Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Valdžios nemylima lietuviška spauda

 
2012 02 24 8:03

Vilniaus knygų mugės išvakarėse diskutavę Lietuvos spaustuvininkai tikino, kad spaudos leidinių pramonė verta didesnių mokesčių lengvatų, ir negailėjo kritikos valstybę valdantiems politikams-buhalteriams.

Vilniaus knygų mugės išvakarėse diskutavę Lietuvos spaustuvininkai tikino, kad spaudos leidinių pramonė verta didesnių mokesčių lengvatų, ir negailėjo kritikos valstybę valdantiems politikams-buhalteriams.

Dėl didelių mokesčių specialistų žinios ir gebėjimai negali būti panaudojami savoje šalyje - dalis lietuviškų leidinių spausdinama Rusijoje ar Kinijoje. Saviems spaustuvininkams lieka mažiau galimybių užsidirbti. Taip teigia Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) prezidentė dr. Erika Furman.

"Spaustuvininkai gyvena neblogai, nes sugeba prisitaikyti prie kintančių aplinkybių. Taip, mums svarbiausia pagaminti produktą ir jį parduoti, tačiau tai nereiškia, kad mes mažiau už kitus mylime lietuvišką knygą ar nenorime, kad daugiau užsienyje gyvenančių žmonių skaitytų lietuvių autorius", - sakė E.Furman.

Anot jos, panaikinus PVM lengvatą laikraščiams ir periodiniams leidiniams padidėjusi šių kaina ir sumažėjęs leidėjų skaičius grėsmingai apribojo daugelio Lietuvos piliečių galimybes gauti jiems reikalingos informacijos, plėsti akiratį, tobulinti žinias.

"Panaikinus PVM lengvatą lietuviškų periodinių leidinių gamyba buvo perkelta į kaimynes šalis, turinčias palankesnę mokestinę aplinką, pavyzdžiui, į Estiją, kur PVM mokestis periodinei leidybai liko nepakitęs - 9 procentai. Dėl to Lietuvos spaudos įmonės patyrė nuostolių, atleido dalį darbuotojų, kai kurios neatlaikiusios konkurencijos bankrutavo", - aiškino E.Furman.

Pasak leidėjos, daugelis ES ir NVS šalių visiškai kitaip vertina spaudos pramonę - traktuoja ją ne kaip įprastinę verslo šaką, o dėl jos išskirtinumo ir švietėjiškos svarbos skiria didžiulę reikšmę ir palaikymą sudarydamos palankias mokestines sąlygas.

Sumažėjo galimybių įpirkti knygą

LISPA kartu su Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sausio pabaigoje kreipėsi į Seimo pirmininkę Ireną Degutienę ir inicijavo, kad Seimas peržiūrėtų mokestinę spaudos aplinką ir įtrauktų į šių metų Seimo posėdžių planus Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą dėl PVM spaudai mažinimo.

LISPA ir LPK pateikė siūlymą, kad spaudos leidiniams PVM tarifai galėtų būti mažinami tokia tvarka: vaikų literatūrai būtų taikomas nulinis tarifas, kitoms knygoms - 5 proc., laikraščiams ir žurnalams - 6 proc. tarifas. Abi organizacijos įsitikinusios, kad taip būtų užtikrintos mažesnės spausdintų leidinių kainos ir sustiprėtų Lietuvos konkurencinis pranašumas, palyginti su kitomis ES valstybėmis bei artimiausiomis NVS šalimis.

Spaustuvininkai ir pramonininkai pažymėjo, kad daugumoje ES šalių spaudai yra teikiamos didžiulės mokestinės lengvatos, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje knygoms, laikraščiams, periodiniams leidiniams taikomas 0 PVM tarifas, Liuksemburge - 3 proc., Italijoje - 4 proc., Ispanijoje - 4 proc., Prancūzijoje knygoms - 5,5 proc., laikraščiams ir periodiniams leidiniams - 2,1 proc., mūsų kaimynė Estija visai spaudai taiko 9 proc. PVM. Lietuva pagal PVM tarifą, taikomą laikraščiams, yra 25 vietoje iš 27, periodiniams spaudiniams - 24 vietoje, pagal knygoms taikomą PVM tarifą - 18 vietoje. NVS šalys Armėnija, Azerbaidžanas ir Ukraina taiko 0 PVM tarifą visiems spausdintiems leidiniams, Rusija ir Baltarusija laikraščiams bei periodiniams leidiniams taiko lengvatinį, 10 proc. mažesnį PVM tarifą nei Lietuva.

