Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Turto vertė mažėja, mokestis didėja

 
2011 03 23 0:00
Nekilnojamojo turto vertė nuo šių metų sumažinta beveik dešimtadaliu, o žemės sklypų - beveik 19 proc.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Nekilnojamojo turto vertė nuo šių metų sumažinta beveik dešimtadaliu, o žemės sklypų - beveik 19 proc.
LŽ archyvo nuotrauka

Smukus rinkai VĮ Registrų centro (RC) atlikto vertinimo duomenimis, visas šalies nekilnojamasis turtas įvertintas mažiau nei ankstesniais metais, tačiau kai kurie verslininkai nuo šiol turės mokėti didesnį nekilnojamojo turto (NT) mokestį.

Naujausio RC atlikto masinio vertinimo duomenimis, šalies NT šiuo metu vertas 240,727 mlrd. litų, t. y. 10 proc. mažiau nei ankstesniais metais, kai siekė 267,726 mlrd. litų.

Žemės sklypų bendra vertė per metus sumažėjo 18,9 proc. - iki 64,671 mlrd. litų, pastatų vertė - 10,8 proc., iki 75,234 mlrd. litų, butų vertė - 4,8 proc., iki 65,621 mlrd. litų, kitų patalpų vertė -10,5 proc., iki 12,578 mlrd. litų.

Per metus padidėjo tik kitų statinių vertė - ji išaugo 9,7 proc., iki 22,624 mlrd. litų.

Vilniaus mieste registruota tik 7,4 proc. šalyje esančių nekilnojamojo turto objektų, tačiau jų vertė siekia 74,535 mlrd. litų ir sudaro 31 proc. visos šalies turto vertės. Per metus Vilniaus mieste esančio nekilnojamojo turto bendra vertė sumažėjo 5,6 procento.

Kauno mieste registruoto nekilnojamojo turto vertė siekia 28,577 mlrd. litų (11,9 proc. viso šalies turto vertės), Klaipėdoje - 20,623 mlrd. litų (8,6 proc.), Vilniaus rajone - 9,821 mlrd. litų (4,1 proc.).

Bazė keičiama kas penkeri metai

Masinį NT vertinimą, per kurį nustatoma turto vidutinė rinkos vertė ir sudaromi šalies NT verčių žemėlapiai, RC valstybės užsakymu atlieka kasmet. Jo sudaryti verčių žemėlapiai naudojami daugelyje valstybės gyvenimo sričių, taip pat ir nekilnojamojo turto mokesčiui apskaičiuoti.

"Tiesa, kasmet keisti NT mokesčio bazę būtų neracionalu, nes gerokai pabrangtų mokesčio administravimo sąnaudos, todėl buvo nustatyta, kad mokesčio bazė gali būti keičiama ne taip dažnai, bet ne rečiau nei kas penkeri metai", - LŽ teigė RC atstovas spaudai Aidas Petrošius.

Iki šių metų pradžios šalyje galiojo 2006 metais nustatyta mokestinė bazė, todėl NT mokestis buvo skaičiuojamas pagal tų metų pradžioje įsigaliojusias RC nustatytas vertes. Suėjus maksimaliam nustatytam penkerių metų terminui, nuo šių metų pradžios buvo nustatyta nauja mokestinė bazė, grindžiama 2011 metais sausio 1 dieną įsigaliojusiais RC parengtais verčių žemėlapiais.

Stebisi padidėjusiu mokesčiu

Nors šalies nekilnojamojo turto vertė nuo šių metų sumažinta beveik dešimtadaliu, o žemės sklypų - beveik 19 proc., Molėtų krašto verslininkų asociacijos pirmininkė Raimonda Meiduvienė LŽ teigė, kad šiame ežerų krašte NT mokestis padidėjo, ir smulkieji verslininkai tuo esą labai nepatenkinti. "Nekilnojamojo turto mokestis, kaip ir visi kiti mokesčiai, verslininkams pamažu ir tartum nejučia didėja", - pastebėjo asociacijos pirmininkė.

Pati R.Meiduvienė turi kaimo turizmo sodybą Labanoro regioniniame parke. Verslininkei nuo 2011 metų sausio 1 dienos NT mokestis padidėjo 5 procentais. "Nors viso nekilnojamojo turto kainos krito, NT mokestinė vertė mums nuo šių metų padidėjo. Turbūt valdžia nesiryžo didinti paties mokesčio, nes būtų dar labiau sumažėjęs jos populiarumas, todėl tiesiog įteisino naujus NT rinkos verčių žemėlapius ir pagal juos Molėtų rajone nekilnojamojo turto rinkos vertė padidėjo. Man pačiai nuo šių metų penkerius metus reikės mokėti maždaug 5 proc. didesnį NT mokestį. Nebent per tą laiką keistųsi pats mokestis", - LŽ skundėsi verslininkė.

R.Meiduvienė teigė, kad žinia apie padidėjusį mokestį nepradžiugino Molėtų krašto verslininkų: "Kai brangsta elektra, dujos, degalai, maistas, šis mokestis tik dar labiau apsunkins kaimo turizmu užsiimančius verslininkus, nes dėl to padidės ir taip nemažos išlaidos."

Gali atlikti individualų vertinimą

Kadangi 2011 metų sausio 1 dieną įsigaliojo nauji žemės ir statinių verčių žemėlapiai bei buvo nustatyta nauja masiškai vertinamo NT mokestinė vertė, kuri galios 2011-2015 metais, mokesčių mokėtojai gali skųsti turto vertintojo nustatytą mokestinę vertę per tris mėnesius, t. y. iki šių metų kovo 31 dienos. Taip pat mokesčių mokėtojai gali kreiptis į turto vertintoją su prašymu atlikti individualų NT vertinimą. Prašymai turto vertintojui gali būti pateikiami kartą per mokestinį laikotarpį, t. y. kiekvienais metais iki kovo 31 dienos.

