Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Užsienio turistų Lietuva netraukia

 
2012 02 07 8:30

Praėjusiais metais Lietuvos viešbučiai apnakvindino beveik perpus mažiau svečių nei Estijos.

Pagal užsienio turistų ir nakvynių apgyvendinimo įstaigose skaičiaus didėjimą Lietuva pernai įsiveržė į Europos lyderius: mūsų šalyje užfiksuotas didžiausias (19,8 proc.) augimas tarp 27 Europos Sąjungos (ES) valstybių. Tačiau tai buvo tik "lipimo iš duobės" įspūdis - realiai mūsų kraštas netraukia užsieniečių.

Pagal svečių nakvynių skaičių viešbučiuose ir kitose apgyvendinimo įstaigose Lietuva (kartu su Latvija) užima paskutinę vietą visoje ES. Pagal užsieniečių apgyvendinimą Lietuva nusileidžia ne tik Estijai, bet ir Latvijai.

ES statistikos agentūros Eurostat duomenimis, 2011 metais Estijoje užsieniečiai praleido 3,5 mln. naktų, Latvijoje - 2,1 mln., Lietuvoje - tik 1,8 mln. naktų. Tai prasčiausias rodiklis ES.

Pakilo, nes žemai puolė

Eurostat paskelbė, kad daugiausia naktų svečiai 2011 metais praleido Ispanijoje (288 mln.), Italijoje (249 mln.), Vokietijoje (241 mln.), Prancūzijoje (202 mln.) ir Jungtinėje Karalystėje (166 mln.). Šios penkios šalys užima 70 proc. visų 27 ES narių valstybių viešbučių ir apgyvendinimo įstaigų nakvynių rinkos.

Mažytės Baltijos šalys rikiuojasi ES eilės gale: Estijos viešbučiuose ir apgyvendinimo įstaigose visi svečiai praleido 4,6 mln. naktų, Lietuvoje - 2,8 mln. naktų. Lygiai tokį pat rodiklį pasiekė ir Latvija.

Tačiau 2011-aisiais Lietuvoje užfiksuotas didžiausias nakvynių viešbučiuose gausėjimas - 19,8 procento. Pagal šį rodiklį pralenkėme Bulgariją (18,3 proc.), Estiją (14,6 proc.), Latviją (14,1 proc.) ir Rumuniją (12,9 proc.). Mažiausias augimas pernai fiksuotas Jungtinėje Karalystėje (0,5 proc.).

Artūras Vainora, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) viceprezidentas, didžiausiu augimu Europoje labai nesididžiuoja. "Kadangi dvejus metus iš eilės buvo didžiulis nuopuolis - viešbučių užimtumas Lietuvoje krito turbūt labiausiai Europoje, - dabar skaičiai sugrįžo į vidutinį lygį, todėl atrodo įspūdingi", - aiškino V.Vainora.

Vis dėlto LVRA viceprezidentas pripažino, kad 2011-aisiais padidėjęs tarptautinių oro skrydžių skaičius, geresnė ekonominė padėtis ir apgyvendinimo paslaugoms taikytas 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas padėjo šalies viešbučiams susigrąžinti konkurencingumą regione: Lietuvos viešbučius pernai aplankė maždaug 20 proc. daugiau svečių negu 2010-aisiais, o vien pirmąjį pusmetį šis sektorius sukūrė apie 1,6 tūkst. naujų darbo vietų.

"Atlyginimai nekilo, bet tai lengva paaiškinti: įdarbinome labai daug žemiausios grandies darbuotojų: valytojų, kambarinių, padavėjų", - LŽ sakė A.Vainora.

Didžiausi mokesčiai regione

Gerais rezultatais ir didesniu pelnu verslininkai pasidžiaugti nespėjo - nuo šių metų PVM už apgyvendinimo paslaugas grįžo nuo 9 prie 21 procento. A.Vainoros skaičiavimu, dėl to Lietuvos viešbučių paslaugų savikaina padidės 10-15 proc., o tai vėl sumažins mūsų šalies konkurencingumą regione, nes kitos valstybės ir toliau apgyvendinimo paslaugoms taiko lengvatinį PVM tarifą: Prancūzijoje jis siekia vos 5,5 proc., Lenkijoje ir Vokietijoje - 7 proc., Suomijoje - 8 proc., Estijoje - 9 proc., Latvijoje - 12 procentų.

