Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Tantjemos gundo įmonių vadovus

 
2011 06 20 0:00
VMI įtaria, kad norint išvengti mokesčių naštos vietoj dividendų akcininkams ir atlyginimo įmonių vadovams yra mokamos tantjemos.<br>Alinos Ožič nuotrauka
VMI įtaria, kad norint išvengti mokesčių naštos vietoj dividendų akcininkams ir atlyginimo įmonių vadovams yra mokamos tantjemos.
Alinos Ožič nuotrauka

Patvirtinusios praėjusių metų veiklos rezultatus kai kurios Lietuvos įmonės didelę dalį iš paskirstytojo pelno lėšų išmokėjo kaip tantjemas savo vadovams. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) protestuoja, kad dėl to biudžetas negauna dalies pajamų, o smulkieji akcininkai piktinasi, kad direktoriai suvalgo jų dividendus.

Mokesčių prievaizdai įtaria, kad įmonės rado naują būdą sumažinti savo vadovų - stebėtojų tarybų ir valdybos narių - mokesčių naštą. Mat pastaraisiais metais itin populiaru tapo įmonių vadovams mokėti vadinamąsias tantjemas arba, paprastai tariant, iš paskirstytojo įmonės pelno skiriamas išmokas, mokamas už veiklą taryboje ar valdyboje, o ne atlyginimą pagal darbo sutartį arba dividendus akcininkams.

Susimažina mokesčius

VMI tai vertina vienu jai rūpimu požiūriu: tą pačią pinigų sumą išmokant žmogui kaip tantjemas jam tereikia nuo jos sumokėti 15 proc. mokesčių, išmokant kaip dividendus - 32 proc., o jeigu tai premija iš pelno, mokesčiai pašoka iki 45 procentų. Mokesčių ekspertai skelbia, kad bendra su darbo santykiais susijusių pajamų mokesčių našta šiuo metu siekia 42 procentus.

Taigi VMI įtaria, kad norint išvengti tos naštos vietoj dividendų ir atlyginimo įmonių vadovams yra mokamos tantjemos. "Pasitaiko atvejų, kai įmonė, padidinusi tantjemų išmokas, jas išmoka ne tik už stebėtojų tarybos ar valdybos nario darbą, bet tantjemų forma išmoka stebėtojų tarybos ar valdybos nariams, kurie yra tos įmonės darbuotojai, dalį atlyginimo už jų atliekamą darbą pagal darbo sutartį arba dalį dividendų, jeigu jie yra įmonės akcininkai", - teigė VMI Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė.

VMI jau perspėja, kad nustačius tokių atvejų toks išmokų mokėjimo būdas gali būti vertinamas kaip mokestinės naudos siekimas, o išmokėtos tantjemų sumos gali būti pripažintos atlyginimu pagal darbo sutartį ir apmokestintos įstatymų nustatyta tvarka, t. y. tektų primokėti valstybei ne tik pajamų mokesčio, bet ir sumokėti socialinio draudimo bei privalomojo sveikatos draudimo įmokas.

VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė LŽ sakė, kad 2009 metais tantjemas išmokėjusių juridinių asmenų buvo 202, jų išmokėtų tanjemų suma sudarė 66, 1 mln. litų.

Pernai išmokėjusių tantjemas įmonių skaičius buvo šiek tiek mažesnis - 179, tanjemų suma pernai išmokėta taip pat mažesnė - 49,4 mln. litų. VMI duomenimis, 2010 metais 52 iš 179 įmonių viršijo tantjemoms skirti leistiną ribą, t.y. penktadalį grynojo pelno.

"VMI vertins ne tik tai, ar neviršyta teisės aktuose nustatyta riba tantjemoms, bet ir tai, ar yra pagrindas išmokėti tantjemas tiems asmenims, kurie jas gavo - ar jie yra tarybos arba valdybos nariai, ar tie pinigai buvo išmokėti už jų atliktas funkcijas taryboje ir valdyboje, ar išmokų turinys ir esmė atitinka kitą išmokų rūšį, pavyzdžiui, ar tos išmokos buvo išmokėtos ne už atliktas darbines funkcijas, jeigu pinigus gauna įmonės darbuotojai", - sako V.Vildžiūnaitė.

Ji primena, kad pagal Pelno mokesčio įstatymo nuostatas iki 2009 m. gruodžio 31 d. pelno dalis, paskirta tantjemoms už valdybos ar stebėtojų tarybos narių veiklą, buvo laikomi neleidžiamais atskaitymais, t.y. bendrovės turėjo mokėti tantjemas iš pelno, kuris apmokestintas pelno mokesčiu (15 proc.) ir dar išskaičiuoti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį, kai tantjemos išmokamos fiziniams asmenims. Nuo 2010 m. prasidėjusio mokestinio laikotarpio išmokamos tantjemos tapo leidžiamais atskaitymais, t.y. jos priskiriamos sąnaudoms ir mažina įmonės pelną, nuo kurio reikia skaičiuoti pelno mokestį.

