Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Tarptinklinio ryšio kainų Europoje suvienodinimui kyla kliūtys

 
2016 09 26 6:00
Nuo kitų metų birželio keliaujantys europiečiai daugiau nei savo šalyje nemokės nei už pokalbius telefonu, nei už tekstines žinutes, nei už duomenų siuntimą.
Nuo kitų metų birželio keliaujantys europiečiai daugiau nei savo šalyje nemokės nei už pokalbius telefonu, nei už tekstines žinutes, nei už duomenų siuntimą. Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Europos Komisija atsisakė anksčiau deklaruotų planų naikinti mobiliaisiais telefonais teikiamo tarptinklinio ryšio (roaming, – angl.) mokesčius keliaujantiems europiečiams.

Pernai Europos Parlamentas pritarė, kad Komisija nuo 2017 metų birželio 15 dienos Europos Sąjungoje panaikintų mobiliųjų telefonų tarptinklinio ryšio mokesčius Europoje.

Nuo kitų metų birželio keliaujantys europiečiai daugiau nei savo šalyje nemokės nei už pokalbius telefonu, nei už tekstines žinutes, nei už duomenų siuntimą.

Tačiau dabar šis planas koreguojamas atsižvelgiant į telekomunikacijų bendrovių nuogąstavimus, kad naująja sistema gali būti piktnaudžiaujama.

Tačiau ir Europos Komisijos pakoreguotas planas gali pakenkti įmonių finansiniams rodikliams, padidinti bendras paslaugų kainas vietinėse rinkose ir supriešinti mobilaus ryšio operatorius Vakarų ir Rytų Europoje.

Šiuo metu mažmeninės ir didmeninės telekomunikacijų paslaugų kainos Europos rinkose skiriasi kelis kartus. Vienu atveju nuostolių gali patirti Vakarų, kitu – Rytų Europos operatoriai.

Nesutarimai, kas turėtų dengti galimus nuostolius dėl kainų skirtumo įvairiose Europos šalyse, lieka svarbiausia neišspręsta problema.

Siekia eliminuoti piktnaudžiavimą

„Neketiname niekaip apriboti laikotarpį, per kurį keliautojai galėtų džiaugtis nemokėdami papildomų tarptinklinio ryšio mokesčių kitoje šalyje, bet nusprendėme taikyti tam tikras saugumo priemones, kad apsaugotume vietines telekomunikacijų rinkas“, – pareiškė Europos Komisijos narys Adrusas Ansipas, atsakingas už vieningąją skaitmeninę rinką.

Laikini apribojimai dėl tarptinklinio ryšio mokesčių taikomi jau nuo balandžio mėnesio, o visiškai mokesčius panaikinti planuojama nuo 2017 metų birželio 15 dienos. Nuo tada visi vartotojai ES erdvėje mokės tokį patį interneto duomenų ir skambučių mokestį kaip ir savo šalyje. Naująja tvarka siekiama apsaugoti ES vartotojus nuo milžiniškų sąskaitų, kai jie per neatsargumą ar nežinojimą siunčiasi filmus ir kitus duomenis atostogaudami Europos šalyse.

Buvo nustatytas ne vienas atvejis, kai grįžusiems iš atostogų kitoje Europos šalyje vartotojams jų vietiniai operatoriai pateikdavo šimtus eurų siekiančias sąskaitas.

Derybos tarp mobiliųjų operatorių ir ES pareigūnų dėl to, kaip turėtų veikti nauja tarptinklinio ryšio sistema, kelis kartus buvo atsidūrusios aklavietėje.

Vakarų operatoriai baiminosi, kad kai kurie vartotojai galės sudaryti sutartis su vietos operatoriais šalyse, kur teikiamos paslaugos yra gerokai pigesnės, o paskui naudotis suteiktu planu gimtojoje „brangesnėje“ šalyje. Pavyzdžiui, Latvijoje mokesčiai už mobiliąsias paslaugas yra 3–4 kartus mažesni nei Airijoje.

