Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

C.Laszlo į lietuvių širdis neprisibeldė

 
C.Laszlo (kairėje) nerado bendros kalbos su Lietuvos futbolininkais.
C.Laszlo (kairėje) nerado bendros kalbos su Lietuvos futbolininkais. LFF nuotrauka

Geras oratorius, bet ne koks savo srities specialistas. Tokį vengro Csabos Laszlo paveikslą galima nutapyti atidžiai peržvelgus jo pusantrų metų nuveiktą darbą Lietuvos rinktinės vyriausiojo trenerio pareigose.

Lietuvos futbolo federacija (LFF) vengrą rinktinės vyriausiuoju treneriu pasirinko 2012 metų sausio 18 dieną. 2013 metų rugsėjo 12-ąją pranešta apie skyrybas su šiuo strategu. Per beveik 600 dienų vengras Lietuvoje nenuveikė nieko ypatingo. Lietuvos rinktinė sužaidė 16 draugiškų ir oficialių rungtynių, iškovojo vos dvi pergales. Pasaulio čempionato atrankos varžyboms artėjant prie pabaigos, lietuviai turi 8 taškus po 8 rungtynių ir savo grupėje yra ketvirti. LŽ apžvelgė C.Laszlo karjeros periodą Lietuvoje.

Tik kalbos

Vos atvykęs į Lietuvą treneris iš Vengrijos pasižymėjo ilgomis ir skambiomis kalbomis. "LFF priėmė teisingą sprendimą, pasirinkdama mane. Jei jūs vairuojate automobilį ir pastebite, kad yra rimtų gedimų, ką darote? Sustabdote mašiną ir stengiatės viską sutvarkyti, kad toliau važiuotumėte saugiai, - viename pirmųjų interviu, duotų dienraščiui "Lietuvos žinios" sakė C.Laszlo ir pridūrė: - Man nereikia, kad apie mane kalbėtų kaip apie darbininką. Pats žinau, kad toks esu." Po kurio laiko viename Škotijos dienraštyje pasirodė interviu su C.Laszlo, kuriame vengras kalbėjo taip: "Lietuvoje į darbą ateinu 8 val., išeinu 18 val. Lietuviams iš pradžių tai buvo neįprasta." Po šio pareiškimo net LFF darbuotojai ėmė krizenti. "Jis ateina Grinvičo laiku, išeina - Mongolijos laiku (abu regionus skiria 7 laiko juostos - aut.)", - neformaliame pokalbyje yra pajuokavęs vienas federacijos darbuotojas.

Apmaudu, bet C.Laszlo Lietuvoje išgarsėjo skambiomis kalbomis, bet ne konkrečiai nuveiktais darbais.

"Treneris labai gražiai pakalbėjo, pateikė puikius savo planus. Bet kai juos reikėjo paversti realiais darbais, pamatėme, kad kalbėti yra kur kas lengviau, nei dirbti", - pareiškė LFF prezidentas Julius Kvedaras.

C.Laszlo visuomet kalba daug. Jo spaudos konferencijos trukdavo beveik valandą, bet žurnalistai užduodavo vos kelis klausimus. Tiesiog įsiterpti į ilgą trenerio monologą būdavo be galo sunku. Vengro aistrą kalbėti sykį pašiepė škotai. Škotijoje C.Laszlo dirbo 2008-2010 metais, kai treniravo Edinburgo "Hearts" komandą. Vienoje humoro laidoje treneris buvo parodijuojamas. Esą praeivis jo paklausė, kiek yra valandų. Vengro atsakymas buvo toks ilgas, kad klausimą uždavęs žmogus virto skeletu.

Stebuklų neparodė

C.Laszlo paslaugos LFF turėjo atsiliepti ir finansiškai. LŽ duomenimis, per mėnesį treneris gaudavo 7 tūkst. eurų algą. Vadinasi, per 19 mėnesių jis galėjo uždirbti 133 tūkst. eurų. Kitaip tariant - maždaug 460 tūkst. litų išleista treneriui, nepateisinusiam vilčių.

"Nepasakyčiau, kad C.Laszlo išmokė mus žaisti futbolą, - sakė Lietuvos rinktinės kapitonas Tomas Danilevičius, kurio pastaruoju metu strategas į rinktinę nebekvietė. - Daug metų žaidžiu užsienyje ir žinau štai ką. Jei į komandą ateina treneris užsienietis, jis privalo būti geresnis už vietinius specialistus, iš jo reikalaujama dvigubai daugiau. C.Laszlo niekuo nenustebino, ir Lietuvoje turime neprastesnių trenerių."

