Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Šilumos tiekėjai biokurą pirko nepaisydami reikalavimų

 
2015 08 24 6:00
Šilumos tiekėjai privalo atsižvelgti į vartotojų interesus ir dėti maksimalias pastangas, kad biokuras būtų perkamas už mažiausią kainą.
Šilumos tiekėjai privalo atsižvelgti į vartotojų interesus ir dėti maksimalias pastangas, kad biokuras būtų perkamas už mažiausią kainą. LŽ archyvo nuotrauka

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), šių metų sausio-rugpjūčio mėnesiais patikrinusi 13 šilumos ir elektros gamybos įmonių, kurios pirko kurą bei energijos išteklius, nustatė, kad visi be išimties pirkimai buvo atliekami pažeidžiant tesės aktus. Svarbiausia, kad nepaisydami nustatytos tvarkos šilumos tiekėjai pirko biokurą aukštesne kaina nei ji buvo rinkoje, o tai lėmė šildymo kainas vartotojams.

Pirkimų, kurie buvo vykdomi pažeidžiant teisės aktus, ir neteisėtai sudarytų sutarčių bendra vertė – daugiau kaip 11 mln. eurų (su PVM). Dauguma patikrintų įmonių neteisėtai pirko biokurą ir turės nutraukti su pardavėjais sudarytas sutartis. Energetikos ministerija pabrėžia, kad šilumos tiekėjai privalo atsižvelgti į vartotojų interesus – biokuras turėtų būti perkamas už mažiausią kainą.

Pirko kaip papuolė?

Pažeisdamos teisės aktus biokurą pirko „Radviliškio šiluma“, „Molėtų šiluma“, „Mažeikių šilumos tinklai“, „Anykščių šiluma“, „Jonavos šilumos tinklai“, „Lazdijų šiluma“, „Utenos šilumos tinklai“, „Radviliškio šilumos tinklai“, „Raseinių šilumos tinklai“.

„Daugiau nei prieš metus įsigaliojo Įmonių, veikiančių energetikos srityje, energijos ar kuro, kurių reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų taisyklės. Tačiau patikrinimo rezultatai rodo, kad įmonės arba nesistengė įsigilinti į šias taisykles, arba sąmoningai jų nesilaikė“, – tyrimą komentavo VPT direktorė Diana Vilytė.

Pagrindinis pažeidimas, kurį nustatė VPT, kad įmonės nesilaikė privalomo reikalavimo biokurą bei energijos išteklius įsigyti energijos išteklių biržoje.

Šiemet šilumos tiekėjai biržoje turi pirkti ne mažiau kaip 50 procentų šilumai gaminti reikalingo biokuro. Kitąmet visas biokuras turės būti perkamas energijos išteklių biržoje.

Taisyklės numato, kad nepirkti kuro biržoje ir sudaryti jo tiekimo sutartį tiesiogiai su tiekėjais galima tik tuo atveju, kai pirkimo konkurse dalyvaujantys tiekėjai pasiūlo žemesnę kainą nei birža arba tos rūšies energijos ištekliais biržoje neprekiaujama. Taip pat numatyta, kad kainos turi būti tikrinamos ir palyginamos dar iki pirkimo sutarties sudarymo. Kaip nustatė VPT, įmonės šį reikalavimą ignoruoja.

Atsižvelgdama į nustatytus pažeidimus, VPT paragino įmones nutraukti su kuro pardavėjais sudarytas sutartis ir ne vėliau kaip per 10 darbo dienų raštu apie tai informuoti VPT.

Priminė šilumos vartotojų interesus

Pasirodžius VPT informacijai apie masinius biokuro pirkimo tvarkos pažeidimus, padėtį pakomentavo Energetikos ministerija. Ji priminė šilumos tiekėjams, kad šie privalo pirkti kurą už mažiausią kainą. Būtent šio reikalavimo nesilaikė šilumos tiekėjai, kuriuos tikrino VPT.

„Kaip rodo statistika, mažiausiai už biokurą moka tie šilumos tiekėjai, kurie jį perka energijos išteklių biržoje „Baltpool“. Tačiau, VPT patikrinus 13 įmonių energijos išteklių pirkimus, visuose juose nustatyta pažeidimų. Pagrindinis pažeidimas – įmonės nesilaikė nuostatos pirkti biokurą energijos išteklių biržoje“, – teigiama EM pranešime.

Šilumos tiekėjai privalo pirkti kurą už mažiausią kainą, bet naujoje Elektrėnų biokuro katilinėje įrengtiems brangiems suomiškiems katilams tinka tik specialiai paruoštas biokuras, kuris kainuoja daugiau nei įprastinis. / LEG nuotrauka
Šilumos tiekėjai privalo pirkti kurą už mažiausią kainą, bet naujoje Elektrėnų biokuro katilinėje įrengtiems brangiems suomiškiems katilams tinka tik specialiai paruoštas biokuras, kuris kainuoja daugiau nei įprastinis. / LEG nuotrauka

EM priminė, kad nepirkti biržoje ir sudaryti sutartį tiesiogiai su tiekėjais galima tik tuo atveju, jei pastarieji pasiūlo žemesnę kainą nei biržoje. „Šilumos tiekėjai privalo atsižvelgti į vartotojų interesus ir dėti maksimalias pastangas, kad biokuras būtų perkamas už mažiausią kainą. Juk nuo to priklauso ir šildymo kaina vartotojams. Taip pat noriu atkreipti dėmesį, kad šiuo metu biržoje sudarant ilgalaikes biokuro tiekimo sutartis, šio kuro kaina ateinantį šildymo sezoną būtų iki trečdalio mažesnė, palyginti su praėjusiu sezonu“, – teigė energetikos ministras Rokas Masiulis.

