Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Už nelegalų darbą baus skaudžiau

 

Jeigu Seimas pritars Nelegalaus darbo draudimo įstatymo projektui, mokesčius mokėti vengiančios įmonės turės mažiau galimybių slėpti nelegalius darbuotojus ir už tai sulauks didesnių bausmių.

Beje, darbo santykiams slėpti itin dažnai naudojama individuali veikla.

Pagal šio įstatymo projektą, kuriam jau pritarė Vyriausybė, baudos už nelegalų darbą darbdaviams nedidėja, bet praplečiamas taikomų sankcijų spektras.

Siūlomas naujas reikalavimas - apie naujai įdarbintą darbuotoją "Sodrai" tektų pranešti ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną iki numatytos darbuotojo darbo pradžios. Kadangi iki šiol apie naujoką įmonėje buvo galima pranešti ir tą pačią dieną, kai žmogus jau pradėjo dirbti, dažnai tuo būdavo piktnaudžiaujama nebijant įkliūti. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Inspektavimo organizavimo, priežiūros ir informavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Gabrielė Banaitytė LŽ sakė, kad pasitaiko atvejų, kai darbo sutartys su VDI patikrinimo metu darbo vietose aptiktais žmonėmis sudaromos inspektorių akyse, tikinant, esą žmogus kaip tik dabar ir pradėjo dirbti. Tik po to apie šį faktą informuojama ir "Sodra".

"Tuomet tikrintojams beveik neįmanoma laimėti ginčų, įrodyti, kad tai buvo ne sutapimas, darbuotojai be sutarčių dirbo jau prieš patikrinimą", - aiškino VDI specialistė.

Siūloma dar viena sankcija - darbdavys privalėtų išmokėti nelegaliai dirbusiam žmogui priklausantį atlyginimą, ne mažesnį kaip minimali mėnesio alga ir ne mažiau kaip už tris mėnesius, taip pat nuo šių sumų turėtų sumokėti visus mokesčius ir valstybinio socialinio draudimo įmokas "Sodrai".

Suradus darbo vietose nelegaliai dirbančius trečiųjų šalių piliečius, darbdavys turės padengti tų žmonių grąžinimo į užsienio valstybę išlaidas.

Nelegalų darbą toleruojanti įmonė negalės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose iki 5 metų, negalės gauti subsidijų, išmokų ar kitokios valstybės pagalbos, įskaitant Europos Sąjungos finansinės paramos lėšų. Įstatymo projekte numatyta už nelegalų darbą skirti baudas ne tik įmonės direktoriui, kaip fiziniam asmeniui, bet ir įmonei.

Žmonių pakantumas nelegaliam darbui ir nelegalioms pajamoms baigiasi tuomet, kai jie dėl to nukenčia. Vienoje nemažoje Vilniaus transporto įmonėje dirbęs Marius LŽ pasakojo labai skaudžiai nudegęs dėl to, kad jo taip ir neįdarbino įmonėje, kurioje dirbo. "Dokumentus jiems nunešiau, bet, pasirodo, darbo sutarties su manimi direktorius nesudarė. Žadėjo už kiekvieną reisą automobiliu į užsienį mokėti po tūkstantį litų. Bet po nuvažiuotų 5 reisų už 3 jų man nesumokėjo pinigų. Atgauti žadėtų pinigų nepavyko, tad išėjau iš to darbo. Vėliau girdėjau, kad po manęs dar trys tokie naivuoliai padirbėjo nelegaliai ir negavo žadėto atlyginimo. Ta įmonė pažadais privilioja darbo ieškančius žmones, juos išnaudoja, o kai žmogus nusivilia ir išeina - jiems dirbti ateina kitas naivuolis", - guodėsi jis. LŽ kalbinti tinkuotojai, dirbantys savarankiškai, dėstė, kad steigti įmonę ir dirbti kaip samdomiems darbuotojams jiems neva neapsimoka dėl didelių mokesčių, todėl jie verčiasi individualia veikla.

Skurdina visuomenę

VšĮ "Versli Lietuva" generalinis direktorius Paulius Lukauskas LŽ dėstė, kad apeidami Darbo kodeksą ir įstatymus darbdaviai tikisi sutaupyti ir padidinti įmonės konkurencingumą, tačiau jie save apgauna. "Verslas, kuris vengia mokėti mokesčius, ilgalaikėje perspektyvoje nepasieks sėkmės, nes pasitikėjimas ir geras įmonės vardas yra didžiulis turtas ir vietos, ir tarptautinėje rinkose. Manau, kad visuomenės interesų labui būtina laikytis griežtos pozicijos vengiančių mokėti mokesčius darbdavių atžvilgiu", - sakė jis.

P.Lukausko žodžiais, dėl nesąžiningo verslo visuomenė kenčia dvigubai: žmonės, dirbantys nelegaliai, ne tik nemoka mokesčių, bet dar ir patys gauna nedarbingumo ar kitas valstybės pašalpas, o neatsakingas verslas nesąžiningai konkuruodamas gauna viršpelnius.

