Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Smulkieji verslininkai supirks pažintinius eurus

 
Iš viso planuota pagaminti 900 tūkst. tokių rinkinių visuomenei susipažinti su euro monetomis.
Iš viso planuota pagaminti 900 tūkst. tokių rinkinių visuomenei susipažinti su euro monetomis. Lietuvos banko nuotrauka

Smulkieji verslininkai, kuriems grynųjų eurų pristatymo išlaidos atrodo per didelės, sugalvojo įdomų būdą, kaip apsirūpinti smulkiais eurais atsiskaitymams pirmosiomis sausio dienomis - jie ketina prisipirkti pažintinių eurų monetų rinkinių ir paleisti tas monetas į apyvartą. Bet vis dar neišspręsta problema - kaip smulkiesiems verslininkams apsirūpinti eurų banknotais.

Gruodžio pradžioje komerciniuose bankuose ir Lietuvos pašto skyriuose pasirodys lietuviškų eurų monetų rinkiniai, skirti visuomenei susipažinti su šiomis monetomis dar iki joms tampant atsiskaitymo priemone. Visuomenei skirto monetų rinkinio nominalioji vertė bus 11,59 euro, arba 40 litų. Vieną rinkinį sudarys 23 monetos. Jame bus po tris 1, 2, 10, 20, 50 euro centų ir 1 bei 2 eurų monetas, taip pat po dvi 5 euro centų monetas. Iš viso planuota pagaminti 900 tūkst. tokių rinkinių.

Nors šie Lietuvos banko (LB) išleidžiami rinkiniai pirmiausia skirti visuomenei susipažinti, būtent į juos krypsta smulkiųjų verslininkų akys. Monetų pardavimo apribojimai – ne daugiau kaip penki rinkiniai vieno apsipirkimo metu, – regis, nieko nepakeis: verslininkai ketina penkis ir daugiau kartų stoti į eilę banke ar pašte ir apsirūpinti apyvartiniais pinigais.

Brangu ir per daug kontrolės

Prekybininkams ir paslaugų teikėjams ypač svarbu grynaisiais eurais apsirūpinti iš anksto. Tačiau užsisakyti grynųjų eurų per komercinius bankus daliai jų yra ir per brangu, ir per sunku. Taigi jie rado kitokių būdų. „Su eurų monetomis problema išspręsta - jų rinkinius verslininkai pirks pagal poreikį. Juk galima pirkti visą gruodį ir per kelis ar keliolika kartų įsigyti visą apyvartai reikiamą kiekį. Vieni pirks mažai tų monetų rinkinių, kiti apsirūpins jais kilogramais. Tai aktualiausia prekiaujantiems mėsa, maisto produktais, gėlėmis, daržovėmis. Tiems, kurie prekiauja lauke ir pan.“, – LŽ sakė Donatas Botyrius, Klaipėdos smulkiųjų verslininkų atstovas.

Jo žodžiais, vieni prekybininkai monetų rinkinių planuoja įsigyti už 500 litų, kiti – ir už 2-3 tūkst. litų. Nors rinkinių vieno pirkimo metu kiekis bus ribojamas, prekybininkai linkę ne vieną ir ne du kartus pastovėti eilėse. „Galiausiai niekas iki galo nežino, kiek tų monetų vis dėlto prireiks. Gerai, kad yra padarytas priėjimas jų pasipildyti“, – džiaugėsi D. Botyrius.

Panašiai samprotauja ir kiti smulkūs prekybininkai. Tokiu būdu apsirūpinti apyvartiniais pinigais planuoja Gariūnų ir Kalvarijų turgaus prekeiviai. „Bankų paslaugomis nesinaudosiu, nes ten nemažai formų pildymo, atskaitomybės ir kontrolės, be to, nemaža eurų pristatymo kaina. Apskaičiavau, kad man reikės 20 tokių monetų rinkinių – to visiškai pakaks sausio mėnesiui“, – LŽ kalbėjo Kalvarijų turgaus prekybininkė L. K. Ji sakė pasiruošusi eilėje prie monetų rinkinių stovėti keturis kartus ir pridūrė, kad taip elgsis ir kiti turgaus prekybininkai.

Gali kilti problemų

Kaip elgsis komerciniai bankai ir Lietuvos pašto skyriai, kai juos užplūs smulkieji verslininkai, perkantys eurų monetų rinkinius? „Laikysimės numatytų pardavimo taisyklių, monetų rinkiniai skirti visuomenei susipažinti su euru. Verslui yra skirti kiti rinkiniai, ir jie užsakomi – taip paprasčiau ir pigiau negaištant laiko apsirūpinti eurais. Jei kas nutars stovėti eilėse ir vaikščioti po banko skyrius pirkti monetų rinkinių, taip bus skriaudžiami kiti, – komentavo Andrius Vilkancas, DNB banko atstovas. – Eurų pristatymas iš banko yra pigiau, nei gaišti dieną stovint eilėse.“

Pažintinių eurų monetų rinkinių ketina įsigyti prekiaujantieji mėsa, maisto produktais, gėlėmis, daržovėmis. / Romo Jurgaičio nuotrauka
Pažintinių eurų monetų rinkinių ketina įsigyti prekiaujantieji mėsa, maisto produktais, gėlėmis, daržovėmis. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Prekybininkams skirti dviejų rūšių eurų monetų rinkiniai. Mažesnįjį rinkinį sudarys 320 eurų monetų: 8 skirtingų nominalų monetų ritinėliai: 1, 2 ir 5 euro centų – po 50 monetų, 10, 20, 50 euro centų – po 40 monetų, 1 ir 2 eurų – po 25 monetas kieviename. Bendra rinkinio nominalioji vertė – 111 eurų, arba 383,26 lito. Didesniajame rinkinyje bus 600 įvairių monetų, kurių bendra nominalioji vertė - 200 eurų, arba 690,56 lito.

