Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Stambūs banknotai - ne pinigai

 
2011 08 18 0:00
Lietuvoje, kaip ir Ispanijoje, 500 eurų banknoto kavinėje ar restorane neverta nė siūlyti.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Lietuvoje, kaip ir Ispanijoje, 500 eurų banknoto kavinėje ar restorane neverta nė siūlyti.
LŽ archyvo nuotrauka

Lietuviai pamėgo po Europą keliauti savarankiškai, be kelionių agentūrų pagalbos. Tačiau svečiuose kraštuose laukia ne tik malonūs nuotykiai - pavyzdžiui, Ispanijoje galite likti nevalgę, net jeigu kišenėse šlama pluoštas stambių euro banknotų. Ar Lietuvoje turistas neliks alkanas, pasiūlęs eurų?

Europos Sąjungos (ES) šalys didžiuojasi pritraukiančios minias turistų, kurie maitina vietinį verslą ir šių valstybių biudžetus. Tačiau ne kiekvienas kraštas keliautojus pasitinka draugiškai, o kai kuriuose galite pasijusti badaujantys, nors kišenėse šlamės eurai.

Be cento kišenėje

Savarankiškai į Ispaniją pas draugus atostogauti nuvažiavęs lietuvis Romanas LŽ pasakojo, kad poilsį netoli Barselonos esančiame Salou kurorte jam sutrikdė rūpesčiai dėl pinigų. Jų vyras turėjo pakankamai, bet vykdamas atostogų buvo pasiėmęs keletą stambiausių euro banknotų. Vis dėlto Romanas sakė jautęsis kaip be cento kišenėje ir alkanas nelikęs tik todėl, kad paprašęs draugų pagalbos - mat ne tik mažos parduotuvės ir kavinės, bet ir žinomos greitojo maisto užkandinės "Burger King" atsisakė iškeisti lietuvio turėtus 200 ir 500 eurų banknotus.

"Gal ispanai taip bijo padirbtų eurų?" - svarstė jis. Labiausiai poilsiautoją šokiravo tai, kad net Salou kurorte veikiantys komerciniai bankai atsisakė iškeisti jo stambias kupiūras į smulkesnes motyvuodami tuo, kad lietuvis nėra ispanų bankų klientas. Romanui buvo pasiūlyta vykti apie 100 kilometrų į centrinio Ispanijos banko skyrių Barselonoje - tik ten esą jis galėtų išsikeisti eurų banknotus į smulkesnius. Mat Ispanijos bankuose galioja taisyklė, kad visas operacijas su kliento grynaisiais pinigais komercinis bankas vykdo tik tuomet, kai žmogus tame banke yra atsidaręs sąskaitą.

Į Barseloną dėl banknotų vyras nevažiavo, bet nenumatytas finansines problemas spręsti jam teko keletą dienų. Per tą laiką jį, kaip pats sako, "maitino draugai". Vėliau prie Romano draugų prisidėjo dar ir būrelis į Ispaniją atvykusių jų giminaičių, kurie... taip pat turėjo pluoštelius stambių eurų kupiūrų, kuriomis negalėjo atsiskaityti. Taigi problema jau tapo sudėtinga visiems. Bet pagaliau dideliame prekybos centre Romanas nusipirko kažkokią smulkią prekę ir jam pavyko "išsivaduoti" nuo stambaus euro banknoto.

Jis teigia nesitikėjęs eurą įsivedusioje valstybėje susidurti su joje cirkuliuojančios valiutos banknotų naudojimo problema. Be to, Romanas pasakojo jau anksčiau nukentėjęs Ispanijoje atsiskaitydamas mokėjimo kortele: prieš porą metų pabandęs išsigryninti pinigų bankomate šioje šalyje jis tąkart neteko visų sąskaitoje turėtų lėšų. Todėl šį kartą vyras vengė mokėti kortele ir manė būsiąs saugus turėdamas kišenėje grynųjų pinigų.

