Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Turistų įpročiai stipresni už baimes

 
2015 07 10 6:00
Egiptas, į kurį turistų srautai dėl neramumų buvo smarkiai sumažėję, šiandien populiarus kaip ir anksčiau.
Egiptas, į kurį turistų srautai dėl neramumų buvo smarkiai sumažėję, šiandien populiarus kaip ir anksčiau. LŽ archyvo nuotrauka

Pastaruoju metu pasaulį vis sudrebinančios žinios apie teroristų išpuolius turistinėse vietovėse lietuvių įpročių keliauti smarkiai nepakeitė - jie ir toliau renkasi tas pačias pamėgtas šalis, ypač gavę nuolaidų. Tiesa, vykti į Tunisą kol kas nėra galimybių, tačiau neabejojama, kad atnaujinus keliones į šią šalį norinčiųjų ten atostogauti tikrai atsirastų.

Dalis poilsiautojų iš Lietuvos, regis, visiškai nesibaimintų skristi į Tunisą, nors neseniai ten nužudyta daugybę žmonių, ypač jei dėl to būtų smukusios kelionių kainos. Tokią prielaidą leidžia daryti nenutrūkę turistų srautai ir po kovo mėnesį surengto išpuolio Tuniso muziejuje, taip pat Egipto pavyzdys – šiandien šios šalies turizmas sugrįžęs į įprastas vėžes.

Renkasi alternatyvias kryptis

Po kraupios teroristų atakos prieš poilsiautojus Tunise, kai populiariame Viduržemio jūros kurorte netoli Suso miesto buvo nušauti 38 žmonės, kelionių organizatorius „Novaturas“ birželio pabaigoje paskelbė nutraukiantis keliones į šią šalį iki rugsėjo 10 dienos. LŽ kalbinti kelionių agentūrų atstovai patvirtino, kad rasti alternatyvų poilsiautojams, planavusiems vykti į Tunisą, sekasi neblogai.

„Kelionių akademija“ į kitus kraštus nukreipė apie 20 žmonių. Dabar, anot agentūros direktoriaus Donato Kireilio, klientams siūloma atostogauti Bulgarijoje, Turkijoje, taip pat Graikijoje, o ankstyvą rudenį bus tinkamos sąlygos poilsiauti Kipre, Korfu saloje, Ispanijoje. Šiuo metu „Kelionių akademija“ nesulaukia jokių užklausų apie galimybes skristi į Tunisą.

Julija Čižienė, turizmo agentūrų tinklo „West Express“ rinkodaros vadybininkė, LŽ sakė, kad kelionių organizatorius „Novaturas“ kaip alternatyvą Tunisui rengs keliones į Graikijai priklausančią Korfu salą. Ją „Novaturas“ gegužės-birželio mėnesiais siūlė kaip vėlyvo pavasario kryptį, tačiau pasikeitus situacijai į salą bus kviečiama vykti nuo rugsėjo 4 iki spalio 9 dienos. Vasarą, anot jos, atostogoms tinka visa Pietų Europa. Tad svarbiausia - rasti tinkamą kokybės ir kainos santykį.

J. Čižienė atskleidė vieną lietuvių turistų bruožą: kai jau nusiperka kelionę, o paskui kyla kokių nors nenumatytų aplinkybių, jie labai retai sutinka papildomai primokėti. „Jei pasiūlomas panašus kokybės ir kainos santykis, klientas gana lengvai pakeičia kelionės kryptį. Bet jei alternatyvos rasti nepavyksta - žmogus atsisako primokėti, tada jam grąžinami pinigai. Tačiau daugelis nori atostogauti, ypač jei planavo poilsį iš anksto, tad per 90 proc. klientų pasirenka alternatyvias kryptis“, - dėstė pašnekovė.

