Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Turizmo sektoriuje tiksi bankrotų bomba

 
Rasa Maskeliūnienė: „Įtarimų kėlė netikėtai išaugęs įprastinę statistinę normą viršijantis domėjimasis „Go Planet Travel“ finansine būkle
Rasa Maskeliūnienė: „Įtarimų kėlė netikėtai išaugęs įprastinę statistinę normą viršijantis domėjimasis „Go Planet Travel“ finansine būkle Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Lietuvos turizmo sektoriuje šiuo metu veikia apie 50 įmonių, kurių bankroto rizika vertinama aukščiausiu laipsniu. Kreditų biuro „Creditinfo“ ankstesnė patirtis rodo, kad per artimiausią pusmetį maždaug 70-80 proc. šių įmonių gali žlugti.

Liepos mėnesį dėl nemokumo licencijos netekusiam ir beveik tūkstančio klientų pinigus iššvaisčiusiam kelionių organizatoriui „Go Planet Travel“ kreditų biuras „Creditinfo“ didžiausią bankroto tikimybę prognozavo jau šių metų pavasarį. Tačiau ši informacija nesudomino turizmo sektoriaus prižiūrėtojų.

Valstybinio turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė „Lietuvos žinioms“ teigė, kad jos vadovaujamai įstaigai kreditų biurų duomenimis apie turizmo sektoriaus įmonių finansinę padėtį domėtis nepriklauso. „Turizmo departamentas išvykstamojo turizmo kelionių organizatorių priežiūrą vykdė ir vykdo pagal teisės aktais suteiktą kompetenciją, todėl atsakomybės dėl įmonės žlugimo neprisiima“, - teigė ji.

Nuspėjo ateitį

Bankroto rizikos vertintojams įtarimų kėlė „Go Planet Travel“ kredito istorija ir registruoti reikšmingi turto areštai. Vienas turto areštas buvo registruotas 2013 metų lapkričio, o išregistruotas gruodžio mėnesį. Kitas turto areštas atsirado 2014 metų gegužę.

„Abu šie turto areštai buvo reikšmingi. Turto areštas dažnai taikomas dėl įmonės skolų, kad kreditorius užsitikrintų, jog pavyks išieškoti konkrečią pinigų sumą. Kai įmonei apribojamos galimybės disponuoti dalimi savo turto, tai rodo, kad tokia įmonė nesugeba atsiskaityti su kreditoriais. Tačiau pasitaiko, kad areštas pritaikomas tiesiog dėl partnerių tarpusavio ginčų“, - teigė kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė Rasa Maskeliūnienė.

„Go Planet Travel“, kredito biuro duomenimis, nuo kovo mėnesio turėjo vieną reikšmingą nesumokėtą skolą bei mažesnių skolų nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio, jos vėliau buvo grąžintos. Dėl skolų įmonė bylinėjosi ir teismuose.

Kelionių organizatoriaus reputacijai kenkė ir dažna vadovų kaita. Pasak R. Maskeliūnienės, nuo įmonės įsteigimo praėjusių metų kovo mėnesį pasikeitė net trys vadovai. Įtarimų „Creditinfo“ kėlė netikėtai išaugęs įprastinę statistinę normą viršijantis domėjimasis „Go Planet Travel“ finansine būkle. „Tai signalas, kad įmonė vėluoja atsiskaityti su savo kreditoriais, tiekėjais ar kitais partneriais“, - sakė R. Maskeliūnienė.

Prie neigiamo vertinimo prisidėjo ir įtarimų keliančios „Go Planet Travel“ vadovų verslo sąsajos. „Matėme netiesiogines įmonės sąsajas su „Star 1“ ir kitomis bankrutavusiomis turizmo sektoriaus įmonėmis per juridinius asmenis“, - sakė rizikos analitikė. Pasak R. Maskeliūnienės, anksčiau „Creditinfo“ atliktas tyrimas parodė, kad per pusmetį bankrutuodavo 7-8 iš 10 įmonių, kurių tikimybė bankrutuoti buvo įvertinta kaip didžiausia.

„Tikrinome bankroto statusą turinčias įmones ir žiūrėjome, kokį reitingą jos turėjo prieš pusmetį. Pasirodė, kad 7-8 iš 10 jų bankroto tikimybė buvo įvertinta kaip aukščiausio lygio“, - teigė analitikė.