NT mokesčio mokėtojų skundus ir prašymus nagrinėja speciali RC komisija. Prašymai nagrinėjami, jeigu nekilnojamojo turto mokestinė vertė nuo individualiu vertinimu nustatytos vertės skiriasi bent 20 procentų. RC duomenimis, 2006 metais buvo skundžiama 3017 objektų vertė, teigiamų išvadų sulaukė tik apie trečdalis protestavusiųjų. 2011 metais sulaukta apie 120 skundų.

"Tenkinama apie 80 proc. prašymų pakeisti nustatytą mokestinę vertę. Dalis prašymų pateikėjų informuojami apie pateiktos ataskaitos trūkumus ir klaidas, jie paprašomi patikslinti informaciją, motyvus bei argumentus dėl mokestinės vertės pakeitimo. Jei prašymo ar skundo pateikėjo netenkina priimtas RC sprendimas, jis gali sprendimą skųsti apygardos administraciniam teismui", - LŽ sakė A.Petrošius.

Surinko daugiausia per ketverius metus

Kaip LŽ informavo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), šiemet iki kovo 22 dienos už 2010 metus surinkta 302,9 mln. litų NT mokesčio, iš juridinių asmenų - 299 mln. litų, iš fizinių asmenų 3,9 mln. litų. VMI duomenimis, už praėjusius metus dar nesurinkta maždaug 53,7 mln. litų NT mokesčio.

Pernai į VMI sąskaitą sumokėta 298,4 mln. litų NT mokesčio, iš juridinių asmenų surinkta 290,7 mln. litų, iš fizinių asmenų - 7,7 mln. litų. 2009 metais pervesta 270,5 mln. litų, 2008 metais - 253,6 mln. litų NT mokesčio.

NT mokestį privalo deklaruoti ir sumokėti juridiniai asmenys bei dalis gyventojų (fizinių asmenų). Jis mokamas už juridiniams asmenims nuosavybės teise priklausantį NT ir už tą NT, kurį jie yra neterminuotai ar ilgesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui perėmę naudotis iš fizinių asmenų.

Fiziniai asmenys NT mokestį privalo deklaruoti ir jį sumokėti už gyvenamąsias patalpas, sodų, garažų statinius, fermas, šiltnamius, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinius, poilsio arba žuvininkystės ir inžinerinius statinius, jei jie naudojami individualiai ekonominei veiklai, taip pat atskaitomos su šiuo NT susijusios išlaidos arba pridėtinės vertės mokestis.

Kitos paskirties statiniai (pvz., administracinės, viešbučių, prekybos, paslaugų, maitinimo, transporto ir t.t.), priklausantys fiziniams asmenims, apmokestinami, neatsižvelgiant į tai, ar jie naudojami kokioje nors ekonominėje arba individualioje veikloje, ar ne. Mokestį už tokius statinius ir patalpas taip pat privalo mokėti jų savininkai - fiziniai asmenys. Ir juridiniai, ir fiziniai asmenys NT mokestį apskaičiuoja patys bei privalo sumokėti pasibaigus metams iki vasario 1 dienos.

Sudarinėja skolininkų sąrašus

Šiuo metu VMI sudaro nepateikusiųjų NT deklaracijų už 2010 metus sąrašus. "Šiems mokėtojams centralizuotai bus siunčiami priminimai. VMI, išanalizavusi iš RC gaunamus duomenis ir juos sulyginusi su savo turimais duomenimis, nustato asmenis, galbūt privalėjusius pateikti NT mokesčio deklaracijas, kurias šie asmenys pateikė arba jų nepateikė, bet deklaravo ne visą nuosavybės teise turimą arba nuomojamą NT. Tokiems mokesčių mokėtojams siunčiami priminimai pateikti NT mokesčio deklaracijas už praėjusius ir ankstesnius mokestinius laikotarpius", - LŽ sakė VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

Vykdydama NT mokesčio deklaravimo ir sumokėjimo kontrolę, VMI nustatė, kad iš RC gauti duomenys ne visada yra aktualūs, t. y. negalutiniai atitinkamo mokesčių mokėtojo ir jo turimo NT atžvilgiu.

"Pavyzdžiui, mokesčių mokėtojas pakeičia NT paskirtį, bet RC, kurio duomenimis remiantis apskaičiuojamas NT mokestis ir atitinkamai atliekama jo sumokėjimo kontrolė, apie paskirties pakeitimą VMI nepraneša. Dėl šios priežasties priminimai pateikti NT deklaraciją ir sumokėti mokestį gali būti išsiųsti mokesčių mokėtojams, kurie neturi šių prievolių.

Atkreipiame dėmesį, kad tam tikroms mokesčių mokėtojų grupėms suteikiama NT mokesčio lengvata. Pavyzdžiui, NT mokestis nemokamas už NT, naudojamą teikiant tik sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat, jei tam tikrų juridinių asmenų NT naudojamas tik nekomercinei veiklai, ir panašiai.

Mokesčių mokėtojai, nežinantys jiems priklausančio NT mokestinės vertės už atitinkamą mokestinį laikotarpį turėtų kreiptis į RC, kad šis išduotų pažymą apie mokestinę vertę. Į RC reikia kreiptis ir tuo atveju, jei NT naudojamas ne pagal paskirtį. Dėl atleidimo nuo NT mokesčio ar jo sumažinimo kreipiamasi į savivaldybės tarybą pagal NT buvimo vietą", - LŽ aiškino VMI viršininko pavaduotoja V.Vildžiūnaitė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"