Grįžę iš atostogų Ispanijoje poilsiautojai lietuviai parašė Europos centriniam ir Ispanijos centriniam bankams užklausą, kodėl vienos ES valstybės piliečiai negali atsiskaityti 500 eurų banknotais kitoje ES valstybėje, tačiau paguodžiamo atsakymo negavo. Europos centrinis bankas atsakė, kad kiekviena ES valstybė turi teisę nustatyti skirtingą atsiskaitymo būdą. Ispanijos centrinio banko atsakyme tik nurodyta, kad šios šalies komerciniai bankai turi teisę imti papildomą stambių eurų keitimo į smulkesnius mokestį, jeigu pilietis neturi atsidaręs savo sąskaitos juose.

Perspėja prieš kelionę

Sigita Dabulė, "Novaturo" rinkodaros ir komunikacijos vadovė, LŽ tikino, kad lietuvių turistams, vykstantiems į Ispaniją su kelionių agentūromis, rimtų problemų dėl eurų keitimo į smulkias kupiūras šiame krašte nekyla. "Kai kurios parduotuvės ir kavinės Ispanijos kurortuose tikrai nepriima stambiųjų euro banknotų, tačiau kiekviename kurorte veikiantys bankai juos pakeičia į smulkius ir tikrai nereikia važiuoti į Barseloną", - tikino ji. Anot S.Dabulės, lietuviai, su turistų grupėmis atvažiuojantys į Ispaniją, žino apie šią problemą - jiems iš anksto prieš kelionę įteikiamose atmintinėse nurodoma, kad geriau turėti smulkesnių grynųjų pinigų, o stambius galima išsikeisti arba viešbučio registratūroje, arba bankuose. "Pavyzdžiui, dauguma Kosta Dorados kurorto viešbučių iškeičia 200 eurų kupiūras, o Kosta Bravos viešbučiai jų nesmulkina. Tačiau kiekviename kurorte yra po kelis bankų skyrius, kuriuose galima sėkmingai išsikeisti stambius banknotus", - tikino S.Dabulė.

Turizmo specialistė spėjo, kad savarankiškai į Ispaniją nuvykusiems turistams galėjo "pritrūkti kontakto" - mat ispanai esą gali tyčia apsimesti, jog nesupranta, ko svetimšalis klausia, kai jie nenori suprasti. "Tai galėjo būti tiesiog nesusikalbėjimas", - sakė ji.

Lietuvos banko (LB) Ryšių su visuomene skyriaus vadovas Giedrius Simanavičius tikino, kad mūsų krašte veikiantys komerciniai bankai 500 eurų banknotus keičia be specialių sąlygų ir apribojimų. Su klausimu, ar Ispanijos bankai turėjo teisę nekeisti 500 eurų banknotų, niekas į LB esą nesikreipė.

Su eurais - tik į banką

Ar po poros savaičių Lietuvą užplūsiantys Europos krepšinio čempionato dalyviai ir juos lydėsiantys turistai galės Vilniuje, Klaipėdoje ar bet kuriame kitame mūsų mieste atsiskaityti už alaus bokalą 500 eurų banknotu? Tai, matyt, kaip ir Ispanijoje, priklausys tik nuo konkrečios užeigos savininkų geros valios.

Vilniaus senamiestyje veikiantis restoranas "Forto dvaras" klientus aptarnauja ir grąžą atiduoda tik litais. "Jeigu mums turistai pasiūlytų stambių eurų banknotų, mes paprašytume juos išsikeisti į litus už kelių žingsnių esančiuose bankuose", - LŽ sakė restorano administratorius.

Kitas sostinės senamiestyje veikiantis restoranas "Amatininkų užeiga" taip pat neaptarnauja klientų, siūlančių eurų kupiūras, nors darbuotojai pabrėžia, kad čia nuolat pilna užsieniečių. Jo administratorė siūlytų užsienio turistui atsiskaityti banko mokėjimo kortele arba bėgti į banką išsikeisti į litus.

Tiesa, krepšinio aistruoliai greičiausiai puotaus naktimis, kai bankai sostinės senamiestyje neveiks.

