Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

„Nesu tampomas už virvučių“

 
2016 01 16 6:00
Futbolo sirgaliai LFF veiklą vertina per rinktinės rezultatų prizmę.
Futbolo sirgaliai LFF veiklą vertina per rinktinės rezultatų prizmę. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotraukos

Kitą trečiadienį Kaune vyks nauji Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidento rinkimai. Jų favoritu iš anksto laikomas dabartinis LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas.

Iš Kėdainių kilęs 39-erių ekonomistas futbole ne naujokas, nes LFF dirba nuo 2001 metų, o generalinio direktoriaus kėdėje sėdi ketverius metus. Sausio 20-ąją rinkimų kovoje E. Eimontas mėgins pranokti tris konkurentus – Raimondą Karpavičių, Beną Renatą Baltusį ir Nerijų Dunauską.

„Lietuvos žinioms“ E. Eimontas teigė neatstovaujantis jokiai interesų grupei ir papasakojo, kokių permainų imtųsi siekdamas atgaivinti šalies futbolą.

Kabinete neužsidarė

– Kada nusprendėte siekti LFF prezidento posto?

– Tai nebuvo spontaniškas sprendimas, ši idėja brendo ilgai. Dar prieš 3–4 metus apie šias pareigas nė negalvojau. Tačiau sukaupta patirtis dirbant generaliniu direktoriumi, lankyti kursai, stažuotės UEFA ir FIFA praplėtė akiratį, padėjo suprasti sudėtingus valdymo procesus. Manau, kad galiu duoti naudos Lietuvos futbolui. Taip pat suprantu, kad tai didžiulė atsakomybė.

Edvinas Eimontas.
Edvinas Eimontas.

– Futbolo bendruomenė jus laiko rinkimų favoritu.

– Vadinasi, mano veikla neliko nepastebėta. Per pastaruosius metus neužsidariau kabinete, dirbau su įvairiais futbolo vystymo projektais regionuose ir apskrityse. Nevažinėjau per apskričių futbolo federacijas siūlydamas savo kandidatūrą, o ketinimus įrodžiau darbais. Tai tikriausiai padėjo pelnyti žmonių pasitikėjimą.

– Prieš daugiau nei mėnesį prisistatė „Futbolo sąjūdžio“ veikėjai. Ar bendravote su opozicionieriais?

– Neteko. Tačiau esu už dialogą, diskusijas. Visuomet egzistuoja skirtingos nuomonės ir požiūriai, todėl svarbu rasti kompromisą. Štai vasarį organizuojame didelį techninį seminarą, kuriame kalbėsime apie jaunimo futbolo problemas. Turime aiškiai nustatyti bendrą jaunimo futbolo programą ir jos kryptingai laikytis. Reikalinga diskusija, kad nuomonę pareikštų specialistai, turintys skirtingų idėjų.

– Opozicionierių sujudimas privertė jus pasitempti?

– Nemanau. Kažkam atrodo, kad mes bandome užčiaupti kritikus. Taip nėra. Mes visuomet laukiame konstruktyvių pasiūlymų ir į juos atsižvelgiame. Kalbant apie „Futbolo sąjūdžio“ atstovus kyla klausimas, ar jie pasirengę duoti naudos futbolui, ar nori tik paimti valdžią.

Sąsajos su V. Romanovu

– Dirbti federacijoje pradėjote tuomet, kai LFF prezidentu tapo Liutauras Varanavičius, remtas prieštaringai vertinamo Vladimiro Romanovo. Čia jus atsivedė šie žmonės?

– Neketinu to neigti ir slėpti. Tuomet, būdamas jaunas ekonomistas, dirbau „Ūkio banke“. Sulaukiau kvietimo į LFF ir jį priėmiau. Iš pradžių rūpinausi finansinių verslo planų sudarymu.