Po sunkių derybų Europos Komisija siūlė, kad vartotojai galėtų naudotis tarptinkliniu ryšiu savo šalies kainomis ne mažiau kaip 90 dienų per metus ir ne ilgiau kaip 30 dienų iš eilės. Tačiau gausios vartotojų asociacijos kritikavo bet kokius apribojimus europiečiams. Baimindamasi Europos rinkėjų nepasitenkinimo Komisija planą pakoregavo.

„Šis planas „techniškai“ nebuvo blogas, bet neatspindėjo mūsų siūlymo esmės – to, ką žadėjome vartotojams. Tai yra, kad tarptinkliniu ryšiu kitoje šalyje besinaudojantys europiečiai jaustųsi kaip namie“, – sakė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claudas Junckeris.

Rugsėjo 21 dieną paskelbtas pataisytas planas numato, kad kelionių trukmė, per kurią taikomi „naminiai“ mokesčiai, nebūtų ribojami. Tačiau didelių nuostolių patyrę operatoriai galėtų reikalauti kompensacijų, jeigu jų klientai naudotųsi tarptinklinio ryšio paslauga ne per atostogas ir verslo keliones. Pavyzdžiui, išvyks iš gimtosios šalies (emigruos ar įsidarbins kitoje šalyje), tačiau naudosis gimtojoje šalyje įsigytomis pigiomis SIM kortelėmis, o ne, pavyzdžiui, brangiomis Airijos ar Jungtinės Karalystės operatorių paslaugomis. Kompanijos savo ruožtu galėtų tikrinti, ar SIM kortelė ilgą laiką neaktyvuojama, ar vartotojas tarptinkliniam ryšiui naudoja daug SIM kortelių.

Nuo papildomų mokesčių turėtų būti apsaugoti darbuotojai, kurie kerta sieną darbo tikslais, dažnai namo grįžtantys emigrantai ir „Erasmus“ studentai.

Europos Komisijos pasiūlymas šiuo metu pateiktas Nacionalinėms reguliavimo tarnyboms, valstybėms narėms ir visoms suinteresuotoms pusėms, įskaitant mobiliuosius operatorius. Galutinai taisykles ketinama patvirtinti gruodžio viduryje.

Europos elektroninių ryšių reguliuotojų institucija ir Europos telekomunikacijų tinklo operatorių asociacija (ETNO) atidžiai išnagrinės EK pasiūlymus ir teiks savo rekomendacijas.

Europos Komisijos kritikai sako, kad tarptinklinio mokesčio panaikinimas sumažins mobiliųjų telefonų kompanijų ir telekomunikacijų operatorių pajamas ir padidins paslaugų kainas tiems klientams, kurie mažai arba iš viso nekeliauja.

Finansinis smūgis Rytų Europai

„Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka
„Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka

Švedijos kapitalo telekomunikacijos bendrovės „Tele2“ korporatyvinės komunikacijos direktorius Baltijos šalims Andrius Baranauskas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad vartotojų piktnaudžiavimas naująja tvarka, apie kurią prabilo Europos Komisija, tėra vienas iš galimų scenarijų. „Ar tos baimės pasitvirtins, šiuo metu neįmanoma prognozuoti“, – komentavo jis.

A. Baranausko nuomone, pati idėja, kad keliaujantys europiečiai galėtų už telekomunikacijų paslaugas mokėti tokia pat kaina kaip namie, yra gera.

Vis dėlto, anot jo, šiuo metu dar yra daug neišspręstų klausimų. Svarbiausia problema, kad Rytų Europos valstybėse mažmeninės kainos už mobiliojo ryšio paslaugas yra kelis kartus mažesnės negu didmeninės. „Labai svarbu suderinti didmenines kainas. Jeigu paaiškės, kad operatoriaus didmeninė kaina yra didesnė negu mažmeninė, už kurią jis parduoda paslaugą, bendrovės gali kilti finansinių sunkumų“, – teigė jis.

A. Baranauskas pateikė pavyzdį, kad Lietuvoje veikianti telekomunikacijų bendrovė klientui už 10 eurų per mėnesį parduoda mokėjimo planą, į kurį įeina neriboti pokalbiai telefonu. Tokį planą įsigijęs klientas išvyksta mėnesio atostogų į Ispaniją, kur kasdien telefonu kalba po valandą, o Ispanijos operatorius Lietuvos bendrovei taiko 10 centų už minutę mokestį. „Labai greitai Lietuvos telekomunikacijų bendrovė mokės už tą klientą savo sąskaita. Todėl mes ir sakome, kad dabar mažmeninės kainos kai kuriose rinkose yra mažesnės už didmenines kainas. Tai pagrindinis klausimas, kurį Europos Komisija turi išspręsti“, – sakė „Tele2“atstovas.

