Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Žvejus sukiršino "Nord Stream" pinigai

 
2010 08 09 0:00
A.Bargailos teigimu, nė vienas žuvininkystės departamento ir žuvininkystės tarnybos vadovų nesiima konkrečių veiksmų, kad žvejai taptų vieningi, tik pasyviai stebi padėtį iš šalies.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
A.Bargailos teigimu, nė vienas žuvininkystės departamento ir žuvininkystės tarnybos vadovų nesiima konkrečių veiksmų, kad žvejai taptų vieningi, tik pasyviai stebi padėtį iš šalies.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Su visais Baltijos jūros žvejais dujotiekio bendrovė 'Nord Stream AG' teigia pasielgusi vienodai. Jos atstovai stebisi, kad Lietuvoje iš to bandoma išpūsti kriminalą.

Lietuvos atmintinų dienų įstatymas skelbia, kad liepos paskutinis sekmadienis - Jūros diena ir Žvejų diena. Tačiau prieš savaitę praūžusiame šių metų Jūros šventės šurmulyje ir jūrinių organizacijų eitynėse žvejai, kurie vadinami dukart jūrininkai, nedalyvavo. Nevyko ir tradicinės prekybos šviežiomis žuvimis iš laivų, jų Danės upėje net nebuvo matyti. Žvejų prieplaukoje, kur stovėjo visi laivai ir kur kasmet rinkdavosi žvejai pasidžiaugti Žemės ūkio ministerijos jiems parodytu dėmesiu, padėkos raštais, šiemet taip pat buvo tylu.

Nors tradicinis Jūrų muziejaus organizuotas renginys etnografinėje žvejo sodyboje Smiltynėje sulaukė net prezidentės Dalios Grybauskaitės, jis turėjo mažai ką bendra su šiandienos žuvų pramone. Taigi ir prezidentė nepamatė, kad Lietuva yra išsaugojusi keturias dešimtis jūrose plaukiojančių žvejybos laivų. Ir nors nuo šių metų Žemės ūkio ministerija turi net dvi žuvininkystę reguliuojančias struktūras - naują Žuvininkystės departamentą, atsakingą už strateginius reikalus, Europos Sąjungos (ES) pinigų panaudojimą, ir praktinius klausimus tvarkančią Žuvininkystės tarnybą, į kurią sujungti buvę padaliniai, - žvejai ne itin patenkinti reformomis, todėl Žvejo dieną buvo paniurę.

Išliejo širdį ministrui

Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos (LŽPGA) vadovas Alfonsas Bargaila per šventę guodėsi, kad plaukdamas vienu laivu su žemės ūkio ministru Kazimieru Starkevičiumi nuleisti vainikų žuvusiems jūrininkams pasinaudojo proga ir išdėstė jam viską, kas guli ant širdies: dėl ES paramos lėšomis planuojamos statyti Karklės prieplaukos finansavimo sumažinimo nuo 100 iki 80 proc., dėl žuvų aukciono statybos kompromitavimo ir numatyto šio objekto privatizavimo, dėl tuščių kalbų apie laivyno atnaujinimą ir, žinoma, dėl dujotiekį Baltijos jūroje tiesiančios bendrovės "Nord Stream AG" išmokėtų kompensacijų. Sutarčių turinys konfidencialus, suma viešai neskelbtina, bet Klaipėdos žvejams puikiai žinoma.

Nuolatinis A.Bargailos oponentas Algirdas Aušra, vadovaujantis 4 įmonių asociacijai "Baltijos žvejas", yra apskundęs LŽPGA Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimų skyriui. Neva dėl galimo svetimo turto pasisavinimo vyksta ikiteisminis tyrimas. A.Aušros įmonė "Banginis" atsisako "Nord Stream AG" skirtų pinigų, o tai, A.Bargailos manymu, daro didžiulę gėdą visai žvejų bendruomenei. A.Aušra, apkaltinęs A.Bargailą derybų su dujotiekio atstovais neskaidrumu, siekia gauti kompensaciją savarankiškai. Tačiau skirti pinigų daugiau niekas neketina, todėl dar kartą per Šveicarijos banką perėjusi ta pati kompensacijos suma tik sumažėtų. A.Aušros pretenzijos stebina "Nord Stream AG" atstovus, su kuriais jis susirašinėja.

A.Bargailos teigimu, nė vienas Žuvininkystės departamento ir Žuvininkystės tarnybos vadovų nesiima konkrečių veiksmų, kad žvejai taptų vieningi, tik pasyviai stebi padėtį iš šalies.

Kalbėjo, bet nesusikalbėjo

Aną savaitę LŽPGA, kuriai priklauso apie 70 proc. visų žvejojančių Baltijos jūroje ir 90 proc. Atlanto įmonių, rinkosi aptarti nenormalios žuvininkystės situacijos. Pakalbėti apie tai atvyko kaip reta dauguma narių, 19 įmonių, taip pat Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono ir dar vienos asociacijos - "Jūros žvejas" - atstovai. Beveik vieningai buvo prieita prie išvados, kad Žuvininkystės departamentas dirba prastai, o jo vadovas Darius Nienius nesigilina į reikalus. Susirinkimo nutarimas šiomis dienomis turėtų pasiekti Žemės ūkio ministeriją.