– 2009 metais L. Varanavičiaus ir V. Romanovo keliai griausmingai išsiskyrė, abipusiame kare sulaužyta daug iečių, tačiau jūs šį skandalą aplenkėte. Kaip pavyko likti nuošalyje?

– Tuomet nėjau aukštų pareigų, neturėjau jokių sąsajų su V. Romanovo valdytu klubu „FBK Kaunas“, nebedirbau „Ūkio banke“. Todėl ir su šiuo konfliktu neturėjau nieko bendra, tiesiog dirbau savo darbą.

– Esate laikomas dabartinio LFF prezidento Juliaus Kvedaro dešiniąja ranka. Galbūt tikrai J. Kvedaras, prieš ketverius metus paskirdamas jus generaliniu direktoriumi, rengė sau įpėdinį?

– Anksčiau mane laikė V. Romanovo ir L. Varanavičiaus žmogumi, dabar – J. Kvedaro. Pripratau prie tokių kalbų. Taip, 2012 metais į direktoriaus vietą mane pasiūlė J. Kvedaras, bet patvirtinti turėjo vykdomasis komitetas. Dabar jaučiuosi pakankamai subrendęs ir patyręs, kad galėčiau savarankiškai siekti prezidento posto. Galiu patikinti, kad nesu tampomas už virvučių. Didžiausias mano trūkumas, kad nei pats esu žaidęs futbolo, nei ką nors treniravęs. Tačiau tai galiu kompensuoti žiniomis, įgytomis bendradarbiaujant su UEFA ir FIFA.

Dėmesys jaunimui

– Įsivaizduokime, kad trečiadienį būsite išrinktas prezidentu. Kokių permainų imsitės?

– Pirmiausia reikia sutvarkyti jaunių ir jaunimo futbolą, pakelti jį į aukštesnį kokybinį lygį. Mūsų dvylikamečiai nenusileidžia bendraamžiams iš užsienio, tačiau vėliau būna kažkoks mistinis periodas, staiga dingsta jų visas potencialas, gabumai ir būdami šešiolikos metų jie jau visa galva nusileidžia užsieniečiams. Todėl netrukus vyksiu į garsaus Olandijos klubo Amsterdamo „Ajax“ akademiją. Derėsimės dėl treniruočių programos jaunimui pirkimo.

Sieksime artimai bendradarbiauti su Lietuvos sporto universiteto specialistais. Jų patirtis ir idėjos labai vertingos. Galvojame ir apie sporto mokyklų akreditavimą.

Toliau investuosime į moterų futbolą, čia matome didelį potencialą, daugiau dėmesio skirsime studentų sportui ir visoms mokymo įstaigoms. Turime skatinti vaikus lankyti fizinio lavinimo pamokas, kad nesistengtų jų išvengti, kaip dabar įprasta.

Ir, be abejo, tęsime kovą su nelegaliomis lažybomis bei sutartomis rungtynėmis. Darysime viską, kad Seimas priimtų Baudžiamojo kodekso įstatymo pataisą, leidžiančią bausti sukčius.

– „Ajax“ treniruočių programa galbūt efektyvi, tačiau ar pakaks mūsų specialistams kompetencijos ją įdiegti?

– Mes turime galimybę kviesti licencijuotus FIFA konsultantus, kurie seminaruose galėtų apmokyti trenerius. Tai ir padarysime.

– Kokios permainos numatytos Nacionalinėje futbolo akademijoje (NFA)?

– NFA specialistams dėl darbo aš neturiu didelių priekaištų, bet akivaizdu, kad kažkurioje srityje nesame efektyvūs ir nepasiekiame norimų rezultatų. Jei akademija per 7–8 metus neduoda naudos, būtų kvaila laikytis tų pačių darbo principų. Deja, nėra vieno universalaus akademijos darbo modelio, tinkamo visoms šalims. Kiekviena privalo atrasti savąjį.

