Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Susitarę, nors nesitarė

 

Ar gali būti komunalinės paslaugos teikiamos be sutarčių? Antai šilumos tiekėjams leista apsiriboti žodinėmis sutartimis su gyventojais. Bet tada neaišku, ką vartotojas turi gauti, ko reikalauti, už ką mokėti, dėl ko skųstis.

Vilniuje gyvenantis skulptorius Arūnas Kazys Kynas šešerius metus varstė žinybų duris, kol sostinės gyventojams šilumos energiją ir karštą vandenį tiekianti UAB "Vilniaus energija" su juo pasirašė šilumos tiekimo pirkimo-pardavimo sutartį. Nuo tada jis už daugiabučio pusrūsyje įrengtos 49 kv. m ploto kūrybinės dirbtuvės apšildymą moka kaip už šilumininkų paslaugas, teikiamas 29 kv. m patalpų savininkui.

O dabar savotiškas šių laikų donkichotas jau pradeda mūšį dėl sutarties su naujesne struktūra - UAB "Naujamiesčio būstas", kuri tarsi sukurta administruoti gyvenamiesiems namams teikiamas energetikų ir komunalininkų paslaugas. Pasak skulptoriaus, nesiseka susikalbėti ir su šia.

"Kol nebus konkrečių savininkų sutarčių su paslaugų teikėjais, tol mokėsime tiek, kiek reikalaus, ir niekam negalėsime skųstis. Esu pilietis, ir manęs tokia padėtis netenkina", - tvirtina A.K.Kynas.

Keliais ir takeliais

"Didžiausia nesąmonė, kad gyventojams sąskaitos už šildymą nustatomos pagal jų valdomą gyvenamąjį plotą, o ne pagal tai, kiek šilumos išspinduliuoja jose įrengti šilumos prietaisai. Tik turėdamas sutartį su šilumos tiekėju galėjau išsireikalauti, kad mokestis man būtų apskaičiuojamas pagal realiai teikiamas paslaugas", - LŽ pasakojo A.K.Kynas.

Pasirašyti savo, kaip patalpų savininko, sutartį su "Vilniaus energija" (VE) pašnekovas nusprendė dar 2005-aisiais, tačiau menininkas jau po pirmo pokalbio bendrovės klientų aptarnavimo centre suvokė, kad reikės nueiti kryžiaus kelius ir kad jo akyse pasikeis keli šio centro direktoriai, kol pasieks savo tikslą.

Mat jam ten aiškino, kad jokių sutarčių su gyventojais pasirašinėti nenumatyta. "Pasijutau kvailio, nesuvokiančio, ko nori, vietoje, nors žinojau, kad kadaise bent formalių sutarčių būta", - dėstė A.K.Kynas.

Kuo ilgiau aiškiniesi, tuo labiau neaišku. Diskusija, ar sutartis iš tiesų nereikalinga, prasidėjo Vilniaus 3-iajame apylinkės teisme, ir šis ieškovui priėmė nepalankų sprendimą. Mat paaiškėjo, jog Civilinio kodekso nuostatą, kad sutartys tarp paslaugų teikėjų ir pirkėjų privalo būti sudaromos, Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų kolegija 2001 metų balandžio 4 dieną papildė nutartimi, leidžiančia šilumos tiekėjams apsiriboti žodinėmis sutartimis, o tai visiems suprantama kalba reiškia apsieiti be sutarčių.

"Mane gali įtikinėti kiek nori, tačiau kaip bent kiek mąstantis žmogus suvokiu, jog negali būti paslaugos teikiamos be sutarčių. Net važiuodamas troleibusu žmogus privalo turėti savotišką rašytinę sutartį - bilietėlį, kuris jam garantuoja saugumą, pavyzdžiui, jei įvyktų avarija, arba bent kad nebūtų išlaipintas kontrolierių", - svarstė pašnekovas.

Jis suvokė, kad pralaimėtos muštynės - tai dar ne pralaimėtas mūšis, todėl kreipėsi į Valstybės kontrolę, ši - į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą. Kiekvienas vis stengėsi įrodyti savo nekompetenciją ir siuntinėjo nuo einošiaus pas kaipošių, kol raštai 2009-aisiais pasiekė Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją.

Šioji, tada dar vadovaujama Virgilijaus Poderio, priėmė protu suvokiamą sprendimą: "Komisijos nuomone, šilumos sutarčių sudarymas tik konkliudentiniais veiksmais turėtų būti išimtis, o ne taisyklė, t. y. aplinkybė, kad vartotojo šildymo prietaisai yra prijungti prie šilumos tiekėjo perdavimo tinklų, nepaneigia šilumos tiekėjo pareigos sudaryti rašytinę šilumos pirkimo-pardavimo sutartį su vartotoju."

Vartai prasivėrė. Tiesa, prireikė dar poros metų, kol pavyko iš VE išsireikalauti, kad sutartis būtų pasirašyta.

Kam to reikia?

"Sutartis - tai ne šiaip popierius. Tai dokumentas, kurį turėdamas galiu reikalauti, kad man būtų teikiama tiek ir tokios kokybės paslaugų, kokios yra nurodytos sutartyje. Kai nėra griežtai reglamentuotos sutartys su vartotojais, kai nėra reikalaujama, VE gali išrašyti gyventojams tokias sąskaitas, kokias nori, ir niekas jų nesukontroliuos", - neabejoja atkaklusis skulptorius.

Pasak jo, neturėdamas tokio dokumento, žmogus iš esmės negali pagrįstai niekam skųstis. Jei sprogo radiatorius - tai tavo kaltė, nors kiekvienas moka ir už šiluminės sistemos eksploatavimą, jei plyšo magistralinis vamzdis Telšiuose - vėl niekas nekaltas. Kokios gali būti gyventojų pretenzijos dėl sutarties nevykdymo, kai pačios sutarties nėra?

"Manau, mano pavyzdys rodo, kad VE, o drauge ir "Dalkia" sutarčių su gyventojais nenorėjo ir dabar nenori, nes jie nenori būti kontroliuojami, o tuos, kurie priartės per arti, pasiųs į Prancūziją, į "Dalkia", paaiškinę, kad buhalterija yra tvarkoma ir kontroliuojama pagal tos šalies įstatymus. Neabejoju, kad niekas nė neketina tirti ir tų išgarsintų 507 daugiabučių, kad išsiaiškintų, kodėl jų gyventojai gauna didžiules sąskaitas už šildymą", - dėstė A.K.Kynas.

Tokia padėtis, pasak jo, priešpriešinama žmogaus savininkiškumo jausmui ir stumia dar į gilesnę neaiškumo klampynę. Niekas niekam neatsiskaito, kokios šildymo sistemos kada tvarkomos ir aptarnaujamos, kiek komunalinių atliekų išvežama.

VE įvedus nesertifikuotas nuotolines šilumos reguliavimo ir apskaitos sistemas, daugiabučio gyventojas negali pats tikrinti skaitiklio rodmenų. Galų gale didžiulė nesąmonė, kai už šilumą mokama pagal užimamą plotą, o ne pagal tai, kiek sunaudojama šilumos.

A.K.Kynas išsireikalavo, kad VE komisija suskaičiuotų, kiek patalpose yra šilumą spinduliuojančių prietaisų ir kiek jais išspinduliuojama šiluminės energijos. Tai jis laiko vienu laimėtu mūšiu, bet dar ne pergale, nes ji ateis tada, kai į valstybės vadovės reikalavimą siekti aiškumo įsiklausys ir įstatymų leidėjai, ir gyventojai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"