Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Žemės savininkų užkardos strateginiam dujotiekiui

 
Vidos Bortelienės nuotrauka

Uostamiestyje sambrūzdį kelia suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektas. Į jo teritoriją patenka už uostamiesčio plytinti komercinę perspektyvą turinti žemė. Energetikai sklypų neišperka, o vienkartinėms kompensacijoms už neterminuotą naudojimąsi žeme planuoja skirti tik 5 mln. litų.

Pagal įmonės „Sweco Lietuva“ brėžinį, keliolikos kilometrų ilgio vingiuota trasa driekiasi nuo Klaipėdos uosto prieplaukos ties Kiaulės Nugaros sala iki dujų skirstymo stoties prie Dovilų. Ji kerta 6 sklypus Klaipėdos mieste ir daugiau kaip 70 – rajono ribose. Žemės savininkai, kuriems numatomoje dujotiekio trasos vietoje išliktų pareigos mokėti žemės mokesčius ir šienauti pievas, taip pat daugybė veiklos suvaržymų, jaučiasi įskaudinti ir nenori girdėti kalbų, neva jie – rusų dujų milžino „Gazprom“ agentai.

Apskundė ministrą

Vilniaus apygardos administracinis teismas liepos pabaigoje gavo grupės pareiškėjų skundą. Jame prašoma panaikinti energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus birželio 13 dienos įsakymą, kuriuo patvirtintas SGD terminalo ir dujotiekio statybos planuojamas plotas, 1,6 ha miško žemės paversta kitomis naudmenomis, o už projektą atsakinga bendrovė „Klaipėdos nafta“ įpareigota už tai sumokėti į biudžetą 26 322 litus. Pasak teismo atstovės Sigitos Jacinevičienės–Baltaduonės, vieną skundą pateikė 9 fiziniai asmenys ir 2 bendrovės, per kurių sklypus numatoma tiesti terminalo jungiamojo dujotiekio trasą.

Trečiaisiais asmenimis byloje traukiami specialųjį planą užsakiusi bendrovė „Klaipėdos nafta“, jį rengusi „Sweco Lietuva“ ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas. Jų ir Energetikos ministerijos atsiliepimų bus laukiama iki rugpjūčio 30 dienos.

Visų pareiškėjų advokatės Loretos Gončiarovienės teigimu, skundą nagrinėti skubos tvarka ir „Klaipėdos naftai“ taikyti kokius nors veiksmų apribojimus, kol nenustatyti servitutai ir nepradėti statybos darbai, neprašoma. Bet ji neatmeta ir greitos bylos eigos, kai teismui atsižvelgus į Vyriausybės nuostatas būtų priimtas politinis sprendimas. Tokiu atveju skundo autoriai, tarp jų ir pati advokatė L.Gončiarovienė, įgijusi žemės atkūrus nuosavybės teises, nusiteikę savo interesus ginti ilgai ir atkakliai.

Kaimiečiai susitaikė

Dovilų seniūnė Nijolė Ilginienė LŽ sakė, kad dėl netikėtai valstybės planuose atsiradusios strateginio dujotiekio trasos nepatenkinti visi gyventojai, bet teismams, ko gero, skundžiasi sklypus rajono ribose įsigiję miestiečiai. „Tie sklypai pirkti ir perpirkti, neretai – už kreditus. Vietos gyventojai jau turėjo aukštos įtampos elektros linijos Telšiai–Klaipėda projekto pavyzdį. Baičių kaimas net liko patenkintas, kad senos linijos laidai buvo patraukti nuo sodybų, o už paaukotą žemę gavo kas 5, kas 20 tūkst. litų kompensaciją. Teismų neprireikė. Elektros linija nebuvo tiesiama per detaliaisiais planais patvirtintus kvartalus, kuriuose numatytos statybos, juos aplenkė. Dujotiekis eitų per žemės ūkio paskirties laukus, bet dauguma jų – ne mūsų seniūnijos gyventojų. Teko girdėti, kad projektuotojai, atvykę pristatyti planų net į Dovilų seniūniją, ieškojo savininkų per Registrų centrą. Rajono gyventojai visą laiką domėjosi dujų trasos projektu, o miestiečiai nekreipė į tai dėmesio, gal nė spaudoje nepasiskaitė, kas vyksta. Tik dabar sujudo. Kai kurie net nežino, kad yra tokia Dovilų seniūnija, kad planuojant statybas reikia seniūno parašo“, - kalbėjo N.Ilginienė.

