Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Studentai parduoda vasaras užsienio kurortuose

 
2010 07 26 0:00
Kretoje dirbusi Ieva džiaugiasi: darbas nevargino, ji lepinosi saulėje, o skundėsi tik niūroku laisvalaikiu.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Kretoje dirbusi Ieva džiaugiasi: darbas nevargino, ji lepinosi saulėje, o skundėsi tik niūroku laisvalaikiu.
LŽ archyvo nuotrauka

Laikai keičiasi - būriai Lietuvos studentų vasarą į svečius kraštus išlekia dirbti daugiau dėl nuotykių ir linksmybių, o ne dėl didelių pinigų. Kurortinės valstybės geresnėmis sezoninio darbo sąlygomis jau lenkia legendomis apipintą 'pinigų žemę' Didžiąją Britaniją.

Pastaruosius dvejus metus vasaros sezoniniu darbu svetur jaunimas domisi labiau nei bet kada. Populiariausios šalys - Didžioji Britanija ir Norvegija. Tačiau jaunimą labai traukia ir kurortais garsėjanti Graikija, Kipras.

Kaip jie susirandą darbą užsienyje, juk ir ten - krizė, nedarbas? Akimis permetu darbdavių kitose valstybėse skelbimus. Nors vasaros sezonas jau įpusėjo, antraščių "Darbas jaunimui" pakanka. Daugiausia siūlomas darbas Europos pietuose iki rugsėjo mėnesio. Viešbučiai, klubai, barai jauniems žmonėms žada minimalų užmokestį ir arbatpinigius, dažnai - ir nemokamą apgyvendinimą, o kartais net maitinimą.

Važiuoja pramogauti

"Jauni žmonės vasarą į svečius kraštus važiuoja užsidirbti. Jie renkasi tokias vietas, kuriose galėtų gerai praleisti laiką, laisvalaikiu susipažinti su tos šalies kultūra, kavinėmis, barais, paplūdimiais, pakeliauti po apylinkes. Tačiau dažniausiai visų užsidirbtų pinigų neišleidžia pramogoms - kiek lieka, parsiveža į Lietuvą", - LŽ pasakojo tarpininkavimu ieškant darbo užsienyje užsiimančios UAB "Emigra" laikinai pareigas einanti direktorė Agnė Kotovaitė. Ji pripažįsta, kad Europos kurortuose padirbėti vieną sezoną labai palanku studijuojančiam, besimokančiam, ne tik "juodo" darbo ieškančiam jaunimui.

Tokia galimybe pasinaudojo ir vasarai išvykti į Kretą ryžosi ekonomikos studentė Ieva. Mergina savo kelionės tikslą apibūdino trumpai: "Įspūdžiai, patirtis, atostogos - per vieną kelionę." O štai fizikos studentas Paulius smagios vasaros ieškoti išvažiavo į Londoną. Tam vaikinas turėjo rimtą priežastį - ten jau įsitvirtinęs jo brolis.

"Dažnai net jauni žmonės Lietuvoje yra siaurų pažiūrų, laikosi įsikabinę Anglijos kaip vienintelės šalies, į kurią nori vykti padirbėti. Jie turi susikūrę iliuziją, kad tai - turtinga valstybė, kurioje bus galima neva be vargo užsidirbti nemažai pinigų. Kita vertus, į Angliją jau yra išvykę daugelio lietuvių kai kurie šeimos nariai, giminaičiai, draugai, tad jiems ne taip baisu keliauti į svetimą kraštą", - kalbėjo tarpininkų įmonės atstovė. A.Kotovaitė pabrėžė, kad būtent Anglija, o ypač jos sostinė Londonas, yra perpildyta laimės ieškančių žmonių. Ten gerokai sunkiau įsitvirtinti ir rasti savo vietą nei kitame didmiestyje ar valstybėje.

Įdarbinimo agentūromis nepasitikėjo

"Pinigų švaistymas", - paklausta, ar darbo Kretoje ieškojo per įdarbinimo tarpininkų agentūras, nedvejodama išrėžė Ieva. Ji pati iš anksto internetu išsiuntė savo charakteristiką keturioms dešimtims potencialių darbdavių.

