Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Šiluma vilniečiams atpigs nebent kitą sezoną

 
2015 02 07 6:00
Pritaikius „Gazprom“ nuolaidą už vilniečių permokėtas gamtines dujas, šiluma sostinės gyventojams nuo balandžio atpigtų maždaug 1,6 procento.
Pritaikius „Gazprom“ nuolaidą už vilniečių permokėtas gamtines dujas, šiluma sostinės gyventojams nuo balandžio atpigtų maždaug 1,6 procento. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Jeigu „Vilniaus energija“ šį mėnesį pasirašytų dvišalę sutartį su dujų tiekėju ir dujas įsigytų pigiau negu šiuo metu perka biržoje, mažesnių šilumos kainų vilniečiai šį šildymo sezoną vis tiek nesulauktų.

Pagal Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtintą formulę skaičiuojant reguliuojamo šilumos tiekėjo kito mėnesio kainą, naudojama kuro įsigijimo kaina su dviejų mėnesių vėlavimu. Taigi vasario dujų įsigijimo kaina į šilumos kainą vartotojams būtų įtraukta tik balandį. Be to, net ir pritaikius koncerno „Gazprom“ suteiktą 20 proc. nuolaidą gamtinėms dujoms, šiluma vilniečiams pavasarį atpigtų tik maždaug 1,6 proc., arba 0,1 euro cento už kilovatvalandę (euro ct/kWh).

Derasi dėl mažos dujų dalies

Šilumos gamybos ir tiekimo bendrovė „Vilniaus energija“ tvirtina, kad per gruodžio mėnesį paskelbtą, tačiau vėliau sustabdytą viešųjų pirkimų konkursą bendrovė siekė įsigyti tik labai mažą gamtinių dujų kiekį, kuris esminės įtakos šilumos energijos kainai neturės.

Ketvirtadienį bendrovė „Vilniaus energija“ jau pakvietė dujų tiekėjus derėtis dėl dujų pirkimo 2015 metais. Tiekėją planuojama paskelbti jau kitą savaitę.

Kaip žinoma, apie 70 proc. šilumos energijos kainos dedamosios sudaro kuro įsigijimo kaina. „Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas LŽ teigė, kad bendrovės kuro struktūroje apie 35 proc. sudaro biokuras ir 65 proc. - gamtinės dujos, tačiau beveik 65 proc. visų dujų „Vilniaus energija“ privaloma tvarka ir paskirtojo tiekėjo „Litgas“ vienašališkai nustatyta kaina perka iš Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo.

„Deramės tik dėl likusios mažos dujų dalies – 25 proc. - viso mūsų gamtinių dujų suvartojamo portfelio, nes apie 10 proc. dujų naudojama elektrai gaminti. Taigi „Gazprom“ nuolaida, kurią taip reklamuoja energetikos ministras Rokas Masiulis ir valstybės valdomų energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ antrinė įmonė „Lietuvos dujų tiekimas“, būtų pritaikyta tik šiai nedidelei daliai mūsų suvartojamų dujų“, - tvirtino N. Mikalajūnas.

Pasak jo, „Vilniaus energijos“ specialistai skaičiuoja, kad pritaikius „Lietuvos dujų tiekimo“ (LTD) siūlomą 20 proc. nuolaidą prie šios įmonės jau pasiūlytos gamtinių dujų kainos 2015 metams, šilumos energija Vilniaus gyventojams atpigtų maždaug 0,1 euro ct/kWh, arba 1,6 procento. Šiuo metu „Vilniaus energija“ šilumos energiją parduoda po 6,23 euro ct/kWh be PVM.

„Kainų komisijos vadovės viešas tvirtinimas, kad, „Vilniaus energijai“ ir LTD nesudarius dvišalės sutarties, šilumos kainos Vilniuje nuo kovo galėtų padidėti 20 proc., turbūt yra kalbos riktas. Minimas 20 proc. kainos didėjimas ar mažėjimas yra nesuprantamas. Realūs skaičiai yra dešimtis kartų mažesni, ir tikimės, kad ši plačiai paskleista tikrovės neatitinkanti informacija bus viešai paneigta, nekels gandų ir nereikalingų emocijų“, - kalbėjo N. Mikalajūnas.

Pakeitė paskelbtą prognozę

Kainų komisijos pirmininkė Inga Žilienė trečiadienį pareiškė, kad tą pačią dieną ji pasirašė raštą, kuriuo įpareigojo „Vilniaus energiją“ kuo greičiau pradėti gamtinių dujų pirkimo procedūras ir sudaryti dvišalį dujų pirkimo sandorį.

Taip Kainų komisija reagavo į energetikos ministro Roko Masiulio pareiškimą, kad „Vilniaus energija“ esą jau antrą mėnesį sąmoningai permoka už dujas, tokiu būdu išpūsdama ir sąskaitas už šildymą. R. Masiulis tvirtino, kad dėl tokio šilumos tiekėjų elgesio Vilniaus gyventojai bei įstaigos kas mėnesį praranda po maždaug 1 mln. eurų. „Nuo šių metų pradžios nebuitiniai vartotojai, perkantys dujas iš LTD, gauna papildomą 20 proc. nuolaidą. Tačiau „Vilniaus energija“ delsia užbaigti dujų pirkimo konkursą ir dujas perka biržoje, kur šis kuras yra apie 20 proc. brangesnis. Toks elgesys yra nepateisinamas. „Vilniaus energija“, viešai kalbėdama apie siekį sumažinti sąskaitas už šildymą, iš tiesų elgiasi priešingai: daro viską, kad šildymas vilniečiams kainuotų brangiau“, - kalbėjo R. Masiulis.

