Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Taupyti šilumą galima ir nelaukiant renovacijos

 
2011 11 09 10:57

Šilumos tiekėjai gąsdina augančiomis šilumos kainomis. Valdžios atstovai skėsčioja rankomis - sumažinti kainų jie negali. Politikai dėl to nuolat ieško kaltų, ką sudeginti ant laužo. Šiame daugiabalsiame chore suskambėjo vienas iš nedaugelio racionalių balsų - daugiabučių namų administratorių siūlymas, raginantis pačius gyventojus mažinti šilumos vartojimą.

Nesudėtingiems šilumą taupantiems sprendimams įgyvendinti nereikia laukti brangiai kainuojančios renovacijos. Taip mano  Nacionalinės pastatų administratorių asociacijos (NPAA) specialistai. Asociacijos iniciatyva pradėta "5 žingsnių šilumos taupymo programa", kuri skirta visiems tiek daugiabučiuose, tiek individualiuose namuose gyvenantiems ir taupyti norintiems žmonėms.

Pasak Vytauto Turonio, NPAA tarybos pirmininko, "5 žingsnių šilumos taupymo programa" yra ilgalaikė iniciatyva, kurią ketinama vykdyti ne tik prasidėjusio, bet ir kitų šildymo sezonų metu. "Prieš pradėdami įgyvendinti taupymo programą konsultavomės su efektyvaus šilumos vartojimo ekspertais. Jie apskaičiavo, kad mūsų siūlomi veiksmai bendrą šilumos suvartojimą daugiabučiame name gali sumažinti net trečdaliu", - teigia V.Turonis.

Penki svarbūs žingsniai

Pasak akcijos iniciatorių, "5 žingsnių šilumos taupymo programa" buvo sukurta siekiant pasipriešinti sparčiai augančioms šilumos kainoms ir didėjančioms sąskaitoms už šildymą. Programos esmė - paprastais, greitai atliekamais veiksmais ir racionalia elgsena užkirsti kelią šilumos švaistymui daugiabučiuose namuose ir suvartoti jos tik tiek, kiek tikrai reikia gyventojams.

Programa susideda iš 5 paprastų žingsnių, kuriuos gyventojams pritarus gali atlikti namo administratorius bei patys gyventojai savo būstų viduje. Pirmiausias ir svarbiausias žingsnis - asmeninė iniciatyva sumažinti šilumos nuostolius butų viduje. Tam galima sumontuoti šilumą atspindinčius ekranus už radiatorių, pakeisti langus bei duris, tinkamai vėdinti patalpas.

Kiti programos žingsniai atliekami drauge administratorių ir gyventojų, atnaujinant bendrą turtą, modernizuojant šilumos įrangą. Antras žingsnis - tai darbai bendrosiose namo patalpose. Būtina pakeisti laiptinių bei rūsio langus ar laukujes duris. Trečias žingsnis - šilumos punktų automatizavimas, ketvirtas - šilumos sistemų balansavimo įrangos montavimas ir penktas - realiu laiku valdomos šilumos sistemos įdiegimas.

Kodėl tai padeda taupyti?

Pasak ekspertų, pradėjus tinkamai taikyti "5 žingsnių šilumos taupymo programoje" pateikiamas rekomendacijas, daugiabutyje įvyks pastebimi realūs pokyčiai, pirmiausia teigiamai atsiliepiantys šeimų biudžetams - sąskaitos už šildymą bus mažesnės.

Tinklalapyje www.taupykimesiluma.lt ne tik išsamiai supažindinama su "5 žingsnių šilumos taupymo programa" ir jos eiga, bet ir nurodoma, kuriose namo ar buto vietose pastatai daugiausia išleidžia į orą šilumos, mokoma paprastų veiksmų, padedančių jos suvartoti mažiau, pateikiamos su atsakingu šilumos vartojimu susijusios naujienos, ekspertų patarimai ir kita naudinga informacija.

Įvairiuose Lietuvos miestuose daugiabučių gyventojai aktyviai buriasi į iniciatyvines grupes ir mėgina įgyvendinti "5 žingsnių šilumos taupymo programą".

"Įgyvendinus visus programos žingsnius, galima išties gerokai sumažinti galutinę šilumos sąskaitą. Vidutiniame daugiabučiame name šilumos vartojimo sumažinimas 1 proc. per sezoną namui sutaupo daugiau nei tūkstantį litų. Taigi, matome, kad su administratorių pagalba pasistengę galime nuo sąskaitos nubraukti daugiau kaip 30 tūkst. litų", - aiškino V.Turonis.

