Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Stringa LRT skaitmeninio tinklo įrengimas

 
Aukštesnius nei 100 metrų aukščio bokštus Lietuvoje turi vienintelis Telecentras. 
Aukštesnius nei 100 metrų aukščio bokštus Lietuvoje turi vienintelis Telecentras.  Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) neatsižvelgė į Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) rekomendaciją nutraukti sutartį su konsorciumu, pernai laimėjusiu konkursą įrengti skaitmeninį tinklą, ir teigia, kad konkursas surengtas teisėtai. VPT svarsto, ar gins viešąjį interesą teisme.

Šių metų balandžio 12 dieną VPT konstatavo, kad LRT viešasis pirkimas, pagal kurį balandžio mėnesį LRT televizijos ir LRT kultūros programas turėjo pradėti transliuoti atskiras LRT skaitmeninis antžeminis tinklas ir kurį įrengti yra įsipareigojęs LRT viešą konkursą laimėjęs įmonių "SATV network", "Bitė Lietuva" ir "Topotronas" konsorciumas, buvo vykdytas galbūt pažeidžiant įstatymus. Todėl, VPT nuomone, 2012 metų rugpjūčio 20 dieną pasirašyta sutartis su pasirinktu tiekėju turi būti pripažinta niekine ir nutraukta. VPT pasiūlė LRT organizuoti naują viešąjį pirkimą.

Pagal minėtą sutartį LRT už paslaugas konsorciumui kasmet mokėtų 6 mln. litų.

Tinklo įrengimas stringa ir dėl kitų priežasčių. Konkursą laimėjusiam konsorciumui dėl paslaugų kainų nepavyksta susitarti su kitu vykusio konkurso dalyviu - AB Lietuvos radijo ir televizijos centru (Telecentru). Abi įmonės laukia, kokius sprendimus dėl jų pareiškimų priims VPT, Konkurencijos taryba ir Ryšių reguliavimo tarnyba.

LRT argumentai VPT neįtikino

"VPT sprendimas grindžiamas tuo, kad pirkdama TV programų transliavimo skaitmeniniu LRT tinklu paslaugas LRT pasinaudojo išimtimi, kuria negalėjo pasinaudoti. Mat išimtis taikoma transliavimo paslaugoms, o LRT iš tiesų pirko siuntimo paslaugas. Tai, kad buvo perkamos siuntimo paslaugos, VPT patvirtino trys kompetentingos institucijos - Susisiekimo ministerija, Ryšių reguliavimo tarnyba bei Lietuvos radijo ir televizijos komisija. Tačiau Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta išimtis transliavimo paslaugoms - jas galima pirkti pagal Vyriausybės nustatytą tvarką", - argumentus LŽ dėstė VPT patarėja Aušra Pocienė.

Būtent šia išimtimi ir pasinaudojo LRT. A.Pocienė teigia, kad VPT gavo LRT raštą, kuriame LRT nesutinka su VPT atliktu pirkimo įvertinimu. "Tarnyba gegužės 7 dieną atsakė LRT, kad neturi pagrindo keisti savo išvados atsižvelgdama į tai, jog LRT nepateikė argumentų, paneigiančių tarnybos nuomonę, kuri pagrįsta kompetentingų institucijų pateiktais išaiškinimais", - tvirtino VPT patarėja.

Nors VPT išvada šiuo atveju yra tik rekomendacinio pobūdžio, nes sutartis su konkurso nugalėtoju jau pasirašyta, o VPT įpareigojimai yra privalomi tik iki sutarties pasirašymo, A.Pocienė LŽ teigė, jog VPT dar svarsto klausimą, ar šiuo atveju teisme bus ginamas viešasis interesas.

Tinklo laiku neįrengė

Atskiro LRT skaitmeninio antžeminio tinklo, kurį yra įsipareigojęs įrengti LRT viešą konkursą laimėjęs įmonių konsorciumas, įrengimas stringa, nors jis turėjo būti pradėtas eksploatuoti jau šių metų balandžio mėnesį.

"SATV network" direktorius Petras Užpelkis LŽ teigė, kad laiku įgyvendinti projektą sutrukdė nesėkmingos derybos su Telecentru. "Deja, kol kas nieko nesuderėjome. Surengėme keturis derybų susitikimus, bet nesusitarėme. Kadangi kreipėmės į Konkurencijos tarybą ir Ryšių reguliavimo tarnybą, derybos sustojo, nes Telecentras pareiškė lauksiantis šių institucijų sprendimo", - sakė P.Užpelkis.

"SATV network" vadovas teigė, kad susitarti nepavyksta dėl kainos, nes esą Telecentro kainos per pusmetį gerokai padidėjo ir konsorciumas iš planuojamų pajamų nesugeba padengti sąnaudų. "Kitas dalykas - sutarties sąlygos yra nerealios. Deja, dėl konfidencialumo jų negaliu atskleisti, bet jos - diskriminuojančios", - tvirtino pašnekovas.

Pasak P.Užpelkio, "SATV network" norėtų Telecentro objektuose įrengti siųstuvus ir juos sujungti su Telecentro antenomis, kurias Telecentras už tam tikrą kainą nuomotų. "Kitas paslaugas galėtume pirkti iš kitų tiekėjų, tačiau neturėdami šios paslaugos apie kitų paslaugų pirkimą net kalbėti negalime", - aiškino jis.

