Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Valdžia netesėjo pažado neįgaliems seneliams

 
2015 12 22 6:00
Itin sunkiai susirgę seneliai, kuriems reikia pagalbos ir slaugos, ypač vieniši, Lietuvoje paliekami be pragyvenimo lėšų dėl valdininkų priimtų nežmoniškų teisės aktų ir nenoro jų keisti.
Itin sunkiai susirgę seneliai, kuriems reikia pagalbos ir slaugos, ypač vieniši, Lietuvoje paliekami be pragyvenimo lėšų dėl valdininkų priimtų nežmoniškų teisės aktų ir nenoro jų keisti. Alinos Ožič nuotrauka

Praėjus daugiau nei metams nuo „Lietuvos žinių“ aprašyto skandalingo atvejo, kai iš neįgalaus senolio valstybė atėmė visas jam priklausiusias socialines pašalpas vien dėl to, kad šis nepajėgė pasirašyti laiškininkės atnešto kvito, niekas nepasikeitė. Pašalpos iš ligotų senolių Lietuvoje ir toliau atimamos, nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) prieš metus viešai žadėjo, kad dar šiemet tokiai skriaudai kelią užkirs jos parengtos įstatymų pataisos.

„Deja, procedūros užtruko ilgiau, nei tikėtasi. Atsižvelgiant į tai, kad keliama problema susijusi su specialiųjų poreikių tenkinimu, buvo nuspręsta atitinkamas įstatymo pataisas Vyriausybei teikti kartu su projektais, įgyvendinančiais specialiųjų poreikių nustatymo ir tenkinimo tikslinėmis kompensacijomis pertvarką“, – kodėl biurokratai niekur neskuba, „Lietuvos žinioms“ aiškino SADM Valstybinių pensijų skyriaus vadovo pavaduotoja Inga Barauskaitė.

Anot jos, be siūlymo nustatyti tokį reguliavimą, kad išmokas galėtų gauti neįgalų asmenį slaugantys asmenys, bus siūloma nustatyti galimybę prireikus išmokas keisti socialinėmis ir kitomis asmens specialiesiems poreikiams tenkinti reikalingomis paslaugomis. „Vyriausybei pritarus, šie teisės aktų projektai bus teikiami Seimui svarstyti pavasario sesijoje“, – teigė I. Barauskaitė.

Išprovokavo piktą reakciją

Praėjusių metų pabaigoje „Lietuvos žinios“ rašė, kad itin sunkiai susirgę seneliai, kuriems reikia pagalbos ir slaugos, ypač vieniši, Lietuvoje paliekami be pragyvenimo lėšų dėl valdininkų priimtų nežmoniškų teisės aktų ir nenoro jų keisti.

Dėl ydingos slaugos pašalpų ir pensijų skyrimo tvarkos insulto ištiktam ar dėl kitų ligų neveiksniam tapusiam žmogui nustojamos mokėti visos jam priklausančios socialinės išmokos – slaugos pašalpa, invalidumo (darbingumo netekimo) ir senatvės pensijos.

Už gaunamas lėšas nepajėgiančio pasirašyti senjoro pensija pradedama kaupti „Sodroje“, o slaugos pašalpos mokėjimus sustabdžiusi savivaldybės administracija pinigus grąžina į valstybės biudžetą.

Pernai lapkritį pasirodžiusios „Lietuvos žinių“ publikacijos „Socialinių išmokų ateikite po mirties“ ir „Šioje šalyje senukai nerūpi“ sukėlė ne tik audringą skaitytojų bei politikų reakciją, bet ir privertė sukrusti SADM. Jos atstovai po „Lietuvos žinių“ publikacijų ir jų sukeltos politikų ir visuomenės reakcijos iš pradžių kratėsi atsakomybės spręsti skandalingą situaciją, tačiau vėliau parengė įstatymo pataisas, kurios turėtų užtikrinti neįgaliesiems jų specialiųjų poreikių tenkinimą.

„Lietuvos žinios“ rašė, kaip žmonos slaugomam buvusiam jūrininkui Klaipėdos merijos Socialinės paramos skyrius nustojo mokėti jam skirtą 900 litų kasmėnesinę slaugos išlaidų kompensaciją, nes devyniasdešimtmetis senolis nepajėgė savo ranka suraityti laiškininkės atneštame dokumente reikalaujamo parašo, kad pinigus gavo.

Atvejų, kai dėl sunkios ligos į patalą atgulę žmonės nebegauna jiems priklausančių socialinių išmokų, – ne vienas. Pagal instrukcijas dirbantys socialiniai darbuotojai ir valdininkai tokioje situacijoje atsidūrusioms šeimoms tegali pasiūlyti pradėti ilgai trunkantį teismo procesą dėl globos skyrimo, o per tą laiką slaugyti artimąjį už savo pinigus ir tikėtis pašalpas bei pensijas prisiteisti iš valstybės ligoniui mirus.

Kuo pakeisti valstybės „nusavinamas“ išmokas, kol senoliai gyvi ir reikalauja slaugos, nesugebėjo patarti nė vienas valdininkas.