Kelionių agentūros „Top Travel" rinkodaros vadovas Tadas Rimkus pažymėjo, kad kelionių į Tunisą dalis visame rinkos produktų krepšelyje buvo labai maža. Todėl šios krypties uždarymas rinkos visiškai nepaveikė. „Tik, žinoma, sukūrė aiškiai neigiamą emocinį foną“, - pridūrė jis.

Kaina ar saugumas?

Lietuvos turizmo asociacijos vykdomoji direktorė Milda Plepytė priminė, kad po pastarojo išpuolio Tunise, kai lietuviams buvo pasiūlyta grįžti namo anksčiau, kvietimu pasinaudojo tik du žmonės. Tai, anot jos, gana nemažai pasako apie mūsų tautiečių keliavimo ypatumus.

Lietuvos turistus, kaip teigė pašnekovė, galima skirstyti į du tipus: atsargesnius - tokie, išgirdę apie šalyje vykstančius neramumus, tikrai ten nevažiuos, ir linkusius rizikuoti. Šiems žinios apie išpuolius reiškia galimybę paatostogauti gerokai pigiau. „Lietuviai yra labai racionalūs. Tikėdamiesi mažiausių kainų jie bando pasinaudoti neramumais. Ne paslaptis, kad tiek Tunisas, tiek Graikija buvo patrauklios šalys turistams, nors pasižymėjo teroristinių atakų ar bankroto grėsme“, - kalbėjo M. Plepytė.

Turizmo asociacijos vykdomoji direktorė neabejojo, kad situacijai Tunise nurimus ir vėl atnaujinus keliones į šią valstybę, Lietuvoje atsirastų drąsuolių, pasiryžusių ten vykti. „Žmonės, matyt, vadovaujasi posakiu, kad žaibas du kartus į tą pačią vietą netrenkia“, - spėjo M. Plepytė. Ji pati, kaip prisipažino, artimiausiu metu saugumo sumetimais nevyktų net į Egiptą ar Turkiją.

Sudarė žemėlapį

Neseniai britai sudarė žemėlapį, kuriose šalyse yra didžiausia terorizmo išpuolių grėsmė. Tarp tokių valstybių pateko lietuvių itin mėgstama Turkija, taip pat Egiptas, Tunisas, net Ispanija ir Prancūzija. Bendru grėsmingumo lygiu buvo pažymėtos Italija, Graikija, Marokas - irgi populiarios šalys tarp Lietuvos turistų.

T. Rimkus pabrėžė, kad britų sudarytas grėsmę keliančių valstybių sąrašas labai platus. Tačiau išvardytų šalių rizikos laipsnis skiriasi net ne kartais, o dešimtimis kartų. Jo manymu, Ispanijos ir Prancūzijos riziką prilyginti Tuniso ir Egipto rizikai visiškai neadekvatu. „Kalbant apie šiuos dalykus reikėtų pasitelkti sveiką nuovoką: ar jūs tikrai šiandien atsisakytumėte atostogų, tarkime, Prancūzijos Rivjeroje - Nicoje, Monake - dėl realios terorizmo grėsmės?“ – retoriškai klausė T. Rimkus.

Nors kelionių agentūrų atstovai tvirtino, kad lietuviai ganėtinai atsargūs ir rinkdamiesi keliones prioritetą teikia saugumui, o ne mažesnėms kainoms, pastarieji neramumai, taip pat paskelbtas žemėlapis jų įpročių beveik nepaveikė. Tai, anot T. Rimkaus, suprantama, nes išpuolių grėsmė sunkiai prognozuojama. „Teroristiniai išpuoliai ir yra pavojingi dėl to, kad gali įvykti bet kur. Pasaulis bruzda. Prisiminus pusės metų įvykius gali atrodyti, jog nesaugu ne tik Tunise, bet ir Paryžiaus centre. Tačiau tai nereiškia, kad žmonės ten nevažiuoja“, - sakė jis.

