Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Sovietiniai dujų balionai – kaip parako statinė

 
Apie pusė Lietuvos pramonės įmonių naudojamų techninių dujų balionų atitinka europinį standartą.
Apie pusė Lietuvos pramonės įmonių naudojamų techninių dujų balionų atitinka europinį standartą. Arvydo Jockaus nuotrauka

Maždaug pusė Lietuvos pramonės įmonių naudojamų techninių dujų balionų atitinka ne europinį, o rusišką GOST standartą. Estai ir latviai jau nustatė terminus, nuo kada tokių balionų nebegalima nei įvežti į šias šalis, nei išvežti iš jų. Lietuva kol kas nė žingsnio nežengė, kad atnaujintų dujų balionų parką.

Įvairiais skaičiavimais, Lietuvoje tebenaudojama apie 100 tūkst. rusiško GOST standarto techninių dujų balionų arba beveik pusė viso techninių dujų balionų parko. Dalis jų eksploatuojama jau 50-60 metų.

Technines dujas gaminančios ir pramonei bei buitiniams vartotojams tiekiančios įmonės senus sovietinius balionus į europinius galėtų pakeisti per kelerius metus, tačiau valdžios nenoras nustatyti aiškius senų balionų naudojimo terminus apsunkina investicijų planavimą. Be to, skirtingas dujų balionų rinkos reguliavimas Baltijos šalyse kelia įmonėms keblumų tiekti technines dujas į kaimynes šalis.

Skirtingai supranta reikalavimus

Šių metų gegužės 30 dieną Jūrmaloje vykusiame trijų Baltijos valstybių ministrų pirmininkų neformaliame susitikime Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerai pabrėžė, kaip svarbu kartu dėti pastangas palaipsniui plėtojant ir įgyvendinant priemones, kuriomis siekiama toliau integruoti dujų balionų rinkas. „Kad būtų sudarytos sąlygos sąžiningai konkurencijai regioninėje dujų balionų platinimo rinkoje ir išlaikytas vartotojų pasitikėjimas, labai svarbios tarpusavyje suderintos tikslinės priemonės“, - pabrėžiama dokumente, kurį pasirašė Estijos, Latvijos ir Lietuvos premjerai Adrus Ansipas, Valdis Dombrovskis ir Algirdas Butkevičius.

Premjerai Jūrmaloje sutarė parengti bendras reguliavimo priemones, kurios padėtų siekti visiško ES rinkos funkcionavimo ir skatintų ES direktyvos dėl gabenamųjų slėginių įrenginių įgyvendinimą Baltijos valstybėse.

Tačiau Lietuva, priešingai nei Latvija ir Estija, kol kas nedaug nuveikė, kad tie tikslai būtų įgyvendinti. Į Estiją nuo šių metų liepos 1 dienos galima įvežti ir išvežti tik europiniu PI ženklu pažymėtus dujų balionus. Latvija tokį sprendimą įgyvendins nuo 2014 metų sausio.

ES direktyva dėl kilnojamų slėginių įrenginių nustato, kad visi dujų balionai, kurie pateko į Baltijos valstybių rinką po 2003 metų liepos 1 dienos, turi būti pažymėti europiniu PI ženklu. Tokiems balionams neturi būti taikomi jokie prekybos apribojimai.

M.Lužys: „Keista, kad estai ir latviai nustato sovietinių balionų naudojimo terminus, o mes – ne.“/Oresto Gurevičiaus nuotrauka
M.Lužys: „Keista, kad estai ir latviai nustato sovietinių balionų naudojimo terminus, o mes – ne.“/Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Nežino net termino

„Latviai ir estai senus GOST standarto naftos dujų balionus arba išmeta lauk, arba rengiasi išmesti po pusės metų. Mes, Lietuvos ūkio subjektai, neturime jokios informacijos, kas bus daroma Lietuvoje“, - LŽ teigė Mindaugas Lužys, Techninių dujų pramonės asociacijos prezidentas bei UAB „Viskas dujoms“ savininkas ir direktorius.

Pasak jo, Baltijos šalių rinka bendra, tačiau jeigu latviai uždraus šiuos balionus, o Lietuva toliau leis juos naudoti, lietuviškos įmonės negalės jų vežti pas kaimynus, o latviai savus balionus be trukdžių veš į Lietuvą.

Verslui, kaip pažymėjo M.Lužys, taip pat derėtų žinoti, kiek dar laiko ir kokiomis sąlygomis bus galima naudoti seną dujų balionų parką. „Ne tiek svarbu, kada pertvarka bus daroma - po dešimt ar kiek metų, - tik norime aiškumo“, - sakė asociacijos prezidentas.

Lietuvoje, pasak jo, tebenaudojami balionai, kuriems 50-60 metų. „Nesakome, kad jie visiškai blogi ir nesaugūs. Jeigu jie tiek laiko laikė, gal laikys antra tiek? Bet keista, kad estai ir latviai nustato sovietinių balionų naudojimo terminus, o mes – ne“, - stebėjosi verslininkas.

Pasak jo, dabar Lietuvos įmonei nepavyktų į Lenkiją įvežti 50 litrų talpos GOST standarto balionų su propano dujomis, jei balionuose nebūtų įspaustas europinis PI ženklas, nes automobilį su visa įranga areštuotų lenkų policija. Tuo tarpu į Lietuvą esą nekliudomai gali būti vežami bet kokio standarto dujų balionai.