Parengė įstatymų pataisas

Kai LŽ pradėjo domėtis ydinga tvarka, SADM atstovai tik rankomis skėsčiojo. „Padėtis tokia, kad vis dėlto šiuo klausimu kompetentingesnė yra Teisingumo ministerija, o ne SADM. Nes teisės aktai, pagal kuriuos skiriama, išduodama pašalpa ar išmoka, neapibrėžia, kaip elgtis, jeigu jos gavėjas negali judėti, negali kalbėti, bet yra veiksnus“, – tąsyk aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas Arūnas Malinovskis. Jo teigimu, savivaldybės, skirdamos ir mokėdamos pašalpas, vadovaujasi Civiliniu kodeksu ir kitais teisės aktais.

Vėliau A. Malinovskis žadėjo, kad šis klausimas bus aptariamas su Teisingumo ministerijos vadovybe.

„Teismų procesai dėl asmens pripažinimo neveiksniu ir globėjo ar rūpintojo paskyrimo gali trukti pusę metų ir ilgiau, o tuo laikotarpiu žmonės lieka be išmokų, skirtų su jų slauga susijusioms išlaidoms kompensuoti“, – galiausiai pripažino SADM atstovai.

Vėliau pati ministerija ėmė taisyti Valstybinių šalpos išmokų įstatymo spragą siūlydama slaugos išlaidų tikslines kompensacijas ar tikslinius priedus, skirtus asmenims, kurie dėl sveikatos būklės patys negali gauti paskirtos išmokos ar įgalioti ją gauti kitą žmogų, neturi paskirtų globėjų ar rūpintojų, mokėti ligonį slaugančiam ar prižiūrinčiam asmeniui.

Sprendimus dėl išmokos mokėjimo, anot pataisų rengėjų, priimtų savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas valdininkas. Prieš tai turėtų būti patikrinama, ar išmoką pageidaujantis gauti asmuo tikrai namie slaugo ir prižiūri žmogų, kuriam ji skirta.

„Pritarus šiam siūlymui neįgaliesiems, kurie dėl savo sveikatos būklės negali patys gauti jiems priklausančios tikslinės kompensacijos ar tikslinio priedo ir įgalioti šias išmokas gauti kitą asmenį, būtų užtikrintas specialiųjų poreikių tenkinimas įstatymo nustatytomis finansinėmis pagalbos priemonėmis“, – sakė SADM atstovai.

Atimtų išmokų nesulaukė

„Lietuvos žinių“ aprašytasis klaipėdietis valdžios pataisų nebesulaukė. Buvęs jūrininkas iškeliavo į geresnį pasaulį praėjus pusei metų nuo tada, kai valstybė iš jo atėmė visas priklausančias slaugos išmokas ir paliko be pragyvenimo, slaugos ir gydymo lėšų vien dėl to, kad ligonis tapo neįgalus pasirašyti dokumento.

Jo sūnūs net nebandė kreiptis į teismą dėl tėvelio pripažinimo neveiksniu ir globėjo ar rūpintojo, kuris galėtų paimti priklausančias slaugos pašalpas, paskyrimo. Klaipėdiečius konsultavusi advokatė teigė pati patekusi į analogišką situaciją, tačiau gailėjosi, kad pradėjo teismų procesus, nes jos neįgali mama taip pat nesulaukė brangiai kainuojančio teismų maratono pabaigos. „Po mirties visą tėveliui priklausiusią 6 mėnesių slaugos pašalpą mums išmokėjo, tačiau iki šiol negalime suprasti, kodėl ją atėmė kaip tik tuo metu, kai jos labiausiai reikėjo“, – sakė veliono klaipėdiečio artimieji.

Kas turėtų keistis

SADM parengtas ir Seimo 2016 metų pavasario sesijoje planuojamas svarstyti Valstybinių šalpos išmokų įstatymo projektas numato pagerinti sąlygas žmonėms, dėl ligos, senatvės ar negalios negalintiems savarankiškai priimti tikslinės slaugos išlaidų kompensacijos.

Valstybinę išmoką, siekiančią 260 eurų, galima būtų mokėti slaugančiam asmeniui, jeigu neįgalusis dėl sveikatos būklės pats negali gauti šios paskirtos išmokos ir negali įgalioti ją gauti kitą asmenį, o globėjas ar rūpintojas dar nepaskirtas. Tokiu būdu pinigai galėtų pasiekti neįgalųjį tada, kai jam labiausiai to reikia. Įstatymo projekte numatyta, kad šalpos išmokos gavėją slaugantis ar prižiūrintis asmuo savivaldybės administracijai pateiktų prašymą, kuriame nurodytų aplinkybes, dėl kurių išmokos gavėjas negali gauti jam priklausančios išmokos pats, bei pagrįstų slaugymo ar priežiūros namuose faktą.

Sprendimas dėl šalpos išmokos mokėjimo būtų priimamas, savivaldybės administracijos nustatyta tvarka vietoje patikrinus prašyme nurodytų aplinkybių tikrumą. Įstatymo projekte nenustatyta, kad slaugantis asmuo, pageidaujantis gauti neįgaliajam priklausančią slaugos išlaidų tikslinę kompensaciją, privalo būti kreipęsis į teismą dėl globėjo paskyrimo. Pensijų atžvilgiu turėtų būti taikomos Civilinio kodekso numatytos priemonės. Kadangi pensija laikoma ją turinčio gauti asmens turtu, kito žmogaus turtu disponuoti be teismo sprendimo negalima.

Šaltinis: SADM, LŽ

Taip pat skaitykite:

Socialinių išmokų ateikite po mirties

Šioje šalyje senukai nerūpi

Valdininkų atjautą pažadino dienraštis

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"