Apie žvejų pareikštą nepasitikėjimą dar nežinantis D.Nienius LŽ aiškino, kad šventę susigadino žvejai, nes iš departamento prašė tik pinigų, o patys niekuo neprisidėjo. Su Jūros šventės organizatoriais jis esą taip pat kalbėjęs apie galimybę finansuoti renginį iš ES paramos žuvininkystei lėšų, bet neradus kompromiso su žvejais nelikę auditorijos. "Kai buvo ekonominio pagerėjimo laikas, ir galimybių finansuoti tokius renginius atsirasdavo, o dabar pinigai turi būti naudojami tikslingai", - dėstė valdininkas. Paklaustas apie padėkas - ar jų nebuvo kam teikti, D.Nienius reiškė apmaudą, kad žvejams trūksta vienybės. Dėl to esą niekas iš jų nedalyvauja ES Žuvininkystės komisijos posėdžiuose, o informaciją tenka siųsti trims asociacijoms.

D.Nienius sutiko, kad formaliai Žuvininkystės departamento pripažinta žvejų organizacija, nuo 2006 metų turinti teisę atstovauti visų asocijuotų ir neasocijuotų Lietuvos žvejų interesams Baltijos jūros regioninės patariamosios tarybos vykdomajame komitete, yra viena - A.Bargailos vadovaujama asociacija. Užsiminus apie "Nord Stream" ir nesutarimus dėl kompensacijos, D.Nienius pažymėjo, jog departamentas tuo pasyviai domisi, bet nesikiša, nes tai neva tarptautiniai santykiai. Ekonominiai dalykai, anot jo, yra privačios kompanijos ir žvejų asociacijų reikalai. O nesusipratimų, valdininko manymu, būtų buvę išvengta, jei A.Bargaila su A.Aušra būtų dalijęsis informacija apie derybas. Pasak D.Nieniaus, pernai departamentas kvietėsi "Nord Stream AG" atstovus pakonsultuoti dėl tarptautinės kompensacijų metodikos. Siekta, kad ir mūsų metodika, nustatant, kaip turi būti atlyginama žvejams už nutrauktą žvejybą dėl Klaipėdos uosto darbų ir krantų maitinimo smėliu, atitiktų standartus. Tačiau apie "Nord Stream AG" kompensacijas mūsiškiams su svečiais nebuvo kalbėta.

Pasirinko pripažintą asociaciją

Nors žuvininkystės valdininkai visas žvejų asociacijas vertina vienodai, nesvarbu, kiek jos turėtų narių, natūralu, kad užsieniečiai sutiko derėtis su tais, kuriuos žino tarptautinės žvejų organizacijos, tarp jų - Regiono patariamoji taryba.

Ar "Nord Stream AG" neturi pretenzijų LŽPGA dėl skirtos kompensacijos ir ką mano apie tai, kad privataus asmens iniciatyva vyksta ikiteisminis tyrimas dėl galimo kompanijos turto išvaistymo? Atsakydamas į šiuos klausimus "Nord Stream AG" regioninis patarėjas Baltijos šalims Romanas Baumanis pabrėžė, jog kompanija su visais Baltijos jūros žvejais elgiasi teisingai ir vienodai. "Nord Stream AG" aplinkos ir socialinė politika - siekti susitarimų su visomis žvejybos organizacijomis bei nepriklausomomis žvejybos įmonėmis. Šie susitarimai paremti informacija apie tradicinę žvejybos schemą ir oficialius sugavimo pranešimus, o pagal tai nustatomas trukdymų tiesiant dujotiekį kompensavimo lygis. Atsižvelgiama į žūklės schemos pasikeitimus ir į būsimą įtaką žvejojant ateityje dujotiekio "Nord Stream" kaimynystėje.

"Galimi žvejybos apribojimai dėl jūros dugne esančio dujotiekio turės įtakos tralais žvejojantiems laivams. Jiems reikės papildomų priemonių prisitaikyti atsisakius naudotos žvejybos praktikos, t. y. pertvarkant žvejybos technologiją, įskaitant tinklų ir (arba) geografinės vietos pakeitimą dėl "Nord Stream" kaimynystės.

Susitarimai buvo pasirašyti su visomis šalimis, į kurių jurisdikciją patenka dujotiekis. Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos žvejai taip pat gavo kompensacijas, nes remdamiesi tais pačiais principais, bet atsižvelgdami į vietos specifiką, įrodė, kad "Nord Stream" daro įtaką ir jiems. Dėl dujotiekio trasos Danijos ir Švedijos žvejams reikia pertvarkyti įprastą žvejybos veiklą, įdėti daugiau pastangų negu jų kolegoms lietuviams. Mūsų žiniomis, LŽPGA išmokėjo savo nariams kompensacijas kaip numatyta kontrakte. Ponui Aušrai buvo pasiūlyta kompensacija tuo pačiu pagrindu kaip ir kitiems. Jo pretenzijos nėra teisėtos", - nurodė "Nord Stream AG" patarėjas Baltijos šalims R.Baumanis.

Žuvininkystės tarnybos, teikusios informaciją "Nord Stream AG" apie lietuvių žvejybos plotus ir žvejų įmonių sugavimą, vadovas Vytautas Grušauskas nuolatinius asociacijų nesutarimus apibendrino diplomatiškai: "Visi nori būti generolais, bet armija privalo turėti vieną vadą. Šiuo atveju nė vienas nenori nusiimti antpečių."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"