Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Sūsta leidimų karalienės karūna

 
Jeigu gidas – tarsi vartai į mūsų šalį, tai jis turi būti išsilavinęs, išprusęs žmogus, o panaikinus šios veiklos licencijas, veikla galėtų verstis bet kas.
Jeigu gidas – tarsi vartai į mūsų šalį, tai jis turi būti išsilavinęs, išprusęs žmogus, o panaikinus šios veiklos licencijas, veikla galėtų verstis bet kas. LŽ archyvo nuotrauka

Ūkio ministerija, užsimojusi peržiūrėti licencijuojamų veiklų sąrašą, pjausto bei trumpina jį dešimtimis ir tikisi palengvinti sąlygas verslo pradžiai, tačiau visiškai atsisakyti daugelio rūšių licencijų neketinama.

Vyriausybės pasitarime pritarta siūlymui supaprastinti 160 licencijų bei atsisakyti 9 licencijų, o 45 licencijas pakeisti deklaracijomis. Bus atsisakyta ne maisto prekės higienos pažymėjimo, techninio kontrolieriaus bei teisės vertinti transporto priemones pagal Europos sutarties pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais pažymėjimo licencijų.

Klaipėdos uostas galės atsisakyti pažymos dėl žinių patikrinimo bei leidimo veiklai laisvajame uoste, kelionių agentūros – agentų bei gido pažymėjimų, be to, nereikės fizinių asmenų veterinarinės farmacijos ir tabako auginimo leidimų.

Apie tokį ketinimą ūkio ministras Evaldas Gustas Seimui jau yra pranešęs prieš porą savaičių. Iš viso dabar Lietuvoje, Ūkio ministerijos duomenimis, yra numatytos 453 licencijų rūšys. Per metus Lietuvoje išduodama per 180 tūkst. licencijų. Ūkio ministerijos viceministras Kęstutis Trečiokas anksčiau LŽ yra sakęs, kad peržiūrint licencijuojamų veiklų sąrašą, į akis krito ir tos, kurių reikalingumą būtų sunku paaiškinti. Jo minėtas licencijas Vyriausybė nusprendė naikinti.

Pasak viceministro, naikinti ketinama pirmiausia licencijas toms veikloms, kurių rizika daryti poveikį žmogaus sveikatai ir finansams yra nežymi.

Nereikalingi tarpininkai

Kol kas, matyt, prieš pradedant verslą teks ir toliau įsigyti leidimus tvarkyti atliekas, nors patys atliekų tvarkytojai jau ne pirmi metai įrodinėja, kad ši licencija akivaizdžiai trukdo Lietuvai vykdyti europinius įsipareigojimus.

„Mūsų nuomone, galėtų būti atliekų surinkimo ir perdirbimo organizavimo bei tarpininkavimo paslaugos. Dėl to su valdžios institucijomis diskutuojame dar nuo 2009 metų“, – svarstė Nacionalinės atliekų tvarkymo konfederacijos prezidentas Vidas Pocius. Jis aiškina, kad dabar yra prikurta keistų darinių, kurie "neva kažką daro, o tiksliau – išrašinėja pažymas ir neva vykdo surenkamų atliekų apskaitą". Tačiau šie tarpininkai esą tiesiogiai nebendradarbiauja nei su atliekų tvarkytojais, nei su prekių gamintojais ar importuotojais, o tik "atliekų tvarkymui skirtas lėšas naudoja savoms reikmėms, užkirsdami kelią joms patekti pas prekių gamintojus ir atliekų perdirbėjus.“

Verstis tokia atliekų tvarkymo statisto veikla neturi teisės nei gamintojai, nei importuotojai, nei atliekų surinkėjai bei perdirbėjai. V. Pociaus nuomone, panaikinus tarpininkavimo paslaugą, atliekų surinkimą galėtų organizuoti patys surinkėjai ir perdirbėjai, o tam skirtos lėšos būtų būtų ne tik investuojamos į šį verslą, bet ir mažintų atliekų surinkimo kainą.

