Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Valdžia slepia, kad sąskaitos už šilumą yra neteisėtos

 
2011 02 21 0:00
Valdžia pripažįsta - nuotolinis šildymo sistemos valdymas turi būti vertinamas kaip savavališkas tiekėjo veiksmas, bet D.Korsakaitei svarbiau, kad mulkinami vartotojai būtų ramūs.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Valdžia pripažįsta - nuotolinis šildymo sistemos valdymas turi būti vertinamas kaip savavališkas tiekėjo veiksmas, bet D.Korsakaitei svarbiau, kad mulkinami vartotojai būtų ramūs.
LŽ archyvo nuotrauka

Sąskaitos už centralizuotą šilumą yra neteisėtos - konstatavo vasario 11 dieną vykusio Vyriausybės darbo grupės šilumos sąskaitų klausimams spręsti posėdžio dalyviai.

Tačiau valdžios atstovai nuslėpė šią svarbią žinią nuo visuomenės, nusprendę, kad prievolė mokėti neteisėtas monopolininkų sąskaitas yra svarbesnė už piliečių teisę žinoti ir ginti savo interesus.

Žmonės bijo sąskaitų, D.Korsakaitė - chaoso

Žinia, kad kosminės sąskaitos už centralizuotai tiekiamą šilumą yra niekinės, buvo paskelbta tik internetiniame Žvėryno bendruomenės puslapyje: "Posėdžio metu buvo konstatuota, kad šilumos tiekėjai neteisėtai naudoja metrologiškai nepatikrintus apskaitos prietaisus, kuriuos apskaitai naudoti draudžia galiojantys teisės aktai. Todėl visos sąskaitos už šilumą yra niekinės. Buvo sprendžiama, ar šias aplinkybes skelbti viešai, tačiau Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos atstovė išsakė nuogąstavimus dėl galinčio kilti chaoso, kai vartotojai sužinos, kad visos sąskaitos už šildymą yra neteisėtos."

Anot posėdyje dalyvavusio Žvėryno bendruomenės nario teisininko Pauliaus Markevičiaus, pripažinimas, kad sąskaitos už šilumą niekinės, yra svarbi žinia visiems už energetinio skurdo ribos nustumtiems Lietuvos gyventojams: "Visi šilumos vartotojai gali sėkmingai ginčyti visas šildymo ir karšto vandens sąskaitas ir neapmokėti jų, jei jos parengtos pagal metrologiškai nepatikrintų šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisų rodmenis. Tai yra pagrindas nemokėti nepagrįstų sąskaitų. Pagal Civilinį kodeksą visos abejonės aiškinamos vartotojo naudai, o visa kaltė dėl metrologiškai nepatikrintų prietaisų tenka šilumos tiekėjui, kuris piktybiškai jų netikrino ir pažeidinėjo vartotojų teises. Tokie rodmenys yra neteisėti ir negali būti naudojami atsiskaitymams, o visus nuostolius turi prisiimti šilumos tiekėjas."

Negana to - šilumos vartotojai turi teisę pareikalauti, kad šilumininkai grąžintų neteisėtai surinktus mokesčius.

Klausiami apie galimai neteisėtas sąskaitas, minėtame posėdyje dalyvavę valdžios institucijų atstovai elgėsi taip, tarsi priklausytų slaptai sektai, davusiai įžadus neviešinti ezoterinių paslapčių.

Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis iš pradžių apskritai neigė, kad apie tai buvo kalbama, ir tik įkyriai klausinėjamas vis dėlto prisiminė: "Buvo kalbama, bet neužbėkim įvykiams už akių, kiekvienas atvejis yra individualus. Buvo kalbėta, kaip traktuoti sąskaitas, jeigu apskaitos prietaisai yra metrologiškai nepatikrinti. Bet nuomonės išsiskyrė ir nuspręsta, kad Metrologijos tarnyba turi skubiai priimti sprendimą dėl skaitiklių su nuotoliniu duomenų perdavimu - įteisinti juos arba ne."

Į klausimą, ar tikrai būtent Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovė Diana Korsakaitė pasiūlė nekelti chaoso ir neinformuoti visuomenės apie galimai neteisėtas sąskaitas, D.Matulionis atsakė ypač išsamiai: "Neprisimenu... nenorėčiau komentuoti... nenoriu kalbėti apie vidines diskusijas."