Paulius dėl barmeno padėjėjo darbo prabangiame Londono pramogų komplekse taip pat susitarė iš anksto, prieš atskrisdamas į didmiestį. Ir mergina, ir vaikinas sezoninį darbą rado per keletą savaičių.

"Išsilavinęs ir išprusęs jaunimas, mokantis anglų kalbą, į tarpininkus retai kada kreipiasi. Apmaudu, nes jaunam išsilavinusiam žmogui lengviau patarti, nuo ko viską pradėti, nei baigusiam tik vidurinę mokyklą, užsienio kalbų nemokančiam jaunuoliui, kuris net nėra apsisprendęs, ko nori iš to užsienio", - guodėsi A.Kotovaitė.

Tačiau internetas mirgėte mirga nuo įdarbinimo firmų "juodųjų" sąrašų. Nemoka atlyginimo, negarantuoja darbo, gyvenimo sąlygos - žiaurios, dirbti tenka be jokių pertraukų, trūksta miego - tokius piktus kaltinimus internetinėje erdvėje svaido žmonės įdarbinimo tarpininkams dėl nevykdomų sutarčių sąlygų.

Antai lietuvė studentė Lina, dirbusi greito maisto užkandinėje Anglijoje, LŽ pasakojo, kad liko labai nepatenkinta Lietuvos įdarbinimo agentūros veiksmais. "Lietuviškos agentūros pasiūlytą darbą teko keisti po šiek tiek daugiau nei mėnesio, nes sutartyje nurodytos sąlygos neatitiko realių", - aiškino mergina. Iš naujo susirasti darbą buvo nelengva, bet Lina geru žodžiu mini Anglijos įdarbinimo agentūras, teikiančias nemokamas paslaugas.

Tačiau tarpininkai Lietuvoje irgi ne visada būna patenkinti savo klientais. A.Kotovaitė tvirtino, kad žmonės, kurie į užsienį važiuoja tik užsidirbti, į darbą žiūri daug rimčiau. "Jie uolesni, mielai naudojasi galimybe padirbėti viršvalandžius. Tuo metu jaunimas atidirba savo valandas, o laisvą laiką mielai skiria pramogoms. Darbdaviai labiau vertina tuos žmones, kurie nusiteikę užsidirbti, taip pat atvykstančius ne vienam sezonui, bet ilgesniam laikui", - dėstė ji.

Lietuvoje dar neišsklaidytas mitas, kad užsienyje "sninga pinigais". Neva ten jaunam žmogui per vasarą susikaupti gerą sumelę nėra sunku. Tokie mitai traukia lietuvaičius kaip bites prie medaus. "Jie tikisi, kad visą dieną leis paplūdimyje, o vakare truputį padirbės", - sakė UAB "Emigra" atstovė. Tačiau šviesios iliuzijos neretai sugriaunamos.

Ne visada pateisina lūkesčius

Vis dėlto labiau patenkinti kelių vasaros mėnesių darbu lieka tie Lietuvos studentai, kurie išvažiuoja į pietinius kraštus. Kretoje dirbusi Ieva džiaugiasi - darbas nevargino, ji lepinosi saulėje, tik buvo niūroka laisvalaikiu. Todėl mergina darbą metė. "Aplinkui buvo mažai jaunų žmonių, pramogų, tad nusprendėme už sutaupytus pinigus pakeliauti. Ir atsigriebėme", - neslėpė Ieva.

Tuo metu vadybos studentė Ignė važiavo dirbti į Airijos miestelį, neturintį nė dviejų dešimčių tūkstančių gyventojų. Ji teigė išvykusi vasarai iš tėvynės dėl to, kad troško permainų. Mergina nenorėjo dykaduoniauti Lietuvoje, be to, reikėjo pasimokyti anglų kalbos ir, žinoma, užsidirbti. Tačiau tai, kaip pasirodė, buvo sunkiau, nei Ignė įsivaizdavo. Būdama Lietuvoje studentė iš anksto susirado darbą viešbutyje. Ten nuvykusi plovė indus, bet ištvėrė vos tris dienas. Tada su darbdaviais atsisveikino. "Reikėjo dirbti be pietų ir be jokių pertraukų dešimt valandų penkias dienas per savaitę. Važiuodama tikėjausi, kad bus lengviau", - guodėsi naujo darbo nerandanti ir iš draugų kišenės dabar Airijoje gyvenanti Ignė. Mergina jau svajoja apie vasarą tėvynėje.

