Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Už pajamas natūra - trupiniai

 
2010 01 12 0:00
Verslininkai įsitikinę, kad didžiausią žalą padarys būtent įmonių automobilių naudojimo apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Verslininkai įsitikinę, kad didžiausią žalą padarys būtent įmonių automobilių naudojimo apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu.
LŽ archyvo nuotrauka

Verslininkai tvirtina, kad pajamų mokesčiu apmokestinus po darbo naudojamus įmonių automobilius jos bus priverstos už juos mokėti du kartus. O kontroliuoti, kas ir už kokią natūrą turi mokėti mokesčius, kainuos labai brangiai, palyginti su menka nauda.

Nuo metų pradžios įsigaliojusios Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo nuostatos dėl pajamų, gautų natūra, apmokestinimo vis dar kelia baisią sumaištį verslininkų galvose - nežinoma, kaip reikia skaičiuoti darbuotojo, besinaudojančio įmonės darbo priemonėmis po darbo valandų, gaunamą naudą.

Verslininkai linkę sutikti, kad teisinga yra sulyginti finansines ir natūra gautas pajamas, tačiau, jų manymu, turėtų būti panaikintas PVM atskaitos nuo naujų automobilių uždraudimas. Mat įsigaliojus GPM pataisoms, už naujus automobilius, naudojamus ir asmeniniams tikslams, verslininkai esą turės mokėti du mokesčius - PVM ir GPM. Be to, tai tik dar labiau sunkins verslo biurokratinę ir administracinę naštą, kurią, pasak analitikų, valdžia turėtų visomis įmanomomis pastangomis mažinti, o mokesčių bus surinkta tik trupiniai.

Automobiliai apmokestinami du kartus

Įsigaliojus GPM įstatymo nuostatoms dėl pajamų, gautų natūra, apmokestinimo, išeina, kad įmonių automobiliai dabar yra apmokestinami du kartus. Taip teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas.

Jis LŽ priminė, kad 2002 metais pakeitus Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymą buvo uždrausta PVM atskaita už įmonių įsigyjamus lengvuosius automobilius. Jo teigimu, tuometinė finansų ministrė Dalia Grybauskaitė įstatymo aiškinamajame rašte tada dėstė, kad lig tol taikytas PVM atskaitos neribojimas esą lėmė, jog lengvieji automobiliai būdavo įsigyjami PVM mokėtojų vardu, bet neretai naudojami tikslams, nesusijusiems su tų PVM mokėtojų ekonomine veikla. Tad kiekvienas toks lengvojo automobilio panaudojimas privatiems poreikiams turėjo būti apmokestinamas. Bet administruoti, kaip laikomasi šios įstatymo nuostatos, būtų itin sudėtinga ir brangu - pripažino tuometinė finansų ministrė. S.Besagirsko aiškinimu, tada turėtos galvoje pajamos natūra: esą būtų tekę nuolat stebėti beveik kiekvieno PVM mokėtojo įsigyto lengvojo automobilio naudojimą, kad būtų įmanoma įvertinti, ar PVM mokėtojas tinkamai vykdo savo mokestines prievoles - ar naudoja automobilį tik darbo reikalams, o ne privatiems.

"Finansų ministerija visada suprato, kad pajamų natūra apmokestinimas yra sudėtinga, brangi ir nenaudinga našta mokesčių administratoriui, todėl tada buvo nutarta vietoj kiekvieno mokesčių mokėtojo stebėjimo neleisti jiems atskaityti PVM už naujai perkamus automobilius. Tai reiškia, kad FM išskyrė vieną darbo priemonę, nuo kurios neleidžiama PVM atskaita", - konstatavo S.Besagirskas. Jo teigimu, pirkdama parkerį, kompiuterį ar kėdę įmonė susigrąžina PVM, o už automobilį dar papildomai moka PVM tam, kad nebūtų apmokestintos pajamos natūra.

"Saulėtekio komisijoje pernai gruodį svarstėme šį klausimą ir išsakėme savo poziciją dėl dvigubo apmokestinimo. Mūsų nuomone, įsigaliojus minėtai GPM įstatymo nuostatai dėl pajamų natūra, turėtų būti atkurtas teisingumas ir leidžiama PVM atskaita už automobilius. Bet, deja, į šią mūsų nuomonę nebuvo atsižvelgta, ir įstatymas paleistas taip, kaip paleistas", - kalbėjo S.Besagirskas.

Daug lengvų landų

Verslininkai įsitikinę, kad didžiausią žalą padarys būtent įmonių automobilių naudojimo apmokestinimas GPM. Anot pašnekovo, neaišku, ar to automobilio naudojimo nauda mokestine prasme apima papildomą naudą, kurią gauna žmogus naudodamas automobilį, t. y. automobilio draudimą, degalų pylimą ir pan.

Verslininkams trūksta aiškumo, ar dėl papildomo automobilio naudojimo asmeniniais tikslais gaunama nauda jau yra įskaitoma į šį mokestį.

Pasak S.Besagirsko, kaip bus skaičiuojamas degalų sunaudojimas nustatant darbuotojo gautą naudą, kol kas nežino ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovas.