Išloštų ir vartotojai, ir gamintojai

LPK ekspertų atliktas tyrimas rodo, kad įplaukos į biudžetą didėtų, jeigu PVM tarifas spaudos leidiniams būtų sumažintas. LPK Ekonomikos ir finansų departamento analitikas Aleksandras Izgorodinas LŽ teigė, kad dėl pablogėjusios makroekonominės aplinkos PVM iš spaudos leidinių surinkimas mažėjo trejus metus iš eilės: 2008, 2009 ir 2010 metais. Spaudos leidinių PVM surinkimas sumažėjo atitinkamai 13,6 proc., 5,7 proc. ir 1 procentu. Praėjusiais metais atsigaunant vidaus vartojimui PVM iš spaudos leidinių surinkimas padidėjo 11,7 proc., tačiau nominalia išraiška siekia tik 2006 metų lygį.

"Atsižvelgiant į šiuos duomenis, tikslinga pamąstyti apie PVM tarifo spaudos leidiniams sumažinimą. Mažesnis PVM tarifas padarytų spaudos leidinius prieinamesnius vartotojams. Tai padidintų spaudos paklausą, dėl to didėtų ir PVM iš spaudos leidinių įplaukos į valstybės biudžetą", - LŽ sakė A.Izgorodinas.

Ekspertai skaičiuoja, kad PVM iš spaudos leidinių surenkant bent 1 proc. daugiau bendros PVM įplaukos į valstybės biudžetą kasmet padidėtų mažiausiai 100 mln. litų, arba apie 1,5 proc. kasmet. "Lietuvos ir kitų šalių pavyzdys rodo, kad atsiradus galimybei mažinti kainas verslas dažniausiai taip ir daro. Tai vyksta ir dabar: kai tik pradėjo smukti pasaulinės žaliavų kainos, infliacijos lygis Lietuvoje sumažėjo. Turėdamos omenyje labai silpną vidaus vartojimą, priklausomą nuo didelio nedarbo ir mažesnio nei infliacija atlyginimų prieaugio, ir kitas grėsmes vartojimui, įmonės linksta mažinti kainas. Tai turėtų tiesioginį poveikį pardavimui - išloštų ir vartotojas, ir gamintojas: pirmasis galėtų daugiau įsigyti, o antrasis gautų daugiau pajamų, įdarbintų daugiau darbuotojų ir keltų atlyginimus", - LŽ teigė A.Izgorodinas.

Atidėjo iki pavasario

Prezidentė D.Grybauskaitė praėjusių metų lapkričio pabaigoje pasiūlė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą, kuria siūloma periodiniams spaudos leidiniams numatyti 9 proc. PVM tarifą. Pernai rugsėjį taikyti lengvatą periodinei spaudai siūlė ir socialdemokratai, o šiemet siūlymą mažinti PVM spaudos leidiniams Seimo sekretoriate užregistravo didžiausios Seimo - Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma. Seimo narys Saulius Stoma įregistravo įstatymo pataisas, kuriomis siūlo laikraščiams ir žurnalams taikyti 6 proc., knygoms - 5 proc., o vaikų literatūrai - nulinį PVM tarifą.

Paskutinę praėjusių metų rudens sesijos dieną Seimas neįteisino lengvatinio 9 proc. PVM tarifo spaudos leidiniams, nors Informacinės visuomenės plėtros komitetas buvo pritaręs siūlymui nustatyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, išskyrus erotinio ir smurtinio pobūdžio leidinius, kuriuos tokiais pripažino teisės aktų įgaliota institucija. Klausimas nukeltas į pavasario sesiją.

Iki 2009 metų PVM tarifas spaudos leidiniams buvo buvo 5 proc., po "naktinės" mokesčių reformos 2008 metų paskutinėmis dienomis lengvatinis tarifas panaikintas ir dabar spauda moka 21 proc. PVM. 2011 metais lengvatinis 9 proc. PVM tarifo taikymas knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams buvo pratęstas neribotam laikui.

Nuo milijonų litų - trupinėlis

Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A.Jonynas tiems, kurie vairuoja mūsų politiką ir nuo kurių priklauso "net tokios smulkmenos kaip PVM tarifai knygoms ir spaudai", primena knygos reikšmę krašto istorijai ir teigia netikintis, kad PVM sumažinimas knygai ir spaudai taptų nepakeliama našta mūsų valstybei. "Nemanau, kad jis apskritai būtų valstybei našta. O ir tuo, kad nėra kur rasti pinigų knygai, spaudai, lietuvių kultūrai, netikiu. Kai girdi apie 63 mln., skiriamus įvaizdžio kūrimo strategijoms, gali tik skėstelėti rankomis. Dešimtadalio tų pinigų užtektų, kad lietuviška knyga kurtų ne kokią nors strategiją, o patį Lietuvos įvaizdį. Visame pasaulyje. Negražu lįsti į svetimas kišenes, bet kelios dešimtosios procento nuo tų pinigų, kuriuos per metus "įsisavindami" galėtų sutaupyti kelininkai, ne vieną sykį viršytų tuos hipotetinius litus, kurių biudžetas netektų sumažinus PVM tarifus knygai ir spaudai", - sakė A.A Jonynas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"