Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Uždarytą Ūkio banką gelbės

 
Erlendo Bartulio/Ūkio banko skolos savo klientams, įskaitant indėlius, 2012 metų rugsėjo pabaigoje siekė 3,527 mlrd. litų.
Erlendo Bartulio/Ūkio banko skolos savo klientams, įskaitant indėlius, 2012 metų rugsėjo pabaigoje siekė 3,527 mlrd. litų.

Lietuvos bankas vakar laikinai apribojo šešto pagal valdomą turtą šalies komercinio Ūkio banko veiklą ir skyrė jam laikinąjį administratorių. Kol kas palaikoma viltis, kad jo neištiks bankrutavusio ir likviduojamo 'Snoro' likimas - Ūkio banko veiklą žadama tęsti.

Tai jau antras per pusantrų metų šios kadencijos centrinio banko vadovybės kietą ranką pajutęs komercinis bankas po "Snoro" uždarymo ir šešta finansų įstaiga Lietuvoje, priskaičiuojant ir kredito unijas, kurių veiklą sustabdė arba apribojo Lietuvos banko valdyba, vadovaujama Vito Vasiliausko. Šiandien bankininkui teks pranešti "karščiausias naujienas" apie sprendimą dėl Ūkio banko ir padėtį kredito unijose Seimo Biudžeto ir finansų komitetui.

Skyrė šešias dienas

Lietuvos bankas vakar įpareigojo paskirtą laikinąjį administratorių Adomą Ąžuolą Audicką, buvusį ūkio viceministrą, ne vėliau kaip per 6 dienas pateikti išvadas apie Ūkio banko būklę ir pasiūlyti tokius jo pertvarkymo būdus, kad kuo mažiau nukentėtų viešieji finansai ir būtų užtikrintas tolesnis įsipareigojimų vykdymas banko klientams.

Apribota Ūkio banko finansinė veikla reiškia, kad šešias kalendorines dienas laikinasis banko administratorius vertins, kokia yra banko būklė, o klientai negalės naudotis banko finansinėmis paslaugomis, pavyzdžiui, išsigryninti pinigų bankomatuose, pasiimti jų iš sąskaitos banko padalinyje, atsiskaityti šio banko kortelėmis ar pervesti lėšas naudodamiesi elektronine bankininkyste.

Lietuvos banko duomenimis, Ūkio banke šiuo metu yra 2,6 mlrd. litų apdraustų indėlių. Banko indėliai ir lėšos sąskaitose iki 100 tūkst. eurų (345,28 tūkst. litų) yra apdrausti.

Centrinis bankas sutiktų svarstyti Ūkio banko įsipareigojimų ir turto perkėlimą į kitą banką. Tokio sprendimo nepavyko įgyvendinti uždarius "Snorą", kurį valstybė vėliau nacionalizavo. "Daug priklausys nuo realios Ūkio banko finansinės būklės, kurią fiksuos banką patikrinęs administratorius ir auditoriai, tačiau mūsų prioritetas aiškus - bankinės veiklos tęstinumas užtikrinant, kad pertvarka būtų efektyviausias, racionaliausias ir pigiausias problemos sprendimo būdas valstybei", - vakar kalbėjo V.Vasiliauskas. Jis patvirtino, kad Šiaulių bankas jau pareiškė norą dalyvauti restruktūrizuojant Ūkio banką - apie tokią galimybę V.Vasiliauskas sakė vakar dieną telefonu kalbėjęs su Šiaulių banko valdybos pirmininku.

Šiaulių bankas vakar pavakare per vertybinių popierių biržą "NASDAQ OMX Vilnius" pranešė, kad įvykusiame jo valdybos posėdyje nuspręsta dalyvauti derybose dėl galimo AB Ūkio banko turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimų ar jų dalies perėmimo. Tai biržai pranešė Šiaulių banko administracijos vadovas Audrius Žiugžda. Jis taip pat patvirtino, kad Šiaulių bankas neturi jokių indėlių, vertybinių popierių ar kito turto Ūkio banke. Anksčiau žiniasklaidoje buvo pasirodžiusios spėlionės, neva Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), vienas Šiaulių banko akcininkų, ketina Lietuvoje investuoti į Ūkio ir "Finastos" bankus.

Lietuvos bankų asociacijos vadovas Stasys Kropas vakar tikino, kad Ūkio banko neturėtų ištikti "Snoro" likimas, nes jo padėtis esą skiriasi nuo "Snoro", nors sklindanti neigiama informacija neva pakerta jo likvidumą. V.Vasiliauskas taip pat tikino, kad tai "skirtinga situacija nei "Snoro" atveju - ten buvo nusikalstama veika, o čia - grynai aplaidumas".

Nenorėjęs prisistatyti Lietuvos finansų analitikas LŽ teigė, jog Ūkio bankui veikiausiai nebus pritaikytas "Snoro" žlugimo scenarijus ir bankrotas nebus skelbiamas. Anot šaltinio, šalies bankininkai laikosi nuomonės, kad dar vieno didelio komercinio banko bankrotas sukrėstų finansų sistemą, ji tokio smūgio esą neatlaikytų.