"Išvykau į užsienį norėdama ne tik užsidirbti, bet ir praleisti laiką svečioje šalyje, ne Lietuvoje. Įsidarbinau viešbutyje registratore. Tačiau greitai darbų sąrašas išsiplėtė ir vis keitėsi. Dabar dirbu beveik viską, ką reikia", - pasakojo Marija, dviem mėnesiams įsidarbinusi Škotijos šiaurėje, atokiau nuo kaimo, tarp fermų įsikūrusiame viešbutyje. Lietuvė padeda šeimininkėms virtuvėje, atsiliepia į telefono skambučius, patarnauja bare. Jai teko ir kambarius tvarkyti, sodininkauti, net dažyti.

Studentė Marija per savaitę viešbutyje dirba keturiasdešimt valandų, turi vieną arba du laisvadienius. Trys kilometrai dviračiu iki kaimelio, kuriame, be gražių kalnų, tėra nedidelė vietos parduotuvėlė, - vienintelis malonumas. Marija sako daug pramogų po darbo nesurandanti. Tačiau laisvalaikiu ji su kita jauna lietuve, atvykusia drauge, keliauja po apylinkes, į didesnius miestus. Merginų išlaidos minimalios - pinigų nėra kur išleisti.

Laisvalaikiu mėgaujasi uždarbiu

Vis dėlto kai kam labiau pasiseka. Studijas baigęs Tomas susigundė sezoniniu darbu Ispanijos saloje Maljorkoje. Vaikinas tikino niekada neįsivaizdavęs savęs kaip barmeno, tačiau kol kas tuo darbu džiaugiasi. "Dirbu po keturias valandas per dieną, visas kitas laikas - laisvas. Praktiškai - atostogos. O darbo ėmiausi, kad galėčiau neskaičiuoti pinigų", - kalbėjo Tomas. Vaikinas į salą atvyko siekdamas paįvairinti vasarą. Net nežinojo, kiek laiko dirbs - savaitę ar dvi, tačiau dabar jau eina antras mėnuo ir kol kas bilieto atgal jis nėra įsigijęs.

Pietiniuose kurortiniuose miestuose didelis pranašumas - nemokamas apgyvendinimas. Dažnai įsidarbinusieji gauna maitinimą už dyką, o retkarčiais tiems, kurie gerai dirba, apmokamos ir kelionės išlaidos.

Studentui Pauliui kambario nuoma Londono užmiestyje kartu su mokesčiais atsieina 240 svarų (apie 980 litų) per mėnesį. Tomui, gyvenančiam su draugu Maljorkos saloje, kelių kambarių būsto nuoma kainuoja 150 eurų (apie 520 litų), o Ievai Kretoje už nedidelį butą su virtuve ir maistą išvis nereikėjo mokėti. Visi trys jaunuoliai pinigų netaupo, leidžia sau papramogauti. Vis dėlto pigiausiai pragyvenimas atsiėjo Ievai. Mergina per mėnesį uždirbo 2500 eurų, išlaidauti teko tik nebrangiai kainuojančioms pramogoms.

Paulius Didžiosios Britanijos sostinėje skundžiasi vienu dalyku - transporto išlaidomis. Savaitgalį važiuojant į Londono centrą pramogauti viešasis transportas atsieina daugiau kaip 80 litų. Per mėnesį 4 tūkst. litų uždirbantis vaikinas pinigų netaupo. "Maistas parduotuvėse nėra brangus. Kadangi atvažiavau čia ne pinigų susitaupyti, o tiesiog įdomiai praleisti vasarą, papramogauti, pasimokyti anglų kalbos, tad valgau ir kavinėse. Savaitgaliais visuomet - pramogos, linksmybės. Šiokiadieniais tai nelabai įmanoma, nes šeštą ryto reikia keltis į darbą. Tačiau pasilinksminimo vietų pasirinkimas didelis, tik į geresnius klubus įėjimas kainuoja apie 80 litų", - pasakojo 21 metų studentas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"