Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Smulkių ūkių modernizavimui – finansinė parama

 
REKLAMA  •  2013 06 26 6:00

Šiemet, jau septintus metus iš eilės, smulkiųjų ūkių savininkai kviečiami kelti savo valdų konkurencingumą ir pasinaudoti Europos Sąjungos parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“. Šiemet paraiškos gauti paramą pagal programos priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ renkamos nuo liepos 15 d. iki rugpjūčio 31 d. Ši priemonė pasitarnaus tiems, kas norėtų įsigyti naują žemės ūkio techniką, jos padargus ir įrangą, rekonstruoti arba pastatyti gamybinius pastatus, inžinierinius statinius ir taip vystyti savo ūkį.

Pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ numatyta parama ūkininkams, gaminantiems produkciją pirmiausia savo pačių reikmėms, taip pat dalį jos parduodantiems rinkoje. Dalyvavimas šioje priemonėje smulkiesiems ūkininkams suteikia galimybę įgyti dalyvavimo investicinėje paramos priemonėje patirties, taip pat paramos lėšomis siekiama padėti smulkiesiems natūriniams ūkiams pakelti savo konkurencingumą, sustiprėti, kad ūkis galėtų tęsti savo veiklą ar, atitikęs kitų priemonių reikalavimus, jau galėtų pretenduoti ir į didesnę paramą.

Vienas iš esminių kriterijų – valdos dydis

Vienas iš pagrindinių kriterijų pretenduojant į paramą pagal šią priemonę – valdos dydis. Jis turi prilygti 1–3,99 ekonominio dydžio vienetams (EDV), t.y. ūkininkams reikia patekti į pusiau natūrinių ūkių savininkų kategoriją. Tad pirmasis žingsnis, siekiant paramos, turėtų būti savo valdų dydžio nustatymas. „Valdos EDV, kuris yra automatiškai apskaičiuojamas sausio 1 d. ir liepos 1 d., ūkininkas gali matyti VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (VĮ ŽŪIKVC) duomenų bazėje, prisijungdamas per „elektroninius valdžios vartus“. Jei kartais iki paraiškos pateikimo ūkyje situacija stipriai keitėsi, ar pareiškėjas pageidauja, kad būtų vertinamos ir pajamos, gautos iš paslaugų žemės ūkiui teikimo, ūkininkas gali kreiptis į VĮ ŽŪIKVC dėl EDV patikslinimo. Kiekvienas ūkininkas gali įvertinti savo ūkio gyvybingumą pasinaudodamas VĮ ŽŪIKVC tinklapyje (www.vic.lt) pateikta EDV skaičiuokle,“ – sako Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Metodikų rengimo poskyrio vyriausioji specialistė Janina Gudonė.

Pastebėtina, kad mokesčių tikslais žemės ūkio valdos ir ūkiai grupuojami pagal žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominį dydį jau nuo 2009 m. Ūkininkai taip pat turėtų įsidėmėti, kad paraiškoje gauti paramą pagal priemonę „Pusiau natūrinį ūkininkavimas“ nurodytas EDV dydis turi sutapti su Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro valdų registro duomenimis, o pildant paramos paraišką, duomenys turi būti imami iš registrų, pasėlių deklaracijų, pažymų, gautų iš atsakingų institucijų, ir kitų oficialių, papildomų dokumentų.

Verslo plane – būsimų investicijų sąrašas

Viena iš paraiškos dalių, kurią reikia užpildyti norint gauti paramą pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkis“ – tai verslo plano aprašymas. Šioje paraiškos dalyje ūkininkas turi apibūdinti pagrindinės ūkio veiklos sritis, pateikti kitą su ūkiu susijusią informaciją bei aprašyti verslo planui įgyvendinti būtinų investicijų sąrašą.

Svarbu pažymėti, kad ūkininkas, norintis pasinaudoti priemone „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, turėtų gerai apsvarstyti ir pildydamas paraišką tiksliai žinoti ne tik kokias investicijas ir kokius pirkinius ketina įsigyti per ateinančius metus, bet ir kaip tai prisidės prie jo ūkio didinimo. Šią informaciją taip pat reikės nurodyti verslo plane – atskira skiltis skirta trumpam investicijų aprašymui ir jų pagrindimui, tai yra, verslo plane reikės nurodyti, kaip planuojamos investicijos padės įgyvendinti priemonės tikslus, pagrįsti išlaidų būtinumą.

Verslo plane pareiškėjas taip pat turi nurodyti valdos ekonominio dydžio, išreiškiamo EDV, prognozę antriesiems, tretiesiems, ketvirtiesiems ir penktiesiems paramos metams. Ją reikės apskaičiuoti pagal pateiktą formulę. Atkreiptinas dėmesys, kad per trejus verslo metus ūkininkas turi padidinti ūkio EDV 20 proc. ir jį išlaikyti per ketvirtus bei penktus metus.

Trys plius dveji metai

Drauge su parama ateina ir įsipareigojimai. Pirmiausia – vykdyti verslo planą. Pateikus paraišką – privalu tvarkyti buhalterinę apskaitą. Užtenka pildyti Pinigų, pirkimo ir pardavimo žurnalą (Žaliasis žurnalas), tačiau, ūkininkui pageidaujant, gali būti vykdoma ir dvejybinė apskaita. Gavus paramą – už ją atsiskaityti, pateikiant mokėjimo prašymus.

