Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Futbolas už aikštės ribų

 
2011 03 24 0:00
2007-ųjų vasarą "Legia" aistruoliai bandė įvesti savo tvarką Vilniuje.<br>Petro Malūko nuotrauka
2007-ųjų vasarą "Legia" aistruoliai bandė įvesti savo tvarką Vilniuje.
Petro Malūko nuotrauka

Žinią, kad Kaune draugiškas futbolo rungtynes žais Lietuvos ir Lenkijos futbolo rinktinės, su nerimu sutiko šalies policijos pareigūnai. Jie ėmė sukti galvas, kaip pažaboti nevaldomu charakteriu garsėjančius gretimos šalies futbolo aistruolius.

Lietuvos ir Lenkijos futbolininkai susitiks rytoj 21.30 val. Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadione. Praėjusią savaitę lietuvių treneris Raimondas Žutautas dėliojo būsimųjų rungtynių planą: "Komandos sudėtis dviem trečdaliais skirsis nuo įprastinės. Antrajame kėlinyje leisime parungtyniauti visiems žaidėjams."

"Koks antrasis kėlinys? Juk atvyksta du tūkstančiai karingų Lenkijos futbolo aistruolių", - ironizavo futbolo gerbėjai.

Lenkų ultros laikomos labiausiai organizuota futbolo palaikymo grupuote Europoje, galinčia akimirksniu sukelti riaušes ir pridaryti didžiulių nemalonumų. Neseni prisiminimai apie Lenkijos klubų aistruolių vizitus Lietuvoje verčia rimtai pasirūpinti rytdienos rungtynių saugumu.

Karti patirtis

Lenkijos futbolo rinktinė Lietuvoje vieši pirmą kartą. Tačiau lenkų aistruolių jėgą mūsų šalies pareigūnai patyrė jau anksčiau. Krikštas įvyko 2007-ųjų vasarą, kai UEFA Intertoto turnyro burtai suvedė Vilniaus "Vėtrą" ir Varšuvos klubą "Legia".

2,5 tūkst. aršiausių šios komandos aistruolių per rungtynes sukėlė riaušes. Šių eilučių autoriui tuomet taip pat teko atsidurti įvykių epicentre, šalia skriejančių metalinių strypų, akmenų, sproginėjančių petardų ir ašarinių dujų debesies. Apie 1,5 tūkst. vienoje tribūnoje susispietusių lietuvių nerimaudami stebėjo, kuo viskas baigsis. Lietuvos policija tąkart atsilaikė ir atstūmė karinguosius svečius. Nemažai prie to prisidėjo ir "Legia" klubo darbuotojas, per garsiakalbį maldavęs chuliganų atsitraukti.

Dar vienas išbandymas pareigūnų laukė praėjusią vasarą. UEFA Europos lygos varžybose susikirto "Šiaulių" ir Krokuvos "Wisla" keliai. Tuomet, padedami kolegų iš Lenkijos, pareigūnai karingai nusiteikusiems aistruoliams iškart uždėjo apynasrį. Buvo kruopščiai tikrinamos visos į miestą atvykstančios transporto priemonės su lenkiškais numeriais. Taip sulaikyta pusšimtis aršiausių "Wisla" gerbėjų, iš jų atimta daugybė šaltųjų ginklų. Po tokios operacijos per rungtynes buvo išvengta neramumų.

Praėjusią vasarą draugiškas rungtynes Vilniuje su "Žalgiriu" žaidė Gdansko "Lechia". Apie pusantro šimto šios komandos gerbėjų bandė provokuoti šeimininkų žiūrovus, tačiau aistras greitai nuramino atvykusios papildomos policijos pajėgos.

Pasiilgę rinktinės

"Saugumo klausimas - Lietuvos futbolo federacijos (LFF) kompetencija. Ji turi rūpintis, kad būta išvengta neramumų", - įsitikinęs S.Dariaus ir S.Girėno stadiono direktorius Vytas Snarskis.

Lietuvos futbolo rinktinių direktorius Robertas Tautkus prieš kelias dienas LŽ aiškino, kad svečių aistruoliai į rytdienos rungtynes užsisakė 800 bilietų. V.Snarskio įsitikinimu, turėtų atvykti apie 2000 lenkų. Bet kokiu atveju, LFF lenkų gerbėjams rezervavo stadiono F ir G sektorius, kur telpa apie 3 tūkst. žiūrovų - maždaug trečdalį visų tribūnų. Neabejojama, kad minėtieji sektoriai bus pilni. Be abejo, policija turėtų rengtis blogiausiam scenarijui.

"Į šiuos sektorius bus įrengtas atskiras įėjimas. Net jei atsiras lenkų, pirkusių bilietus į kitus sektorius, jie bus siunčiami į bendrą tribūną. Atvyks Lenkijos saugumo darbuotojų. Jie turi specialią kartoteką ir padės identifikuoti agresyviausius jau anksčiau pasižymėjusius chuliganus", - dėstė R.Tautkus.

Žinant, kad rungtynės bus draugiškos, tokia svečių sirgalių gausa gali stebinti. Lietuvos ultrų bendruomenės lyderis Ingvaras Butautas tokį lenkų antplūdį aiškina paprastai: "Jie pasiilgę savo rinktinės. Lenkija rengia 2012 metų Europos čempionatą ir atrankos varžybų nežaidžia. Todėl gerbėjai gausiomis pajėgomis paskui rinktinę vyksta net į draugiškas rungtynes užsienyje."

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Remigijus Stukas nenorėjo atskleisti, kiek pareigūnų bus dislokuota rytoj Kaune. Tačiau R.Tautkus atskleidė, kad per rungtynes tvarką stadione palaikys 1600 saugumo tarnybų ir policijos darbuotojų.