Perka brangų biokurą

LŽ neseniai rašė, kad biokurą šiemet paleistai Elektrėnų katilinei iš dviejų tiekėjų perkanti valstybinė bendrovė „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG), jos vadovų teigimu, nesirengia pirkti žaliavos išteklių biržoje iki kitų metų vidurio. Tik tuomet bendrovė ieškos galimybių biržoje įsigyti pigesnės žaliavos šilumos gamybai. Valstybės valdomų energetikos įmonių „Lietuvos energija“ valdoma bendrovė taip elgiasi nepaisydama to, kad jos perkamas biokuras yra gerokai brangesnis nei biržoje.

Pasak Elektrėnų katilinę valdančios LEG generalinio direktoriaus Juozo Bartlingo, šiuo metu visą reikalingą biokuro kiekį LEG užsitikrina 2014 metais sudarytomis dvišalėmis sutartimis su nepriklausomais biokuro tiekėjais UAB „EnergoVIA“ ir UAB „Bioversa“.

Naujoje Elektrėnų biokuro katilinėje įrengtiems brangiems suomiškiems katilams tinka tik specialiai paruoštas biokuras, kuris kainuoja daugiau nei įprastinis. Tokį biokurą paruošti Lietuvoje gali vos keli gamintojai, bet jį galima įsigyti ir biržoje.

J. Bartlingas LŽ teigė, kad naudoti aukštos kokybės biokurą vykstant katilinės bandymams reikalavo katilų gamintojas, tačiau įmonė neskuba brangaus biokuro keisti pigesniu. „Įsitikinę nepriekaištingu katilinės veikimu, ieškosime galimybių įsigyti efektyvios ir nepertraukiamos veiklos poreikius tenkinantį, bet pigesnį biokurą“, – tikino jis.

Aibė pažeidimų

VPT tikrintų 13 šilumos gamybos įmonių pažeidimai dažniausiai susiję su pirkimo organizavimu. Pirkdamos kurą jos vadovavosi Viešųjų pirkimų įstatymu ir Įmonių, veikiančių energetikos srityje, energijos ar kuro, kurių reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų taisyklėmis, nors turėtų vadovautis tik šiomis taisyklėmis. Įmonės nesudarė atskirų pirkimo komisijų, kurios turėtų vykdyti pirkimus pagal Kuro pirkimo taisykles. Be to, pirkėjos reikalavo tiekėjų pateikti tik bendrą kainą, nors atskirai turėjo būti nurodyta energijos ištekliaus žaliavos ir transportavimo paslaugos kainos.

Pasak VPT, įmonės taip pat nenustatė perkamo biokuro savybių, dėl ko nėra aišku, kokį biokurą jos pageidavo įsigyti.

Atlikdamos pirkimo procedūras įmonės lygino laimėjusio pasiūlymo kainą ne su biržos operatoriaus paskutine skelbiama vidutine tos energijos ištekliaus rūšies energijos išteklių biržos kaina, o su Kainų komisijos interneto svetainėje skelbiama vidutine šalies biokuro kaina.

Be to, įmonės negavo biržos operatoriaus rašytinio patvirtinimo, kad biržoje neprekiaujama tos rūšies energijos ištekliais.

Įsigydamos biokurą atviro konkurso arba skelbiamų derybų būdu, įmonės, gavusios mažiau nei 3 pasiūlymus, pasirašė sutartis, nors taisyklės numato, kad atviras konkursas ar skelbiamos derybos laikomi įvykusiais, jeigu bent 3 tiekėjai pateikia pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus atitinkančius pasiūlymus ir iš kurių bent 2 tiekėjai nėra susijusios su įsigyjančiąja organizacija įmonės.

VPT šiemet nustatyti biokuro pirkimo pažeidimai

Eil. Nr.ĮmonėPirkinysSandorio vertė, tūkst.eurųSprendimas
1.Radviliškio šilumaBiokuras41,5Sutartis turi būti pripažinta niekine ir nutraukta
2.Molėtų šilumaMalkinė mediena13,6Sutartis turi būti pripažinta niekine ir nutraukta
3.Mažeikių šilumos tinklaiMedienos skiedros7365,2Sutartis turi būti pripažinta niekine ir nutraukta
4.Anykščių šilumaMalkinė mediena7,2Nustatyti pažeidimai, sutartis įvykdyta
5.Jonavos šilumos tinklaiBiokuras868,8Sutartis turi būti pripažinta niekine ir nutraukta
6.Lazdijų šilumaMalkos153,6Neteisėtas pirkimo būdas
7.Utenos šilumos tinklaiMedienos kuras6,5Nustatyti pažeidimai, sutartis įvykdyta
8.Radviliškio šilumos tinklaiBiokuras657,1Sutartis turi būti pripažinta niekine ir nutraukta
9.Raseinių šilumos tinklaiBiokuras ir kuro durpės932,9Sutartis turi būti pripažinta niekine ir nutraukta

Šaltinis: Viešųjų pirkimų tarnyba

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"