Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Žemės ūkio kooperatyvai bus gryninami

 
2015 12 10 6:00
Rugsėjo 7 dieną, vykstant istoriniam ES Žemės ūkio ministrų tarybos posėdžiui, Europos žemdirbių akcijoje dalyvavo ir dešimt „Kooperacijos kelio“ atstovų.
Rugsėjo 7 dieną, vykstant istoriniam ES Žemės ūkio ministrų tarybos posėdžiui, Europos žemdirbių akcijoje dalyvavo ir dešimt „Kooperacijos kelio“ atstovų. koop.lt nuotraukos

Pretenduoti į 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) paramos lėšas galės ne visi žemės ūkio kooperatyvai – dar šioje sesijoje Seimas ketina priimti Kooperatinių bendrovių įstatymo pataisas, kuriomis bus apsunkintas kooperatyvų pripažinimas žemės ūkio kooperatinėmis bendrovėmis.

Kaip ir iki šiol, pretenduoti į ES paramos lėšas galės tik pripažintos kooperatinės bendrovės, o tam jos privalės atitikti griežtesnius reikalavimus.

Įstatymo pataisose siūloma, kad kooperatyvai, siekiantys būti pripažinti, daugiau kaip 50 proc. veiklos (žaliavų ir prekių supirkimo bei pardavimo, paslaugų) vykdytų su savo nariais. Kooperatyvas, siekiantis žemės ūkio kooperatyvo statuso, per praėjusius finansinius metus turės būti gavęs ne mažiau kaip 5 tūkst. eurų pajamų. Nė vienas kooperatyvo narys negalės būti kito tokios pat veiklos kooperatyvo nariu, steigti po kelis kooperatyvus. Ne mažiau kaip 90 proc. kooperatyvo narių (dabar – 70 proc.) turės būti gavę daugiau kaip pusę pajamų iš žemės ūkio veiklos. Numatyta ir daugiau sugriežtinimų.

Per daug pretendentų į paramą

„Visada buvome už tai, kad kooperacijos judėjime dalyvautų tik tie, kurie tam pasiryžę. Prasidėjus naujajam ES paramos laikotarpiui, atsiranda vis daugiau smulkių kooperatyvų, kurie steigiami vien tam, kad gautų paramos lėšų, o paskui galėtų kooperaciją užmiršti“, – LŽ kalbėjo Kauno žemės ūkio kooperatyvo „Agrolit“ pirmininkas Vilius Jundulas.

Pasak jo, dabar naujų kooperatyvų steigimo ir pripažinimo taisyklės pernelyg liberalios – užtenka tik surinkti dokumentus ir atitikti minimalius reikalavimus. „Labai gerai, kad taisyklės bus griežtinamos. Visi kooperatyvai, kurie tikrai veikia, naujus reikalavimus atitiks ir dėl to neišgyvena. Jaudintis turės tik netikri kooperatyvai“, – neabejojo pirmininkas.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pavasarį teigė, jog Lietuvoje yra 270 pripažintų žemės ūkio kooperatyvų, o nepripažintų veikia gerokai daugiau.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, 2007–2013 metų finansavimo programos lėšomis naudojosi 64 žemės ūkio kooperatyvai. Į paramą gali pretenduoti tik pripažintos kooperatinės bendrovės. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2017–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ kooperatyvams numatyta skirti 429,21 mln. eurų.

Žemės ūkio kooperatyvų nariams suteikiami papildomi pirmumo balai, jei jie dalyvauja priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srityje „Parama smulkių ūkių plėtrai“. Šiai sričiai visu laikotarpiu numatyta skirti 16,876 mln. eurų. Taip pat parama smulkių ūkių kooperatyvams galės būti skiriama pagal priemonę „Bendradarbiavimas“, kuriai numatyta 23,951 mln. eurų.

Kooperatyvų veiklos pradžiai skatinti skirta Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonė „Gamintojų grupių ir organizacijų įsisteigimas“, pagal kurią parama bus teikiama kooperatyvui penkerius metus nuo pripažinimo gamintojų grupe. Tam numatyta 1,788 mln. eurų.