Laimingi ne visi

Vyriausybės nuostatą trumpinti licencijuojamų veiklų sąrašą dauguma verslininkų sveikina, bet ne visi. “Jeigu panaikins gido licencijas, tai šia veikla galės verstis kas norės? Cha cha cha! – nesusilaikė Lietuvos gidų asociacijos narė Laima Ambrazienė, portalo lzinios.lt telefonu „pagauta” autobuse pakeliui iš Čekijos. – Manau, tai bus nesusipratimas. Juk gidas – tai tarsi vartai į mūsų šalį, jie turi būti gražūs - žmogus, pristatantis mūsų šalį, turi būti išsilavinęs, turėti turtingą istorijos, geografijos žinių bagažą, o panaikinus licencijas, šia veikla galės verstis bet kas iš gatvės“, – perspėja profesionali gidė ir pabrėžė neabejojanti, kad ši profesija turi būti reglamentuota.

Iki šiol, jos nuomone, gido veiklos licencijavimas nelabai kam trukdė, tačiau norint gauti leidimą dirbti reikia baigti pusmetį trunkančius gido kursus, kuriuose įgyjama ir būtent šiai profesijai reikalingų bendravimo įgūdžių, psichologijos, dalykinių žinių, o pateikus visas reikalingas pažymas, aukštojo mokslo baigimo diplomą, laukti licencijos ilgai neužtrunka – formalumams esą pakanka dviejų dienų.

„Mūsų, gidų, nuomone, licencijos galbūt nereikėtų kelionių organizatoriams, bet gidams šis dokumentas turėtų būti privalus, nes jie reprezentuoja mūsų šalį“, – sakė L. Ambrazienė.

Leisti ar neleisti

Nepriklausoma ekonomikos ekspertė Rūta Vainienė portalui lzinios.lt teigė neabejojanti, kad licencijuoti kai kurias veiklas būtina, juolab kad panašiai yra kontroliuojama žmonių sveikatai ir finansams rizikinga veikla bemaž visose šalyse. Kita vertus, anot jos, veiklos licencijos reikalavimas įmonei, ypač kai veikla dar nė nepradėta, dažnai beprasmis.

„Verslininkas, dar nežinodamas, ar gaus veiklos licenciją, iš anksto turi patenkinti daugybę reikalavimų ir dėl to patiria didelių išlaidų“, – nurodė R. Vainienė. Anot jos, dažniausiai licencija tėra biurokratiniu dokumentu įformintas faktas, kai verslui pradėti jau yra gauti visi leidimai, išskyrus pačią licenciją.

Ji pripažįsta, kad pastaruoju metu ši problema mažėja ir kai kurie leidimai yra išduodami „automatiškai“, vos pateikus visus kitus gautus reikalingus leidimus. Kita vertus, anot jos, kalbėti apie licencijas apibendrintai yra keblu, nes kone kiekviena turi savų privalumų ir trūkumų. Pasak R.Vainienės, gerai bent tai, kad valstybės rinkliava už licencijų suteikimą jau ne tokia kaip anksčiau, kai už ją reikėdavo mokėti tiek, kiek kas sugalvoja. Dabar užtenka sumokėti tik už dokumento surašymą, o daugiausia verslui kainuoja parengti visus reikalingus leidimus licencijai gauti.

Jau anksčiau Vyriausybės nutarimu licencijos buvo suskirstytos į dvi grupes: vienos suteikiamos iš karto, o kitos – kai yra padidintų rizikų. Pastaruoju atveju įmonės tikrinamos kruopščiau. Negavusios veiklos licencijos, pradėti veiklos jos negali.

Pasak K. Trečioko, kol kas neatsisakoma terminuotų licencijų, kai dalis įmonių leidimą tęsti verslą privalo atnaujinti kas keleri metai. Tai įmonės, besiverčiančios medicinos praktika, kai kuria gamybine veikla.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"