Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Šilumos ūkio perėmimas tęsiasi

 
2010 06 23 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Ukmergės rajono tarybos vienašališkai nutraukta šilumos ūkio nuomos sutartis su karštą vandenį ir šilumą Ukmergei tiekiančia bendrove 'Miesto energija' lėmė, kad dalis savivaldybės gyventojų jau nuo birželio pradžios gyvena be karšto vandens. Tuo tarpu vietos ir užsienio investuotojai jaučiasi tapę esą neatsakingo savivaldybės politikų elgesio įkaitais.

Prieš dešimt metų laimėjusiai Ukmergės rajono savivaldybės skelbtą šilumos ūkio modernizavimo ir renovacijos konkursą bendrovei "Miesto energija" rajono šilumos ūkį patikėta valdyti iki 2015 metų.

Savivaldybės šilumos ūkio nuomą ir dalies katilinių pardavimą lėmė tai, kad šis rajono gyventojams svarbus turtas buvo visiškai nugyventas ir tapo būtina jį atnaujinti, tačiau savivaldybė tam neturėjo lėšų. 2015 metais, pasibaigus sutarčiai, visas renovuotas ir naujai sukurtas šilumos ūkio turtas savivaldybei turėjo būti perduotas už vieną litą.

Tačiau Ukmergės rajono savivaldybė, teigdama, kad sutarties sąlygos pažeidinėjamos ir nevykdomos, gegužės 31 dieną nutraukė esą gyventojams nepalankią šilumos tiekimo sutartį ir kreipėsi į Ukmergės rajono apylinkės teismą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo. Ukmergės rajono apylinkės teismas įpareigojo UAB "Miesto energija" jai išnuomotą ir naujai sukurtą turtą perduoti valdyti savivaldybei. Bendrovė apskundė teismo sprendimą aukštesnei instancijai, tačiau vykdė antstolių reikalavimus ir perduodamo turto aprašymus. Tačiau, nebaigus turto aprašymo procedūrų, savivaldybė ėmė savavališkai, nedalyvaujant antstolei, užiminėti investuotojui priklausančias katilines ir atjunginėti įrenginius, nutraukdama šilumos ir karšto vandens tiekimą Ukmergės miesto ir rajono gyventojams.

Įžvelgia susitarimą prieš bendrovę

Kaip LŽ akcentavo UAB "Miesto energija" vadovas Artūras Stravinskas, Ukmergės teismas šį prašymą apsvarstęs skubos tvarka, beprecedentiškai ir viršydamas žemiausios instancijos teismo kompetenciją spręsti tokios vertės turto ginčus, patenkino savivaldybės prašymą. Teisininkai atkreipia dėmesį, kad teismo procesas, kuris turėtų nustatyti šalių įsipareigojimus po vienašališko sutarties nutraukimo, nėra įvykęs, o teismo sprendimas, kad Ukmergės rajono šilumos ūkis turi pereiti savivaldybei, nėra priimtas. Maža to, teismui patenkinant savivaldybės prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių, toks savivaldybės ieškinys teismui net nebuvo pateiktas.

"Ukmergės teismas nutartimi nusprendė išsinuomotą ir "Miesto energijos" nuosavą turtą perduoti tik laikinai valdyti Ukmergės rajono savivaldybei, tačiau savivaldybės veiksmai ir viešos kalbos rodo, kad teismo sprendimą ji interpretuoja savaip ir savavališkai užimdama katilines pažeidžia privačios nuosavybės neliečiamumo principą. Šiandien jau akivaizdu, kad Ukmergės savivaldybė siekia ne laikinai valdyti "Miesto energijos" turtą, bet nesąžiningai perimti jį savo nuosavybėn. Galima spėti, kad Ukmergės rajono mero Algirdo Kopūsto užmačias iš rajono išvyti investuotojus lėmė artėjantys savivaldybės rinkimai ar kiti interesai, o gyventojų pritarimo investuotojų persekiojimui siekiama dalijamais pažadais šilumos kainą sumažinti iki 10 proc., ir tai tik tuo atveju, jei nebrangtų kurui naudojamos gamtinės dujos. Įdomu, kad dar šių metų pradžioje dabartinę kainą "Miesto energijos" katilinių perėmimui vadovaujantis rajono mero pavaduotojas Grigorijus Malčanovas įvertino kaip optimalią", - dėsto A.Stravinskas.

