Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Žingsnis suskystintųjų dujų terminalo link

 
2011 01 10 0:00
"Klaipėdos naftos" patarėjas jau šiemet turėtų nuspręsti, ar įmonė greta pagrindinės veiklos pajėgi įgyvendinti SGD terminalo projektą.<br>Vidos Bortelienės nuotrauka
"Klaipėdos naftos" patarėjas jau šiemet turėtų nuspręsti, ar įmonė greta pagrindinės veiklos pajėgi įgyvendinti SGD terminalo projektą.
Vidos Bortelienės nuotrauka

Paskelbusi patarėjų suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektui rengti paiešką Energetikos ministerija tai vadina atsaku 'Gazprom' dėl brangių dujų.

Gruodžio 31 dieną paskelbtas tarptautinis SGD terminalo projektavimo ir įgyvendinimo vadovaujančiojo patarėjo paslaugų pirkimo konkursas truks mėnesį, iki sausio 31 dienos, tačiau terminas gali būti pratęstas. Be kitų užduočių, patarėjai turės atsakyti į klausimus - ar bendrovė "Klaipėdos nafta" (KN) pajėgi tvarkytis pati ir kokių specialistų jai reikia. Pranešimas apie KN patarėjo konkursą paskelbtas Europos viešųjų pirkimų portale, dalyje TED (angl. - tenders electronics daily).

Tobulins veiklą

Vyriausybės įgaliota KN rūpintis SGD terminalo reikalais užduočių naštą tikisi perkelti konsultantams, kurių paslaugos bus nepigios ir per 4 metus gali kainuoti ne vieną milijoną litų. Valstybei priklauso 70,63 proc. KN akcijų, jas patikėjimo teise prieš metus perėmė valdyti Energetikos ministerija.

Šiuo metu KN nėra darbuotojų, galinčių rengti pasiūlymus SGD terminalo projektui. Vasarą priimtas specialistas netrukus buvo atleistas, valdybai nutarus keisti strategiją ir pasikliauti konsultantais.

Tačiau lapkritį KN vadovas Rokas Masiulis LŽ teigė, kad atsižvelgdama į Energetikos ministerijos sudarytos SGD terminalo darbo grupės pasiūlymus įmonė steigia SGD departamentą, į kurį numato priimti 3-5 žmones. Struktūrinių permainų šioje bendrovėje, ko gero, galima laukti ir daugiau. Sausio 4 dieną baigėsi KN skelbto supaprastinto atviro konkurso - bendrovės veiklos procesų bei struktūros peržiūros - konsultacinių paslaugų pirkimo terminas. Pateiktoje tiekėjams informacijoje nurodoma, kad bendrovėje dirba 7 vadovai, 89 specialistai, 220 darbininkų. Po 6 mėnesių darbo konsultantas turėtų pateikti ataskaitą, kaip patobulinti efektyviausiai visame uoste dirbančios bendrovės veiklą.

Reikalavimuose paslaugos tiekėjui nurodoma, kad jis turi būti atlikęs bent vieną analogišką užsakymą energetikos srityje, kurio vertė ne mažesnė kaip 200 tūkst. litų, tad galima daryti prielaidą, kad konsultantai iš KN tikisi uždirbti daugiau.

Pasak atsakingos už pasibaigusį konkursą įmonės atstovės, paraiškas pateikė trys paslaugos tiekėjai ir šiomis dienos atliekamas pateiktų pasiūlymų techninis vertinimas. Galbūt jau šiandien, pirmadienį, bus atplėšiami antri vokai su kainomis ir renkamas ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas.

Patarėjas ateis su komanda

Konkurso sąlygose teigiama, kad 2010 metais Lietuvos pirminės energijos balanse gamtinės dujos sudarė net 70 proc., o po penkerių metų dujų sunaudojimas energijos gamybai gali siekti 5,12 mlrd. kubinių metrų per metus. Todėl SGD projektu siekiama sukurti alternatyvų šaltinį, panaikinantį Lietuvos priklausomybę nuo vienintelio išorinio dujų tiekėjo; sukurti prielaidas Lietuvai savarankiškai apsirūpinti gamtinėmis dujomis ir ateityje tiekti gamtines dujas gretimoms valstybėms.

Pažymima, kad SGD terminalą norima pradėti eksploatuoti kuo anksčiau, tačiau bet kuriuo atveju ne vėliau kaip 2014 metais. Projektą bus siekiama įgyvendinti mažiausiomis įmanomomis statybos, plėtojimo ir eksploatavimo sąnaudomis bei panaudojant kuo mažiau KN ir jos akcininkų bei skolintų lėšų. Neoficiali orientacinė projekto vertė - 700 mln. litų, bet tikroji kaina paaiškės konsultantams apskaičiavus SGD terminalo biudžetą.

