Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Šilumos smūgį sušvelnintų vasara

 
2012 03 03 10:08

Šilumos tiekimo sąskaitos šiemet kas mėnesį pučiasi beprotiškai. Viršūnė - už buto šildymą speiguotą vasarį kai kam teks atiduoti visą minimalią algą. Kol valdžia ras pigaus kuro, žmonėms būtų lengviau mokėti už šilumą lygiomis dalimis kas mėnesį, nesismaugiant žiemą.

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, vidutinė šilumos kaina gamtines dujas vartojančiuose miestuose praėjusį mėnesį siekė apie 30 centų už kilovatvalandę. Už vasarį sunaudotą šilumą 60 kv. metrų buto standartiniame daugiabutyje savininkas mokės apie 575 litus, o prastos būklės namuose šildymo kaina bus per 800 litų. Tai maždaug dar trečdaliu daugiau negu šaltą sausį.

Be to, daugelyje miestų centralizuotai tiekiama šiluma vėl brangsta. Antai sostinės gyventojai nuo kovo pradžios už kilovatvalandę šilumos turės mokėti po 29,87 cento, arba dar 0,8 proc. daugiau negu vasarį. Tipiško 60 kv. m buto savininkui tokia kaina vasarį reikštų papildomus 3-55 litus už tą patį kiekį šilumos.

Panašūs pranešimai kone kas mėnesį šiurpina ir šiaip šilumos kainų išvargintus žmones. Tačiau kitos šalys randa būdų, kaip palengvinti žiemos pragyvenimo naštą, net jei šildymas nepinga.

Sąskaita žiemą nebaugina

"Lenkijoje tokia mokėjimo už šildymą tvarka - lygiomis dalimis kiekvieną metų mėnesį - yra įtvirtinta įstatymu, ir tai gyventojams labai palengvina išlaidų naštą. Suma už šildymą per būsimą laikotarpį išdalijama po lygiai kas mėnesį, atsižvelgiant į šilumos suvartojimą praėjusį sezoną. O jam pasibaigus apskaičiuojama, ar buvo sumokėta daugiau, ar mažiau negu planuota, ir atitinkamai nustatomas mokestis kitam laikotarpiui", - LŽ pasakojo Jacekas Komaras, buvęs AB "Orlen Lietuva" atstovas spaudai, dabar - investicijų bendrovės "Scaent Baltic" viešųjų ryšių vadovas. Jis apskaičiavo, kad realiai už šildymą lenkai moka panašiai kaip lietuviai, bet kai visa suma išdalijama per metus, sąskaitos už šildymą žiemą netampa mirtinu smūgiu šeimos finansams.

"Girdėjau apie panašų šilumos tiekėjo siūlymą ir Vilniuje, tačiau kol kas į jį nesigilinau ir juo nesinaudojau. Gal dėl to, kad dar užtenka lėšų laiku mokėti Lietuvoje įprastu būdu", - kalbėjo J.Komaras.

Padeda planuoti išlaidas

"Manau, mokėjimo už šilumą lygiomis dalimis būdas ypač tiktų mažiau pajamų gaunantiems gyventojams. Išdėliojus mokestį po lygiai visus mėnesius, nereikėtų šildymo sezono laikotarpiu su baime laukti kitos sąskaitos. Tai, be abejo, padėtų ir planuoti savo išlaidas", - LŽ sakė Seimo narys Algirdas Butkevičius. Jo nuomone, nebūtų nieko bloga, jei toks mokėjimo būdas būtų įteisintas ir įstatymu.

Nuo 2008 metų sudaryti mokėjimo už šilumą lygiomis dalimis sutartis vienintelė Lietuvoje siūlo sostinės vartotojams centralizuotą šilumą tiekianti UAB "Vilniaus energija". Tačiau paslauga ne itin populiari - šiandien tokias sutartis su tiekėja yra pasirašęs tik 1091 bendrovės klientas, arba 0,6 proc. šilumos vartotojų.

"Lietuva - viena iš nedaugelio ES šalių, kurių gyventojai už šilumą moka tik žiemą. Kitose valstybėse įprasta už šildymą, kaip ir už dujas, mokėti visus metus", - tvirtino "Vilniaus energijos" komercijos direktorius Rimantas Germanas. Pasak jo, kiekvienas gali sužinoti, kiek reikėtų mokėti per mėnesį pasirinkus tokį būdą, prisijungęs prie bendrovės interneto svetainės. Čia cento tikslumu nurodomas kliento mėnesio mokėjimo dydis. Įmoka apskaičiuojama pagal paskutinių 36 mėnesių šilumos suvartojimo ir pagal paskutinių 12 mėnesių karšto vandens suvartojimo vidurkį.

Vilniuje 60 kv. metrų buto standartiniame senos statybos name savininkai žiemą per mėnesį už šilumą moka vidutiniškai po 240-300 litų. O mokėjimo lygiomis dalimis sutartį pasirašę Žirmūnų g. 3 daugiabučio gyventojai už 60 kv. metrų buto šildymą kas mėnesį visus metus moka po 120-150 litų, nors kiti atitinkamo ploto būsto šeimininkai kurį nors mėnesį gali gauti 500-700 litų sąskaitą.

