero" vartus įmušė rezultatyviausias čempionato futbolininkas Povilas Lukšys. Žaidėjas nuginklavo šios komandos vartininkus per visas ketverias žaistas rungtynes.

16 kartų įmušta po tris ir daugiau įvarčių. Tarp "het-trick'ų" autorių buvo ne tik patyrę lyderiai P.Lukšys, M.Grigalevičius, R.Beniušis (visi trys pasižymėjo po 2 kartus), bet ir jauni M.Papšys ("Vilniaus" žaidėjas, sugrįžęs iš "Intero"), makedonas C.Čurlinovas, latvis I.Kirchneras (gynėjas).

Net 7 kartus po tris įvarčius įmušta į "Intero" vartus. Be to, L.Aničičius ir C.Čurlinovas "Interui" vartininką "nuginklavo" po keturis kartus, P.Lukšys rugsėjo 15 dieną tai padarė net 6 kartus.

Čempionai R.Beniušis ir M.Grigalevičius po 3 įvarčius įmušė perspektyviems "Atlanto" ir "Žalgirio" vartininkams A.Lekevičiui ir M.Rapaliui.

Užfiksuota 12 "savižudžių" įvarčių. Net 6 kartus savus vartininkus privertė kapituliuoti "Šilutės" žaidėjai. Kaip reta, spalio 6 dieną "Intero" vartininkas V.Solovjovas pasiuntė kamuolį už savųjų vartų linijos.

Rezultatų įvairovė

Kadangi komandų meistriškumas buvo labai nevienodas, todėl užfiksuotas net 21 rezultatų variantas (per du ankstesnius sezonus buvo po 19). Vis dėlto dominavo du minimalių pergalių 2:1 ir 1:0 rezultatai, atitinkami užfiksuoti 28 ir 24 kartus. Kitos dvikovos baigėsi taip: 1:1, 2:0 ir 3:0 - po 18 kartų, 0:0 ir 3:1 - po 13, 4:1 - 8, 4:0 - 7, 5:0 - 6, 6:0 ir 7:0 - po 5, 3:2 - 4, 6:1 -3, 2:2 ir 4:2 - po 2, 5:1, 5:2, 7:1, 8:0, 9:0 ir 10:0 - po 1.

Gerokai padidėjo pergalių trijų ir didesnių įvarčių skirtumu: nuo 34 pernai šoktelėjo net iki 58. Mat buvo negailestingai pliekiami ne tik autsaideriai, bet viena kitą "nokautavo" ir kitos komandos. "Žalgiris" rezultatu 4:1 nugalėjo prizininkes "Sūduvą" ir "Ekraną", tačiau gavo tokį pat atsaką nuo panevėžiečių ir 0:5 pralaimėjo "Kaunui". "Atlantas" 5:0 sutriuškino "Ekraną", bet patyrė dvi skaudžias nesėkmes. Tik čempionas išvengė gėdingo pralaimėjimo. "Vėtrai" pralaimėjimas 0:3 buvo įskaitytas anuliavus pergalę (3:1) prieš "Šilutę".

Geriau sekėsi aikščių šeimininkams. Jie iškovojo 87 pergales, svečiai - 60. Įvarčiai - 319:239.

Pagal pirmenybių nuostatus visos komandos privalo sužaisti vienodą rungtynių skaičių tiek savo aikštėje, tiek svetur. Tačiau ši taisyklė pažeidžiama jau kelerius metus iš eilės.

"Interas" neišpildė visų licencijavimo reikalavimų, todėl prisiglaudė Vilniaus "Žalgirio" stadione. Tačiau įlindo į skolas už aikštės nuomą, todėl po trejas rungtynes žaidė Panevėžyje ir Šiauliuose.

Intrigų sumažėjo

Pirmą čempionato įvartį kaunietis R.Beniušis įmušė jau antrą žaidimo minutę. Ekranietis V.Kavaliauskas per tą pačią dieną vėliau vykusias rungtynes "Šiaulių" vartininką privertė pasiduoti pirmą minutę. Dar kartą į minutę "tilpo" "Kauno" gynėjas M.Bagužis, prisidėjęs prie kuklios (2:1) pergalės prieš "Atlantą".