Šiuo metu, pasak R. Maskeliūnienės, „Creditinfo“ didžiausios bankroto rizikos laipsniu vertina apie pusšimtį iš veikiančių Lietuvos turizmo sektoriaus įmonių. „Tačiau norėčiau pabrėžti, kad pagrindinių kelionių organizatorių - „Tez Tour“ ir „Novatur“ – mokumo būklė yra gera“, - tikino analitikė. Pasak jos, „Creditinfo“ duomenys yra prieinami rinkos dalyviams, gyventojams, priežiūros institucijoms ir kitoms valstybinėms įstaigoms. „Tam tikrus vertinimus kartais užsako ir Turizmo departamentas“, - teigė R. Maskeliūnienė.

Reputacija abejonių nekėlė

Kodėl kreditų ir bankroto rizikos analitikų nustatyti duomenys apie prastą kelionių organizatoriaus mokumo būklę nesudomino Valstybinio turizmo departamento (VTD), „Lietuvos žinios“ klausė šios įstaigos vadovę Raimondą Balnienę.

Raimonda Balnienė: „Turizmo departamentas išvykstamojo turizmo kelionių organizatorių priežiūrą vykdė ir vykdo pagal teisės aktais suteiktą kompetenciją.“ / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Raimonda Balnienė: „Turizmo departamentas išvykstamojo turizmo kelionių organizatorių priežiūrą vykdė ir vykdo pagal teisės aktais suteiktą kompetenciją.“ / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

- Kokių naujų priemonių turizmo rinkai apsaugoti ėmėsi VTD per trejus metus nuo tada, kai bankrutavo bendrovės „Star1 Airlines” ir “Star Holidays”?

- Siekiant apsaugoti kelionės organizavimo paslaugų vartotojų teises, Vyriausybės teikimu buvo priimtas kartu su VTD parengtas Turizmo įstatymo straipsnių pakeitimas, kuris įsigalios nuo 2014 metų lapkričio 1 dienos. Jame nustatytas naujas reikalavimas, kad kelionių organizavimo įmonės nuosavas kapitalas negali būti mažesnis už pusę įstatinio kapitalo; minimali kelionių organizatorių, kurie vykdo keliones organizuotais skrydžiais, laidavimo draudimo suma padidinta nuo 150 iki 350 tūkst. litų; patikslintas laidavimo draudimo sumos skaičiavimo mechanizmas, nustatant, kad laidavimo draudimo suma apskaičiuojama už praėjusių paskutinių keturių ketvirčių, o ne už praėjusių kalendorinių metų įplaukas.

- Ar prieš išduodant veiklos licenciją VTD buvo žinoma, kad kelionių organizatorius „Go Planet Travel“ per juridinius asmenis yra susijęs su minėtomis bendrovėmis?

- Tokia informacija oficialiai nebuvo ir nėra žinoma. Pateikdama prašymą išduoti kelionės organizatoriaus pažymėjimą, UAB „Go Planet Travel“ pateikė išrašą iš Juridinių asmenų registro, kuriame nurodyta, kad vienintelės bendrovės akcininkė yra Kipre, Larnakoje, registruota bendrovė „Grand Go Group“, bei Kipro policijos pažymą dėl akcininko reputacijos.

Skolomis nesidomi

- Ar VTD buvo žinoma, kad nuo šių metų pavasario kreditų biuras „Creditinfo“ šiai bendrovei suteikė didžiausios bankroto rizikos laipsnį? Ar VTD atsižvelgia į šio ar kitų kreditų biurų teikiamus viešus duomenis apie įmonių finansines ir kitas riziką keliančias problemas?

- Turizmo įstatymas ir kiti teisės aktai nesuteikia VTD teisės iš ūkio subjektų, turinčių kelionės organizatoriaus pažymėjimus, reikalauti padidinti draudimo sumas, stabdyti ar panaikinti kelionių organizatoriaus pažymėjimą tais atvejais, kai komercinės įmonės, pavyzdžiui, kreditų biurai, pateikia informaciją apie bendrovės bankroto rizikos laipsnį. Tokia informacija gali veiksmingai pasinaudoti draudimo bendrovės, suteikusios kelionių organizatoriui laidavimo draudimą, fiziniai asmenys, įsigyjantys keliones bei kelionių agentūros, platinančios rizikinga tapusios bendrovės paslaugas. Net ir dalis Lietuvos turizmo asociacijai priklausančių įmonių platino UAB „Go Planet Travel“ keliones.