Beribis išradingumas

Lietuvos saugumo tarnyboms galvos skausmą kelia ne tik savų žiūrovų saugumas. Lenkijos klubų aistruoliai ne sykį kariavo tarpusavyje per rinktinės rungtynes. Šioje šalyje vyrauja didžiulė priešprieša tarp galingiausių grupuočių - "Legia" ir Poznanės "Lech" gerbėjų. Agresyvumu garsėja ir "Lechia", Lodzės "Widzew", Gdynės "Arka" bei kitų klubų aistruoliai. Savo santykius jie aiškinasi kumščiais ne tik per nacionalinių pirmenybių rungtynes.

"Anksčiau per Lenkijos rinktinės rungtynes klubų aistruoliai ne kartą pliekėsi tarpusavyje. Aršesni yra pietiečiai, jie linkę mosuoti kirviais. Šiaurinių regionų gerbėjai labiau demonstruoja savo kūno jėgą. Prieš keliolika metų Lenkijos futbolo sąjunga, norėdama sumažinti aistruolių priešpriešą, uždraudė jiems į rinktinės rungtynes ateiti su palaikomų klubų atributais", - pasakojo I.Butautas.

Taigi policijai teks stengtis, kad būtų išvengta ir lenkų tarpusavio skerdynių.

R.Stukas sakė, kad penktadienį Kaune budės sustiprintos policijos pajėgos, bus dirbama pagal pernykštį Šiaulių policijos pavyzdį. "Kruopščiai tikrinsime visas lenkiškas transporto priemones", - tikino jis.

Vis dėlto futbolo aistruoliai nestokoja išradingumo. Prieš trejus metus LFF dėl netinkamo elgesio uždraudė "Kauno" gerbėjams atvykti į rungtynes Panevėžyje. Policija laukė kauniečių autobuso pietinėse Panevėžio prieigose ir ketino sulaikyti juos iki tol, kol vyks rungtynės. Tačiau apsukrieji kauniečiai į Panevėžį atvyko pavienėmis transporto priemonėmis iš šiaurinės miesto pusės ir pateko į rungtynes netrukdomi. Dar anksčiau Vilniaus policija Minsko plente tykojo kovingųjų Baltarusijos futbolo chuliganų. Tačiau šie savo kelionės tikslą ramiai pasiekė autobusu iš Latvijos. Neabejojama, kad išradingumą gali pademonstruoti ir lenkai.

Rengia provokaciją?

Lenkijos futbolo aistruoliai paprastai politinėmis provokacijomis nepasižymi, bet būgštaujama, kad Kaune nepavyks to išvengti. Kovo pradžioje "Legia" ultros pasisiuvo skandalingą vėliavą. Joje matomi užrašai Vilnius, Lvovas, šių miestų herbai, o vėliavos centre - Lenkijos Respublikos herbas. Be abejo, idėjos autoriai norėjo priminti didingą savo šalies istoriją - XVII amžiuje tuometės Žečpospolitos (Abiejų Tautų Respublikos) teritorijos apėmė ir dabartinę Lietuvą su Vilniumi ir Ukrainą su Lvovu. "Legia" ultros idėjos reikšmę aiškino savaip. Esą Vilnius simbolizuoja maršalą Jozefą Pilsudskį. Šis Pirmojo pasaulinio karo veikėjas laikomas vienu "Legia" klubo steigėjų. O J.Pilsudskio širdis palaidota Vilniuje. Lvovą "Legia" ultros laiko Lenkijos futbolo lopšiu: ten steigėsi pirmieji lenkų futbolo klubai, ten gimė legendinis "Legia" treneris Kazimieras Gorskis. Tačiau Lenkijos futbolo sąjungos (PZPN) tokios interpretacijos nesužavėjo. PZPN uždraudė naudoti šią vėliavą dėl nacionalistinių motyvų. Įdomu, ar vėliava "Vilnius-Lvovas" ir Lietuvos-Lenkijos rungtynės tėra sutapimas? Tokios vėliavos demonstravimas per rytojaus rungtynes lietuvių tikriausiai nesužavėtų.

Lenkai ne škotai

Daugeliui kyla klausimas, kam lietuviams reikėjo užsitraukti tokį vargą ir atsakomybę, juk rungtynės tik draugiškos ir varžovą galima pasirinkti.

"Nuo seno palaikome draugiškus santykius su PZPN, tad nutarėme pasikviesti lenkų rinktinę. Be to, nesinorėjo nuvilti 2 tūkst. mūsų aistruolių, kurie yra įsigiję abonementus į visas rinktinės namų rungtynes", - teigė R.Tautkus.

Ne paslaptis, kad lietuviams sunkiai pavyksta rasti pajėgių varžovų draugiškoms rungtynėms. Tačiau nė vienai komandai nebus naudos, jei rytojaus susitikimas pavirs riaušėmis ir smurto proveržiu. Ne visi lenkų sirgaliai atvyks tik linksmai pašėlti.

LFF prezidentas Liutauras Varanavičius ne kartą deklaravo, kad palaiko puikius santykius su Kauno policija. Atrodo, kad šį kartą jis policininkams padarė meškos paslaugą.

"Kauno policija turi patirties, ne kartą susitvarkė su keliais tūkstančiais škotų", - ramino R.Tautkus. Vis dėlto škotų ir lenkų lyginti nederėtų. Pirmieji laikomi draugiškiausiais ir taikiausiais aistruoliais pasaulyje, antrieji ne sykį pridarė savo šalies futbolo vadovams rimtų nemalonumų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"