Paslaugos pirkimo sąlygose reikalaujama, kad tiekėjas turėtų projekto vadovą, verslo konsultantą, pagrindinį inžinierių, aplinkosaugos bei saugos vadovus ir navigacijos ekspertą. Pagal išvardytus kvalifikacinius reikalavimus tiekėjams, galima įsitikinti, kad ieškoma patyrusių užsienio konsultantų, dirbusių su 2 mlrd. kubinių metrų pajėgumo SGD terminalų ar didelių naftos objektų projektais. Kvalifikacinius reikalavimus atitinkantys pareiškėjai bus pakviesti derybų, kurių datą apibrėžia ne trumpesnis kaip 24 dienų nuo kvietimo pateikimo datos terminas. Po to su kiekvienu tiekėju viešojo pirkimo komisija gali organizuoti tiek derybų sesijų, kiek mano esant būtina. Pagrindiniai konkurso dalyvių vertinimo kriterijai - paslaugų kokybė ir operatyvumas.

Devynios užduotys

Klaipėdoje numatoma statyti 2-3 mlrd. kubinių metrų pajėgumo suskystintų dujų terminalą su galimybe jį išplėsti. Tai gali būti plaukiojanti saugykla su dujinimo įrenginiu (angl. FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), arba plaukiojanti saugykla ir antžeminis dujinimo įrenginys prie Kiaulės Nugaros salos ar kitur pietinėje Klaipėdos uosto dalyje. Pradiniai parametrai yra tik preliminarūs, patarėjams pagrįstai rekomendavus juos pakeisti, jie galės būti keičiami.

Patarėjui suformuluotos 9 užduotys: parinkti terminalo parametrus; pasiūlyti verslo modelį ir apsirūpinimo dujomis strategiją; patarti bendrovei dėl finansavimo būdo; pasiūlyti inžinerinį projektą ir sudaryti jo biudžetą; atlikti vertinimus rizikos, saugos ir poveikio aplinkai požiūriu; projektą valdyti ir jį įgyvendinti laiku; atlikti nenumatytas vadybos ir finansų konsultavimo paslaugas, bet ne daugiau kaip 1000 valandų.

Pagrindinėms užduotims atlikti numatoma skirti maždaug po pusmetį. Bet, pavyzdžiui, parinkti parametrus patarėjas privalės iki šių metų vasaros vidurio. Galutinę patarėjų pasiūlymo kainą nulems paslaugos tiekėjų nurodytas darbo valandų kiekvienai užduočiai atlikti kiekis.

R.Masiulis anksčiau LŽ yra sakęs, kad besidominčių bendrovės planais konsultantų netrūksta, nes kai kurie nori tiekti ir technologijas. Patarėjo paslaugas teiksianti kompanija turės teisę siūlyti SGD terminalo projektuotojus ir rangovus, todėl, manoma, dalyvauti konkurse skatins dvigubi interesai.

Akcininkai R.Masiulį įgaliojo bendrovės vardu pasirašyti visus sandorius bei atlikti kitus SGD terminalo projektui įgyvendinti būtinus veiksmus, kurių vertė neviršija penktadalio bendrovės įstatinio kapitalo. Tai sudaro maždaug 68 mln. litų.

Susidomėjimas didžiulis

Apie paskelbtą patarėjo konkursą LŽ uždavė keletą klausimų Rokui MASIULIUI, į kuriuos jis atsakė raštu.

- Ar viešojo pirkimo komisiją sudaro tik KN darbuotojai, ar pasiūlymus vertins ir valdyba?

- Kaip nurodyta LR viešųjų pirkimų įstatyme, pasiūlymus vertins viešojo pirkimo komisija. Kadangi pirkimo procedūra nebaigta, siekiant išvengti galimo neteisėto poveikio komisijos nariams, pirkimo komisijos sudėtis neskelbiama.

- Kaip bus nustatoma, ar ne per aukšta geriausią kainą siūlančio ir visus kvalifikacinius reikalavimus atitinkančio konsultanto siūloma kaina? Ar domėjotės, kokie yra užsienio konsultantų darbo valandos įkainiai ir kokį limitą patarėjo komandai nustačiusi KN valdyba?

