Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Ukmergiškiai su nerimu laukia šalčių

 
2010 09 14 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Savivaldybės ir investuotojų konfliktu Ukmergėje susirūpinęs ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis pakvietė abi šalis grįžti prie derybų stalo. Viena jų - 'Miesto energija' žengė pirmą žingsnį - pasiūlė atkurti patikimą karšto vandens ir šilumos tiekimą Ukmergės rajone ir pakvietė savivaldybės atstovus susitikti.

Karšto vandens tiekimo laukiantys ukmergiškiai kol kas nėra tikri, ar iki šildymo sezono pradžios atsiras tvarka miesto energetikos ūkyje. Kai kurie jų ruošiasi blogiausiam scenarijui - likti be šilumos žiemą ir neatmeta piketų galimybės, tačiau dauguma viliasi, jog sveikas protas nugalės.

Savivaldybės tarybai pritarus mero Algirdo Kopūsto inicijuotam vienašališkam šilumos ūkio nuomos sutarties nutraukimui ir Ukmergės rajono apylinkės teismui priėmus nutartį prasidėjo teisminių procesų maratonas. Ar dar ilgai Ukmergės gyventojai liks be karšto vandens ir šildymo, gali paaiškėti dar šią savaitę.

Vilniaus apygardos teismas rytoj svarstys Ukmergės rajono apylinkės teismo pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones, įpareigojusias investuotoją perduoti laikinai valdyti išnuomotą ir nuosavą turtą Ukmergės rajono savivaldybei. Neišaiškinta Ukmergės rajono apylinkės teismo nutartis net nepateikus ieškinio teisme leido Ukmergės savivaldybės klerkams jau daugiau nei 100 dienų laisvai interpretuoti šią teismo nutartį, jėga perimti operatoriaus išsinuomotą ir nuosavą turtą bei stabdyti šilumos ir karšto vandens tiekimą Ukmergės gyventojams. Tas pats Ukmergės rajono apylinkės teismas, nutartimi sukėlęs sumaištį Ukmergėje, valstybės institucijose ir atgarsius tarptautiniu mastu, po 2 mėnesių nusprendė, kad pagal kompetenciją net negalėjo spręsti tokios apimties bylos, ir perdavė ją Vilniaus apygardos teismui. Poryt Apeliacinis teismas taip pat nagrinės bylą dėl netrukdymo šilumos tiekimo licenciją Ukmergės rajone turinčiai įmonei "Miesto energija" tiekti šilumą ir karštą vandenį gyventojams.

Ragina grįžti prie derybų

Susidariusios padėties Ukmergėje iš akiračio nepaleidžia ir Vyriausybė. Ministro pirmininko kancleris D.Matulionis mėnesio pradžioje susitiko su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB), vieno iš "E energijos", tiekusios šilumą Ukmergės gyventojams, akcininkų, atstovais, o vėliau ir su savivaldybės vadovais.

"Lietuvos žinioms" ministro pirmininko kancleris D.Matulionis sakė, jog situacija Ukmergėje nėra paprasta. "Mes iš esmės nesikišame į ginčą, kuris vyksta. Manytume, jog savivaldybė turėtų pasistengti išspręsti tą problemą ir nebandyti jos permesti valstybės institucijoms, šiuo atveju - Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK), - kalbėjo kancleris. - Iš tiesų kamuolys yra savivaldybės pusėje. Ji yra nutraukusi sutartį su įmone, kuri tiekia šilumą ir karštą vandenį. Savivaldybė mano, kad jos įsteigta įmonė gyventojams šilumą atpigins 25 procentais. Vyriausybei ir man, kaip kancleriui, toks siekis sveikintinas, tačiau iškyla natūralių abejonių, ar ginčas nėra tam tikras žingsnis prieš rinkimus?"

Pasak D.Matulionio, kita šalis kreipėsi į teismą ir mano, jog įvyko pats primityviausias turto nusavinimas. "Kol vyksta bylos nagrinėjimas teisme, negalime palaikyti nei vienos, nei kitos šalies. Bet jeigu iš tiesų bus konstatuota, kad buvo įvykdyta nacionalizacija, tai, žinoma, ši istorija turės neigiamos įtakos šalies investicinio klimato įvaizdžiui. Dalis įmonės akcijų, kurios turtas buvo nusavintas, priklauso ERPB. Ir tai, žinoma, gali turėti tarptautinį atgarsį."

