Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Uosto žemė - vertybių teritorija

 
2010 02 22 0:00
Besaugodami istorinio Vitės kvartalo teritoriją nuo uosto veiklos, kultūros veikėjai tarsi nepastebi, kad uostas jungia senosios Vitės tradicijas ir naujų laikų gyvenimą.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Besaugodami istorinio Vitės kvartalo teritoriją nuo uosto veiklos, kultūros veikėjai tarsi nepastebi, kad uostas jungia senosios Vitės tradicijas ir naujų laikų gyvenimą.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Po dešimties metų prokurorų įžvelgtas ir teismo patvirtintas neva neteisingas uosto žemių pardavimas jos naudotojui net nekritikuojamas, nes sprendimas taikyti restituciją vadinamas miestui žalą darančiu juridiniu nesusipratimu.

Tenkindamas Klaipėdos apygardos prokuratūros ieškinį, Klaipėdos apygardos teismas vasario 5 dieną priėmė sprendimą, kurį nežinia kam ir kaip vykdyti. Pasak proceso dalyvių, bylą nagrinėjant buvo prašoma ieškovo tiksliai suformuluoti, kas ko nori ir iš ko nori. Taip pat aiškintasi, kuri valstybinė institucija turi pinigų ir kodėl laiku nebuvo perkelti nekilnojamųjų kultūros vertybių registro duomenys į bendrą žemės registrą.

Matant, kad viešasis interesas nepažeistas, valstybei žalos nepadaryta, o rezultatas - materialinė nauda, neaišku, kaip su ja elgtis. Pripažinti kelių įstatymų painiavą ir palikti viską, kaip yra, ar principingai taikant kultūros vertybių reglamento nuostatas pridaryti valstybei nuostolių?

Nekilnojamoji vertybė

Teismo sprendimo vykdymą apsunkina tai, kad, pirma, Klaipėdos jūrų krovinių kompanijai (KLASCO) grąžintini už tris sklypus 2001 metais sumokėti 2,5 mln. litų priteisiami iš naikinamos Klaipėdos apskrities viršininko administracijos (KLAVA) - tiek pinigų neturinčios, iš biudžeto išlaikomos įstaigos.

Galima daryti prielaidą, kad už ją grąžinti tektų Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), į kurios sąskaitą tąkart pinigai nukeliavo.

Antra, formaliai žemė, apie 2,6 hektaro, turėtų būti grąžinama valdytojos teises perimančiai Klaipėdos miesto savivaldybei, kuri iš KLAVA atliktų pardavimo sandorių, teismo pripažintų neteisėtais, turėjo daugiausia naudos. Teisme paaiškėjo, kad savivaldybė į savo biudžetą 2001 metais gavo dalį mokesčių, o vėliau pagal pasirašytą su KLASCO infrastruktūros sutartį - 8,94 mln. litų investicijų dviejų Naujosios Uosto gatvės sankryžų statybai ir Manto gatvės rekonstrukcijai.

Todėl labai didelė tikimybė, kad VMI pinigų išieškojimą nukreiptų nauju adresu, o KLASCO ir savivaldybė turėtų bylinėtis tarpusavyje, kai to nė viena šalis nepageidauja.

Trečia aplinkybė, ir pati keisčiausia, kad tris sklypus neva grąžinti privalanti KLASCO turėjo ir turi teisę naudotis ta žeme, kad ir kam ji formaliai priklausytų. Todėl apie draudimą ten vykdyti uosto veiklą teismas neužsiminė ir KLASCO ten planuoja statyti sandėlius.

Ne tik KLASCO pateko į tokią situaciją. Iš viso Klaipėdos apygardos teismas nagrinėja 7 panašius atvejus, tačiau vasario 5 dienos sprendimai dėl uosto žemės ir buvusio "Baltijos" viešbučio buvo priimti pirmieji.

Prokuratūros teigimu, žemė negalėjo būti privatizuota todėl, kad patenka į miesto istorinės dalies teritoriją, kuri Kultūros vertybių apsaugos departamento direktoriaus 1996 metų įsakymu įrašyta į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Kriminalo nėra, o teisinė pynė gali būti ilga. KLASCO atveju, be visa kita, daroma nepelnyta moralinė žala, kai milijoninė pagalba miestui, už kurią agituoja ir kurios nuolat reikalauja iš uosto įmonių savivaldybės politikai, po dešimtmečio vaizduojama neverta nė skatiko.

Kad tokios bylos naudingos teisinei sistemai - faktas: vien pirmoji teismo instancija iš KLAVA ir KLASCO priteisė po 19,5 tūkst. litų žyminio mokesčio valstybei.

Teiks apeliaciją

Sprendimą apeliacine tvarka skųs ne tik KLASCO ir KLAVA, kurios prieš 10 metų buvusio viršininko Laisvūno Kavaliausko pasirašytus įsakymus teismas pripažino niekiniais. Ne iki galo liko patenkinta ir prokuratūra.

Pasak KLAVA atstovės Agnės Pocevičiūtės, dar svarstoma, ar sprendimą skųsti visą, ar atskirus punktus dėl įsakymų. Tačiau gali būti, kad apskrities nebeliks anksčiau, nei bus išnagrinėta apeliacija, todėl net nebus kam atstovauti teisme.