Seniūnės nuomone, po žeme užkasti vamzdžiai apylinkių vaizdo negadins, bet toje žemėje žmonės nieko negalės statyti. Tai ir yra blogumas. Pagal patvirtintą rajono bendrąjį planą, Klaipėdos miesto paribyje numatytas žemės ūkio teritorijų paskirties keitimas į komercines, daugelyje vietovių – į gyvenamąsias. „Suprantu, kad žmonėms dujotiekis – tai dideli nuostoliai, jei sklypą pirko už 100 tūkst. litų, o kaip kompensaciją gaus tik 20 tūkstančių. Visi norėtų didesnių pinigėlių. Bet aišku ir tai, kad trasa kur nors turi eiti“, - svarstė N.Ilginienė. Ji tvirtino nieko negirdėjusi apie konkrečius skundo teismui motyvus.

Gausu prieštaravimų

Spaudoje nepavyko aptikti pranešimų apie SGD terminalo specialiojo plano svarstymą su visuomene, kai, atmetus Būtingės variantą, buvo pasirinkta Kiaulės Nugaros sala ir tapo aišku, iš kur eis dujotiekio trasa. Nagrinėjant abi alternatyvas visiems labiau rūpėjo ne seniūnijų pavadinimai ir kaimai, o strateginis sprendimas.

Dabar teismui pateikta kiekvieno sklypo savininko pretenzija turi individualių argumentų, kodėl energetikos ministro įsakymas turėtų būti pripažintas neteisėtu ir panaikintas, tačiau juos visus vienija, pasak L.Gončiarovienės, ir bendri motyvai. Šįkart nekeliamas kompensacijų dydžio klausimas - skundžiamas administracinis teisės aktas, kai savininkai iš viso nesutinka, kad dujotiekis būtų tiesiamas per jų sklypus.

Skunde nurodoma, kad „Klaipėdos nafta“ nėra teisėta SGD terminalo specialiojo plano organizatorė, nes tokios teisės perleidimo nenumato Teritorijų planavimo įstatymas. Privati bendrovė esą negali planuoti svetimos privačios teritorijos ir joje nustatyti apribojimus kitiems privatiems asmenims.

Jeigu teismas nesutiktų su pareiškėjų nuomone, jog naudos siekianti akcinė bendrovė neturi jokių konkrečių įsipareigojimų visuomenei, o projektas negali būti pripažintas atitinkančiu visuomenės poreikius, jo prašoma vertinti, kad kol nepasirašytos sutartys su žemės savininkais, suplanuoti dujotiekio trasos servitutai yra neteisėti. Manoma, jog servitutų plotis – po 25 metrus nuo dujotiekio ašies – per didelis, statybai nereikalingas. Siūlomos kompensacijos irgi neatitinka savininkų interesų naudotis žeme. Taikant vienas kitam prieštaraujančius techninius atstumų normatyvus, nuo pareiškėjų esą nuslepiamas tikrasis jų nuosavybės suvaržymo mastas. Tvirtinama, kad visi specialiajame plane numatyti suvaržymai yra neteisėti, o specialiojo plano sprendiniai neatitinka poveikio aplinkai vertinimo programos, kurią suderino ir patvirtino Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas. Pasak pareiškėjų, tai esminis specialiojo plano trūkumas.

Projektas nesustos

“Klaipėdos nafta“ pranešė, kad dalies žemės sklypų, per kuriuos ketinama tiesti SGD terminalo jungiamojo magistralinio dujotiekio trasą, savininkams teismui apskundus specialųjį planą, projekto darbai neturėtų sustoti. "Klaipėdos naftos" vadovybės nuomone, skundas yra nepagrįstas, todėl bendrovė teismo nustatytu terminu pateiks atsiliepimą.

SGD terminalo krantinę už 113,6 mln. litų projektuos ir statys Latvijos įmonė BMGS, o 20 kilometrų ilgio jungiamąjį dujotiekį nuo terminalo iki magistralinio dujotiekio už 114,756 mln. litų ties Vokietijos koncernas "PPS Pipeline Systems".

"Klaipėdos naftos" investicijos į SGD terminalą sieks apie 450 mln. litų. Projektą įmonė finansuoja savo, dujų vartotojų ir skolintomis lėšomis. Terminalas turi būti baigtas iki 2014 metų gruodžio.

Advokatė L.Gončiarovienė tikina, kad ieškovai nesiekia stabdyti projekto. Trasa esą gali būti tiesiama ir kitur, nes laisvos valstybinės žemės aplink – apstu. Galimas net trumpesnis maršrutas.

Prieš daugiau kaip metus dujotiekio trasą pradėjusi rinkti „Sweco Lietuva“ sugretino ją su Klaipėdos pietiniu aplinkkeliu. Bet pernai birželio 26 dieną Lietuvos vyriausiajam administraciniams teismui panaikinus aplinkkelio detalųjį planą dėl pažeistų procedūrų, ta trasa nustojo egzistuoti, o „Sweco Lietuva“, advokatės žodžiais, vis tiek liko "prisirišusi" prie jos. Nors Klaipėdos savivaldybė iš naujo organizuoja planavimo procedūras, tai nereiškia, kad detalusis planas bus toks pat. Ir neaišku, ar jis vėl nebus užginčytas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"