Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Užsieniečiai pamėgo lietuvių kemperius

 
2012 07 07 12:19

Vis daugiau užsieniečių atvyksta į Lietuvą išsinuomoti kemperio, o paskui keliauja juo po Rytų ir Vakarų Europą.

Birželį į Lietuvą atskrido nemažai užsienio sporto sirgalių. Iš čia jie išsinuomotais automobiliniais nameliais traukė į Europos futbolo čempionatą, vykusį Lenkijoje ir Ukrainoje. Sirgaliai ne tik sutaupė pinigų nakvynės išlaidoms, bet ir susipažino su nepažįstamais kraštais.

Rusijos turistai Lietuvoje išsinuomotais kemperiais vyksta į Vakarų Europą. Mat Rytuose ši paslauga dar gana silpnai išplėtota.

Lietuviai taip pat mėgsta keliones automobiliniais nameliais. Jie užsakomi gerokai anksčiau negu prasideda sezonas, trunkantis nuo gegužės iki rugpjūčio pabaigos. Šiuo metu laisvą kemperį šalyje būtų sunku rasti ne tik ilgesnei, bet ir savaitgalio išvykai.

Verslininkai stengiasi maksimaliai išnaudoti brangiai įsigytus namelius su ratais. Kad investicija atsipirktų, kemperis per metus turėtų būti nuomojamas 120-130 parų, tad vasaros mėnesiai nuomos bendrovėms yra aukso vertės.

Privilioja ir rytiečių, ir vakariečių

Šešerius metus kemperių ir mikroautobusų nuoma besiverčiančios įmonės "Kertušas" direktorius Kęstutis Dapkevičius teigia, jog kasmet daugėja užsieniečių, nuomojančių automobilinius namelius Lietuvoje. "Per Europos futbolo čempionatą tiek iš mūsų, tiek iš kolegų daug jų nuomojosi anglai, airiai, rusai ir kiti svečiai. Tai gerokai pigiau, nei vykti į Varšuvą ir ten mokėti už viešbutį", - kalbėjo K.Dapkevičius. Užsieniečiai tarp jo įmonės klientų sudaro 80 procentų.

Bendrovė "Kemperija" taip pat kelis automobilinius namelius išnuomojo airių futbolo sirgaliams, o netrukus laukia atvykstančių rusų. Šie "lietuviškais" kemperiais keliaus į Skandinaviją. "Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje kemperių nuoma, regis, dar nėra labai populiari", - svarstė bendrovės vadovas. Jo įmonę klientai iš Rytų valstybių susirado internetu per "Google" paieškos sistemą.

"Kemperijos" savininkui ir direktoriui Laimonui Mačiuliui šis sezonas - pirmasis. Automobiliais keliauti mėgstantis vyras nusprendė pomėgį suderinti su darbu. Šių metų pradžioje įsigytus tris šešiaviečius kemperius pradėjęs nuomoti L.Mačiulis, turintis teisininko išsilavinimą, iki tol dirbo samdomą darbą. "Manau, jog tai perspektyvus verslas", - teigė jis. Verslininkas pirko nenaujus kemperius, tad kiekvienas jų kainavo maždaug po 120 tūkst. litų. L.Mačiulis tikisi, kad investicija atsipirks per 6-7 metus. Jis su pasitikėjimu žvelgia į ateitį ir kitąmet kemperių parką planuoja padidinti dar keliais automobiliais. Optimizmo įkvepia tai, jog šiuo metu paslaugos paklausa, regis, gerokai viršija pasiūlą.

Verslininkas susikurtoje interneto svetainėje apie mašinų nuomą paskelbė vasario mėnesį, o pirmųjų užsakovų sulaukė kovą. Jau birželio pradžioje visi jo automobiliniai nameliai buvo "įdarbinti" iki rugpjūčio pabaigos. "Tiems, kurie dabar spontaniškai nuspręstų keliauti kemperiu, neturėtume ką pasiūlyti. Nebent rugsėjo mėnesiui", - sakė pašnekovas. L.Mačiulio manymu, tokių automobilių nuomos niša dar neužpildyta, o potencialių klientų susidomėjimas kelionėmis kemperiais didėja.

K.Dapkevičius taip pat tvirtino, kad norinčių keliauti lietuvių ir užsieniečių kasmet gausėja. "Vasaromis klientų nestinga - nei šiemet, nei pernai. Jaučiame, kad susidomėjimas šia paslauga didėja, nes žmonės anksčiau pradėjo užsisakyti kemperius - pirmieji vasaros kelionėms juos rezervavo jau sausio ir vasario mėnesiais", - pabrėžė            vien naujus namelius su ratais nuomojantis K.Dapkevičius. Pasak verslininko, iš anksto kemperius rezervuoja apie 80 proc. klientų, nes gegužės mėnesį užsisakyti jų birželiui ar liepai tikrai neįmanoma.

K.Dapkevičius kasmet plečia savo automobilių parką. Vyras paprastai perka naujus kemperius, o po trejų metų juos parduoda. Naujo automobilinio namelio, kainuojančio maždaug 37 tūkst. eurų (127 tūkst. litų), likutinė vertė po trejų metų intensyvaus naudojimo siekia 28-30 tūkst. eurų (96-103 tūkst. litų). Pernai "Kertušas" įsigijo du naujus kemperius ir iš viso jų nuomojo šešis, šiemet - penkis įvairaus dydžio automobilius. Kitąmet bendrovė planuoja pirkti dar porą mašinų.

