Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Šanchajuje kinai gurkšnoja lietuvišką alų

 
2010 07 19 0:00
Kinai neatitraukia pirštų nuo fotoaparatų mygtukų. Jiems ne ką mažesnė atrakcija ir fotosesija su šarvais, kirviais bei kalavijais pasipuošusiais Lietuvos IX-XV a. kariais.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Kinai neatitraukia pirštų nuo fotoaparatų mygtukų. Jiems ne ką mažesnė atrakcija ir fotosesija su šarvais, kirviais bei kalavijais pasipuošusiais Lietuvos IX-XV a. kariais.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

'Privet tovarisch' - tokiu šūkiu užsukę į Lietuvos paviljoną parodoje 'EXPO 2010' Šanchajuje su lietuviais sveikinasi kinų turistų grupės. Krepšinis, tradicinė lietuviška virtuvė ir kinų norus pildanti 'Stebuklo' plytelė - pagrindiniai lietuviški akcentai, kasdien į mūsų krašto paviljoną pritraukiantys tūkstantines minias žmonių.

Septynias savaites Šanchajuje, kur vyksta pasaulinė paroda "EXPO 2010", Lietuvos paviljone praleidęs alytiškis Aistis Židinavičius savo šaliai atstovavo dirbdamas už tradicinės lietuviškos virtuvės baro.

Jau pustrečio mėnesio vykstančioje parodoje Lietuvos paviljonas patenka tarp lankomiausių, savo lankytojų skaičiumi lenkiantis net tokių valstybių kaip Didžioji Britanija ir Turkija paviljonus. Ne tik susipažinti su krepšinio ir alaus šalimi, bet ir paskanauti tradicinės lietuviškos virtuvės čia kasdien suplūsta per 37 tūkst. žmonių.

Pasak A.Židinavičiaus, savo virtuvę pristato toli gražu ne visos parodoje dalyvaujančios šalys, o Lietuvos paviljone veikia ir lietuviško maisto restoranas, ir tradicinių gėrimų baras. Tačiau kinus į mūsų krašto paviljoną labiausiai vilioja ne gardaus maisto kvapas.

Traukia krepšinis ir J.Kazlauskas

Užsukti į Lietuvos paviljoną, pasak A.Židinavičiaus, daugelį lankytojų masina iš krepšinio kamuolių padarytos didžiulės žmonių figūros, puošiančios paviljono išorę. Paviljone yra didžiulis oro balionas, kurio viduje - iš Vilniaus Katedros aikštės atkeliavusi "Stebuklo" plytelė pildo slapčiausius gausybės lankytojų norus.

Didžiuliai monitoriai ant paviljono sienų kinams pristato Lietuvos istoriją ir kultūrą. Čia veikia gintaro suvenyrų krautuvėlė, lietuviško maisto restoranas ir gėrimų baras.

A.Židinavičius LŽ pasakojo, kad Lietuvos paviljone įrengta mini krepšinio aikštelė ir buvusio Kinijos krepšinio rinktinės trenerio, mūsų tautiečio Jono Kazlausko bei populiaraus kinų krepšininko Yao Mingo atvaizdai sulaukia daugiausia lankytojų dėmesio. "Čia visada gausybė žmonių, norinčių nusifotografuoti prie šių kinams gerai pažįstamų sporto žvaigždžių", - sakė vaikinas.

Kibinai ir alus - kinų mėgstamiausi

Vilniuje dvejus metus barmenu dirbantis 27 metų vaikinas, neseniai jau sugrįžęs iš egzotiškos šalies, kur Lietuvos paviljone pasaulinėje "EXPO 2010" parodoje padirbėjo daugiau kaip du mėnesius, Kiniją ir šio krašto žmones prisimena su šypsena.

Pasak A.Židinavičiaus, Lietuvos paviljono restorane populiariausi - kibinai, kurių kaina čia siekia 8 litus. Taip pat lankytojams siūloma paragauti mūsų tradicine virtuve laikomų bulvinių patiekalų: didžkukulių, vėdarų, plokštainio. Lietuvių mėgstami didžkukuliai lankytojams čia kainuoja beveik 20 litų.

"Juokingiausia, kai vieną kibiną susipjaustę mažais gabalėliais valgo kokie penki kinai, o iš vieno alaus bokalo gurkšnoja net dešimt vyrų", - parodos įspūdžiais dalijosi vaikinas.