Anot jo, prieš kelerius metus Lietuva teikė telekomunikacijų paslaugas mažiausiomis Europoje kainomis, jos su kai kuriomis rinkomis Vakaruose skyrėsi iki 10 kartų.

„Operatoriai taiko ne tik mažmenines kainas klientams, bet ir didmenines – kitiems operatoriams, kurių klientai keliauja po Europą. Bet puikiai žinome, kad vasarą Ispanijoje atostogauja gerokai daugiau lietuvių, negu ispanų – Lietuvoje. Taigi Lietuvos operatoriai Ispanijos operatoriui sumoka daugiau, negu gauna už ispanų klientų pokalbius Lietuvoje. Kažkas tą skirtumą turės padengti, juk nemokamų pietų nebūna. Tai esminis klausimas, kurį reikia spręsti. Bet aišku, mes už tai, kad vartotojams būtų lengviau ir patogiau keliauti“, – sakė A. Baranauskas.

Kad Lietuvos vartotojai iš užsienio neparsivežtų protu nesuvokiamų sąskaitų už interneto duomenų vartojimą, daugelis Lietuvos telekomunikacijų bendrovių siūlo kredito limito paslaugas, kai išnaudojus tam tikrą duomenų kiekį, parsisiuntimas gerokai sulėtėja, o klientai apie tai informuojami SMS žinute.

„Tačiau yra trečiųjų šalių, kur paslaugų kaina yra labai didelė – už megabaitą prašo 10–20 eurų. Tiek duomenų išnaudojama mobiliajame telefone tik atsidarius „Lietuvos žinių“ ar kitos žiniasklaidos priemonės interneto svetainę. Ne Europos Sąjungos šalyse naudotis internetu yra labai brangu. Žmonės tai supranta ir naudojasi siūlomomis apsaugos priemonėmis. Kad klientai iš užsienio parsivežtų išpūstas sąskaitas pastaruoju metu beveik nepasitaikė“, – sakė pašnekovas.

Pateikė skaidraus naudojimosi taisykles

Šių metų rugsėjo mėnesio pradžioje Europos Komisija pateikė taisyklių projektą, kuriame apibrėžė kaip turėtų būti įgyvendintas susitarimas nuo 2017 metų birželio 15 dienos panaikinti tarptinklinio ryšio mokesčius.

Pasiūlytos sąžiningo naudojimo taisykles, Komisijos nuomone, turėtų užkirsti kelią piktnaudžiavimams, kai vartotojas nusiperka SIM kortelę kitoje ES šalyje, kur kainos žemesnės, ir ja nuolat naudojasi savo šalyje, arba perka pigesnį paslaugų paketą valstybėje, kurioje nuolat negyvena.

Tokie atvejai, Europos Komisijos nuomone, gali daryti neigiamą poveikį vidaus kainoms, taigi ir visiems vartotojams.

Europos siekis sumažinti tarptinklinio tinklo mokesčius – vienas ambicingiausių pastarojo dešimtmečio ES projektų. Jis tapo ypač aktualus po to, kai Didžioji Britanijos gyventojai per birželio mėnesį surengtą referendumą nusprendė pasitraukti iš bendrijos. Brexito akivaizdoje Europos Sąjunga nori parodyti, jog pajėgia inicijuoti populiarius pokyčius, kurių nauda europiečiams būtų akivaizdi.

Nuo 2007 metų ES pradėjus mažinti tarptinklinio ryšio paslaugų įkainius, skambučių ir SMS žinučių (nuo 2009 metų) mažmeninė kaina sumažėjo 92 proc., o duomenų (nuo 2012 metų) parsisiuntimas atpigo 96 proc., kai 2008 ir 2015 metais parsisiųstų duomenų kiekis išaugo daugiau kaip 100 kartų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"