KLASCO advokatas Jovitas Elzbergas teigia, kad teismo sprendimas yra nepagrįstas ir neteisingas, nes nebuvo įvertintos visos su byla susijusios aplinkybes. "Ši byla neatitinka analogiškų bylų teismų praktikos, todėl bus pateiktas apeliacinis skundas ir prašoma sprendimą naikinti, - komentavo tolesnę įvykių eigą J.Elzbergas. -KLASCO, kaip ir dar keliasdešimt įmonių, kurių sklypų įsigijimas yra ginčijamas, žemę po valdomais pastatais įsigijo teisėtai. Be kainos, kurią sumokėjo, įmonė ne mažiau investavo į miesto infrastruktūrą greta. Tai naudinga valstybei. Jei nebūtų žemės įsigijusi, vis tiek turėtų teisę į tuos pačius sklypus - nuomoti ir vykdyti juose ūkinę veiklą. Būtų tas pat rezultatas, bet pirkimo-pardavimo atveju valstybė dar gavo pajamų."

Apie nepatenkintą ieškinio dalies likimą, skųsti ar ne, svarsto ir prokuratūra, paleidusi įstatymų džiną iš butelio galbūt ne vieniems metams. Prokuratūros ieškinio siūlymas iš grąžintinos sumos "išminusuoti" nuomos mokestį buvo atmestas, o kitų atsiskaitymo variantų teismas nenagrinėjo.

Byloje dalyvavusi Klaipėdos apygardos prokurorė Dalia Pocienė LŽ sakė, kad dar yra laiko apsispręsti dėl skundo, ir pažymėjo, kad teismo sprendimas neinformatyvus.

"Restituciją taiko teismas savo nuožiūra. Mes pabandėme pasiūlyti išeitį. Bet teismas, aiškindamasis dėl nuomos mokesčio, KLASCO 10 metų mokėtą 3 proc. dydžio žemės mokestį, kaip galima suprasti, prilygino nuomos mokesčiui. Esą KLASCO neskolinga, žalos nepadaryta, todėl pinigus už žemę jai reikia grąžinti", - teismo sprendimą komentavo prokurorė.

Sklypuose - uosto pastatai

KLASCO generalinio direktoriaus pareigas laikinai einantis Juozas Benetis, visą dešimtmetį atsakingas už planavimo reikalus, LŽ apžvelgė tas aplinkybes, į kurias teismas neatsižvelgė.

"Tuos sklypus, kuriuos KLASCO 2000 metais nupirko, ji naudojo istoriškai. Viename buvo medienos apdirbimo cechas su pagalbiniais pastatais, pastatytais prieškariu ir po karo. Kituose - KLASCO taip pat turėjo nuosavybės teise priklausančių statinių, kuriems buvo nuomojama žemė.

Bendrovė, žvelgdama į ateitį ir norėdama tą žemę pritaikyti krovos darbams, kartu siekė kuo glaudesnio bendradarbiavimo su miestu. Tuomet, dar 1999 metais, KLASCO paskelbė Vitės kvartalo planavimo viešą konkursą. Jame dalyvavo daug garsių šalies architektų. Komisija, sudaryta iš miesto architektų ir kultūros paveldo specialistų, 2000 metais atrinko geriausius užstatymo pasiūlymus. Ir tų sklypų, kurie buvo mums parduoti, ir gretimybių. Todėl Kultūros vertybių departamentui apie sklypų pardavimą dar tuomet buvo žinoma. Pagal konkurso išvadas detalųjį planą rengė įmonė "Uostamiesčio projektai", kuri sąlygas derino, be kita ko, ir su kultūros paveldo specialistais. Jo pagrindu buvo suformuoti, patikslinant ribas, trys sklypai, kuriais naudojosi KLASCO. Planavimo dokumentuose, kurie patvirtinti Klaipėdos miesto savivaldybėje, numatyta, kad teritorija bus užstatoma sandėliais pakuotiems ir piltiniams kroviniams, nedarantiems poveikio gyvenamajai aplinkai."

Paklaustas, kodėl naujų sandėlių nematyti iki šiol, J.Benetis aiškino, kad tokia ir buvusi numatyta 10 metų investicinės programos eiga: pirma - didieji objektai šiaurinėje uosto dalyje, birių ir skystų krovinių terminalai, siekiant išplėtoti krovos pajėgumus, tada - Vitės sandėliai. Tiesa, vienas sklypas senojoje Uosto gatvėje užstatytas sandėliais bene 2003 metais.

Jau dvejus metus KLASCO siekia investuoti ir į kitus du. O pradėti projektavimo darbus Vitės kvartale nesisekė dėl to, kad Klaipėdos miesto architektų sąjungai pristačius pasiūlymus nuomonės dėl jų išsiskyrė. Vieni manė, kad čia apskritai neturi būti uosto, o tik priėjimas prie marių. Kitiems netiko tik vizualinė išraiška. Tačiau niekas neginčijo ankstesnio užstatymo konkurso išvadų. Todėl projektavimo sąlygos šiuo metu išduotos ir sandėlių projektas netrukus bus teikiamas derinti savivaldybės specialistams.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"