Vertė mažesnė, nei deklaruojama

Lietuvos banko valdyba sprendimą apriboti Ūkio banko veiklą priėmė įvertinusi rizikingas pastarųjų metų Ūkio banko veiklos tendencijas. Bankas esą nevykdė priežiūros institucijos nurodymų ir dėl to kilo grėsmė stabiliai ir patikimai jo veiklai. 2012 metų gruodį - 2013 metų sausį vyko Ūkio banko inspektavimas. Nustatyta, kad jis vykdė rizikingą veiklą, netinkamai vertino prisiimamą kredito riziką, ne visais atvejais įsitikino skolininkų galimybėmis vykdyti skolinius įsipareigojimus, neformavo pakankamų specialiųjų atidėjinių probleminėms paskoloms. Nustatyta, kad Ūkio banko turto grynoji vertė, suformavus tinkamus specialiuosius atidėjinius, tinkamai įvertinus kitą turtą, būtų mažesnė, nei deklaruojama priežiūros institucijai pateikiamose ataskaitose, o bankas nevykdytų su kapitalu susijusių riziką ribojančių normatyvų.

"Sprendimą lėmė visų pirma susijusių paskolų portfelis. Inspektavimas buvo baigtas vasario 1 dieną. Ataskaitoje buvo nurodyta maždaug 800 mln. litų suformuotų papildomų atidėjinių. Tas reikštų, kad banko kapitalas "suvalgomas" ir iš principo kalbėti apie banko veiklos tęstinumą būtų sudėtinga", - po skubaus susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi vakar teigė V.Vasiliauskas. Jis tvirtino, kad pinigai Ūkio banke ėmė tirpti penktadienį, kai didžiausias banko akcininkas Vladimiras Romanovas prabilo apie Kauno "Žalgirio" klubo skolas ir pareiškė perleidžiantis komandą.

Vertybinių popierių biržos "NASDAQ OMX Vilnius" valdyba vakar nusprendė sustabdyti AB Ūkio banko narystę, visi šio banko galiojantys pavedimai prekybos sistemoje anuliuoti.

Įtarimai dar nepareikšti

Generalinė prokuratūra, įvertinusi antradienio popietę Lietuvos banko pateiktą informaciją apie 2005-2012 metais sudarytus įtartinus sandorius Ūkio banke, pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl didelės vertės svetimo turto iššvaistymo, tačiau jokių procesinių veiksmų prokurorai kol kas nesiėmė. Generalinė prokuratūra vakar skelbė neturinti duomenų, kur yra Ūkio banko pagrindinis akcininkas V.Romanovas. Prokurorų turimais duomenimis, nėra pagrindo teigti, jog įtarimai gali būti pareikšti šiam verslininkui, o už įtarimų keliančią veiklą esą atsakingi banko vadovai. Įtarimai kol kas niekam nepareikšti.

Smūgis smulkiesiems

"Mane ši žinia nustebino ir nežada nieko gero", - LŽ vakar kalbėjo Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos valdybos pirmininkas Artūras Mackevičius. Pasak jo, Kauno verslininkai su Ūkio banku draugauja, "nes ir jis draugiškas". Pats asociacijos vadovas turi kelias parduotuves Kauno rajone. Tenka dažnai į banko sąskaitas įnešti grynųjų, tad verslininkas, kaip ir dauguma jo kolegų, mielai naudojosi Ūkio banko pasiūlymu nemokamai priimti grynuosius. "Dabar vėl bus nemenkų papildomų išlaidų", - apgailestavo verslininkas. Pastaruosius mėnesius žiniasklaidos pranešimus apie neva abejotinus Ūkio banko valdybos sprendimus verslininkai leido pro ausis. "Jei visi tikėtų tuo, kas rašoma, būtų galima sužlugdyti bet kurį banką, užtektų vien to, kad visi pultų atsiimti savų pinigų", - kalbėjo A.Mackevičius. Kita vertus, jis abejoja, ar Ūkio banko veiklos pristabdymas galėtų būti verslui tragiškas, nes, jo žiniomis, dauguma įmonių "po "Snoro" pamokos" didžiausias pinigų sumas dabar laiko didžiuosiuose bankuose, per kuriuos vykdo ir atsiskaitymus, o Ūkio banke esą laikomos apyvartinės lėšos.

Sustos nesustabdyti

Vis dėlto kitas tos pačios asociacijos vadovas direktorius Giedrius Romeika LŽ prisipažino, kad vieną kitą savaitę verslą teks pristabdyti, tai, jo žiniomis, laukia ir dalies kitų smulkiųjų verslininkų. "Lietuvos banko sprendimas mus labai nuliūdino, nes ne viena smulkioji įmonė Ūkio banke turi savo vienintelę sąskaitą", - neslėpė G.Romeika.

Kurį laiką, nors pristabdyta tik Ūkio banko veikla, patirs nepatogumų ir jo padalinių klientai, ypač tie, kurie turi reikalų su draudimo UAB "Bonum Publicum" ir UAB Ūkio banko lizingas. Mat nors šių banko padalinių veikla nesustabdyta, jų sąskaitos yra Ūkio banke. Todėl iki specialaus pranešimo teks susilaikyti nuo periodinių įmokų mokėjimo. Apie įvedamą naują atsiskaitymo už paslaugas tvarką vakar jau suskubo pranešti ir kai kurios paslaugų bendrovės.

Skaičiai

2012 metų rugsėjo pabaigoje Ūkio banke iš viso laikyta 3,467 mlrd. litų indėlių, bankas deklaravo turintis 4,094 mlrd. litų turto.

Gyventojai tuo metu jame laikė 2,544 mlrd. litų, privačios įmonės - 672 mln. litų indėlių. Apie 112 mln. litų indėlių banke turėjo finansų institucijos, 83 mln. litų - valstybės ir savivaldybių įmonės, valdžios institucijos - 56 mln. litų.

Šių metų sausio 8 dieną "Ūkio banko investicinė grupė" (ŪBIG), kurios vienas pagrindinių akcininkų yra V.Romanovas, įkeitė visą turtą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"