Patvirtinti, kad posėdyje iš tiesų buvo kalbama apie neteisėtas sąskaitas, išdrįso Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovas Feliksas Petrauskas. Anot jo, jeigu sąskaitos formuojamos pagal metrologiškai nepatikrintas ir neįteisintas apskaitos priemones, jos yra neteisėtos, nes Metrologijos įstatymas draudžia apskaitai naudoti nepatikrintų priemonių duomenis. F.Petrauskas negalėjo paaiškinti, kodėl ši informacija nepasiekė visuomenės, bet patvirtino, kad ji yra svarbi vartotojams, besibylinėjantiems teismuose su šilumininkais dėl skolų, apskaičiuotų pagal metrologiškai neįteisintų priemonių duomenis.

Nepaisant atkaklių pastangų, su Valstybinės kainų ir energetikos komisijos vadove D.Korsakaite susisiekti nepavyko - anot komisijos darbuotojų, budriai saugančių D.Korsakaitę nuo nepatogių klausimų, ji išvyko į Europos Sąjungos finansuojamus mokymus ir telefonu yra nepasiekiama.

Stručio pozicijos - nieko nemačiau, nieko negirdėjau - nusprendė laikytis ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas, kurio atstovas spaudai atsiuntė LŽ itin informatyvų atsakymą į konkrečius klausimus: "Ministras į tą posėdį atėjo pavėlavęs, todėl kas jame buvo kalbama, kreipkis į darbo grupės vadovą kanclerį D.Matulionį".

Kas kalbėta apie sąskaitų neteisėtumą ir šios informacijos ribojimą visuomenei, nepajėgė prisiminti ir Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininkas Algirdas Skripėta, tačiau perskaitė telefonu posėdžio protokolą, kuriame parašyta: "Duomenų apskaitai ar perdavimui naudojant metrologiškai nepatikrintus ar neįteisintus prietaisus, natūraliai gali būti keliamas klausimas dėl tokiu būdu suformuotų sąskaitų teisėtumo. Vis dėlto, siekiant nesukelti papildomos sumaišties sektoriuje, o klausimą spręsti konstruktyviai..." Ką reiškia šis ezopinės kalbos perlas, A.Skripėta rišliai paaiškinti nesugebėjo.

Mūsų valdžia visada bijo pasekmių, net jei tai reiškia vartotojų teisių pažeidimus stambiu mastu. Tai griauna teisinės valstybės pamatus, nes mūsų valdžia mano, kad iš neteisės gali atsirasti teisė, jei ta neteisė yra didelio masto ir nuskriaudė milijonus žmonių. Mūsų valdžiai nėra svarbu, kad šilumininkai apgavo milijonus žmonių, nes ji bijo, kad kils chaosas ir finansiškai nukentės monopolininkai, kai žmonės sužinos, kad visos sąskaitos už šildymą yra neteisėtos ir todėl vartotojai turi teisę jų nemokėti", - sakė teisininkas P.Markevičius.

Nuodėmių atleidimas zombiams

Anot P.Markevičiaus, gyventojų gaunamos sąskaitos už šilumą yra neteisėtos dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia - metrologiškai nepatikrinti butuose įrengti karšto vandens skaitikliai, kuriuos UAB "Vilniaus energija" naudoja šilumos ir karšto vandens apskaitai. Šios informacijos nepaneigė ir Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininkas A.Skripėta. Anot jo, Vilniuje metrologiškai patikrinti yra vos 5 proc., o Lietuvoje - 65 proc. karšto vandens skaitiklių.

P.Markevičius šią situaciją vadina skandalinga. "Ūkio ministerijos 1999-12-21 įsakymas Nr. 424 dėl šilumos apskaitos draudžia atsiskaitymams už šilumą ir karštą vandenį naudoti skaitiklius, neturinčius galiojančios metrologinės patikros. Nors šis teisės aktas nustato, kad daugiabučio namo bute suvartotam karšto vandens kiekiui nustatyti turi būti naudojami buto karšto vandens skaitikliai, tačiau jų metrologinės patikros nėra atliekamos. Šilumos vartotojai pagal nepatikrintus karšto vandens skaitiklius deklaruoja suvartoto karšto vandens kiekį, pagal kurį apskaičiuojama jam pašildyti suvartota šiluma. Ją atėmus iš bendro namo suvartotos šilumos kiekio, likutis paskirstomas visiems vartotojams kaip namo šildymas.

Namuose nuolat susidaro karšto vandens trūkumas (apie 400-500 kub. m per metus), o šio karšto vandens pašildymo sąnaudas UAB "Vilniaus energija" neteisėtai įtraukia į butų ir bendro naudojimo patalpų šildymą. Nors namuose yra įrengtas įvadinis karšto vandens skaitiklis, tačiau UAB "Vilniaus energija" šilumai paskirstyti naudoja gyventojų deklaruoto karšto vandens kiekį pagal metrologiškai nepatikrintus skaitiklius, versdama mokėti už šilumos energiją, kurios žmonės faktiškai nesuvartojo", - aiškina teisininkas.

Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininkas A.Skripėta šį chaosą aiškina tuo, kad inspekcija trejus metus teisėsi su "Vilniaus energija", bandydama įrodyti, kad karšto vandens skaitikliai yra naudojami atsiskaitymams ir turi būti metrologiškai patikrinti. Anot jo, tik 2010 metų spalio 25 dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė nutartį, kuri įpareigoja tikrinti karšto vandens skaitiklius...

Metrologiškai nepatikrinta ir nuotolinio šilumos punktų valdymo sistema "RubiSafe", sukurta antrinės buvusios "Rubicon" įmonės. Ją naudodami šilumininkai gali nuotoliniu būdu ne tik perduoti duomenis, bet ir reguliuoti šilumos punkto parametrus.

Slėgį, temperatūrą ir kitus duomenis galima keisti vienu kompiuterio pelės paspaudimu: "su pele tempkite taškus iki pageidaujamos temperatūros", "reikiamo slėgio daviklio stulpelyje "Nauja reikšmė" įvedama nauja maksimali slėgio riba", - rašoma "RubiSafe vartotojo instrukcijoje".

Gyventojams net neįtariant, personažai su pelėmis koreguoja jų sąskaitas, atimdami teisę patiems spręsti, kiek vartoti šilumos. "Vartotojai paversti nuotoliniu būdu valdomais zombiais. Šiuo metu nėra jokių priemonių kontroliuoti, ar šilumos tiekėjai dirbtinai nedidina tiekiamos energijos kiekio, užprogramuodami slėgio didinimą vamzdynuose arba tam tikromis valandomis užkeldami temperatūrą, kad tik nekristų šilumos pardavimas. Pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/22/EB tiesioginio pardavimo prekybiniams sandoriams skirta matavimo priemonė turi būti suprojektuota taip, kad matavimo rezultatas būtų pateiktas abiem sandorio šalims, o nuotolinio duomenų perdavimo kanalas turi būti metrologiškai kontroliuojamas. Bet "Rubicon" jau seniai nebaudžiami masiškai naudoja metrologiškai nepatikrintą sistemą", - sako P.Markevičius.

Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininko A.Skripėtos duomenimis, metrologiškai neįteisinta "RubiSafe" sistema jau įdiegta maždaug 70-80 proc. Vilniaus šilumos punktų. Tik 2010 metų lapkričio 15 dienos Valstybinės metrologijos tarnybos direktorius įsakymu nurodė, kad ji privalo būti metrologiškai įteisinta.

Kokios dangaus manos tarnybos laukė, kol šilumininkai diegė gyventojams nuotolinio valdymo zombius - paslaptis.

Tačiau vasario 11 dienos posėdžio protokole, kurį atsiuntė Ministro pirmininko tarnyba, apie šias problemas pasakyta tik dalis tiesos, o sąskaitų neteisėtumas paminėtas vos viena nedrąsia ezopine užuomina:

"Dėl šilumos tiekėjų naudojamos nuotolinio šildymo sistemos valdymo sistemos kyla abejonių, ar visuomet, atsižvelgiant į lauko temperatūrą, yra parenkamas optimalus vartotojams šildymo režimas, taigi, nuotolinis šildymo sistemos valdymas turi būti vertinamas kaip savavališkas tiekėjo veiksmas. Be to, apskaitos prietaisų duomenys dažnai yra nuskaitomi nuotoliniu būdu, o šis duomenų perdavimo būdas nėra metrologiškai įteisintas. Duomenų apskaitai ar perdavimui naudojant metrologiškai nepatikrintus ar neįteisintus prietaisus, natūraliai gali būti keliamas klausimas dėl tokiu būdu suformuotų sąskaitų teisėtumo. Vis dėlto, siekiant nesukelti papildomos sumaišties sektoriuje, o klausimą spręsti konstruktyviai, Metrologijos tarnyba ir šilumos tiekėjai turėtų siekti kuo spartesnio nuotolinio duomenų nuskaitymo sistemų metrologinio įteisinimo."

Nė žodžiu neužsiminta apie tai, kad metrologiškai nepatikrinti yra ir karšto vandens skaitikliai, pagal kuriuos skaičiuojama 95 proc. Vilniaus gyventojų sąskaitų.

Akivaizdu, kad valdžia nusprendė suteikti indulgenciją sau ir šilumininkams už galimai neteisėtas šildymo sąskaitas. O kas duos nuodėmių atleidimą žmonėms, kurie tąsosi teismuose dėl tikrų ir tariamų skolų, priskaičiuotų pagal metrologiškai neįteisintus skaitiklius?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"