Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Svarbiausi 2012-ųjų įvykiai vertybinių popierių rinkoje

 
2013 01 02 16:24
Metų bėdžiaus titulas teko Ūkio bankui. Analitikų nuomone, didžiausias banko akcininkas Vladimiras Romanovas turi nemažų finansinių problemų. Tai atsispindi ir rinkos kainoje – Ūkio banko akcijos pernai pigo 36 proc. / LŽ archyvo nuotrauka
Metų bėdžiaus titulas teko Ūkio bankui. Analitikų nuomone, didžiausias banko akcininkas Vladimiras Romanovas turi nemažų finansinių problemų. Tai atsispindi ir rinkos kainoje – Ūkio banko akcijos pernai pigo 36 proc. / LŽ archyvo nuotrauka

2012 metas reikšmingų naujienų srautas buvo mažesnis nei 2011-aisiais, bet investuotojams jie buvo kur kas džiugesni. 

OMX Vilniaus akcijų indekso reikšmė nuo 2012 metų pradžios pakilo 19 proc. 2011 metais akcijų indeksas susitraukė 27 proc. Pagaliau pavyko išvengti listinguojamų įmonių bankroto bei didesnių skandalų. Deja, nemažai bendrovių vis dar lieka abejingos smulkiųjų investuotojų interesams. Galima pastebėti, kad praėjusiais metais biržoje pakankamai aktyviai akcijas pirko pačių bendrovių stambieji akcininkai bei vadovai, o tai yra palankus ženklas ir smulkiesiems investuotojams. Kita vertus, tebeliūdina akcijų apyvarta NASDAQ OMX biržoje – ji buvo 26 proc. mažesnė nei 2011-aisias.

AB banko „Finasta“ analitikai pateikia dešimt svarbiausių įvykių Lietuvos vertybinių popierių rinkoje.

I Metų pasiūlymas

1. Savanoriškas oficialus „TeliaSonera“ pasiūlymas „TEO LT“ akcininkams

2. Privalomas oficialus „Polair“ pasiūlymas „Snaigės“ akcininkams

3. „Invaldos“ savų akcijų supirkimas

„TeliaSonera“ pateiktas pasiūlymas „TEO LT“ akcininkams supirkti iš jų bendrovės akcijas mokant po 0,637 euro už vieną akciją (5,3 proc. daugiau nei prieš paskelbiant naujieną akcija kainavo biržoje) buvo sutiktas teigiamai, ir dauguma institucinių klientų juo pasinaudojo. Iš viso „TeliaSonera“ tam išleido 98,3 mln. eurų. Džiugu, kad ji nepriėmė sprendimo delistinguoti „TEO LT“ akcijas, kurių laisvų yra likę apie 11,85 proc. Visgi šis pasiūlymas išsiskiria savo dydžiu, bet ne pasiūlytu kainos patrauklumu, - šiandien „TEO LT“ akcijos rinkoje jau kainuoja 20 proc. daugiau nei pasiūlymo metu.

II Metų sandoris

1. „Linas Agro Group“ 58,04 proc. antrinės įmonės „UkrAgro NPK“ akcijų paketo pardavimas už 90,8 mln. Lt

2. „City Service“ pergalė privatizuojant 100 proc. „Zespol Zarzadcow Nieruchomosci WAM“ už 38 mln. Lt

3. „Linas Agro Group“ likusių 50 proc. „Dotnuvos projektai“ akcijų paketo įsigijimas už 32 mln. Lt 

„Linas Agro Group“ 2012 metais buvo vienareikšmiškai aktyviausias žaidėjas M&A rinkoje tarp visų NASDAQ OMX Vilniaus biržoje listinguojamų bendrovių. Šios įmonės sandoris, kai ji pardavė 58,04 proc. „UkrAgro NPK“ akcijų paketą už 90,8 mln. Lt ir iš sandorio uždirbo 62 mln. Lt pelno, pretenduoja tapti vienu sėkmingiausių šio dešimtmečio sandorių Lietuvoje. Beje, „Linas Agro Group“ 2012 metais dar įsigijo ir ŽŪB „Labūnava“ bei likusius 50 proc. „Dotnuvos projektų“ akcijų. Tikėtina, kad ir 2013 metais įmonė liks viena aktyviausių M&A rinkoje.

