Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Socialinį būstą "apgriovė" kaina

 
2008 10 20 0:00
Šiemet Vilniuje socialinėms reikmėms jau pabaigtas statyti 45 butų namas Pilaitės mikrorajone.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Šiemet Vilniuje socialinėms reikmėms jau pabaigtas statyti 45 butų namas Pilaitės mikrorajone.
LŽ archyvo nuotrauka

Ne visoje nekilnojamojo turto rinkoje šiuo metu pasiūla viršija paklausą - socialinio būsto poreikis šalyje linkęs didėti, bet dėl statybos kainų šuolio daugumoje savivaldybių nauji socialinėms reikmėms skirti daugiabučiai kyla lėtai.

Šiemet socialinio būsto plėtrai valstybė savivaldybėms yra skyrusi 70 mln. litų, kitąmet planuojama skirti 100 mln. litų, o 2010 metais - 125 mln. litų. Už šiuos pinigus bus užbaigtos šiuo metu jau vykstančios statybos ir įgyvendinami techniniai projektai. Dauguma savivaldybių socialinėms reikmėms stato naujus daugiabučius arba gyvenimui pritaiko kitas nenaudojamas patalpas. Butus perka vos kelios šalies savivaldybės.

Šiemet birželį patvirtintoje naujoje Socialinio būsto fondo plėtros 2008-2010 metų programoje sakoma, kad norint patenkinti dabartinį socialinio būsto poreikį, reikėtų investuoti apie 2,5 mlrd. litų (2007 metų statybos kainomis). Akivaizdu, kad sunkmečiu valstybė tokių lėšų neras.

Vilnius pastatė daugiabutį

Šiemet Vilniuje socialinėms reikmėms jau pabaigtas statyti 45 butų namas Pilaitės mikrorajone. Dar vienas 80 butų daugiabutis, numatytas kaip socialinis būstas, dabar yra įrengiamas.

Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento Socialinio būsto skyriaus vedėja Jolanta Sičiūnienė LŽ sakė, kad socialinio būsto plėtros programa sostinėje pradėta vykdyti nuo 2004 metų. "Žemės sklypuose Pilaitės mikrorajone Karaliaučiaus gatvėje savivaldybės ir valstybės biudžeto lėšomis buvo suprojektuoti ir statomi gyvenamieji namai. 2005 metais pastatyta ir išnuomota 60 butų, 2006 ir 2007 metais - po 80 butų", - dėstė J.Sičiūnienė.

Šiemet pastatytame name 20 butų skirta grįžtantiems į Lietuvą tremtiniams, politiniams kaliniams ir 25 butai - socialinio būsto nuomininkams. Pastarieji butai šiame name bus skirti jaunoms šeimoms, našlaičiams, neįgaliesiems, socialiai remtiniems asmenims, daugiavaikėms šeimoms ir asmenims, laukiantiems eilėje būsto pagerinimui.

"Vyriausybė socialinio būsto plėtrai šiemet skyrė 11,7 mln. litų", - sakė ji. Pasak jos, jau pradėti projektuoti gyvenamieji socialinio būsto namai trijuose sklypuose Linksmojoje gatvėje, kur bus pastatyta apie 9400 kvadratinių metrų gyvenamojo ploto. Vilniaus miesto savivaldybė šiemet šioms investicijoms skyrė per 3 mln. litų. Šie pinigai buvo panaudoti statomų namų aplinkai ir inžineriniams tinklams įrengti.

Socialinio būsto nuomininkai sostinėje už 1 kvadratinį metrą naudingojo ploto šiuo metu moka 1,7 lito nuomos. "Rinkos tendencijos nuomos kainai įtakos neturi, kadangi socialinis būstas yra nuomojamas nekomerciniu pagrindu mažas pajamas turintiems asmenims ir šeimoms apgyvendinti", - sakė J.Sičiūnienė.