Pradėjo nuo laiptinės durų

Praėjusių metų žiemą Kaune, Maironio gatvėje, 33 numeriu pažymėto daugiabučio laiptinėje būdavo nuolat šalta, nes didelė dalis šilumos išeidavo pro nesandarias laiptinės duris. Tai tikrai nepadėdavo taupyti, o gyventojai nuolat skųsdavosi, kad šaltis iš laiptinės smelkiasi ir į jų butus.

Namo bendrijos pirmininkas Vytautas nusprendė, kad toliau taip gyventi nepatogu ir neekonomiška, todėl galų gale buvo nutarta pakeisti senas ir nekokybiškas laiptinės duris. Iš pradžių teko įtikinti ir kitus namo gyventojus, tačiau galiausiai tikslą pasiekti pavyko. O rezultatas - Maironio g. 33-iajame name įrengtos naujos durys su telefonspyne. Vytautas pats surado rangovus darbams atlikti. "Dabar durimis esame labai patenkinti: ir vėjai nebepučia, ir šilumą galime taupyti", - teigė jis.

Anot Vytauto Junevičiaus, minėtą namą administruojančios įmonės "Žaidas" atstovo, jokiame daugiabutyje nepavyks suvartoti mažiau šilumos, jeigu jo laiptinės durys ir langai nebus tinkamai užsandarinti. "Atlikus šiuos darbus, vienu šūviu nušaunami du zuikiai: ir bendrosiose namo patalpose tampa šilčiau, nes pro plyšius šiluma neišgaruoja į lauką, ir visame daugiabutyje suvartojama mažiau šilumos", - pasakojo V.Junevičius, džiaugdamasis, kad jo administruojami namai prisidėjo prie "5 žingsnių šilumos taupymo programos" įgyvendinimo.

Šilutėje, Sodų g., esančių daugiabučių namų gyventojai taip pat skundėsi panašia problema. Laukujes laiptinės duris, per kurias švilpė vėjai, pakeitė naujomis. Šitaip taupyti šilumą rekomendavo jų namą administruojanti bendrovė "Šilutės butų ūkis". "Dabar patenkinti visi: darbai buvo atlikti greitai ir kokybiškai, laiptinėje pasidarė akivaizdžiai šilčiau", - džiaugėsi ponas Stanislovas, gyvenantis Sodų g. 19 name. Pasak jo, senosios durys buvo kiauros, nekokybiškos, per plyšius patekdavo šaltis, stūgaudavo skersvėjai, tačiau pasinaudoję namo administratoriaus pasiūlymu gyventojai artėjančios žiemos laukia daug ramiau.

"Sandarios durys ir langai bendrosiose patalpose - laiptinėse ir rūsiuose, palėpėse, labai padeda taupyti šilumą. Pakeitus senus langus bei duris naujais laiptinėje iškart pasidaro šilčiau, šiluma nebeišeina į lauką, o tai turi tiesioginės įtakos ir temperatūrai butuose", - sakė UAB "Šilutės butų ūkis" atstovas Aurimas Kankalis, bendradarbiavęs su Sodų gatvės 19 namo gyventojais keičiant jų laiptinės duris naujomis, sandariomis.

Pasak A.Kankalio, šilumos švaistymą bendrosiose patalpose lemia dvi priežastys: netinkama laiptinės ir rūsio durų, langų, sienų šiluminė izoliacija ir, deja, pačių gyventojų nežinojimas. Kaip rodo praktika, vien bendrosiose namo patalpose šilumos nuostolius galima sumažinti net dešimtadaliu.

Dažniausia problema - laiptinės langai

Sostinės Antakalnio g. 60 namo gyventojai taip pat suprato, kad prasidėjus brangiausiam visų laikų šildymo sezonui būtina galvoti, kaip gyventi šilčiau, sutaupyti ir šilumos, ir pinigų.

Viena opiausių problemų, trukdančių šio daugiabučio bendrosiose patalpose taupyti šilumą, buvo seni laiptinės langai. Dabar jie jau pakeisti naujais, laiptinėje tapo šilčiau. Daugiabučio gyventoja Ramutė pasakojo, kad šiuos darbus nusprendė inicijuoti pati kartu su vyru, o vėliau prie jų prisidėjo ir kiti kaimynai.

"Mūsų laiptinę remontuoti reikėjo jau seniai, tačiau nusprendėme, kad kitų darbų nė neverta pradėti, kol langai nepakeisti naujais, todėl iš pat pradžių jų ir ėmėmės. Niekas iš kaimynų nė neprieštaravo, todėl sutarėme vieningai. Be to, nemenkai padėjo ir namo administratorius, su juo derinome visus darbus ir sąmatas. Visi esame labai patenkinti pokyčiais, dabar namuose bus kur kas šilčiau", - pasakojo Antakalnio gatvės gyventoja Ramutė.