Paskutinę žaidimo minutę buvo įmušti tik aštuoni įvarčiai. Tik vienas jų turėjo lemiamos reikšmės. Labai simboliškai pasižymėjo "Šiaulių" komandos snaiperis

V.Raskovas. Įspūdingai finišavę šiauliečiai 2:1 nugalėjo "Vėtrą" ir pakoregavo turnyro lentelę.

Dvylika įvarčių buvo pasiekta nustatytam rungtynių laikui jau pasibaigus. Tačiau per teisėjo pridėtą laiką tik kartą pavyko išsigelbėti "Kaunui" (2:2 su "Ekranu") ir išplėšti po pergalę vienodu rezultatu 2:1 "Žalgiriui" rungtynėse Klaipėdoje, o "Ekranui" namie su "Šiauliais". "Vėliausią", bet tragiškiausią ir vienintelė įvartį į savo vartus Marijampolėje įsimušė žalgirietis R.Vilėniškis. Tada sostinės komandai iš rankų ir pradėjo slysti medaliai.

"Egzekucijų" įvairovė

Visada pagyvėjimą tribūnose ir emocijas aikštėje sukelia skirti 11 metrų baudiniai. Šiais metais į 11 metrų žymą buvo parodyta 50 kartų (pernai - 53). Visos komandos turėjo galimybę pasireikšti, bet tik "Kaunas" išvengė šios nemalonios procedūros.

Net 9 baudinius mušė "Ekrano" futbolininkai, tačiau po kartą tikslo nepasiekė P.Lukšio ir D.Bičkos smūgiai. Devynis kartus kamuolį ant 11 metrų žymos statė ir "Šiaulių" futbolininkai. Tačiau net trys šūviai iš eilės nepasiekė tikslo (2 kartus

V.Raskovo smūgius atrėmė vartininkai). Su kitomis šešiomis užduotimis puikiai susidorojo gynėjas I.Kirchneris. Per dvejas rungtynes latvis realizavo po du baudinius. Atlantietis L.Aničičius pavertė įvarčiais visus šešis skirtus baudinius. Simboliška, kad jis realizavo ir paskutinį sezono baudinį per vienintelę "Sūduvos" "egzekuciją".

Labiausiai nukentėjo "Interas", nes tik sykį iš trylikos pasižymėjo vartininkas P.Dubrovskis, kai atrėmė V.Raskovo smūgiuotą kamuolį. Fortūna labiausiai šypsojosi "Žalgiriui", nes tik kartą iš keturių kamuolys suspurdėjo jo vartuose. R.Ledesmos ir R.Beniušio neįmušti įvarčiai leido žalgiriečiams pasiekti lygiąsias ir iškovoti pergalę.

Šešis kartus savo tvirtovę apgynė vartininkai (E.Šetkus, G.Arlauskis, B.Stefanovičius, A.Lekevičius, P.Dubrovskis ir V.Žutautas) ir tiek pat kartų šalia vartų smūgiavo "baudėjai".

"Tėvai ir sūnūs"

Vyriausiasis čempionato dalyvis buvo "Vėtros" vartininkas V.Žutautas. Jam liepos 18-ąją sukako 36-eri. Dvejais metais jaunesnis "Ekrano" saugas D.Bička, trejais - E.Poderis iš "Žalgirio" ir D.Maciulevičius iš "Sūduvos".

Šiems futbolininkams į sūnus tiktų keli "Vilniaus" ir "Intero" jaunuoliai, gimę jau nepriklausomoje Lietuvoje. Nustatyti paties jauniausio nepavyko, nes buvo leista žaisti be papildomų paraiškų.

Tikra "žvaigždute" galima laikyti Arvydą Novikovą, kuriam gruodžio 18 dieną sukaks 17 metų. Jis jau spėjo pasižymėti Lietuvos jaunių rinktinėse ir atkreipti žinomų užsienio klubų dėmesį.

Treneris nosinės vietoje

Sporto pasaulyje jau seniai nusistovėjo samprata, kad pergales laimi tik sportininkai, o už pralaimėjimus atsako vien treneriai. Net ordinais apdovanoti treneriai neretai sulaukia nemenko pažeminimo.