"Galbūt ir buvo galima leisti treneriui pabaigti šį atrankos ciklą, bet kokia iš to nauda? - retoriškai klausė buvęs rinktinės treneris Algimantas Liubinskas. - Viskas buvo tik akių dūmimas. Pažadai išmokti lietuviškai, jauninti komandą. Žinome, kas iš to išėjo. Atvirai pasakius, nelaikiau aš jo rimtu treneriu ir pritariu T.Danilevičiaus minčiai, kad lietuvių treneriai nėra prastesni."

"Esu pripratęs tiesą rėžti į akis ir kai treneris paliko postą, kritikuoti jį galbūt nėra etiška. Bet prisipažinsiu, kad C.Laszlo atleidimas manęs nenustebino. Reikia pripažinti, kad tai ne tas specialistas, su kuriuo mūsų rinktinė galėtų eiti toli", - kalbėjo saugas Deividas Šemberas.

Klausantis C.Laszlo, kartais atrodydavo, jog treneris tarp eilučių nori pasakyti, jog kai kuriuos sprendimus jis turi priimti gaudamas nurodymus "iš aukščiau". Bet D.Šemberas mano, kad treneris LFF spaudimo nejuto: "Mano žiniomis, niekas C.Laszlo įtakos nedarė, netrukdė jam dirbti. Treneriui buvo suteikta nemažai laisvės. Taip ir turėtų būti."

T.Danilevičius mano, kad C.Laszlo pats sau darė spaudimą: "Kartais jis pats sau prieštaravo. Žadėjo kovoti dėl aukštų vietų grupėje ir reitinge. Kai prastėjo rezultatai, keitėsi ir jo nuomonė. Manau, kad nereikia iš anksto prisižadėti to, ką sunku pasiekti."

Geriau lietuvis

"Stebėjau rungtynes Rygoje su Latvija, po dvikovos bendravau su žaidėjais. Pastebėjau, kad komandoje nebėra vienybės. Žaidėjai skundėsi, kad nesupranta, ko iš jų nori treneris. Nebuvo kryptingo darbo ir tai atsiliepė rezultatui", - stebėjosi A.Liubinskas, kad C.Laszlo per tiek laiko nerado bendros kalbos su futbolininkais.

Atleidus C.Laszlo, Lietuvos rinktinei vadovaus jo asistentu buvęs Igoris Pankratjevas. 49 metų treneris pasižymi emocingu charakteriu. Pakanka prisiminti, kad 2006 metais, būdamas Vilniaus "Žalgirio" treneriu, po rungtynių jis smogė teisėjui Viktorui Chileckiui ir buvo nubaustas 15 rungtynių diskvalifikacija. Tačiau vėliau šio trenerio biografijoje panašių išsišokimų nebebuvo.

"Igoris yra patyręs specialistas, dirbęs su Lietuvos klubais, jaunimo rinktine, todėl su šia užduotimi susidoros, - neabejojo A.Liubinskas. - Tačiau labiau stebina kai kas kita. Neva C.Laszlo dirbo blogai, o štai jo asistentai yra geri. Manau, kad atsakomybę dėl nesėkmių turėtų prisiimti visi."

Lietuvos futbolą puikiai išmanantis buvęs rinktinės strategas pripažįsta, kad nacionalinės komandos laukia sunkūs laikai. A.Liubinskas nemano, kad LFF turėtų vėl minti ant to paties grėblio ir samdytis užsienietį: "Rinktinė priartėjo prie kartų kaitos. Kas kitas, jei ne vietinis specialistas perpras lietuvių mentalitetą. Tokioje situacijoje svarbu, kad treneris suprastų jauno žaidėjo mąstymą, mentalitetą, norus, nebūtų kalbos barjero. Mano nuomone, prireiks dviejų atrankos ciklų, kad rinktinė vėl subręstų ir galėtų kažko siekti. Tik kai trūks pusės žingsnio iki skambių pergalių, galėsime kviesti Dicką Advocaatą, Guusą Hiddinką ar dar ką nors..."

"Visuomet buvau tokios nuomonės, kad jei treneris iš užsienio, jis turi būti aukšto lygio. Deja, LFF nėra pajėgi samdyti tokį specialistą. Todėl manau, kad geriausia kviesti lietuvį trenerį, kuris tikrai būtų ne prastesnis už C.Laszlo, ir su juo kantriai siekti aukštumų", - antrino D.Šemberas.