Vyksta kur vykę

D. Kireilis pažymėjo, kad į Europą keliaujantys poilsiautojai apie saugumą daug neklausia. Tačiau planuojantieji atostogauti Vidurio Rytų regiono šalyse, tokiose kaip Egiptas, apie saugumą pasiteirauja. Tai tapo įprasta po neramumų Egipte. Kelionių srautai į šią valstybė jau sugrįžo į senas vėžes, o nerimo banga dėl išpuolių Egipte ar turistų pamėgtoje Turkijoje, anot jo, galėtų kilti nebent įvykus naujoms provokacijoms.

J. Čižienė irgi mano, kad nei Ispanija, nei Prancūzija, o juo labiau Turkija poilsiautojams šiuo metu nėra pavojingos kryptys. Net tada, kai Prancūzijoje buvo surengti išpuoliai, atostogas Paryžiuje suplanavę klientai jų neatsisakė.

Šiuo metu kone masiškiausiai kelialapiai parduodami į Turkiją ir Bulgariją. D. Kireilis patikino, kad šios šalys tebėra saugios ir gali pasiūlyti patrauklų atostogų kainos bei kokybės santykį. Turkija, jo nuomone, britų žemėlapyje pažymėta kaip didžiausios rizikos valstybė veikiausiai dėl to, kad ribojasi su Sirija, išvarginta neramumų. Tačiau esą kyla klausimas, ar reikėtų kalbėti apie grėsmę visoje šalyje, ar tik pasienio zonoje.

D. Kireilis taip pat pabrėžė, kad kelionių kainos dėl nerimo susidurti su išpuoliais nesumažėjo. Viena to priežasčių - šiemet iš anksto parduota labai daug kelialapių ir užsakomųjų skrydžių operatorių apkrova gerokai padidėjusi. Tiesa, kelionių į Egiptą kainos po neramumų, anot jo, iki šiol nėra sugrįžusios į ankstesnį lygį, nors šalies kurortuose saugu. Tai rodo, jog smarkiai sumažėję turistų srautai vis dėlto gali lemti kainų kritimą.

Graikijos bankrotas negąsdina

Pastebima, kad turistų nebaido ir Graikijos finansiniai sunkumai - ši valstybė tebėra populiari Lietuvos rinkoje. Gyvenimas Graikijos salose, į kurias, pasak T. Rimkaus, keliauja absoliuti dauguma poilsiautojų, bent jau kol kas esą teka įprasta vaga. „Taip, gali kilti problemų dėl atsiskaitymų kortelėmis, tad klientams teikiame rekomendacijas, kaip išvengti su tuo susijusių galimų nesusipratimų. Tačiau Graikijoje lankęsi žmonės žino - ten kortelės niekada nebuvo noriai priimamos. Šiandien nei iš partnerių, nei iš viešbučių negauname signalų, kad būtų nesklandumų dėl pinigų srautų, atsiskaitymų ir pan. Į Graikiją vis dar skrenda turistų pilni lėktuvai. Žinoma, viskas gali labai greitai pasikeisti - ir nebūtinai Graikijoje“, - sakė pašnekovas.

J. Čižienė pridūrė, kad Graikijoje atostogaujantiems lietuviams nieko netrūksta – net praėjusią savaitę, kai ten kilo sąmyšis, jie sėkmingai naudojosi bankomatais. Tiesa, nerimo iš klientų šiek tiek sulaukiama, bet dar nė vienas neatsisakė suplanuotos kelionės į Graikiją.

„Kartais turistai kaip tik tokioje situacijoje mato gėrį - tikisi, kad gaus pigesnes paslaugas. Šiuo atveju svarbiausia - apsirūpinti grynaisiais. Tai mes ir siūlome, net jei viešbutyje viskas įskaičiuota. Juk poilsiautojai ne tik kurortuose leidžia laiką, bet ir keliauja, nuomoja automobilius, tad papildomų išlaidų pasitaiko“, - aiškino J. Čižienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"