Pasak jo, teikdama prašymą teismui, savivaldybė "Miesto energiją" apkaltino tariamais esminiais sutarties pažeidimais, kuriais savivaldybė grindė sutarties nutraukimą. Tačiau, kaip nurodė UAB "Miesto energija", jie nėra gavę jokių pranešimų apie tokius pažeidimus, o savivaldybės sprendimai kol kas priimami vienašališkai, iš anksto apie tai neįspėjus.

Periminės atkakliai

Kaip LŽ dėstė Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas ir specialiai šiam atvejui sudarytos Turto perėmimo komisijos narys Rimas Jurgilaitis, šiuo šilumos ūkio perėmimu bandoma apsaugoti gyventojus nuo kylančių šildymo ir karšto vandens kainų, siekiama išsaugoti savivaldybės turtą, kuris yra įkeičiamas bankams.

"Prieš dešimt metų savivaldybė pasirašė sutartį su UAB "Energijos taupymo centras", jos įsipareigojimus šiuo metu vykdo visai kita kompanija - "Miesto energija", o šios akcijas valdo dar viena bendrovė "E energija", kuri ir diriguoja šiam "chorui". Taigi esame praradę vieną iš sutarties šalių. Antras pažeidimas, kad ši grupė be mūsų sutikimo sudarė ilgalaikes paskolų sutartis su bankais, įkeičiant Ukmergės šilumos ūkio turtą. Nors pasibaigus sutarčiai įsipareigota turtą perduoti už simbolinį litą, gresia, kad turtas būtų perduotas su paskolomis. Trečias pažeidimas - gavome informacijos, kad Ukmergės gyventojai iš dalies dengė šilumos ir karšto vandens tiekimo sąnaudas Trakų rajono vartotojams, kuriems paslaugas teikia ta pati kompanija", - sako R.Jurgilaitis.

Pasak jo, milijoninis šilumos ūkio turtas išnuomotas ne tik kad būtų gauta lėšų iš turto nuomos, bet kad jis būtų modernizuotas, todėl savivaldybė turi teisę perimti ne tik buvusį, bet ir naujai sukurtą turtą.

"Mes vykdome teismo nutartį. Kol bus išspręstas ginčas, teismas mums perdavė valdyti visą turtą, nes jis negali būti draskomas. Po to, jeigu reiks, jis bus padalytas, bet dar klausimas, kas, kam ir kiek turės primokėti", - įsitikinęs savivaldybės atstovas. Paklaustas, kaip savivaldybė ketina įgyvendinti pažadus gyventojams - nedelsiant užtikrinti karšto vandens tiekimą, šildymo sezono metu šildymo kainą sumažinti 10 proc., pašnekovas įsitikinęs, kad tai nesunkiai pavyks, nes esą "nereiks išlaikyti brangiai mokamų akcininkų ir pirkti paslaugų išpūstomis kainomis iš tai pačiai grupei priklausančių įmonių".

"Šiuo metu darome viską, kad kuo greičiau perimtas šilumos ūkis pradėtų veikti. Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) pateikėme prašymą patikslinti dabartinio tiekėjo licenciją, kurioje būtų išbrauktas paslaugų teikimas Ukmergės rajono vartotojams. Išspręsti šį klausimą ilgai neužtruks, nes perimame šilumos trasas, o neturėdamas šilumos trasų dabartinis licencijos turėtojas negali tiekti šilumos", - sako R.Jurgilaitis. Jis įsitikinęs, kad šie klausimai bus išspręsti operatyviai.

Tikėjosi, bet ne brutalumo

Savivaldybės siekis nutraukti sutartį su investuotoju buvo žinomas jau anksčiau. 2010-ųjų pavasarį pusę metų vykusios šalių derybos dėl sutarties nutraukimo savivaldybės iniciatyva nutrūko nepavykus susitarti dėl kompensacijos dydžio. Savivaldybė pasiūlė bendrovei "Miesto energija" sumokėti 5,5 mln. litų kompensaciją nutraukiant sutartį šalių susitarimu, tačiau bendrovė nurodė, kad ši suma nepadengtų įmonės investicijų šilumos ūkiui modernizuoti.