Pravalgo smulkiųjų dividendus

Naujos didelių tantjemų išmokų "mados" nepatinka ir smulkiems įmonių akcininkams, kuriems dėl to tenka mažiau dividendų. Investuotojų asociacija pastebi, kad daugėja stambių įmonių, kurios pelnu mieliau dalijasi ne su smulkiaisiais akcininkais, o su savo vadovais. Asociacijos skaičiavimais, iš 38 Nasdaq OMX Vilnius biržoje kotiruojamų bendrovių 14 įmonių akcininkai nusprendė mokėti dividendus, o 12 - tantjemas iš 2010 metų pelno. Dividendams iš viso skirta 506,3 mln. litų, o tantjemoms - 12,6 mln. litų.

"Žvelgiant į šiuos duomenis, santykis atrodo normalus, tačiau didžiausią šios sumos dalį dividendais išmokės "Teo LT" ir "Lietuvos dujos", kurių vadovams skirtos nedidelės tantjemos, bei "Lesto" ir "Lietuvos energija", kurių vadovybei tantjemos išvis neišmokėtos. Tuo metu kai kurios įmonės tantjemų išmokėjo daugiau, nei skirta dividendų", - sakė Investuotojų asociacijos valdybos narys Darius Slavinskas.

Jo duomenimis, AB Panevėžio statybos trestas dividendų akcininkams skyrė 1,1 mln. litų, o tantjemomis išmokėjo 2 mln. litų. "Rokiškio sūris" dividendams atseikėjo 3,6 mln. litų, o tantjemoms skyrė 4,9 mln. litų, o "Žemaitijos pienas" - atitinkamai 2,5 mln. litų ir 1,5 mln. litų. Tantjemas vadovybei taip pat skyrė "City Service", "Grigiškių", "Aprangos", "Vilniaus baldų" bei "Stumbro" akcininkai. Atsižvelgiant į įmonę, jos sudarė 100-800 tūkst. litų, arba 1,7-10,1 proc. nuo sumos, kuri skirta dividendams išmokėti.

"Visos šios įmonės turi aiškų kontroliuojantį akcininką, kuris laimi du kartus. Pirmą kartą, kai netiesiogiai sau išmoka didesnę dalį pelno, nuošalyje palikdamas smulkiuosius akcininkus, ir antrą - kai išmokamos tantjemos yra apmokestinamos gerokai mažiau nei dividendai, - sakė D.Slavinskas. - Palyginimui, "Teo LT" dividendams skyrė 139,8 mln. litų, o tantjemoms - tik 378 tūkst. litų, o "Lietuvos dujos" - atitinkamai 120 mln. litų ir 540 tūkst. litų. Šios įmonės - užsienio kapitalo, todėl tantjemos jose atitinka pasaulinę praktiką. Tuo metu vietos kapitalo valdomos įmonės tantjemas dažnai naudoja siekdamos sumažinti mokestinę naštą, nes nuo tantjemų neatskaičiuojamos "Sodros" įmokos", - įsitikinęs D.Slavinskas.

Jis teigia, kad valstybės valdomose "Lesto" ir "Lietuvos energijoje", kurios kartu išmokės 150 mln. litų dividendų, tantjemų vadovams neskirta.

Siūlo apriboti išmokas

"Mes manome, kad nesąžininga, kai pagrindinis akcininkas, kurio šeimos nariai arba geri draugai darbuotojai yra valdybos nariai, išsimoka tantjemas, o smulkiesiems akcininkams dividendų nemoka. Didelių tantjemų skyrimas pažeidžia smulkiųjų interesus. Mūsų nuostata sutampa ir su valstybės politika riboti tantjemų išmokėjimą, kad jos nepavirstų atlyginimų dalimi, nes tada įmonių pelnai sumažėtų", - sakė Vytautas Plunksnis, Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.

Siekdama apginti smulkiųjų akcininkų teises Investuotojų asociacija siūlo įstatymų pataisomis įtvirtinti, kad tantjemų išmokėjimas sudarytų ne daugiau kaip pusę dividendų sumos.

Pagal dabartinę Akcinių bendrovių įstatymo redakciją stambusis kontroliuojantis bendrovės akcininkas gali išsimokėti 20 proc. bendrovės praėjusių finansinių metų pelno tantjemų pavidalu ir visiškai neskirti jokios pelno dalies dividendams išmokėti. Anksčiau Akcinių bendrovių įstatymas draudė skirti daugiau lėšų tantjemoms, nei išmokama dividendais, tačiau nuo 2010 metų gruodžio 10 dienos pakeitus Pelno mokesčio įstatymą ši nuostata išnyko.

"Siūlome nustatyti, kad tantjemoms gali būti skiriama daugiausia pusė lėšų, kurios dividendų pavidalu skiriamos akcininkams. Manome, kad siūlomi įstatymo pakeitimai užtikrintų geresnę smulkiųjų akcininkų teisių apsaugą ir neleistų piktnaudžiauti tantjemomis", - sakė V.Plunksnis.

Siūlymą keisti Akcinių bendrovių įstatymą Investuotojų asociacija pateikė Teisingumo ministerijai ir Vertybinių popierių komisijai. "Gavome iš ministerijos atsakymą, kad jie mūsų inicijuojamą įstatymo pataisą persiunčia svarstyti Finansų, Ūkio ir kitoms ministerijoms", - sakė V.Plunksnis. Kol bus svarstomos įstatymo pataisos, Medardas Puidokas, finansų UAB "Finvega" direktorius, siūlo smulkiesiems akcininkams nesėdėti rankų sudėjus, o stengtis pakeisti įmonių įstatus ir registruoti tas pataisas VšĮ Registrų centras.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"