"Jei pavyktų Lietuvoje panaikinti tokią praktiką, žmonės gautų didesnius atlyginimus, turėtų socialines garantijas, pensininkai - didesnes pensijas, padidėtų perkamoji galia, bendras vidaus produktas, pagyvėtų ekonomika. Būtent tuo suinteresuoti visi gyventojai ir sąžiningas atsakingas verslas", - dėstė "Versli Lietuva" vadovas.

Skatinti, o ne bausti

Paulius Dambrauskas, UAB "Cgates" generalinis direktorius, įsitikinęs, jog visi rinkos dalyviai turi dirbti vienodomis sąlygomis, todėl sveikina valdžios siekį tas sąlygas suvienodinti.

"Nelegaliai įdarbinantys žmones darbdaviai ne tik juos apvagia, nemokėdami mokesčių, bet taip pat apvagia ir gydytojus, ir mokytojus ir visus kitus, kurių darbas apmokamas iš biudžeto lėšų. Tačiau vien baudžiamosios priemonės nepadės, reikia ir skatinamųjų priemonių - tokių kaip mokesčių mažinimas verslui. Mažinama mokesčių našta būtų svarbi paskata darbdaviams įdarbinti darbuotojus tik legaliai. Darbdaviui, kuris laikosi galiojančių įstatymų, nebus reikšmingos numatomos sankcijos - griežtesnės ar ne tokios griežtos. Tiesiog jis su jomis nesusidurs", - komentavo jis.

Birutė Petrauskaitė, audito ir mokesčių konsultacijų UAB "KPMG Baltic" Mokestinių ir apskaitos paslaugų grupės vadovė mano, kad sugriežtinus sankcijas už nelegalų darbą gali padaugėti ne tik legaliai įdarbinamų žmonių, bet ir individualią veiklą vietoje darbo sutarties pasirenkančių žmonių. Ji įspėja, kad tokiu atveju individuali veikla gali turėti darbo santykių požymių, ir dėl to įmonėms grės mokesčių administratoriaus taikomos sankcijos. Jos manymu, siūlomas apribojimas, kad nusižengusiai įmonei 5 metus bus neleista dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, turės didesnį prevencinį poveikį darbdaviui nei paprasta piniginė bauda.

Verslo liudijimų mažės

Darius Buta, VMI atstovas spaudai, kalbėdamas apie darbo santykių slėpimą po verslo liudijimais bei individualios veiklos pažymomis ir kitokiomis civilinėmis sutartimis sakė, kad nuo gegužės 1 dienos įsigalios teisės aktų pakeitimai, pagal kuriuos dirbant su bet kokiu verslo liudijimu nebus galima iš juridinių asmenų gauti daugiau nei 10 proc. visų pajamų. "Nuo verslo liudijimų teks pereiti prie individualios veiklos pažymų", - sakė jis.

VMI inspektoriai, pasak jo, nesunkiai nustato, kada darbo santykiai yra slepiami po individualia veikla. Pavyzdžiui, pernai vienoje tarpininkavimu fiziniams ir juridiniams asmenims parduodant ir išnuomojant nekilnojamąjį turtą užsiimančioje įmonėje buvo rasta sutarčių su 37 fiziniais asmenimis - nekilnojamojo turto brokeriais, įregistravusiais individualią veiklą. Tačiau inspektoriai patikrinimo metu konstatavo, kad susiklostę neva paslaugų teikimo santykiai iš esmės atitinka darbo santykius ir turėtų būti būtent taip įteisinti, todėl šiai įmonei VMI priskaičiavo apie 0,6 mln. litų papildomai mokėtiną sumą. Kaune bendrovei, vykdančiai didmeninę prekybą šiluminiais katilais buvo priskaičiuota 0,7 mln. litų mokėtina suma už tai, kad sudarė agento sutartis su gyventojais, vykdančiais individualią veiklą, siekdama sumažinti mokėtinus mokesčius. 

Skaičiai

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis 2011 metais, patikrinus per 3,4 tūkst. ūkio subjektų, nustatyta daugiau nei 1,8 tūkst. galimai nelegaliai dirbančių asmenų. 2010 metais, patikrinus per 1,7 tūkst. ūkio subjektų, nustatyta apie 850 nelegaliai dirbančių asmenų.

Praėjusiais metais, palyginti su 2010-aisiais, pranešimų dėl nelegalaus darbo skaičius išaugo beveik 1,5 karto - nuo 1,8 tūkst. iki 2,7 tūkstančio.

Bauda - tiek fiziniam, tiek juridiniam asmeniui - už kiekvieną nelegaliai dirbantį žmogų siekia nuo 3 tūkst. litų iki 10 tūks. litų.

Pakartotinė bauda už šį pažeidimą už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį - nuo 10 tūkst. litų iki 20 tūkst. litų.

Šaltinis: Valstybinė darbo inspekcija

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"