Ministro pirmininko kancleris įsitikinęs, jog svarbiausia, kad Ukmergės gyventojai neliktų šio ginčo įkaitais. "Mano siūlymas, kurį išsakiau susitikimo su ERPB bei savivaldybės atstovais metu, - susėsti prie derybų stalo ir susitarti. Tik nuo gebėjimo susitarti ir priklausys vienoks ar kitoks sprendimas. Tačiau jeigu ginčo

nagrinėjimas užtruks teisme, jei abi šalys laikysis įsikibusios savo pozicijų, nukentės gyventojai. Taip pat tikimės, kad tas konfliktas nepersikels į tarptautines institucijas. Norėtume, kad ir vieni, ir kiti iš šios situacijos išeitų laimėję", - teigė D.Matulionis.

Miesto politikai sunerimę

Ukmergės rajono savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija pirmoji sureagavo į padėtį mieste. Frakcija pareiškė, jog susiklosčiusi situacija verčia inicijuoti neeilinį Ukmergės rajono savivaldybės tarybos posėdį. Jame planuojama pareikalauti, kad rajono vadovai, iki šiol vengę teikti informaciją apie vykdomus veiksmus, išsamiai informuotų tarybos narius, kaip mieste rengiamasi šildymo sezonui.

"Ukmergės rajono savivaldybes taryba privalo išnagrinėti situaciją, kuri susikomplikavo tarybai priėmus sprendimą vienašališkai nutraukti sutartį su UAB "Miesto energija", - pareiškė ilgametis Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narys Antanas Dambrauskas.

Anot TS-LKD frakcijos seniūno Andriaus Kalesniko, padėtis, kai savivaldybės vadovai ignoruoja tarybos narius ir jiems nesuteikia jokios oficialios informacijos, yra netoleruotina ir pažeidžianti savivaldos pricipus. Tarybos nariams taip pat nerimą kelią milžiniškos ir sunkmečiu netoleruotinos savivaldybės vadovų išlaidos viešųjų ryšių agentūrai, spaudoje dviprasmiškai aprašomiems ekspertams bei kitos išlaidos, susijusios su rajono vadovų savireklama spaudoje.

Savivaldybės įmonės licencijos neturi

Kol kas pati savivaldybė visiškai nepasiruošusi tiekti karštą vandenį gyventojams. Tai paaiškėjo Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) išplatinus pareiškimą, jog nuo 2010 metų balandžio tęsiantis teisminiam ginčui tarp Ukmergės rajono savivaldybės ir UAB "Miesto energija" dėl šilumos ūkio modernizavimo ir renovacijos sutarties nutraukimo savivaldybės kontroliuojama įmonė UAB "Ukmergės šiluma", likus mėnesiui iki šildymo sezono pradžios, komisijai nėra pateikusi visų dokumentų, reikalingų šilumos tiekimo licencijai gauti.

Be to, vakar komisija dar kartą konstatavo, kad Ukmergės politikai viešai tikinantys, kad savivaldybės įmonė ketvirtadaliu sumažins šilumos kainą vartotojams, klaidina visuomenę, nes "Ukmergės rajono savivaldybė savo valdomai įmonei patvirtino iš esmės tą pačią šilumos kainą, kurią ir taikė šilumos ūkio nuomininkas. Viešojoje erdvėje Ukmergės rajono savivaldybės atstovai lygina UAB "Ukmergės šiluma" nustatytas kainas be pridėtinės vertės mokesčio, kai UAB "Miesto energija" taikytas kainas skelbia su pridėtinės vertės mokesčiu", teigiama VKEKK pranešime.

Jame taip pat teigiama, kad vykstant teisminiams ginčams tarp Ukmergės rajono savivaldybės ir šilumos ūkio nuomininko UAB "Miesto energija" svarbiausias siekis turi būti tinkamai užtikrinti vartotojų interesus - gauti nenutrūkstamą šilumos energijos tiekimą. Komisija dar kartą ragina abi ginčo šalis ieškoti kompromiso.

Kitame VKEKK pareiškime sakoma, jog Ukmergės rajono savivaldybė savo valdomai įmonei patvirtino iš esmės tą pačią šilumos kainą, kurią ir taikė šilumos ūkio nuomininkas UAB "Miesto energija", tik minusavo išlaidas už praėjusį laikotarpį nepadengtoms kuro sąnaudoms apmokėti, nepasisakiusi, kaip bus padengtas šis įsipareigojimas.