"Visi supranta, kad turizmas priskirtinas eksportuojančioms ūkio šakoms - pinigus Lietuvoje palieka užsieniečiai. Aišku, vėl sustos darbo vietų steigimas, mažės investicijos į šitą sritį, nors Vilnius, Lietuva ir taip atsilieka nuo kaimynų pagal kambarių skaičių", - apibendrino A.Vainora.

Jo nuomone, apgyvendinimo paslaugos šiemet neišvengiamai brangs. "Tarkime, jeigu daiktas kainuoja 10 litų plius 9 proc., bendra suma išeina 10,9 lito, jei kainuoja 10 litų plius 21 proc., suma pakyla iki 12,1 lito. Kadangi viešbučių verslo didžiausias sąnaudas sudaro energetika ir darbo užmokestis, kitų rezervų savikainai mažinti nematau, nebent atleisti dalį darbuotojų", - kalbėjo LVRA viceprezidentas.

Laimės suteikė krepšinis

Didžiausias Vakarų Lietuvoje ir Lietuvos pajūryje viešbutis "Amberton Klaipėda", turintis 307 kambarius, pernai sulaukė maždaug 20 proc. daugiau svečių. "Truputį laimės suteikė krepšinis (vasarą Lietuvoje vykęs Europos krepšinio čempionatas - red.) ir protingas PVM tarifas", - LŽ teigė viešbučio "Amberton Klaipėda" valdybos pirmininkas Žilvinas Vasiliauskas. Pasak jo, rinka didėjo apie 20 procentų. "Bet kai valdžia su PVM "tokius grybus papjovė", nieko prognozuoti nebegalime. Vyriausybė peilį iš už nugaros - šmaukš, jai nesvarbu, kad dega visi mūsų kontraktai. Dabar vieninteliai regione turime neproporcingai didelį eksporto prekei taikomą PVM", - piktinosi vienas kompanijos "Hoteliers Co" vadovų.

Ž.Vasiliauskas įžvelgė nemažai teigiamų PVM lengvatos pranašumų. Vienas jų - viešbučiai išėjo iš šešėlio. "Mums, dideliems, neįmanoma dirbti su vokeliais, bet pernai nemažai ir mažiukų pradėjo oficialiai mokėti atlyginimus. O kai pakėlė PVM, jie vėl ners į šešėlį", - prognozavo verslininkas.

Ž.Vasiliauskas tvirtino, kad šalies turizmo padangėje išsiskiria Klaipėda ir Vilnius: uostamiestyje šio tinklo viešbutyje didžiausias užimtumas pernai siekė 85 proc., mažiausias - 35 proc., viešbutyje Vilniuje - 90 proc. birželį ir 50 proc. - vasarį.

Kauno viešbučių vadovai geru žodžiu mini Karmėlavos oro uostą ir jame dirbančią pigių skrydžių bendrovę "Ryanair". Vien dėl sėkmingos oro uosto veiklos laikinojoje sostinėje gerokai padidėjo turistų iš Skandinavijos srautas. "Dėl mažesnio PVM galėjome sumažinti nakvynės kainą, o dėl pigių skrydžių - pritraukti nemažai turistų iš Suomijos ir kitų Skandinavijos šalių. Jie paprastai atskrenda vakare, pernakvoja viešbutyje, o paskui vyksta į kitus miestus", - LŽ aiškino 3 žvaigždučių viešbučio "Magnus Hotel" direktorė Ilona Godelienė.

Pernai pritraukti turistų padėjo ir du dideli tarptautiniai renginiai Kaune. Per tris Hanza dienas viešbučio užimtumas siekė 80 proc., o per Europos krepšinio čempionato finalą - 100 procentų. Iš viso "Magnus Hotel" praėjusiais metais apsilankė dvigubai daugiau svečių negu 2010-aisiais. Šiemet I.Godelienė nebesitiki pasiekti tokių gerų rezultatų, nes dėl didesnio PVM teks kelti nakvynės kainas. Dėl to, jos manymu, kelionių agentūros gal tik praveš turistų grupes pro Lietuvą, o apnakvindinti rinksis pigesnius viešbučius Rygoje arba Varšuvoje.

Apsistoja daugiau lietuvių

Viešbučiams padėjo atsigauti ir tai, kad juose vis dažniau apsistoja ne tik užsieniečiai, bet ir lietuviai. Esą dažnas, atvykęs į svečius pas gimines, nelieka ten nakvoti, važiuoja į viešbutį.  "Tipiška situacija: atvyksta žmogus iš Kauno į Klaipėdą pas pusbrolį švęsti gimtadienio ir apsistoja pa mus. Nekalbu apie verslininkus, kurie taip pat dažnai nakvoja viešbutyje", - ryškėjančią tendenciją įžvelgė Ž.Vasiliauskas.