Priemonė „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ – tęstinė. Tai reiškia, kad įprastas jos laikas – penkeri metai. Per pirmuosius trejus metus pareiškėjas įsipareigoja žemės ūkio valdos ekonominį dydį, vertinant pagal EDV, padidinti 20 proc. Per kitus dvejus metus pareiškėjas įsipareigoja šį dydį išlaikyti. Jeigu po trejų paramos teikimo metų valdos ekonominio dydis, palyginus su pirmų paramos metų valdos dydžiu, yra padidėjęs ne mažiau kaip 20 proc., parama skiriama dar dvejiems metams.

Pastebėtina, kad priemonė yra investicinio pobūdžio, todėl ūkininkas tuo pačiu metu negalės dalyvauti kitoje investicinėje programos priemonėje, išskyrus programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“. J. Gudonė taip pat primena, kad jei ūkininkas nusprendžia priemonės „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ parama nebesinaudoti, gali baigti priemonės įgyvendinimą anksčiau, nei numatytas įgyvendinimo laikotarpis. Pateikdamas mokėjimo prašymą, kuriuo atsiskaito už atliktas investicijas, ūkininkas gali pareikšti pageidavimą netęsti projekto, tačiau jis turi būti iki to laiko padidinęs savo valdos ekonominį dydį 20 proc.

Finansinė parama, kurią ūkininkas gauna pateikęs paraišką pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, per metus siekia 5 179 litų (be PVM), tad per penkerius metus ši suma sudaro 25 895 litų (be PVM). Tinkamomis finansuoti išlaidomis laikomos su verslo plano įgyvendinimu susijusios išlaidos, atliktos ne anksčiau kaip 2 metai iki paramos paraiškos pateikimo ir iki galutinio mokėjimo prašymo pateikimo NMA dienos. Tinkamomis finansuoti pripažįstamos išlaidos, kai prekių, paslaugų, darbų pirkimai atlikti vadovaujantis pirkimo taisyklėmis, patvirtintomis Žemės ūkio ministerijos. „Kadangi šioje priemonėje pirkimai nedideli, tai dažniausiai išlaidos gali būti atliktos neviršijant Žemės ūkio ministerijos nustatytų didžiausių įkainių ar, jei nėra nustatytų didžiausių įkainių, atliekant tiekėjų apklausą žodžiu. Pastebėtina, kad atsiskaitymai turi vykti per bankines institucijas, išlaidos turi būti patiriamos paramos gavėjo vardu, mokant pavedimu ar atsiskaitant banko kortele“, – sako J. Gudonė

Žingsnis link didelio tikslo

„Iš pradžių abejojau, ar teikti paraišką – juk mano ūkis – nedidelis. Tačiau vis dėlto, paraišką pateikiau ir gauta parama tikrai prisidėjo prie ūkio vystymo, per dvejus metus įsigijau viską, ką buvau suplanavęs. Laiko, aišku, nepadaugėjo, šalia ūkininkavimo turiu ir kitą darbą “, – pripažįsta ūkininkas p. Valdas Žėkas iš Kauno apskrities, Ringaudų seniūnijos, turintis mišrų ūkį. Suteikta parama leido per dvejus metus įsigyti šienavimo ir grūdų valymo technikos. „Be abejo, nauja technika yra nauja technika – tai ne laužas iš turgaus. Darbas kur kas spartesnis ir našesnis. Aišku, parama nėra labai didelė, tačiau – pagal Jurgį ir kepurė“. Ūkininko planuose kitąmet, per trečiuosius priemonės įgyvendinimo metus, įsigyti dar vieną įrenginį ir taip po truputį plėsti savo ūkį.

P. Valdas pastebi, kad teikiant paraišką didesnių sunkumų nebuvo – administracine prasme tai nėra sudėtinga užduotis. Pasiteiravus, ką galėtų patarti pradedantiesiems, pažymi, kad verta bandyti ir pateikti paraišką šiai priemonei, jei ūkininkas pasiruošęs prisiimti įsipareigojimus, mato į priekį ir žino, kad bus pajėgus juos išpildyti.

Ūkininkui p. Mindaugui Venskutoniui iš Vilniaus apskrities, Trakų seniūnijos, vasaros pradžia – kaip tik svarstymo metas. Ūkininkas jau kelerius metus naudojasi pagal priemonę suteikiama parama, ir galvoja, ar pratęsti savo dalyvavimą ketvirtiesiems metus. Per trejus metus ūkininkas įsigijo diskus žemei purenti ir krautuvą mėšlui krauti. „Priemonė išties gera, tai geras paskatinimas. Ūkis nėra didelis, bet darbas tikrai spartesnis. Štai, pavyzdžiui, diskai, kuriuos nusipirkau. Dabar darbo sumažėjo trigubai“, – sako p. Mindaugas.

Apibendrindama „Pusiau natūrinio ūkininkavimo“ priemonę NMA vyriausioji specialistė Janina Gudonė dar kartą primena, kaipgi atrodo visas dalyvavimo priemonėje procesas: „Iš pradžių pildoma paraiška, ją pateikus ir NMA patvirtinus, pareiškėjas kasmet gauna po 5 179 litus. Po trejų metų priemonės įgyvendinimo, ūkininkas teikia mokėjimo prašymą. Jį patvirtinus, gauna paramą ketvirtiesiems, o šiems pasibaigus – teikia dar vieną mokėjimo prašymą ir gauną paramą už penktuosius metus. Jei ūkininkas neatsisako paramos anksčiau laiko, jo įsipareigojimai baigiasi sulig paskutinės išmokos diena, tačiau su programos įgyvendinimu susiję dokumentai turi būti saugomi mažiausiai 10 metų nuo paramos patvirtinimo datos “.

Paraiškos priimamos NMA Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Paramos paraiškos turi būti įteiktos pareiškėjo asmeniškai arba per įgaliotą asmenį.

V-2791

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"