Lietuvos paviljone veikiančiame bare, pasak A.Židinavičiaus, daugiausia parduodama lietuviško alaus. Pusės litro bokalas alaus čia kainuoja apie 20 litų. Vaikinas pasakojo, kad vietiniai lankytojai apie mūsų alų mažai girdėję, o tinkamai ir išsamiai pristatyti nacionalinį lietuvių gėrimą kinams gana sudėtinga. "Dauguma kinų sunkiai kalba angliškai, tad greitai supratau, kad būtų tuščias laiko švaistymas bandyti jiems ką nors paaiškinti, kai matai nieko nenutuokiančias akis", - LŽ sakė vaikinas.

Vis dėlto jis neabejoja, kad mūsų krašte populiarus gėrimas lankytojams patinka. Pasak A. Židinavičiaus, nors vietinis kinų alus, už lietuvišką parodoje pigesnis kone 15 kartų, per dieną Lietuvos paviljone jo išpilstoma vidutiniškai per 200 bokalų.

Lietuviška degtinė per silpna

Bare taip pat galima nusipirkti ir lietuviškų stipriųjų gėrimų - midaus, degtinės, samanės, brendžio, įvairių trauktinių. Lietuviškos degtinės butelis čia kainuoja apie 80 litų, o daugiau nei pusšimčio litų prireiks norint įsigyti tradicinio midaus butelį. Tuo tarpu norint tik paskanauti stipriųjų gėrimų už taurelę pakaks ir 16 litų.

"Susidaro toks įspūdis, kad kinai neturi gėrimo tradicijų ir apie alkoholį apskritai nieko nenusimano", - LŽ pasakojo A.Židinavičius.

Pasak vaikino, čia svarbiausia - graži pakuotė ir etiketė, tuomet jau galima būtų parduoti bet ką. "Vieni paviljono lankytojai net atsisakė pirkti gėrimą, kai sužinojo, kad jo butelis neturi dėžutės ir specialios pakuotės", - juokėsi A.Židinavičius.

Vaikinas taip pat pabrėžė pastebėjęs, kad kinai itin mėgsta stiprius gėrimus, turinčius apie 50 proc. alkoholio. "Lietuviška degtinė jiems per silpna, tad dažniausiai perkamas midus, o patraukliausias - brendžio butelis", - LŽ sakė A.Židinavičius.

Ilgose eilėse - dėl antspaudėlio

Kiekvienos šalies paviljonas parodoje turi savo antspaudą, kuris pažymi, kad lankytojas apsilankė tos šalies paviljone. Pasak A.Židinavičiaus, šių antspaudėlių rinkimas į specialius "EXPO pasus" parodos lankytojams, o ypač kinams - viena didžiausių atrakcijų parodoje. "Jei nereikėtų antspaudėlio, dauguma gal nė neužeitų į paviljoną", - juokėsi vaikinas. A.Židinavičius LŽ pasakojo, kad iš pradžių Lietuvos paviljonas savo antspaudo neturėjo, vėliau jį įsigijus padaugėjo ir lankytojų.

Išties šis antspaudėlių rinkimas "EXPO 2010" išgyvena tikrą karštligę - juos renka tiek seni, tiek jauni parodos dalyviai. "Juokinga žiūrėti, kai lankytojai prie kai kurių paviljonų eilėse praleidžia po šešetą valandų, kad tik pasižymėtų "EXPO pase", jog čia buvo, o pačią parodą pralekia akimirksniu", - pasakojo A.Židinavičius.

Pažintis su Šanchajaus gatvėmis

A.Židinavičius LŽ pasakojo, kad į Šanchajų atvažiavo ne tiek užsidirbti, kiek "pamatyti ir pabūti kitame pasaulio krašte", tad didžiąją dalį pinigų, kuriuos užsidirbo Lietuvos paviljone, išleido savo pramogoms šiame Kinijos didmiestyje. Vaikinas pasakojo, jog laisvalaikiu dažniausiai aplankydavo jaunimo šokių klubus, klaidžiodavo po nepažįstamas miesto gatves. "Manęs nedomina turistiniai objektai, kur kas įdomiau pasižiūrėti, kaip žmonės čia gyvena", - kalbėjo A.Židinavičius.

Pats miestas vaikinui pasirodė itin tvarkingas. "Šanchajuje gausu kamerų, matyt, jomis Kinijos valdžia filmuoja visą šalį ir gal stebi žmonių gyvenimą", - spėliojo vaikinas.

Tačiau pirmosiomis dienomis jį šokiravo chaosas miesto gatvėse. "Lietuvoje dviračiams ar motoroleriams galioja eismo taisyklės, kaip ir automobiliams, o ten dviratininkai važiuoja, kaip kas nori, tad pėsčiajam einant per gatvę reikia būti itin atsargiam", - pasakojo A.Židinavičius.