III Metų „pirkėjai“

1. Antanas Trumpa

2. Vladimiras Romanovas

3. Darius Juozas Mockus

Antanas Trumpa praėjusiais metais nuosekliai atlikdavo įsigijimus tiek asmeniškai, tiek ir per savo investicinę bendrovę „Pieno pramonės investicijų valdymas“. Per metus įsigyta 1,36 mln. akcijų, sudarančių 3,8 proc. visų „Rokiškio sūrio“ akcijų. Panašu, kad bendrovės pagrindinis akcininkas pernai nusprendė didinti savo turimų balsų įmonėje dydį ne per įmonės savų akcijų supirkimą, o, matyt, savo pirkimus tiesiogiai finansuodamas paties „Rokiškio sūrio“ pinigais.

IV Metų manevrai

1. Tado Algirdo Vizgirdos karjera „Žemaitijos piene“

2. Elektros energetikos bendrovių valdybos siūlymą nemokėti dividendų už 2011 metus priešinga linkme pakeitę Energetikos ministerijos sprendimai

3. Įsiteisėjus LR Šilumos ūkio įstatymo pataisoms nuo liepos 1 dienos „City Service“ sprendimas perduoti šilumos ir karšto vandens sistemų priežiūrą draugiškai Smolensko gatvėje registruotai bendrovei „Pastatų priežiūros tarnyba”

„Žemaitijos pieno“ pagrindinis akcininkas Algirdas Pažemeckas seniai garsėja savitu charakteriu ir senuoju valdymo stiliumi. Pernai jį panoro išbandyti Tadas Algirdas Vizgirda, bet išbūti trečios pagal dydį Lietuvos pieno perdirbimo įmonės vadovu jis tesugebėjo vos pusantro mėnesio. Beje, praėjusiais metais iš valdybos narių pasitraukė Alvydas Žabolis, valdyboje išbuvęs apie pusantrų metų. Įdomu sulaukti, kas bus kitas norintysis lipti ant žemaitiškojo grėblio 2013 metais.

V Metų finansiniai rezultatai:

1. „Apranga“

2. „Žemaitijos pienas“

3. „Linas Agro Group“

Dar 2010 metais prasidėjęs „Aprangos“ įsibėgėjimas tęsėsi ir 2012-asiais įmonė savo pajamų ir pelno rezultatais maloniai nustebino net didžiausius skeptikus. Jau vien per devynis metų mėnesius „Apranga“ uždirbo tiek grynojo pelno, kiek savo istorijoje dar niekada nebuvo pasiekusi per visus metus. Bendrovė akivaizdžiai naudojasi tuo, kad iš krizės dėl stipraus akcininko bei teisingų vadovybės sprendimų išlipo pakankamai nedaug nukentėjusi ir lenkia savo konkurentus visa galva. Aišku, šiemet Lietuvoje ant kelio pasipainios rimtas varžovas – „H&M” parduotuvių tinklas, tad rezultatų stiprėjimas natūraliai nuslops, bet vargu ar 2013 metais ši bendrovė galėtų labai nuliūdinti savo akcininkus. 

VI Metų kilimas

1. „Apranga“ (+47 proc.)

2. „Linas Agro Group“ (+42 proc.)

3. „Vilniaus baldai“ (+37 proc.)

„Aprangos“ akcijos pernai yra labiausiai brangusios iš NASDAQ OMX Vilniaus biržoje listinguojamų bendrovių, neskaičiuojant „Kauno energijos“, kuri investuotojams nėra neįdomi. Tad ji vienareikšmiškai nusipelnė šios garbingos pozicijos. Akcijų kainos augimas buvo labai logiškas – įmonės rezultatai kaskart pradžiugindavo investuotojus.