"Klausimas lieka toks: jeigu aš naudoju tarnybinį automobilį asmeniniams tikslams 10 proc. jo darbo laiko ir įmonė pila man degalus, kaip tada? Tarkim, aš tarnybiniu automobiliu tą 10 proc. išnaudoju važiuodamas namo ir į darbą, tai ar nuo tų degalų reikia man papildomai mokėti GPM?" - kėlė klausimus jis.

S.Besagirsko nuomone, GPM įstatymas pilnas lengvų landų, kuriomis daug kas gali pasinaudoti. "Tarkim, darbdavys darbuotojui įteikia prabangų automobilį "Lexus" ir sudaro mokėjimo grafiką, pagal kurį pats per dieną sumoka lizingo kompanijai po 300 litų, o per mėnesį - apie 9 tūkst. litų. Jeigu tokia įmoka per dieną neviršija 320 litų, darbuotojas tarsi gauna daug mažų finansinių dovanėlių", - dėstė jis. Jo nuomone, tokia schema padeda išvengti GPM.

Tačiau, jo teigimu, kadangi daugelyje Europos Sąjungos valstybių mokestis už pajamas natūra yra mokamas, mūsų šalies verslininkai lyg ir sutiktų su juo, nepaisydami padidėjusios biurokratinės ir administracinės naštos, tačiau, kaip minėta, atkūrus mokesčių teisingumą.

Kompiuterį parsinešti namo galima

Finansų ministerija (FM) pažymi, kad darbuotojams natūra darbdavio teikiama nauda, pavyzdžiui, poilsinės kelionės, sporto klubų abonementai, dovanos ir kt. buvo apmokestinamos ir iki 2010 metų, ir jokios papildomos mokestinės ar administracinės naštos nuo 2010-ųjų neatsirado. Naujausi pakeitimai iš esmės susiję tik su darbuotojų asmeniniais tikslais naudojamais įmonių automobiliais ir nemokamai darbuotojams suteikiamais degalais, lengvatinėmis paskolomis. Tokios gyventojų natūra gautos naudos įvertinimo tvarka, FM nuomone, yra maksimaliai lanksti, be to, leidžianti pritaikyti daugelio įmonių jau vedamos apskaitos duomenis, todėl papildoma administracinė našta esanti minimali.

Tuo metu ekonomistai ir verslininkai teigia, kad minėto įstatymo pataisos ne tik apibrėžia pajamas, gautas natūra, bet ir gerokai praplečia jo sąrašą, kurį galima įvairiai interpretuoti.

Daug neaiškumų verslui kyla ir dėl darbuotojų apgyvendinimo. Pavyzdžiui, ar dėstytojų arba politikų apgyvendinimas universiteto arba Seimo viešbutyje už gerokai mažesnes nei rinkos kainas priskiriamas prie darbuotojų gautų pajamų natūra, ar ne?

FM Mokesčių departamento direktorė Jūratė Balevičienė aiškina, kad nuo pat 2003 metų gyventojo nauda, gauta, kai asmuo, susijęs su juo darbo santykiais, sumoka visiškai ar iš dalies už gyventojo apgyvendinimą ir gyvenamojo ploto išlaikymą, apmokestinama kaip gyventojo natūra gautos pajamos.

Tačiau, jeigu, pavyzdžiui, apgyvendinimo paslaugas teikianti įmonė, įstaiga ar organizacija tiesiog taiko skirtingą kainų politiką skirtingų asmenų grupių atžvilgiu - savo ir kitų aukštųjų mokyklų studentams, komerciniams ir nekomerciniams klientams, kai tai nesusiję su asmens šiai įstaigai atliekamais darbais ar paslaugomis, - pajamų natūra skaičiuoti nėra pagrindo.

Tuo metu darbdaviui siūlant darbuotojams pasilepinti antrinės įmonės, teikiančios vandens pramogų paslaugas, pramogomis su 20 proc. nuolaida pirmiausia reikėtų įvertinti, ar konkrečioms asmenų grupėms taikoma nuolaida yra bendra paslaugas teikiančios įmonės kainų politikos dalis, ar teikiama tik specialiai tam tikriems konkretiems asmenims dėl jų pačių ar jų darbdavio ekonominių santykių su šia įmone.

J.Balevičienė pažymi, kad pajamos natūra yra tik objektyviai įvertinama asmeninė nepiniginė nauda, kuri gauta pinigais taptų gyventojo pajamomis. Todėl darbo kompiuterį parsinešti namo ir juo naudotis nebūtų laikoma gyventojo pajamomis natūra, nes gaunama asmeninė nauda nėra objektyviai ekonomiškai įvertinama, jei toks kompiuteris faktiškai netampa gyventojo nuosavybe.

Siūlo dar vienas pataisas

Kaip pirmadienį pranešė BNS, jau siūloma keisti Gyventojų natūra gautų pajamų apmokestinimo tvarką - sumažinti sąrašą atvejų, kai pajamos natūra pripažįstamos apmokestinamomis pajamomis. Pasak pataisas Seime užregistravusio Seimo opozicijos lyderio "tvarkiečio" Valentino Mazuronio, jeigu Seimas pataisas priims, tai sumažins gyventojams ir verslui mokestinę naštą, biurokratizmą, leis geriau ir efektyviau organizuoti veiklą.

V.Mazuronis siūlo natūrinėmis pajamomis pripažinti bet kokio dydžio pajamas, gautas už darbą, taip pat vietoj piniginio atlygio gyventojui perduotą turtą ar suteiktas paslaugas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"