K.Dapkevičius ne tik nuomoja namelius su ratais. Verslininkas per metus ir parduoda po 5 kemperius. Vienas naujas automobilinis namelis, atsižvelgiant į jo dydį, gamintojo ženklą ir vidinę įrangą, gali kainuoti nuo 25 tūkst. eurų (86 tūkst. litų) iki 40 tūkst. eurų (138 tūkst. litų). "Juos perka ir lietuviai, ir užsieniečiai. Jeigu žmogus labai mėgsta keliauti, tai tikrai apsimoka. Juk nuosavas daiktas - kada nori, tada važiuoji", - svarstė verslininkas. Anot jo, italai, vokiečiai, norvegai daugiausia važinėja nuosavais automobiliais.

Keičiasi keliavimo įpročiai

Savo klientus automobilinių namelių nuomotojai apibūdina kaip vidutinių ir didesnių pajamų. "Kelionė kemperiu yra komfortiška, bet ne pati pigiausia, - aiškino L.Mačiulis. - Keliautojų amžius - nuo 30 metų iki senjorų. Beje, vyresnio amžiaus žmonėms važiuoti kemperiu ypač patogu. Jie gali bet kada prigulti, čia pat pasigaminti maisto. Keliautojus sieja viena, tik gerokai didesnė erdvė nei automobilyje." Šiemet verslininkas kaip tik nuomojo automobilinį namelį keturiasdešimtmečių šeimai, su kuria drauge vyko ir jų šešiasdešimtmečiai tėvai.

K.Dapkevičius pažymi, kad daugiausia kemperius užsisako šeimos su vaikais, tačiau pastaruoju metu juos renkasi ir nemažai jaunimo. Keičiasi ir keliavimo įpročiai. Anksčiau lietuviai mėgdavo maksimaliai išnaudoti išsinuomotą automobilį ir stengdavosi per vieną kelionę apvažiuoti kuo daugiau šalių - kone pusę Europos. Dabar tapo sėslesni. "Daugelis šiek tiek pavažiuoja, apsistoja kelioms dienoms, vėl pavažiuoja ir vėl keturioms dienoms apsistoja", - klientų pasakojimus apibendrino K.Dapkevičius. Anot jo, lietuviai nebesibaido ir mokamų kempingų, įsikūrusių paprastai gražiose vietose prie jūros ar ežerų ir turinčių baseinus bei visą kitą infrastruktūrą. O norintieji daugiau pakeliauti ir pamatyti nakčiai apsistoja miestuose.

Jaunos šeimos su vaikais dažniausiai vyksta į pietus, vyresnio amžiaus žmonės - į pažintines keliones. Viena populiariausių lietuvių krypčių - Skandinavija, ypač Norvegija. Į šias šalis važiuojama ir pažvejoti, ir pakeliauti. Taip pat populiarios Kroatija, Italija. Šiek tiek rečiau vykstama į Prancūziją ir Ispaniją.

Vasarą žmonės dažniausiai renkasi 14-15 dienų keliones. Už dviejų savaičių kemperio nuomą liepos ir rugpjūčio mėnesiais tenka pakloti apie 5 tūkst. litų. Per dieną nuriedama vidutiniškai 400-500 kilometrų - iš viso 7-7,5 tūkst. kilometrų. "Kiek keliautojai išleis pinigų degalams, labai priklauso nuo važiavimo greičio, nes pasipriešinimas - didžiulis. Pavyzdžiui, Norvegijoje 100 kilometrų kelio kemperio variklis sudegina 9 litrus degalų, bet jei lekiama 130 km/val. greičiu Vokietijos greitkeliu, jų sąnaudos siekia iki 14 litrų", - atskleidė L.Mačiulis.

Degalų sąnaudos priklauso ir nuo pasirinkto maršruto, nes, tarkime, Prancūzijoje jie kainuoja gerokai brangiau negu Kroatijoje. Tačiau L.Mačiulis skaičiuoja: 5 tūkst. kilometrų kelionei prireiks maždaug 600 litrų degalų, tai atsieis apie 3-4 tūkst. litų. Tokiu atveju šešiaviečio kemperio nuoma, įskaitant degalus ir kelių mokesčius, 14 dienų kainuos apie 8 tūkst. litų. Vienam asmeniui išeis beveik 1,3 tūkst. litų. K.Dapkevičius teigė, jog ne vienas užsakovas nuomoja automobilinį namelį ir ilgesniam laikui - 20 ar net 30 parų.

Verslo nišoje beveik nėra konkurencijos

Nei pigių skrydžių bendrovių, nei kelionių agentūrų kemperių nuomotojai nelaiko savo konkurentais. Važiavimą nameliu su ratais būtų galima lyginti nebent su kelione automobiliu, kai žmonės nakvoja palapinėse arba apsistoja pigiuose viešbučiuose. "Važiuodami kemperiu jie turi tokią pat laisvę planuoti maršrutą ir bet kuriuo metu keisti nustatytą planą. Tačiau automobilinis namelis yra komfortiškesnis, nes vakare nereikia karštligiškai ieškoti nakvynės. Keliaujant automobiliu tai kartais tampa problema. Tada artėjant nakčiai apima nerimas, nes nerandi nakvynės ir bijai, kad visi pigesni viešbučiai bus uždaryti, liks tik prabangūs penkių žvaigždučių. Taigi patogumas kur kas didesnis", - kelionių nameliu su ratais pranašumus vardijo L.Mačiulis.

Verslininkai pabrėžė kemperio suteikiamą laisvę, nes "vežiesi" lovą, šaldytuvą, dujų viryklę, dušą. "Jeigu nuvyksti prie jūros ir pradeda lyti, gali pavažiuoti dar 200 kilometrų, kur saulėta, ir ilsėtis toliau, - patarė K.Dapkevičius. - O užsisakęs viešbutį penkioms paroms nepabėgsi, jame ir praleisi visą laiką, kad ir kokios būtų oro sąlygos."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"