Tačiau kada socialinio būsto Vilniuje ilgai laukiantys žmonės galės įsikelti į jau pastatytą ir atiduotą eksploatuoti 45 butų daugiabutį, kada bus baigtas įrengti ir jiems atiduotas antrasis - 80 butų namas, iki šiol neaišku. "Eilė (pretenduojančiųjų nuomotis butus jau atiduotame naudoti name - aut.) yra sudaryta, bet nepatvirtinta

miesto taryboje. Tačiau dėl to gal net ne miesto taryba kalta. Ši eilė jau turėjo būti žinoma metų pradžioje, bet buvo kalbama, jog laiku tai padaryti neva nebuvo galima dėl techninių kliūčių. Dabar aiškėja, kad tos kliūtys - tam tikra programa - nebūtina eilėms sudaryti", - LŽ pasakojo Vilniaus savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktoriaus pavaduotoja Kristina Sudžienė.

Mero patarėjas Audrius Gelžinis LŽ patikino, kad tarybos posėdis, per kurį bus svarstomas ir socialinio būsto klausimas, turėtų vykti dar šį mėnesį. "Reikalingos tam tikros procedūros, po kurių renkasi taryba. Svarstytinų klausimų yra prisikaupę, bet ateina įvairių signalų iš tarybos narių, kad kai kurie jų užsiėmę rinkimų reikalais. Norėtųsi, jog susirinktų kvorumas ir posėdis būtų efektyvus bei prasmingas, todėl nuspręsta palaukti", - aiškino jis.

Taigi daug metų apie socialinį būstą svajojantys vilniečiai priversti kantriai laukti, kol sostinės savivaldybės valdininkams praeis rinkimų karštligė.

Kaunas perka butus

Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius LŽ sakė, kad šiuo metu savivaldybė yra paskelbusi konkursą socialinių būstų pirkimui, nes, pasak jo, situacija rinkoje parodė, kad dabar pirkti vėl yra pigiau nei statyti.

"Mes turėjome pradėti statyti jau pernai, bet socialinio būsto statyboms numatytoje buvusioje karinėje teritorijoje buvo rasta cheminių medžiagų - statybas reikėjo sustabdyti. Pinigai buvo skirti, tačiau šiemet jų neįsisavinome. Kita vieta statyboms jau yra paskirta, šiemet bus pradėti darbai, o kitamet mieste turėtų būti pastatyti du daugiabučiai namai - 44 ir 64 butų, kauniečiams, laukiantiems socialinio būsto", - dėstė pašnekovas.

Pasak jo, šiemet nupirktuose butuose ilgiausiai socialinio būsto laukiantys kauniečiai galės įsikurti iki didžiųjų metų švenčių. "Savivaldybės taryboje buvo nustatyta sąlyga, kad perkamas butas neviršytų statybos kainos ir būtų naujas, planuojame pirkti ne brangiau kaip 4200 litų už kvadratinį metrą", - pabrėžė pašnekovas.

Klaipėda planuoja

"Šiuo metu yra rengiami techniniai projektai dviem nedideliems namams, maždaug po 40 butų, statyti, kurių vienas bus skirtas asmenims, laukiantiems socialinio būsto eilėse, o kitas - į Lietuvą grįžtantiems politiniams kaliniams ir tremtiniams apgyvendinti", - LŽ sakė Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė. Pasak jos, geriausiu atveju šie namai bus pastatyti 2010 metais.

D.Netikšienė sako, kad sprendimas būstą statyti buvo priimtas

įvertinus situaciją rinkoje, kai statyti kainavo du kartus pigiau nei pirkti. "Jeigu situacija rinkoje labai pasikeis, tai 2010 metais pastatę numatytus daugiabučius, gal tolimesnių statybų atsisakysime, nes bus pigiau pirkti butus", - svarstė ji.