C.LASZLO KARJERA LIETUVOJE

* LFF vengro kandidatūrą pasirinko 2012 metų sausio viduryje o visuomenei pristatė po mėnesio. Pirmojoje C.Laszlo spaudos konferencijoje vos tilpo visi žurnalistai, o ankštoje salėje aidėjo skambūs pareiškimai. "Darbas su bet kuria Europos rinktine kiekvienam treneriui yra garbė. Man reikia žaidėjų, kurie bėgtų kaip Cristiano Ronaldo, kovotų kaip Gennaro Gattuso ir įmuštų tris įvarčius turėdami vieną progą. Aš žaidėjų neskirstau į vyresnius ir jaunesnius. Rinktinei turi atstovauti visi geriausi žaidėjai, o kartų kaita vykti natūraliai. Noriu tapti Lietuvos dalimi. Po kelių mėnesių aš jau pramoksiu jūsų kalbos", - tvirtino C.Laszlo, vėliau ir pats pasiklydęs savo postringavimuose.

* Rinktinės trenerio debiutas buvo prisvilęs. 2012-ųjų gegužę Šveicarijoje Lietuvos rinktinė lygiosiomis 0:0 sužaidė su Rusija, bet šių rungtynių nepripažino FIFA, nes... dvikovai vadovavę teisėjai neturėjo reikiamos kvalifikacijos. Po kelių dienų lietuviai gėdingai pasirodė Baltijos taurės turnyre, 0:5 pralaimėję latviams ir 0:1 estams.

* Pasaulio čempionato atrankos varžybų pradžia nebuvo sėkminga. Rugsėjį lietuviai 1:1 sužaidė su slovakais, 0:2 pralaimėjo graikams. Po mėnesio 2:0 nugalėjo Lichtenšteiną, bet 0:3 neatsilaikė prieš bosnius. Jau tuomet C.Laszlo ėmė vis garsiau kalbėti apie galimybę sėkmingai pasirodyti 2016 metų Europos čempionato atrankos varžybose ir pareiškė, kad šiame atrankos cikle jį tenkintų ir 10 taškų bei 4 vieta grupėje.

* Lapkritį po pralaimėjimo draugiškose rungtynėse Armėnijai 2:4, Lietuvos rinktinė FIFA reitinge nukrito į žemiausią visų laikų 119 poziciją. "Tai dugnas. Tikroji mūsų vieta - pirmame 70-tuke. Manau, kad po metų ten ir būsime", - tuomet tvirtino treneris.

* Kovą mūsiškiai dar kartą sužaidė viltingomis lygiosiomis (1:1) su slovakais, bet netrukus draugiškose rungtynėse gavo skaudų albanų antausį - 1:4.

* Birželį vykusios pasaulio čempionato atrankos rungtynės Vilniuje su Graikija lietuviams buvo paskutinė galimybė mėginti vytis lyderius. "Jei laimėsime, po rungtynių spaudos konferencijoje aš kalbėsiu lietuviškai", - pažadėjo vengras. Lietuva pralaimėjo 0:1, o C.Laszlo lietuviškai taip ir neprabilo.

* Rugpjūtį Lietuvos rinktinė gavo nykštukinio Liuksemburgo antausį - 1:2. Kad trenerio kėdė stipriai klibėjo jau tuomet, galima suprasti iš jo elgesio. Po dar vienos nesėkmės strategas pirštu dūrė į žaidėjus: "Esu piktas dėl futbolininkų požiūrio į rungtynes. Geriau jie liktų namie ir pasakytų, kad neturi laiko, nei žaistų taip nusiteikę. Nenoriu, kad žaidėjai šypsotųsi ar gražiai atrodytų, noriu, kad jie pradėtų žaisti."

* Prieš rungtynes su Latvija C.Laszlo pagaliau atskleidė, kad rinktinės senbuvių Tomo Danilevičiaus ir Deivido Šembero nebemato savo komandoje: "Tomas ir Deividas turėtų pradėti galvoti, ką veiks baigę karjerą." "Man ne 15 metų, kad įsižeisčiau. Bet C.Laszlo elgesys keistas. Iš pradžių paskiria komandos kapitonu, vėliau nebekviečia į komandą, bando teisintis. Norėčiau, kad savo sprendimą jis sugebėtų pasakyti tiesiai šviesiai", - į tai atsakė T.Danilevičius. Tuo metu rinktinė Rygoje pralaimėjo 1:2 ir LFF vengrui paskelbė nuosprendį.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"