Tačiau kas vyksta mūsų futbole - sunku suvokti. Visos klubų vadybos dėmės "nušluostomos" trenerių mundurais. Šiais metais sezoną baigė tik trijų - "Atlanto", "Vilniaus" ir "Sūduvos" - klubų vyriausieji treneriai. "Kauno" klube strategai keitėsi net šešis kartus.

Temidės nuopelnai ir "išdaigos"

Pirmenybių kovoms vadovavo 15 teisėjų iš Kauno (5), Klaipėdos (5), Vilniaus (2), Šiaulių (2) ir Telšių (1).

Futbolininkams parodyta rekordiškai daug - beveik pusseptinto šimto geltonųjų kortelių ir 27 žaidėjai pašalinti iš aikštės. Tiesa, pernai "aukščiausia" bausmė buvo skirta net 37 kartus.

Daugiausia prasižengė "Atlantas" - 85 įspėjimai, 5 pašalinimai iš aikštės. Nuobaudų neišvengė žaidžiantis treneris Rimantas Žvingilas bei į tribūną nuo atsarginių suolelio buvo išprašytas pagrindinis strategas Vacys Lekevičius. Tai tampa savotiška klubo tradicija.

Vienu pašalinimu daugiau už klaipėdiečius nusipelnė "Šiaulių" žaidėjai. "Sūduvos" futbolininkas T.Mikuckis aikštę ne savo noru paliko 2 kartus - vienintelis šioje komandoje. Po kartą buvo pašalinti "Kauno", "Ekrano", "Žalgirio" ir "Intero" žaidėjai. Beje, visaginiečiai žaidė itin korektiškai ir buvo įspėti tik 38 kartus.

Antirekordininkais tapo žalgiriečiai Anatolijus Ostapas ir Raimondas Vilėniškis - po 11 įspėjimų. Įdomu, kad legionierius iš Moldovos tęsė pernykštę komandų seriją (9 įspėjimai ir pašalinimas), o gana korektiškas R.Vilėniškis tiesiog pratrūko įvairiais nusižengimais.

Už paskutinės vilties pražangas iš aikštės buvo pašalinti 4 vartininkai. Dviem atvejais į vartus teko stoti aikštės žaidėjams. Pirmą kartą mūsų futbolo istorijoje - gegužės 8 dieną - savotišku "Het -trick'u" buvo lemta pasižymėti "Vėtros" puolėjui R.Karčemarskui. Jis per rungtynes su "Šiauliais" pelnė įvartį, o pašalinus iš aikštės po pakeitimo žaidžiantį vartininką P.Valinčių, 88-ąją minutę atrėmė V.Raskovo smūgiuotą kamuolį nuo 11 metrų žymos. Tačiau po trijų minučių buvo bejėgis po neįspūdingo A.Zabaros spyrio, kuris "sušlapino" rezultatą (1:2).

Spalio 24 dieną taip pat "Vėtros" stadione iš aikštės buvo pašalintas "Atlanto" vienintelis vartininkas P.Pocius. Nuo 64 minutės klaipėdiečio vartus gynė saugas D.Navikas. Per pusvalandį aikštės šeimininkai jį nuginklavo tik kartą ("Vėtra" laimėjo 3:1).

Tikrai retas įvykis nutiko per paskutinį turą Klaipėdoje, kai traumą patyrusį aikštės teisėją A.Kontrimą pakeitė jo asistentas A.Makarevičius.

Rungtynių protokolų pildymas vis dar tebėra lyg Achilo kulnas.

Net du teisėjai supainiojo "Atlanto" kroatus M.Siličių ir L.Aničičių: vienas pastarąjį už tariamai antrą įspėjimą buvo pašalinęs iš aikštės, o paskui grąžino. Kitas įskaitė aiškų rezultatyviausio "Atlanto" puolėjo įvartį kolegai M.Siličiui.

Vienas teisėjų įrašė neteisingą rungtynių rezultatą (įvarčius nurodė teisingai), o kitas pelnytą įvartį 89-ąją minutę skyrė 89-ajam numeriui, kuris apskritai nebuvo įtrauktas į protokolą.

Įeinančių į aikštę ir pakeistų žaidėjų skiltys supainiotos nemažai kartų.

Kaip žinoma, paskutines rungtynes Panevėžyje žaidė tik 9 "Intero" futbolininkai, bet protokole teigiama, kad jų buvo net 15 - visa komanda ir 4 atsarginiai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"