Draudimo riziką vertina draudimo bendrovės, išduodamos draudimo polisus. Kai draudimo rizika didėja, draudimo bendrovės turi teisę tikrinti kelionių organizatoriaus pateiktų duomenų ir dokumentų tikrumą, bet kuriuo metu pareikalauti įmonės, įstaigos ar užsienio valstybės juridinio asmens filialo finansinių ataskaitų.

Atsakomybės neprisiima

- Kokiais būdais VTD vykdo turizmo sektoriuje veikiančių įmonių priežiūrą, tikrino jų patikimumą?

- Departamentui teisės aktais priskirta kelionių organizatorių (išvykstamojo turizmo) priežiūra atliekama kontroliuojant, kad išvykstamojo turizmo kelionių organizatoriaus turimas laidavimo draudimas atitiktų Turizmo įstatymo nustatytą dydį. VTD kontroliuoja, kad išvykstamojo turizmo kelionių organizatoriaus draudimas būtų nepertraukiamas visą jo veiklos laikotarpį, o kelionių organizatoriaus sudaromos turizmo paslaugų teikimo sutartys atitiktų Standartines turizmo paslaugų teikimo sąlygas. Taip pat vykdome stebėseną, kad rinkoje nebūtų kelionės organizatoriaus pažymėjimo neturinčių ūkio subjektų.

UAB „Go Planet Travel“ priežiūros atveju VTD užtikrino, kad bendrovė turėtų nepertraukiamą laidavimo draudimą. Departamentui pavyko pasiekti, kad kelionių organizatoriaus draudimo suma būtų 700 tūkst. litų, nors vadovaujantis įstatymo raide bendrovei pakako apie 350 tūkst. litų.

- Ar VTD prisiima atsakomybę dėl „Go Planet Travel“ veiklos nepriežiūros, ir jeigu taip - kokią ? Ar buvo galima užkirsti kelią tam, kas įvyko?

- VTD šios ir kitų 170 išvykstamojo turizmo kelionių organizatorių priežiūrą vykdė ir vykdo pagal teisės aktais suteiktą kompetenciją, todėl atsakomybės prisiimti negali. Dabartinė VTD turima informacija leidžia teigti, kad dėl UAB „Go Planet Travel“ nemokumo ir perspektyvoje - bankroto visą atsakomybę turi prisiimti galbūt neskaidrią veiklą vykdę bendrovės akcininkai ir buvę vadovai. Dėl šio klausimo VTD kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

***

Faktai

urizmo departamentas vakar buvo gavęs turistų pretenzijų dėl 109 sutarčių, sudarytų su nemokia paskelbta kelionių organizatore „Go Planet Travel“. Jos klientams Turizmo departamentas nenustatė termino, iki kada jie privalo pateikti pretenzijas. Preliminariai skaičiuojama, kad nuo „Go Planet Travel“ veiklos gali būti nukentėję daugiau kaip 1 tūkst. turistų. Tačiau jų skaičius gali būti didesnis, kadangi kol kas žinomas tik apytikslis sutarčių, kurios nebūtinai sudarytos dėl vieno žmogaus kelionės, skaičius. Praėjusią savaitę Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galbūt nusikalstamo kelionių agentūros „Go Planet Travel“ bankroto. Licencijos netekusi nemoki kelionių organizatorė „Go Planet Travel“ pernai pasiekė 1 mln. litų pardavimus, o jos trumpalaikės skolos viršijo 2 mln. litų. Didžiąją šios bendrovės turto dalį 2013 metų pabaigoje sudarė išankstiniai mokėjimai įmonei už nebaigtas vykdyti sutartis.

Praėjus pusei termino nuo tos pačios grupės atvykstamojo turizmo agentūros „Go Baltic Travel“ laikino veiklos pažymėjimo sustabdymo, Turizmo departamentas vakar neturėjo žinių, kur ji nepranešusi išsikraustė. Su „Go Baltic Travel“ vadovu Martynu Laiviu susisiekti nepavyko. „Go Baltic Travel“ biuras Vilniuje „išgaravo“. Dėl to, kad kelionių organizatorius nuslėpė išsikėlimą, jo veikla praėjusį ketvirtadienį buvo sustabdyta 10-čiai dienų.

Abi įmonės priklauso tiems patiems akcininkams. Tiek „Go Baltic Travel“, tiek ir „Go Planet Travel“ priklauso Kipre registruotai įmonei „Grand Go Group“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"