Didžiausią įspūdį lietuviui paliko mažos krautuvėlės didmiesčio gatvėse. Pasak vaikino, jų nesuskaičiuojama gausybė, o nusipirkti ten galima beveik viską.

Lankantis miesto kavinėse ir baruose jauną barmeną nustebino maitinimo įstaigų nešvara. "Jei Lietuvoje taip būtų - neįsivaizduojama! Pagal lietuviškus higienos reikalavimus, ko gero, visas Šanchajus turėtų būti uždarytas", - juokėsi A.Židinavičius.

Vaikinas tikina, kad į Šanchajų ir apskritai į Kiniją sugrįžti norėtų darsyk, nes tinkamai pažinti šią tolimą pasaulio šalį ir suprasti jos žmones esą iš pirmo karto beveik neįmanoma.

Kinų klausimai apie Lietuvą

Lietuvos paviljone gidu dirbantis Paulius Staniūnas pasakodamas apie lankytojus kinus taip pat nevengia šypsenos. Pasak jo, tradicinis Lietuvos paviljono lankytojų pasisveikinimas "Privet tovarisch", kaip ir klausimas, "kokia kalba jūs kalbate", jau nebestebina. "Tačiau kelių į mūsų paviljoną užklydusių kinų nuoširdus klausimas, ar Lietuva yra Kinijos provincija, mane privertė ne tik susimąstyti, bet ir pradėti sudarinėti netikėčiausių klausimų sąrašą", - pasakojo P.Staniūnas.

Šiame sąraše sunku būtų nepaminėti tokių klausimų: "Ar garsusis treneris J.Kazlauskas tikrai lietuvis - ne amerikietis?", "Ar jūsų šalyje daug arklių, girdėjau, kad jie labai geri", "Ar mes lankomės Sovietų Sąjungos paviljone?", "Kuriame žemyne yra Lietuva?".

Lietuvių ūgis, pasak P.Staniūno, kinams kelia tokį didžiulį įspūdį, jog visus paviljono darbuotojus jie laiko mūsų šalies krepšinio garsenybėmis, o nusifotografuoti su aukštu baltaodžiu kinams - tikra egzotika.

Žalgirio mūšis persikėlė į Šanchajų

Praėjusią savaitę "EXPO 2010" parodos lankytojai Lietuvos paviljone turėjo unikalią galimybę susipažinti su baltų kariais, skirtingų amžių jų apranga ir ginklais. Iš Lietuvos čia atvyko kirviais, kalavijais ir skydais apsiginklavę IX-XV amžiaus kariai, skelbdami apie šiemet minimas 600-ąsias Žalgirio mūšio metines.

Lietuvos paviljone buvo surengta daugiau kaip 120 karių kovų, naudojant tų laikų kovos meną bei taktiką, taip pat pristatyta viduramžių Lietuvos drabužių ir papuošalų atkurta kolekcija.

"Karių pasirodymų metu Lietuvos paviljonas būna sausakimšas, vieni iš kitų sužinoję apie čia vykstančius šou, žmonės bėgte bėgo pas mus", - sakė Lietuvos paviljono generalinis komisaras Romas Jankauskas.

Pasak Lietuvos delegacijos vadovo, kinai užgniaužę kvapą sekė kiekvieną karių judesį, neatitraukdami pirštų nuo fotoaparatų mygtukų. Ne ką mažesnė atrakcija paviljono lankytojams buvo fotosesija su šarvais ir kalavijais pasipuošusiais kariais.

Taigi praėjusį trečiadienį Lietuvos paviljone buvo sumuštas net šio mėnesio lankytojų rekordas - per dieną jame apsilankė 47,6 tūkst. žmonių.

Faktai

Šiemet Šanchajuje prasidėjusi "EXPO 2010" - bene didžiausia iki šiol organizuota pasaulinė paroda.

Iki rudens vidurio veiksianti paroda tikisi sulaukti per 70 mln. pasaulio gyventojų.

Šiųmetinės ekspozicijos tema "Geresnis miestas, geresnis gyvenimas" simbolizuoja visos žmonijos geresnės ateities ir aplinkos siekius.

Lietuvos paviljone jau spėjo apsilankyti daugiau nei 2 mln. žmonių.

Kasdien į Lietuvos paviljoną užsuka apie 37 tūkst. lankytojų. Daugiausia iki šiol mūsų šalies parodoje per vieną dieną yra lankęsi 55 tūkst. žmonių.

Prognozuojama, kad per pusmetį Lietuvos paviljone iš viso apsilankys 5-6 mln. žmonių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"