- KN nėra paskelbusi jokių paslaugų kainos indikacijų. Kaina yra vienas iš vertinimo kriterijų, o esant pasiūlytai per aukštai paslaugų kainai bendrovė svarstys galimybę naudotis savo teisėmis, nustatytomis pirkimo dokumentuose ir LR viešųjų pirkimų įstatyme. KN atliko preliminarią atitinkamų paslaugų rinkos analizę, domėjosi panašių projektų įgyvendinimo aplinkybėmis ir sąnaudomis, tad bendrovė turi pakankamai informacijos įvertinti siūlomas paslaugų tiekimo sąlygas.

- Ar pakankama šio konkurso informacinė sklaida? Ar esate išsiuntę pranešimų konkrečioms kompanijoms, kad jos dalyvautų?

- Apie pirkimą buvo paskelbta teisės aktų nustatyta tvarka (TED bei "Valstybės žinių" priede "Informaciniai pranešimai"). Be to, apie pirkimą gruodžio 31 dieną buvo paskelbtas pranešimas žiniasklaidai. Sausio 5 dieną skelbimas apie paskelbtą konkursą buvo išspausdintas tarptautiniame verslo dienraštyje "Financial Times". Taip pat daugiau nei 80 potencialių konkurso dalyvių (t. y. visiems mums žinomiems potencialiems tokio pobūdžio paslaugų teikėjams) buvo išsiųsti individualūs pranešimai.

- Ar esate tikri, kad dėl trumpos konkurso trukmės jis bus rezultatyvus?

- Konkurso terminai atitinka teisės aktų reikalavimus ir, KN manymu, jie yra pakankami. Per mėnesį potencialūs tiekėjai išreikš savo pageidavimą dalyvauti konkurse, vėliau bus rengiami pasiūlymai, vyks derybos, o visas pirkimo procedūras planuojama užbaigti per 2011 metų pirmą ketvirtį. Manome, kad tarptautinė aplinka ir panašių projektų perspektyvos pasaulyje yra teigiamos, tačiau konkretaus konkurso rezultatyvumą bus galima vertinti tik gavus potencialių tiekėjų paraiškas bei pasiūlymus. Per pirmąją savaitę po pirkimo paskelbimo apie savo susidomėjimą jau pranešė daugiau kaip 10 suinteresuotų potencialių tiekėjų.

Be tarpininkų

2010 metų rezultatų apžvalgoje, išplatintoje žiniasklaidai, KN nurodo, kad metai buvo vieni geriausių istorijoje - perkrauta 7,9 tūkst. tonų naftos produktų ir gauta 126,1 mln. litų pajamų - atitinkamai 3 ir 7 proc. daugiau nei 2009-aisiais. Nors pelnas kol kas neskelbiamas, jis turėtų būti didesnis nei pernai. Už 2009 metų rezultatus išmokėti dividendai sudarė 18 mln. litų.

Bendrovė teigia, kad vienas moderniausių Europoje naftos terminalų jau artėja prie teorinio krovos pajėgumo ribos. "Teoriškai metinis krovos pajėgumas siekia 8-9 mln. tonų ir priklauso nuo perkraunamų produktų rūšies, todėl visus metus ieškojome veiklos efektyvumo didinimo rezervų, o šiemet teks svarstyti ir plėtros galimybes. Pernai įrodėme, kad bendrovė gali dirbti be tarpininkų ir sėkmingai derėtis dėl ilgalaikių sutarčių, todėl šiuos metus pradedame ramūs - su iš esmės užpildytu užsakymų portfeliu. Tai labai svarbu, turint galvoje, kad "Klaipėdos naftai" pavesta įgyvendinti vieną svarbiausių Lietuvos energetinės nepriklausomybės projektų - SGD terminalo statybą. Sustyguoti pagrindinio verslo procesai leis skirti pakankamai laiko ir jėgų įgyvendinti itin svarbų Lietuvai projektą", - pažymėjo R.Masiulis.

KN taip pat pranešė, kad 2010 metais bendrovė "Orlen Lietuva" išliko didžiausia klientė kaip ir anksčiau, bet jos produkcijos eksporto kiekis šiek tiek sumažėjo - nuo 4,72 mln. iki 4,7 mln. tonų. Kitų klientų krovos mastas išaugo 277 tūkst. tonų - iki 3,2 mln. tonų. Per metus bendrovė pakeitė bendradarbiavimo su tiekėjais schemą ir visiškai atsisakė tarpininkų. Tokie pokyčiai suteikė papildomų privalumų tariantis dėl ilgalaikių tiekimo sutarčių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"