"Įdomu, kad birželio pradžioje pradėjusi laikinai valdyti šilumos ūkio perėmimą, vicemero Grigorijaus Malčanovo vadovaujama komisija pirmiausia nusitaikė į "Miesto energijai" priklausančias nuosavas katilines. Nelaukę, kol, kaip priklauso pagal įstatymus, turtą aprašys ir savivaldybei perduos antstolė, apie 20 val. į katilinę be antstolės atvažiavę vietos valdžios atstovai pjaustė spynas, išdaužė langą, pateko į patalpos vidų, operatoriui, kūrenusiam katilą, užlaužė rankas ir išvedė jį į policijos automobilį asmenybei nustatyti", - pasakojo A.Stravinskas. Bendrovė dėl įsilaužimo į katilinę ir viešosios licencijuojamos paslaugos tiekimo sustabdymo kreipėsi į Ukmergės rajono policijos komisariatą ir prokuratūrą.

Kadangi licenciją Ukmergės savivaldybėje tiekti šilumą ir karštą vandenį turi tikt "Miesto energija", savivaldybei po katilinės perėmimo teko stabdyti jos įrenginius ir nuo birželio pirmųjų dienų nutraukti karšto vandens tiekimą šalia Ukmergės esančių Šventupės ir Dainavos gyvenviečių gyventojams. Žadėjusi karšto vandens tiekimą atnaujinti po savaitės, Ukmergės rajono savivaldybė to dar nepadarė.

Iš viso savivaldybė dabar yra užėmusi šešias katilines Ukmergėje ir gyvenvietėse šalia jos. Visos šios katilinės nebuvo išnuomotos "Miesto energijai", o priklauso nuosavybės teise ir buvo bendrovės modernizuotos.

"Perėmus dvi paskutines "Miesto energijos" eksploatuojamas katilines, karšto vandens gyventojai neturės ne tik Šventupėje ir Dainavoje, bet jau visoje Ukmergės teritorijoje. Juolab, kaip rodo Šventupės pavyzdys, tikėti vietos valdžios pažadais apie greitą karšto vandens tiekimo atnaujinimą neverta. Kaip nurodo specialistai, atnaujinti jo tiekimo Ukmergės savivaldybė negali ir artimiausiu metu negalės, nes neturi tam reikalingos licencijos. Jos gavimas užtrunka keletą mėnesių, tad tiek laiko ukmergiškiams gresia gyventi be karšto vandens", - perspėja bendrovės "Miesto energija" vadovas.

VKEKK savo rašte rajono savivaldybei ir "Miesto energijai" nurodė, kad bendrovė "Miesto energija" yra vienintelis teisėtas šilumos ir karšto vandens tiekėjas Ukmergės rajone bei turi prievolę tiekti šilumą ir karštą vandenį. VKEKK taip pat atkreipia dėmesį, kad net vykstant teisiniams ginčams svarbiausia tinkamai užtikrinti vartotojų interesus. Deja, savivaldybei užvaldžius katilines, bendrovė užtikrinti karšto vandens tiekimo negali, o dėl savivaldybės veiksmų dar ilgą laiką labiausiai kentės gyventojai.

Nukentės investicinė aplinka

Ukmergės savivaldybė tapo pirmąja savivaldybe Lietuvoje, nutraukusia šilumos tiekimo sutartį, tačiau teigiama, kad tai gali pakenkti Lietuvos įvaizdžiui pritraukiant užsienio investicijas. Šiame mieste per UAB "Miesto energija" investavo šią bendrovę valdančios UAB "E energija" akcininkas Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (EBRD). Tam bankas skyrė lėšų iš energijos efektyvumo didinimo fondo. Kaip tik šią savaitę į Lietuvą atvyks ir su Energetikos ministerijos vadovu bei Vyriausybės kancleriu susitiks EBRD atstovybės Lietuvai, Latvijai ir Estijai vadovas Matti Hyyrynen. Tarp kitų susitikimo temų bus siekiama aptarti ir įvykius Ukmergėje, kur kilo grėsmė privačiai investuotojo nuosavybei.

"Stebint istorijos Ukmergėje peripetijas telieka apgailestauti, kad dabar, kai Lietuvai verkiant reikia investicijų ir tiek daug kalbama apie efektyvesnį energijos naudojimą, teisingumas bei tarptautinis Lietuvos prestižas yra aukojami dėl vietos karaliukų menkų asmeninių ar politinių interesų", - konstatuoja A.Stravinskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"