Kad lietuviai mielai renkasi nakvynę viešbutyje, o ne pas gimines, sako pastebėjusi ir Kauno "Magnus Hotel" vadovė I.Godelienė. "Atrodo, tautiečių piniginės storėja, nes dažnas užsienyje dirbantis lietuvis, net grįžęs švęsti Kalėdų pas tėvus, apsistoja viešbutyje ir gyvena čia kartais savaitę ar dvi. Mūsų viešbutyje lietuvių ir užsieniečių sulaukiama po lygiai", - tvirtino I.Godelienė.

Eurostat duomenimis, pernai Lietuvos viešbučiuose svečiai praleido 2,8 mln. naktų, iš jų 1 milijoną - vietos gyventojai. Tai 20,6 proc. daugiau nei 2010 metais.

Investuotojams - bloga žinia

Nekilnojamojo turto investavimo bendrovės "Selvaag Lietuva" generalinis direktorius Egidijus Damulis neabejoja, kad panaikinus PVM lengvatą apgyvendinimo paslaugoms naujų viešbučių Lietuvoje bus statoma mažiau. "Niekas nebenorės to daryti. Viešbučių verslas - gana rizikinga verslo šaka. Investuotojai planuoja savo veiklą, skaičiuoja ir tikisi nuoseklios mokesčių politikos. O kai mokesčiai šokinėja aukštyn-žemyn, tai šalies ekonominės politikos tęstinumu tikrai nekvepia", - investuotojų požiūrį į Lietuvą apibūdino E.Damulis.

Norvegų šeimai Selvaag priklausančios "Selvaag" kompanijos antrinė įmonė "Selvaag Lietuva" 2012-ųjų rugsėjį Vilniuje planuoja atidaryti pirmąjį tarptautinės grandinės "Nordic Choice Hotels" viešbutį "Comfort". Sostinės Naujamiestyje statomo viešbučio sąmatinė vertė - apie 30 mln. litų. "Esame smarkiai nusivylę valdžios sprendimais. Jie iš esmės keičia mūsų verslo planus, kurie buvo numatyti prieš statant viešbutį. Tai lygiai tas pats, jei sutarčiau su jumis dėl 5 tūkst. litų atlyginimo, o priėmęs į darbą pasakyčiau, kad persigalvojau ir mokėsiu tik 2 tūkstančius.

"Ar būtumėte labai patenkintas?" - ironizavo pašnekovas.

Anot bendrovės vadovo, dabar tenka iš būsimo viešbučio verslo plano išbraukti 10-15 proc. numatytų pajamų. Tiek jų investuotojai neteks dėl padidinto PVM. "Šios lėšos buvo numatytos rinkodarai, darbuotojų atlyginimams, plėtrai, komunikacijai, - kalbėjo E.Damulis. - Kai plėtoji projektą, kuriam investicijos numatomos mažiausiai 20 metų į priekį, o pasirengimas trunka apie pusantrų metų, norėtųsi didesnio aiškumo ir stabilumo. Jeigu valdžia mąsto vien apie tai, kaip per metus sukaupti biudžete keletą milijonų litų, o ne apie tai, kaip bus plėtojamas turizmas ateinančius dešimt metų, tebūnie. Tačiau tuo pat metu ji siunčia žinią investuotojams, kad turizmas Lietuvai nėra svarbi sritis."

Valdžia mato tik pelną

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė neįžvelgė jokių teigiamų vienus metus galiojusio PVM lengvatinio tarifo aspektų. "Ši lengvata viešbučiams pasiteisino tik tiek, kiek leido tam segmentui tiesiog padidinti savo pelningumą, o kitų teigiamų poslinkių dėl kainų, darbo užmokesčio ar investicijų mes nematėme", - Seime pristatydama 2012 metų biudžeto projektą sakė ministrė.

Už apgyvendinimo paslaugoms taikyto mažesnio PVM tarifo naikinimą vienareikšmiškai pasisakė ir premjeras Andrius Kubilius. Jis pabrėžė, kad viešbučiai esą naudojosi šia lengvata tik savo pelnui didinti, o ne kainoms mažinti. "Sumažinus PVM viešbučiams iki 9 proc., kainos padidėjo 7,7 procento. Vartotojui iš to jokios naudos. Pelną pasiima savininkai, ir nereikia klaidinti žmonių", - kalbėjo A.Kubilius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"