Giedrė Gečiauskienė, „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė, atkreipė dėmesį, kad prisipirkus monetų rinkinių gali kilti problemų vėliau tvarkant buhalterinę apskaitą. „Derėtų suprasti, kad tokią operaciją reikės tinkamai atvaizduoti buhalteriškai, – aiškino bankininkė. – Bet kuriuo būdu tai darant - ar didinant grynųjų pinigų bei pinigų ekvivalentų sąskaitą, jeigu įmanoma tokį rinkinį traktuoti kaip pinigų ekvivalentą, ar didinant atsargas - bus didinamas įmonės balansas, o operacijos pagrįstumą įrodyti nebus paprasta.“

G. Gečiauskienė pabrėžė, kad niekas neribos asmens galimybės stoti į eilę ir vis pirkti po penkis eurų monetų rinkinius. Bet ji priminė, kad iki pat gruodžio pabaigos bus galima atvykus į banką užsisakyti reikiamą kiekį nominalų grynųjų eurų ir juos pasiimti pačios įmonės atstovui iš banko padalinio. „Monetų rinkiniai iki sausio 1 dienos nebus pinigai, juos reikia traktuoti kaip bet kurią prekę - rinkiniuose supakuoti eurai nebus galiojanti mokėjimo priemonė gruodžio mėnesį“, – pridūrė „Danske Bank“ atstovė.

Aurelija Jonušaitė, Lietuvos pašto atstovė spaudai, nurodė, kad pašto skyriams eurų monetų rinkinių kiekis bus paskirstomas atsižvelgiant į klientų srautus – kur paštai didesni ir didesnis klientų srautas, rinkinių bus daugiau. „Rinkinių paklausa bus stebima ir operatyviai reaguojama, jei kuriame nors pašte jie bus itin populiarūs“, – sakė A. Jonušaitė.

Galvos skausmas – banknotai

Tačiau smulkieji verslininkai vis dar nežino, kaip apsirūpinti eurų banknotais. D. Botyriaus teigimu, šiuo metu būtent tai yra didžiausia problema, mat ne juridiniams asmenimis iš kai kurių komercinių bankų užsisakyti eurų yra tiesiog neįmanoma.

„Individualiai dirbantys verslininkai neturi teisės užsisakyti eurų iš anksto. Fiziniams asmenims tos paslaugos niekas neteikia, tik juridiniams. Taigi daug kas neturi tokios galimybės apsirūpinti eurų banknotais“, – pažymėjo D. Botyrius. Jis nurodė, kad problema paliečia maždaug 50 tūkst. žmonių, dirbančių pagal verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą bei pan. „Mažos parduotuvės, patys smulkiausi verslininkai – nustumti. Lietuvos bankas jiems nieko gero nepadarė", – skundėsi D. Botyrius.

Tad eurų banknotais dalis smulkiųjų ketina apsirūpinti pirmosiomis sausio dienomis – tiesiog vykti į bankus. „Tačiau bus šventės, ir dalis banko skyrių nedirbs. Bus eilės. Taigi čia bus didžiausias nepatogumas. Galiausiai gali pritrūkti 5, 10, 20 eurų banknotų“, – kalbėjo D. Botyrius.

Iš tiesų ka kurie komerciniai bankai ne juridiniams asmenims eurų pristatymo paslaugos nesiūlo. Tačiau DNB atstovas A. Vilkancas nesutiko su D. Botyriaus teiginiu, kad grynaisiais eurais apsirūpinti iš anksto neįmanoma. „Išsiuntėme pasiūlymus užsiimantiems ūkine veikla arba, pavyzdžiui, tiems, kurie užsiima specifine veikla, ūkininkams ir pan. Taigi visi turėjo galimybę eurų užsisakyti iš anksto“, – tvirtino A. Vilkancas.

Euro įvedimo Lietuvoje įstatymas numato, kad dvi savaites po euro įvedimo grąža turės būti atiduodama tik eurais, nors mokėti bus galima litais. Seimas tik šią savaitę priėmė svarstyti šio įstatymo pataisas, kuriomis siūloma smulkiesiems verslininkams dvi savaites po euro įvedimo leisti grąžą duoti ir eurais, ir litais. Išimtis būtų taikoma ne tik smulkioms įmonėms, bet ir dirbantiems pagal verslo liudijimus. Pataisų projektą dar svarstys Seimo komitetai

Lygina su studentais

Lietuvos bankas skelbė, kad bus pagaminta 900 tūkst. pažintinių eurų monetų rinkinių visuomenei. „Nustatant rinkinių visuomenei skaičių atsižvelgta į kitų šalių patirtį (rinkinių ir namų ūkių santykis), Lietuvos grynųjų pinigų rinkos raidą“, – raštu LŽ pateiktame atsakyme nurodė LB Komunikacijos departamento direktorius Giedrius Simonavičius. LB pabrėžė, kad pažintiniai monetų rinkiniai pirmiausia skirti su lietuviškomis eurų monetomis norintiems susipažinti gyventojams. „Tačiau jie gali būti pravartūs ir ypač smulkioms įmonėms“, – minėjo G. Simonavičius.

LB ragina grynaisiais eurais apsirūpinti per komercinius bankus. „Tikimės, kad prekybininkai ir paslaugų teikėjai, kurie dar nepasirūpino užsisakyti komerciniuose bankuose grynųjų eurų, nesielgs kaip studentai, besirengiantys egzaminui paskutinę naktį. Tie, kuriems tai menkai rūpi ar parūpo paskutinę minutę, gali neišvengti veiklos trikdžių“, – perspėjo LB atstovas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"