– Kartais glumina gandai apie neadekvačią jaunuolių atranką į NFA. Kalbama, kad ten patenkama per pažintis arba dovanėles.

– Man atrodo, kad tokios šnekos yra kažkieno nuoskaudos. Vis dėlto konsultuosimės su Trenerių taryba ir atrankos sistemą tikrai pakeisime. Sieksime nustatyti skaidrią atrankos sistemą, kad niekam nekiltų pagrindo spekuliuoti.

Įvaizdį formuoja rinktinė

– Lietuvos futbolo įvaizdis labai smukęs. Paprastiems sirgaliams atrodo, kad LFF yra uždara organizacija, jie viešojoje erdvėje išsako daug neigiamų, netgi pašiepiamų komentarų. Įvaizdžiui pakelti reikia pergalių. Bet kol jų nėra, kaip tikitės atgauti žmonių pasitikėjimą?

– Deja, realybė tokia: nesvarbu, kiek sėkmingų vaikų futbolui skirtų projektų organizuoji, viską nulemia rinktinės rezultatai. Jei nacionalinė komanda žaidžia nesėkmingai ir negali padovanoti pergalių, visas mūsų darbas nuleidžiamas į kanalizaciją. Nes rinktinė yra visos futbolo piramidės viršūnė, visi seka jos žaidimą. Taip yra ir kitose valstybėse.

Pagerinti padėtį bus labai sunku. Mes tikrai neatsitveriame aukšta tvora ir nesakome, kad jūsų nuomonė neįdomi. Deja, kritika dažnai tebūna emocijų pliūpsnis be konstruktyvių pastabų. Šiuo metu negalime pasigirti laimėjimais, bet pergalės ateis. Aš tuo tikiu.

– Maždaug prieš 15 metų, jums ateinant į LFF, šalies futbolas taip pat išgyveno krizę. Galite palyginti šiuos du etapus?

– Šiuo metu mūsų padėtis geresnė. Tuomet futbolu užsiimti norintys vaikai neturėjo kur žaisti, o dabar jiems atsiveria kur kas daugiau galimybių. Ir tie cirkai, kurie vyko per 2000-ųjų rinkimus, jau nepasikartos. Dabar viskas vyksta civilizuotai. Prieš 15 metų buvome ant griuvėsių, dabar jau esame sukūrę sistemą.

– LFF ilgai nereagavo į kritiką, bet prieš kelis mėnesius ryžosi bendradarbiauti su Danijoje dirbančiu specialistu Aurelijumi Skarbaliumi, įkūrė Trenerių tarybą. Kodėl tik dabar?

– Negaliu pasakyti. Bet svarbu, kad kažko buvo imtasi. Didelį įspūdį paliko A. Skarbaliaus išprusimas futbolo srityje. Su šiuo specialistu galima daug nuveikti.

UEFA ir FIFA sunerimo

– Gruodį plačiai nuskambėjo žinia, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai atliko kratą LFF administracijoje. Kaip vyksta tyrimas?

– Kol kas negavome jokių žinių. Toliau vyksta audito procesas. Planuoja atvykti Kūno kultūros ir sporto departamento auditoriai, jie patikrins, kaip panaudojame skirtas lėšas. Nesame prieš tokius patikrinimus. Tik stebina keistas sutapimas, kad šis šurmulys kilo likus mėnesiui iki LFF prezidento rinkimų.

– UEFA ir FIFA paprastai labai griežtai reaguoja, kai valstybės institucijos kišasi į futbolo federacijos veiklą. Kokia buvo jų reakcija?

– Tikrai nepraleido pro pirštus šio fakto. Skambučių iš UEFA ir FIFA sulaukdavau kone kasdien, jie prašė paaiškinti, kas vyksta. Pasakiau, kad mūsų veikla nestabdoma, galime toliau atlikti savo funkcijas, dirbti kaip įpratę, tad drastiškų sprendimų UEFA ir FIFA nesiėmė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"