"Kiekvienas rugsėjo mėnuo yra lyginamasis - tuomet apskaičiuojama, kiek visus metus mokėję mūsų klientai permokėjo arba neprimokėjo. Šis skirtumas tolygiai padalijamas kitiems 12 mėnesių. Pavyzdžiui, jei klientas sumokėjo 120 litų per daug, kitą mokėjimo laikotarpį kas mėnesį mokės po 10 litų mažiau", - aiškino R.Germanas.

Nenori skaičiuoti

"Tokios galimybės mokėti nesiūlome ir kol kas nesvarstome, nes tam reikėtų įdiegti naują kompiuterinę šilumos vartojimo apskaitos sistemą. Jei atsirastų daugiau to norinčių vartotojų, darytume kaip jiems geriau. Manau, toks būdas būtų palankesnis ir mums", - LŽ pripažino AB "Panevėžio energija" Klientų aptarnavimo tarnybos viršininkas Vidmantas Žalkauskas. Pasak jo, ir dabar nemažai vartotojų dalimis apmoka sąskaitas, nors nėra sudarę dėl to sutarčių: tie, kurie neišgali visos sumos sumokėti žiemos mėnesiais, skolą dalimis moka per vasarą, bet jiems tai kainuoja šiek tiek brangiau, nes skaičiuojami ir delspinigiai.

Bijo prarasti valstybės kompensacijas

AB "Klaipėdos energija" Klientų aptarnavimo centro vadovas Virginijus Zutkis teigia, jog uostamiesčio gyventojai dėl mokėjimo dalimis būdo nesikreipia. Jie nenoriai esą renkasi ir kitą panašų atsiskaitymo būdą - galimybę mokėti pagal dvinarę tarifo sistemą, kai visus metus mokamas galios mokestis, o šildymo sezono mėnesiais - pagal sunaudotas kilovatvalandes.

Pasirodo, gyventojai gudrauja: pasirinkę mokėjimą dalimis, jie išdėliotų savo išlaidas, tad bijo netekti dalies kompensacijos už šildymą. Mat kompensacija daugiabučių gyventojams mokama apskaičiavus, kad jų išlaidos už šildymą viršija 20 proc. šeimos pajamų.

Pašnekovo nuomone, nebūtų sunku nustatyti ir vidutinius mėnesio mokesčius gyventojams, jei tik jie to pageidautų. Bet, matyt, žmonės arba nepagalvoja apie tokią galimybę, arba irgi baiminasi netekti kompensacijų.

Nieko nepraranda

"Žinome apie šilumos tiekėjų pasiūlymą klientams už paslaugas mokėti kas mėnesį lygiomis dalimis. Kainų metodikai ir įstatymams jis neprieštarauja", - LŽ tvirtino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkės pavaduotojas Danas Janulionis. Jis patikino, kad gyventojai, pasirinkę ir mokėjimo būdą pagal dvinarę mokesčio skaičiavimo sistemą, ir lygiomis dalimis visus metus, biudžeto išmokų nepraranda. Mat suvartotos šilumos kaina nustatoma ir fiksuojama pagal šilumos skaitiklių rodmenis, t. y. pagal vienanarę mokesčio skaičiavimo sistemą, tad būsto savininkas gali bet kuriuo metu sužinoti, kiek tą ar kitą mėnesį turėtų mokėti pagal įprastą mokėjimo už šildymą būdą - tik sezono laikotarpiu.

Pasak D.Janulionio, mokėjimas už šildymą visus metus lygiomis dalimis galėtų būti propaguojamas ir valstybės lygiu. "Svarbu, kad tai nebūtų nuleista iš viršaus prievarta, nes visada atsiras manančiųjų priešingai. Pavyzdžiui, kai kurie sakys, kad jiems daugiau lėšų reikia turėti vasaros atostogoms", - kalbėjo Kainų komisijos pirmininkės pavaduotojas.

Vartotojų teises ginančių asocijuotų struktūrų atstovai neįžvelgia kokios nors siūlymo klastos, juolab jog nelabai tuo ir domėjosi. "Šio pasiūlymo nesvarstėme. Bet jeigu šilumos tiekimo įmonė tokį atsiskaitymo būdą siūlytų kaip privalomą, pirmiausia ji turėtų pasidomėti vartotojų nuomone", - neabejojo Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė.

Gana radikalias pozicijas įvairiais vartotojų teisių klausimais užimantis Buitinių vartotojų sąjungos prezidentas Antanas Algimantas Miškinis irgi neįžvelgia jokių pavojų. "Kaip kas nori, taip tas tegul ir moka. Tai žmonių pasirinkimas. Žinoma, gal ir būtų gerai, jei toks mokėjimo būdas būtų įteisintas įstatymais, - svarstė idėją A.A.Miškinis. - Šiuo klausimu galėtume pateikti peticiją Seimo Peticijų komisijai, bet ten niekas nenorės to imtis. O jeigu tuo susidomėtų Respublikos prezidentė, Seimas negalėtų nereaguoti. Matyt, taip ir padarysime."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"