Kooperatyvas – ne UAB

Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias“ buvo viena iš įstatymo pataisų iniciatorių. Asociacijos vadovė Juratė Dovydėnienė LŽ pažymėjo, kad kooperatyvų pripažinimą sugriežtinantys reikalavimai yra reikalingi ne tiek kooperatyvams, kiek ūkininkams. „Dabar dalis naujų kooperatyvų dalyvauja kooperacijos judėjime, tačiau ir nedalyvauja. Iš tikrųjų žemdirbiai parduoda savo produkciją, bet nedalyvauja kooperatyvų valdyme, nes nėra kooperatyvų nariai“, – aiškino ji.

Juratė Dovydėnienė: "Tikslinės paramos lėšos neturi tekti tiems, kurie nėra tikri kooperatyvai ir kuriems kooperatinis judėjimas tėra epizodiškas."
Juratė Dovydėnienė: "Tikslinės paramos lėšos neturi tekti tiems, kurie nėra tikri kooperatyvai ir kuriems kooperatinis judėjimas tėra epizodiškas."

Asociacijos vadovės nuomone, pataisytasis įstatymas turėtų padėti išgryninti idėją, kad kooperatyvas iš tikrųjų turi priklausyti ūkininkams ir tik paskui ieškoti lengvatų, kaip būti pripažintam. „Parama turi tekti ne privačiam verslui, o visiems kooperatyvų nariams. Tikslinės paramos lėšos neturi tekti tiems, kurie nėra tikri kooperatyvai ir kuriems kooperatinis judėjimas tėra epizodiškas“, – sakė J. Dovydėnienė.

Pasak jos, nėra blogai, kad veikia smulkūs susivienijimai, tačiau jie iš tikrųjų nėra kooperatyvai. Pavyzdžiui, keli asmenys, įsteigę UAB, bus akcininkai, bet pirkdami žaliavą iš šimtų ūkininkų jie uždirbtu pelnu su tiekėjais nesidalys. „Tegu tas UAB veikia, bet jis neturėtų pretenduoti į kooperatyvams teikiamą paramą ir finansuojamus kooperatyvų vykdomus projektus, – kalbėjo ji. – Keli asmenys susitarę gali kurti verstą ir dalytis pelnu, o kooperatyvo principas yra tai, kad uždirbtas pelnas turi pasiekti žmogų, kuris užaugina žaliavą.“

Asociacijos vadovė pažymėjo, jog Kooperatinių bendrovių įstatymo pataisos reikalingos pirmiausia tam, kad žemdirbiai aktyviau vienytųsi į kooperatyvus ir pajustų kooperacijos naudą. „Juk kooperatyvai ne tik prekiauja žaliava, bet ir rūpinasi kitais dalykais: būdami stambūs subjektai, jie gali žaliavą perdirbėjams parduoti palankesne kaina, pigiau įsigyti kitų žemdirbiams naudingų daiktų, kuriuos kiekvienas pavieniui pirktų didesne kaina, – aiškino J. Dovydėnienė.– Žmogus, turintis didelę gyvulių bandą, įdomus bet kam, bet vidutinis ūkininkas neturi galimybių derėtis dėl kainų. Kooperatyvas gali ūkininkui padėti ir technika, pasiūlyti pigesnes buhalterines paslaugas. Ne visada reikia daug uždirbti, kai kada reikia mažiau išleisti“, – kooperatinio judėjimo subtilumus aiškino pašnekovė.

Vėlinamas įsigaliojimas

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius LŽ teigė, kad įstatymo pataisos galėtų būti priimtos dar šioje sesijoje. „Man keistokas įstatymo rengėjų siūlymas, kad pataisos įsigaliotų nuo 2016 metų lapkričio. Gal ministerija turi argumentų, bet, mano nuomone, jei Seime nieko nebus keičiama ir finansiškai neapsunkinama, netgi priešingai, lengvinama, pataisos galėtų įsigalioti ir nuo balandžio 1 dienos. Jei norima eliminuoti netikrus kooperatyvus, kurie tik supirkinėja bei perdavinėja iš ūkininkų žaliavą ir pretenduoja į ES paramą, įstatymo priėmimą ir įsigaliojimą reikėtų paskubinti“, – LŽ kalbėjo komiteto pirmininkas.

Kooperatyvų pripažinimas žemės ūkio kooperatinėmis bendrovėmis

MetaiPripažinta žemės ūkio kooperatyvais
20051
20064
20079
200835
200930
201039
201145
201238
201332
201444
201532
Iš viso309

Šaltinis: Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"