Gyventojai nori tvarkos

Ukmergiškiai šiuo metu su nerimu laukia šildymo sezono pradžios. Nors nėra jokio teismo sprendimo nutraukti šilumos ir karšto vandens tiekimą, savivaldybės vadovų nurodymu perėmus ir išjungus operatoriaus eksploatuojamus šilumos ir karšto vandens tiekimo įrenginius, karštas vanduo šiuo metu netiekiamas beveik dviem trečdaliams miesto namų. Anykščių gatvėje esančio daugiabučio gyventoja Tatjana sakė, jog gyventi tokiomis sąlygomis yra sunku. Kelias dienas lijo, o esant šaltam gyvatukui nėra net kur išsidžiovinti drabužių. Norint nusiprausti, vandenį reikia šildyti ant dujinės viryklės arba elektra, o tai brangiai kainuoja.

S.Daukanto gatvėje gyvenanti dviejų mažamečių vaikų mama Rasa sakė su nerimu laukianti artėjančio šildymo sezono. Anot moters, kai nėra karšto vandens, gyventi su mažais vaikais yra nelengva, reikia nuolat šildyti vandenį. Jei nešviečia saulė, vaikų drabužėlius išdžiovinti sudėtinga, nes neveikia gyvatukas. Moteris mano, kad situacija yra kritiška. Žmonės kol kas kenčia ir tikisi greitesnių valdžios veiksmų. Tačiau jeigu ginčas tarp rajono valdžios ir šilumos tiekėjų nusitęs ir į spalio mėnesį, žmonės, rinkimams besiruošiančių radikalių politikų paraginti, gali susirinkti ir į protesto akcijas. Moteris supranta, kad rajono vadovai norėjo atpiginti šildymą, tačiau, jos nuomone, tai reikėjo daryti civilizuotais būdais, o ne bandant gyventojų kantrybę.

J.Basanavičiaus gatvėje gyvenanti Monika teigė nepatogumų nepatirianti, nes ką tik įsigijusi boilerį. Tačiau apie padėtį mieste ji gerai žinanti. Moters nuomone, tai yra nenormalu, ir ji norėtų, kad miesto valdžios vyrai ir energetikai kuo greičiau rastų bendrą kalbą. Tokį norą išreiškė visi kalbinti Ukmergės miesto gyventojai

Pasiūlė atkurti tiekimą

Redakcijos žiniomis, bendrovė "Miesto energija" pakartotinai kreipėsi į merą A.Kopūstą su pasiūlymu atkurti patikimą karšto vandens ir šilumos tiekimą Ukmergės rajone. Nors tai jau antras toks kreipimasis, iš savivaldybės jokio atsakymo kol kas nėra. Bendrovės pareiškime politikai raginami kilusius nesutarimus spręsti vadovaujantis įstatymais ir, kol jie bus išspręsti, užtikrinti, kad teisėtą licenciją ir reikiamą patirtį turinti "Miesto energija" galėtų rajone tiekti šilumą ir karštą vandenį.

"Manau, ne tik valstybės institucijos, bet ir patys gyventojai pritaria mūsų pozicijai, kad ūkiniai ginčai neturėtų sukelti pavojaus žmonių sveikatai ir paminti ukmergiškių teisės gauti karšto vandens ir šilumos tiekimo paslaugas. Savivaldybės ir "Miesto energijos" turtinių santykių nesutarimus galime išspręsti tiktai teisinėmis priemonėmis, todėl mero A.Kopūsto pasirinktas katilinių užėmimo jėga ir paslaugų tiekimo nutraukimo kelias iki šiol atrodo nesuprantamas ir niekam nenaudingas", - sakė "Miesto energijos" generalinis direktorius Artūras Stravinskas.

Šiuo metu "Miesto energija" yra vienintelė licencijuota Ukmergės rajono šilumos tiekėja, galintis vykdyti šilumos ir karšto vandens tiekimą. Kad būtų spėta pasirengti šildymo sezonui, savivaldybės vadovų prašoma "Miesto energijos" pasiūlymą patenkinti iki rugsėjo 15 dienos ir leisti bendrovei eksploatuoti savivaldybei laikinai valdyti perduotus šilumos gamybos ir tiekimo įrenginius, iki bus išspręsti teisminiai savivaldybės ir šilumos tiekėjų ginčai.

"Racionalūs savivaldybės sprendimai dabar ypač reikalingi. Gyventojai informacijos apie paslaugų tiekimo atnaujinimą negauna nuo pat rugpjūčio 25 dienos, būta tiekimo sutrikimų ir vasarą, tuo tarpu lauko oro temperatūra toliau krinta ir šildymo sezonas kelia vis daugiau nerimo. Patikimas pasirengimas jam yra svarbus, kad šildymas vaikų darželiams, ligoninėms bei gyventojams būtų įjungtas laiku ir išvengta brangiai kainuojančių avarijų šildymo sezono metu", - sakė A.Stravinskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"