Pašnekovė pažymėjo, kad laukiančių socialinio būsto eilėse skaičius linkęs didėti, neva vis daugiau galinčių pretenduoti į socialinį būstą asmenų sužino apie tokią galimybę. "Numatome, kad metų pabaigoje laukiančių socialinio būsto Klaipėdoje eilė gali pailgėti dar 400 asmenų, nes po pernai atiduoto eksploatuoti 90 butų gyvenamojo namo jaučiamas susidomėjimas socialiniu būstu. Matome ir kitą tendenciją - iš aplinkinių rajonų atvyksta žmonės, gauna Klaipėdoje darbą, registruojasi ir stoja į eiles socialiniam būstui gauti, nors čia socialinio būsto gavimo galimybės yra tokios pačios kaip ir bet kurioje kitoje savivaldybėje", - aiškino D.Netikšienė.

Šalies pietuose irgi statybos

Alytaus miesto savivaldybės Ekonomikos skyriaus vyresniosios specialistės Danguolės Versockienės teigimu, šiuo metu Alytuje yra statomas naujas penkių aukštų 40 butų gyvenamasis namas. "Visi socialinio būsto plėtrai gauti pinigai bus panaudoti šio namo statyboms. Visa statybų projekto sąmatinė vertė yra šiek tiek daugiau nei 10 mln. litų, likusią sumą tikimasi padengti iš 2009 metais planuojamų gauti lėšų", - LŽ dėstė pašnekovė. Pasak jos, statyti naują daugiabutį namą buvo nuspręsta 2006 metais, kai siūlomų butų kaina per aukšta.

Šios tendencijos paskatino statybomis užsiimti ir Alytaus rajono savivaldybę - šiuo metu statomas naujas 17 socialinių butų gyvenamasis namas, kurį pastatyti kainuos apie 4 mln. litų. Šios savivaldybės Finansų skyriaus vedėjo Albino Venčkausko teigimu, jame naujakuriai galės įsikurti jau šiemet. "Visiems tikrai neužteks", - patikino jis. Tačiau, pasak jo, savivaldybė savo lėšomis renovuoja nenaudojamus pastatus bei pritaiko juos gyvenimui būtent socialinio būsto ilgus metus eilėse laukiantiems žmonėms.

Prienų rajono savivaldybės Turto skyriaus vyr. specialistė Irena

Judickienė LŽ pasakojo, kad už valstybės skirtus milijonus šiame mieste pasirinkta rekonstruoti esamą kareivinių pastatą. "Įrengiamas 23 butų gyvenamasis namas. Jaučiame didelį socialinio būsto poreikį, pirkti nėra iš ko ir ką, o visiškai naują daugiabutį statyti reikia ir žemės sklypą turėti, todėl buvo nuspręsta renovuoti nenaudojamą pastatą", - sakė pašnekovė. Pasak jos, šiemet valstybės skirtų pinigų statyboms užbaigti neužteks.

Faktai

Asmenų, turinčių teisę į socialinį būstą (jų registravimo savivaldybėse 2008 metų sausio 1 dienos duomenimis), palyginti su 2004 metų sausio 1 diena, Lietuvoje padaugėjo 2,4 karto ir buvo per 20 tūkstančių.

Nuo 2004 metų į socialinio būsto fondo plėtrą investuota 115 mln. litų valstybės biudžeto lėšų. Už šiuos pinigus socialinio būsto fondas pasipildė 2254 būstais, kurie išnuomoti gyventojams.

Apie 60 proc. lėšų, skirtų socialinio būsto fondo plėtrai, panaudota būstui pirkti (šiuo būdu įsigyta apie 70 proc. socialinių būstų). Likusios fondo lėšos panaudotos naujiems gyvenamiesiems namams statyti arba nenaudojamiems pastatams rekonstruoti.

Pagal laukiančių socialinio būsto asmenų skaičių išskiriamas miestų trejetukas: Vilniaus mieste - 4607 asmenys (valstybės skirtas asignavimas siekia 11,6 mln. litų), Kauno mieste - 2796 (4,9 mln. litų), Klaipėdos mieste - 1234 (200 tūkst. litų).

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"