Pakeistų per kelerius metus

UAB „Elle Messer Lit“ vadovas Romas Kučinskas LŽ sakė, kad bendrovė tebenaudoja apie 6-7 tūkstančius GOST standarto dujų balionų ir apie 10 tūkstančių - pažymėtų europiniu PI ženklu. „Mūsų įmonė veikia Latvijoje bei Estijoje, todėl skirtinga dujų balionų reglamentavimo tvarka apsunkina dujų balionų judėjimą tarp valstybių. Šiek tiek keistokai atrodo, kad kaimynai laikosi griežtos ir teisingesnės europinės tvarkos, o mes- ne“, - stebėjosi R.Kučinskas.

Įmonės vadovas teigė norintis žinoti tikslius terminus, iki kada rusiški balionai turės būti keičiami europietiškais. „Latviai verslui davė maždaug metus tarai pasikeisti, estai – pusantrų, o mūsų valdžia jokio sprendimo nėra priėmusi. Esama nerimo, kad valdininkai staiga atsipeikės, ir turėsime per vieną ketvirtį įgyvendinti ES direktyvą“, - kalbėjo pašnekovas.

R.Kučinskas teigė, kad techninių dujų gamybos bei tiekimo kompanijos pajėgs ir per trumpą laiką pasikeisti balionus, tačiau daugiau kaip pusė GOST standarto dujų balionų nuosavybės teise priklauso naudotojams - pramonės įmonėms. Ką jos darys su pasenusiu parku, esą iš viso neaišku. „Juk nekeisime savo turimų europinių balionų į jų senus, GOST standarto, o klientai vargu ar bus nusiteikę savo lėšomis įsigyti naujų. Bet kuriuo atveju pasirengti naujovėms nežinant terminų yra labai sudėtinga“, - svarstė įmonės vadovas.

R.Kučinskas skaičiavo, kad vidutiniškai vieno GOST standarto techninių dujų baliono keitimas į europinį (be transporto išlaidų) kainuotų apie 200 eurų (691,6 lito). Dujų kompanijos, pasak jo, pajėgtų GOST tipo balionus iš apyvartos išimti per 1-2 metus.

Verslininko nuomone, GOST ir europinio standarto dujų balionai saugūs – kol neatsitinka nelaimė. „Juk važiuoja Lietuvos keliais ir sovietiniai žiguliai, ir jeigu jie tinkamai eksploatuojami, avarijos neįvyks. Tačiau įvykus nelaimei žigulių ir mersedeso automobilio keleivių saugumas turbūt yra skirtingo lygio“, - palyginimą pateikė R.Kučinskas.

Pasako jo, GOST balionai, be to, dar ir neekonomiški, juose telpa apie 30 proc. mažiau dujų nei analogiškos talpos europinio standarto balione, o sovietinio baliono svoris apie 40 proc. didesnis. „Iš tikrųjų mes vežiojame metalą, o ne dujas, tad nori nenori tenka investuoti į naujus lengvesnius balionus“, - sakė R.Kučinskas.

UAB „AGA“ rinkodaros ir pardavimų direktorius Paulius Skamarakas LŽ stebisi, kad Lietuva Baltijos regione netrukus taps vienintele sala, kurioje leidžiama laisvai įvežti ir išvežti GOST standarto balionus. "Estai - europiečiai, latviai - europiečiai, lenkai - jau seniai europiečiai. O mes - kaip Baltarusija ar Kalininingrado sritis", - ironizavo jis.

Anot P.Skamarako, estai, kurių balionų parkas ir anksčiau buvo vienas moderniausių, planuoja nuo 2015 metų ne tik drausti įvežti ir išvežti, bet ir naudoti GOST standarto dujų balionus - ne tik techninių, bet ir buitinių propano dujų.

"Lietuvoje techninių dujų balionai sudaro labai nedidelę dalį viso parko, daugiausia yra buitinių, raudonų propano arba "sriubos" dujų balionų. Jų gali būti 400 tūkstančių ir dar daugiau. Matyt, baiminamasi, kad jomis prekiaujančioms kompanijoms kils sunkumų", - valdžios vangumo priežastis bandė įžvelgti pašnekovas.

Ministerija analizuoja rinką

Ūkio ministerijos (ŪM) Pramonės ir prekybos departamento Pramonės politikos skyriaus vedėjas Vitalius Skaržinskas LŽ patvirtino, kad ŪM šiuo metu dar tik analizuoja duomenis apie Lietuvoje eksploatuojamų nustatytais atitikties ženklais paženklintų ir nepaženklintų dujų balionų tipus, kiekį, saugos būklę. Numatoma spalio mėnesį kviesti suinteresuotas verslo asociacijas aptarti galimybių Lietuvai labiau integruotis į regioninę Baltijos šalių dujų balionų rinką.

„Ūkio ministerija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija supranta GOST standarto dujų balionų keitimo naštą šioje srityje dirbantiems verslininkams. Susitikimuose abi šalys yra nagrinėjusios įvairios trukmės pereinamųjų laikotarpių variantus. Spalį po numatomų diskusijų su šios srities verslininkais tikėtina, kad bus suderintas optimalios trukmės pereinamasis laikotarpis, per kurį iš Lietuvos rinkos galutinai bus išimti GOST standarto dujų balionai“, - LŽ teigė V.Skaržinskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"