P.Užpelkis teigė, kad sutartis su LRT nėra nutrūkusi, nes sudaryta 10-čiai metų. "Vienas iš sutarties punktų - kad tam tikrą dieną turėtume įrengti tinklą ir pradėti teikti paslaugas. Tos paslaugos teikti nepradėjome. Aišku, tai rimtas sutarties pažeidimas. Bet įsipareigojimų neįvykdėme dėl objektyvių priežasčių, nes nesutarėme su Telecentru dėl paslaugų. Kadangi LRT finansavimo padidinti negali, atsidūrėme aklagatvyje", - aiškino "SATV network" vadovas.

P.Užpelkis teigė, kad tinklui įrengti reikalingus 70-80 metrų aukščio bokštus konsorciumas galėtų nuomotis iš kitų rinkos dalyvių, tačiau aukštesnius nei 100 metrų aukščio bokštus Lietuvoje turi vienintelis Telecentras. O tokių aukštų statinių tinklui įrengti reikėtų ne mažiau kaip 10.

"Manau, kad susitarsime. Vilčių turime", - optimizmo nepraranda P.Užpelkis. Jeigu pavyktų susitarti su Telecentru, tinklą, anot jo, konsorciumas sugebėtų įrengti per 6 mėnesius.

Derėsis, kai sulauks sprendimų

LRT konkurse dėl atskiro skaitmeninio tinklo įrengimo dalyvavo ir Telecentras. "Gavome LRT paaiškinimus, kad pasirinktas geresnis alternatyvus pasiūlymas, kurio teikėjas turi visą reikiamą ir geresnę įrangą, finansus, administracinius gebėjimus ir pasiūlė mažesnę kainą. Suprasdami LRT misiją ir atsakingai vertindami perėjimo prie antžeminės skaitmeninės televizijos Lietuvoje svarbą, palinkėjome sėkmės laimėtojui ir jo konsorciumui", - LŽ sakė Telecentro generalinis direktorius Gediminas Stirbys.

Pasak jo, iškart po LRT sutarties pasirašymo su laimėtoju į Telecentrą kreipėsi "SATV network" vadovas P.Užpelkis ir šios įmonės įgaliotu atstovu pristatytas lobistas Andrius Romanovskis. Jie pasiūlė derėtis dėl infrastruktūros ir kitų paslaugų pirkimo iš Telecentro. "Mus tai nustebino, nes LRT konkurso laimėtojas buvo pasirinktas kaip turintis geresnę alternatyvą paslaugoms teikti - pranašesnį konsorciumo partnerių tinklą, programų skirstymo galimybes ir kita. Juo labiau kad prieš LRT konkursą Telecentras neturėjo jokių susitarimų su "SATV network" ir tikrai - jokių įsipareigojimų", - stebėjosi G.Stirbys.

Vis dėlto, anot jo, Telecentras nusprendė derėtis. "Neatsisakome bendradarbiauti ir teikti paslaugas abiem pusėms priimtinomis sąlygomis. Tačiau rimtų konsorciumo susitarimų ir įsipareigojimų "SATV network" taip ir nesugebėjo įrodyti", - tvirtino Telecentro vadovas.

Pasak G.Stirbio, vasario mėnesį įmonė "SATV network" derybas sustabdė, o tada, kai balandžio 20 dieną nepradėjo teikti LRT siuntimo paslaugų, kaip buvo įsipareigojusi, derybas atnaujino. "Iki šiol neturime informacijos, ar LRT pratęsė sutartį su įsipareigojimų neįvykdžiusia įmone, ar jai LRT taikys sutarties sankcijas, ir nežinome, kokių tolesnių veiksmų imsis Viešųjų pirkimų tarnyba. Todėl lauksime šių įstaigų sprendimų, o tada spręsime dėl derybų su "SATV network", - aiškino G.Stirbys.

LRT netenkina monopoliniai santykiai

LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas - televizijos direktorius Rimvydas Paleckis LŽ teigė, kad sutartis su konkursą laimėjusia "SATV network" tebegalioja ir jos, bent kol kas, nutraukti neketinama. "Jokių kitų sutarčių neturime, galioja ta pati. Viešųjų pirkimų tarnybos išvados nebuvo kategoriškos. Tai reikštų, jog pati tarnyba nebuvo tikra, kad mes kažką darėme ne taip. Atsakėme į VPT raštą, manome, kad esame teisūs ir sutartį sudarėme teisėtai", - sakė R.Paleckis.

Jis vis dėlto pripažįsta - LRT netenkina tai, kad sutarties įgyvendinimas vėluoja. "Nesame laimingi, tai natūralu. Tačiau žinome padėtį. Konkurso nugalėtojas kreipėsi į Konkurencijos tarybą ir Ryšių reguliavimo tarnybą, pateikė gana didelės apimties informaciją su paaiškinimais, kodėl negalėjo laiku įgyvendinti projekto, ir laukia šių institucijų atsakymų. Nuo jų priklausys ir LRT, ir konkurso nugalėtojo tolesni veiksmai", - aiškino jis.

R.Paleckis teigė asmeniškai tikįs, kad ateityje bus išardyti monopoliniai santykiai televizijos signalų transliavimo rinkoje. "Šiuo atveju monopolininkas yra Telecentras ir, manau, jog visi rinkos dalyviai, taip pat ir televizijos žiūrovai, yra suinteresuoti, kad tokių monopolininkų būtų kuo mažiau", - sakė LRT televizijos direktorius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"