Kainų komisijos pirmininkė I. Žilienė trečiadienį LRT radijui sakė, kad šilumos kainos Vilniuje nuo kovo mėnesio galėtų pakilti 20 proc., jei „Vilniaus energija“ ir LTD nesusitars.

I. Žilienė Kainų komisijos pirmininkės pareigas pradėjo eiti šių metų sausio 24 dieną. Ji pakeitė penkerius metus šiai įstaigai vadovavusią Dianą Korsakaitę.

I. Žilienė teigė, kad šiuo metu „Vilniaus energija“ dujas perka brangiau, nei siūlo LTD. „Biržoje dujų kaina yra aukštesnė nei sudaroma dvišalėmis sutartimis su tuo tiekėju, su kuriuo dabar ir derasi „Vilniaus energija“, - sakė ji.

Kainų komisija vakar LŽ patvirtino, kad jos pirmininkės raštas su įpareigojimu pradėti dvišales derybas vasario 4 dieną pasirašytas ir išsiųstas „Vilniaus energijai“ elektroniniu paštu. Tačiau laiške LŽ Kainų komisija patikslino I. Žilienės prognozę dėl galimo šilumos kainos padidėjimo. „Patiksliname, kad Komisijos pirmininkė I. Žilienė kalbėjo apie 20 proc. brangiau biržoje perkamas gamtines dujas šilumai gaminti. Šilumos kainai tai gali turėti įtakos ta dalimi, kokia dalis šilumos bus pagaminta naudojant brangesnes dujas. UAB „Vilniaus energijos“ atveju šiluma gaminama ne tik iš biržoje perkamų dujų, bet ir įsigyjamų iš SGDT, taip pat iš biokuro“, - rašė Kainų komisija.

Derybas pradėjo

„Vilniaus energija“ buvo sustabdžiusi dujų pirkimo 2015 metams konkursą, kuriame, LŽ žiniomis, dalyvavo bendrovės „Dujotekana“, „Lietuvos dujų tiekimas“, „Grata Group“ ir „Haupas“.

„Vilniaus energija“, siekdama palankiausia kaina įsigyti gamtinių dujų pagal ilgalaikę sutartį, dujų tiekimo įmonėms ketvirtadienį išsiuntė kvietimą į tiesiogines derybas. Įmonė tikėjosi derybas pradėti penktadienį, o kitos savaitės pradžioje paskelbti laimėtoją, pasiūliusį geriausią kainą.

„Daug vilčių dedame į valstybinę įmonę „Lietuvos dujų tiekimas“, kuri turi prievolę grąžinti Vilniaus šilumos vartotojams priklausančią permoką už dujas ir šiuo metu gali pasiūlyti mažiausią dujų kainą rinkoje “, - teigė „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.

„Vilniaus energija“ į derybas dujų tiekėjus pakvietė nelaukdama atsakingų valstybinių institucijų raštiško leidimo tęsti dar 2014 metų gruodžio 1 dieną paskelbto dujų įsigijimo 2015 metams konkurso procesą. „Pastarosiomis dienomis iš atsakingų pareigūnų daug kartų išgirdome viešai išsakytą įpareigojimą tęsti konkursą. Pasitikėdami valstybinėmis institucijomis, pradedame derybas ir laukiame oficialaus raštiško šio proceso patvirtinimo tiek iš Kainų komisijos, tiek iš Energetikos ministerijos, tiek iš Viešųjų pirkimų tarnybos“, - teigė L. Samuolis.

Teiks patrauklesnį pasiūlymą

Anksčiau šilumos gamintojų „Šiaulių energijos“ ir „Panevėžio energijos“ skelbtus konkursus laimėjo „Gazprom“ dujas tiekianti verslininko Rimando Stonio kontroliuojama dujų importo bendrovė „Dujotekana“. Joms bendrovė, neoficialiais duomenimis, dujas tieks atitinkamai po 21,29 euro/MWh ir 20,24 euro už MWh. „Dujotekanos“ vadovas Vladimiras Orechovas neslėpė, jog tikisi laimėti ir „Vilniaus energijos“ skelbtą konkursą.

LTD tuo metu dar negalėjo pritaikyti papildomos 20 proc. dujų kainos nuolaidos verslo vartotojams. Jos tiekiamų dujų kainų skaičiavimas ir tvirtinimas įstrigo Kainų komisijai atsisakius derinti įmonės siūlomą 81 mln. eurų permokos grąžinimo už 2013 ir 2014 metais „Lietuvos dujoms“ tiektas dujas paskirstymo tvarką.

„Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas LŽ ketvirtadienį patvirtino, kad LDK jau gavo kvietimą dalyvauti derybose ir į jas, be jokios abejonės, vyks. „Jų metu įmonė galės patikslinti pirmajame konkurso etape, gruodį, pateiktą pradinę kainą“, - teigė jis.

Pasak jo, „Lietuvos dujų tiekimas“ šiais metais vykstančiuose dujų pirkimo konkursuose į siūlomą kainą įtraukia nuolaidą, kurios taikymas su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija buvo suderintas 2014 metų gruodžio 30 dieną. „Taigi, patikslintas mūsų pasiūlymas bet kuriuo atveju bus gerokai patrauklesnis nei rengtas prieš pusantro mėnesio“, - LŽ tikino M. Mikalajūnas.

Pasak jo, gruodžio mėnesį skelbtuose „Vilniaus energijos“, „Panevėžio energijos“ ir „Šiaulių energijos“ konkursuose „Lietuvos dujų tiekimo“ teikiamos kainos skyrėsi nedaug. Jos svyravo nuo 26,4 iki 26,9 euro/MWh. „Rengiant minėtus pasiūlymus įmonė dar negalėjo įskaičiuoti šiuo metu taikomos nuolaidos“, - teigė M. Mikalajūnas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"