500 litų nebijo

O kaip Vilniuje arba Alytuje pavyktų atsiskaityti nacionaline valiuta - 500 litų banknotu? Paprasti Lietuvos gyventojai šiuos banknotus čiupinėja vis rečiau, kai kas net abejoja, ar jie dar vis cirkuliuoja, nors, Lietuvos banko duomenimis, 500 litų banknotų apyvartoje vienetais yra net apie 2,8 mln., o skaičiuojant litais - 1,4 mlrd. litų. Mat dauguma gyventojų legalias darbines pajamas ir socialines išmokas gauna į atsiskaitomąsias sąskaitas ir lėšas išsigrynina bankomatuose arba atsiskaito bankų kortelėmis.

Komercinis bankas "Swedbank" pranešė, kad grynųjų pinigų išdavimo automatuose naudoja 20 ir 50 litų smulkias kupiūras, pati stambiausia - 200 litų banknotas. Tokios kupiūros esą parinktos kaip geriausiai atitinkančios išgryninamų pinigų poreikį. 10, 100 ir 500 litų kupiūrų šio banko bankomatuose nebūna. Kitų komercinių bankų bankomatai bene dažniausiai siūlo 100 litų kupiūras.

Tad menka tikimybė, kad užsienio turistas, pasinaudojęs bankomatu, gautų 500 litų banknotų. Tačiau sumanęs išsigryninti litais didelę sumą pinigų kurio nors komercinio banko skyriuje užsienietis, matyt, gali gauti stambiausių kupiūrų.

Ar su 500 litų kupiūra pavyks atsiskaityti, pavyzdžiui, už kepsnį ir alaus bokalą? Jeigu tokių ir pasitaikytų, pavyzdžiui, "Forto dvare" grąžos gauti iš 500 litų problemų nebūtų.

Banko SNORAS atstovai sako, kad keičiant eurus ar kitą užsienio valiutą į litus dažniausiai patys klientai pageidauja smulkesnių litų kupiūrų, todėl konvertuojant valiutą į litus 500 litų banknotų pasitaiko retai.

Konvertuos 24 valiutas

Kad į Lietuvą atvyksiančioms užsienio krepšinio komandoms ir jų aistruoliams finansinės kliūtys netemdytų Europos vyrų krepšinio čempionato renginių, bankas SNORAS suteiks jiems galimybę išsikeisti įvairią nacionalinę valiutą. Čempionato metu šio banko skyriuose bus perkamos ir parduodamos visų 24 šalių - čempionato dalyvių - valiutos. Banko konvertuojamų valiutų spektras pasipildys Gruzijos lariais (GEL), Serbijos dinarais (RSD), Bosnijos ir Hercegovinos konvertuojamosiomis markėmis (BAM) bei Makedonijos denarais (MKD). Šiomis valiutomis bus prekiaujama tuose Lietuvos miestuose, kuriuose rungtyniaus atitinkamų valstybių komandos. Pavyzdžiui, Gruzijos larius rugpjūčio 31-rugsėjo 18 dienomis bus galima išsikeisti banko SNORAS padaliniuose Klaipėdoje, Serbijos dinarus - Šiauliuose, Bosnijos ir Hercegovinos konvertuojamąsias markes bei Makedonijos denarus - Alytuje. "Europos vyrų krepšinio čempionatas suvienys iki šiol didžiausią valstybių dalyvių skaičių, todėl tikimės, kad mūsų banko sprendimas padės visų komandų nariams ir jų sirgaliams išsikeisti savo atsivežtus grynuosius pinigus ir taip palengvins jų atsiskaitymus", - teigia AB banko SNORAS pardavimų departamento direktorius Deividas Šipaila. Taip pat planuojama keliose krepšinio arenose įrengti mobiliuosius banko SNORAS bankomatus. Tokiu būdu siekiama išspręsti problemą, kai žmonės nepasiėmę grynųjų pinigų, o tam tikrose prekybos vietose nėra galimybės atsiskaityti mokėjimo kortelėmis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"