Minėtą daugiabutį administruojančios bendrovės "Antakalnio ūkis" atstovas Matas Jakubonis džiaugėsi, kad bendradarbiauti su namo gyventojais, įgyvendinant darbus, sekėsi labai sklandžiai. "Laiptinių langų keitimas naujais - vienas iš darbų, kurie yra nurodyti ir "5 žingsnių šilumos tapymo programoje". Ketiname ir toliau stengtis, kad šiame bei kituose daugiabučiuose gyventi būtų kuo šilčiau, o šiluma būtų vartojama efektyviai", - pasakojo M.Jakubonis.

Specialistai stebės šilumos suvartojimą

Išgirdę apie įsibėgėjančią "Taupykime šilumą" iniciatyvą, Vilniaus Povilaičio gatvės 3-iojo namo gyventojas Alfonsas su keliais kaimynais kreipėsi į "Karoliniškių būsto" bendrovę, kad ši įvertintų, kokie būtiniausi darbai name padėtų taupyti šilumą. "Mūsų namui greitai bus 40 metų. Jame nuolat kaupiasi drėgmė, jau nekalbant apie tai, kad namui tiekiama šiluma pro nesandarias sienas ir fasadą išeina kaip pro rėtį", - pasakojo gyventojas Alfonsas.

Namą administruojantis "Karoliniškių būsto" vadybininkas Algirdas Ružinskas ne tik atliko detalią namo analizę bei sąskaitų prognozę, bet ir pasiūlė lengvatinę darbų apmokėjimo sistemą, pagal kurią visa suma už darbus išskirstoma per kelis mėnesius.

"Darbų numatyta nemažai - viename namo korpuse reikėjo apšiltinti sienas, padaryti sklendžių atšakas, vamzdynų izoliaciją; kitame - pakeisti laiptinės langus plastikiniais. Todėl visus kaimynus su sumanymu supažindinome tik turėdami labai aiškiai raštu išdėstytą pasiūlymą, kokius darbus reikia atlikti, kodėl jie reikalingi, kiek tai kainuos ir kaip tai atsispindės jau šių metų šildymo sąskaitose", - pasakojo Afonsas.

Namo gyventojų iniciatyvinė grupė nusprendė darbus išskirstyti etapais. Atlikus smulkius pradinius darbus iniciatorių grupė vėl ėjo kalbėtis su kaimynais asmeniškai. Jiems buvo pateikta informacija apie numatytų pokyčių naudą, taip pat padedant "Karoliniškių būsto" darbuotojams atlikta namo gyventojų apklausa. Todėl dėl antrojo remonto etapo - vamzdynų izoliacijos - su kaimynais susitarti buvo gerokai lengviau.

"Kol kas visi darbai vyksta labai laiku ir tvarkingai. Artėjantį šildymo sezoną turėtume pasitikti gerokai sandaresniame name ir tikiuosi, kad didėjanti šildymo kaina mūsų labai nebegąsdins", - sakė vienas Povilaičio gatvės 3-iojo namo gyventojas.

Patarimų kitiems aktyviems gyventojams, kurie planuoja savo daugiabučiame name atlikti šilumos taupymo darbus, Alfonsas negaili: "Svarbiausia, reikia daug bendrauti su kaimynais, iš anksto susirinkti ir turėti labai daug informacijos, ką siūlai, kodėl ir kokia iš to bus nauda. Visa tai gali padėti paruošti namą administruojanti bendrovė."

Šiame name, kaip ir kituose, kurie dalyvauja Nacionalinės pastatų administratorių asociacijos parengtoje "5 žingsnių šilumos taupymo programoje", viso šildymo sezono metu specialistai nuolat stebės šilumos suvartojimą. Jis bus vertinamas svertiniu pastato šilumos suvartojimo koeficientu.

Prie šios iniciatyvos kviečiami prisidėti visų krašto daugiabučių namų gyventojai ir šiuos namus administruojančios bendrovės. Iniciatyvą įgyvendinantys administratoriai, palaikomi gyventojų, daugiabučiuose namuose atliks darbus ir įdiegs sprendimus, kurie padės tinkamai taupyti šilumą.

"5 žingsnių šilumos taupymo programa" - tai veiksmingos priemonės, kurios leis sumažinti suvartojamos šilumos kiekį "čia ir dabar". Šios programos nederėtų painioti ar tapatinti su daugiabučių namų renovacijos projektais.

Daugiau informacijos apie tai www.taipykimesiluma.lt

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"