VII Metų „karvutė“

1. „Vilniaus baldai“

2. LITGRID

3. LESTO

Nors 2012 metais didžiausią dividendinį pajamingumą akcininkams pasiūlė LITGRID, „Vilniaus baldai“ taip pat pateikė labai solidų, daugiau nei 20 proc. siekusį, dividendinį pajamingumą. Pastaroji bendrovė, priešingai nei LITGRID, ganėtinai neblogus dividendus turėtų pažerti ir 2013-aisiais. Apie tai leidžia spręsti pernai uždirbtas grynasis pelnas ir turimos likvidžios lėšos. Elektros energetikos bendrovių akcininkams šiemet „karvutės“ primilžio gali ir neduoti.

VIII Metų bėdžiai

1. Ūkio bankas

2. „Limarko Laivininkystės Kompanija“

3. Įmonių grupė „Alita“

Ūkio bankas ir jo akcininkai praėjusių metų veikiausiai nenorės atsiminti. Metų pradžioje bankas suformavo specialųjį 50 mln. Lt atidėjinį NT vystytojų paskoloms, kuris investuotojams vėl padidino abejones dėl banko paskolų portfelio kokybės. Metų pabaigoje šias baimes patvirtino pranešimas apie už blogas paskolas perimtą 94,9 proc. „Žalgirio sporto arenos“ akcijų paketą, įvertintą 357 mln. Lt. Beje, smulkieji investuotojai taip ir nesulaukė valdybos sprendimo sustiprinti nuosavą kapitalą išleidžiant naują akcijų emisiją. Tiesa, pasikeitė ir pats banko valdybos pirmininkas.  Panašu, kad ir didžiausias banko akcininkas pats turi nemažų finansinių ir kitokių problemų. Visa tai atsispindi rinkos kainoje – Ūkio banko akcijos pernai pigo 36 proc. 

IX Metų bitutė

1. „Klaipėdos nafta“

2. „Grigiškės“

3. „Linas Agro Group“

„Klaipėdos naftos“ vadovų komanda veikiausiai turėjo daugiausia darbo iš visų Lietuvos listinguojamų bendrovių. Tai rodo ir didžiausias praėjusiais metais bendrovės oficialių pranešimų investuotojams, atskleistų per biržos sistemą, skaičius. 2012 metų pradžioje bendrovė pasirašė suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) plaukiojančios saugyklos su dujinimo įrenginiu nuomos, operavimo ir aptarnavimo sutartį su „Höegh LNG”. Metų viduryje susitarta su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija dėl investicijų į uosto infrastruktūrą ir suprastruktūrą paskirstymo. Metų pabaigoje paskelbtas SGD pirkimo konkursas bei pasirinktas gamtinių dujų sistemos, jungsiančios terminalą ir gamtinių dujų magistralinį dujotiekį, statytojas. Kol kas panašu, kad SGD terminalo paruošimo darbai eina pagal grafiką, tačiau smulkieji „Klaipėdos naftos” akcininkai eilinį sykį gali klausti – o kas iš to pačiai įmonei ir jos akcininkams...?

X Įdomiausia užminta mįslė ateinantiesiems metams

1. „Invaldos“ reorganizavimas

2. Būsimi Ūkio banko akcininkų pokyčiai

3. Gamtinių dujų transportavimo veiklos atskyrimas nuo „Lietuvos dujų“

Praėjusiais metų lapkričio „Invaldos“ akcininkų susirinkimas patvirtino bendrovės reorganizavimą atskyrimo būdu bei pavedė įmonės valdybai paruošti reorganizavimo sąlygas. Galimos reorganizavimo sąlygos lieka po  devyniais užraktais, tad 2013 metus „Invaldos“ akcininkai pasitiko su padidėjusiu nerimu. Tiesa, investuotojus ramina tik tai, kad ši bendrovė nepasižymi ypatingu smulkiųjų investuotojų interesų nepaisymu, tad esminių pokyčių akcijų vertei neturėt būti, bet kartu aišku, kad „Invalda“ ateinančius metus baigs kitokia nei 2012 metais.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"