Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Rusiškus dujų balionus saugo kaip paveldą

 
Lietuvoje eksploatuojamų GOST standarto balionų pakeitimas į europinius gali kainuoti nuo 49,5 mln. litų (14,3 mln. eurų) iki 68,8 mln. litų (19,9 mln. eurų).
Lietuvoje eksploatuojamų GOST standarto balionų pakeitimas į europinius gali kainuoti nuo 49,5 mln. litų (14,3 mln. eurų) iki 68,8 mln. litų (19,9 mln. eurų). Arvydo Jockaus (LŽ) nuotrauka

Lietuva iki šiol nesiima veiksmų sovietinių GOST standarto dujų balionų parkui atnaujinti, nors Europos Sąjungos direktyva šalis nares įpareigojo tai padaryti iki 2011 metų vidurio.

Estija nuo sovietų laikų likusius pavojingus dujų balionus pašalino iš rinkos prieš metus, Latvija jų atsikratys po kelių mėnesių. Tad kaimynų nebenaudojami rusiškai balionai patenka į Lietuvos rinką, kurioje juos naudoti nedraudžiama.

Įmonės pasiryžusios savo lėšomis rusiškus balionus pakeisti europiniais. Tačiau daugkartiniai verslo prašymai priimti teisės aktus, kuriais būtų nustatyti europinius standartus atitinkantys techniniai ir saugumo reikalavimai, jau trečius metus lieka valdininkų neišgirsti. Neapsikentę verslininkai į Ūkio ministerijos (ŪM) pusę laido kaltinimus dėl nekompetencijos ir neva nešvarių interesų gynimo.

Lietuva beviltiškai vėluoja

Po trejų metų tylos šių metų spalio 31 dieną ŪM pagaliau ryžosi panaikinti dar 2005 metais priimtas besiūlių dujų balionų (kuriuose laikomos ir transportuojamos techninės, medicininės ir buitinės dujos) naudojimo taisykles, esą jos neatitinka europinių saugumo reikalavimų. Įvertinti šį projektą teisiniu požiūriu ŪM paprašė Europos Teisės departamento prie Teisingumo ministerijos (TM) ir šį mėnesį gavo triuškinamą atsakymą.

Europinės teisės specialistai pareiškė, jog pagal ES direktyvos reikalavimus valstybės narės turėjo dar iki 2011 metų birželio mėnesio užtikrinti, kad įsigaliotų visos šiai direktyvai įgyvendinti būtinos nacionalinės priemonės. „Lietuvos Respublikoje apyvartoje esantys slėginiai įrenginiai nuo šios datos turi atitikti direktyvoje keliamus techninius ir saugos reikalavimus arba jiems turi būti atlikta atitikties vertinimo procedūra ir atitinkamas ženklinimas“, - teigiama rašte.

Teisininkai atkreipė dėmesį, kad ŪM siūlomi GOST balionų naudojimo apribojimo terminai visiškai neatitinka ES direktyvos reikalavimų, tai yra smarkiai vėluoja. „Projekto aiškinamajame rašte nenurodyta jokių objektyvių priežasčių, išskyrus ekonominį argumentą, kodėl pasirinkti būtent atitinkami terminai. Nepateikiama argumentų, kodėl nebuvo galimybės imtis analogiškų veiksmų anksčiau“, - Ūkio ministerijos neveiklumą triuškino Europos teisės specialistai.

TM teisininkai prašo ŪM objektyviai pagrįsti terminus dėl sovietinių dujų balionų pašalinimo iš rinkos ir nurodyti priežastis, kodėl nebuvo galimybės imtis atitikties ES direktyvos techniniams ir saugos reikalavimams užtikrinimo anksčiau. Ūkio ministerija raginama imtis veiksmų ir užtikrinti, kad Lietuvoje naudojami besiūliai balionai atitiktų direktyvoje įtvirtintus techninius ir saugos reikalavimus.

Mindaugas Lužys: "Nuo 2010 metų esame nežinioje, planuoti investicijų neįmanoma."/Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka
Mindaugas Lužys: "Nuo 2010 metų esame nežinioje, planuoti investicijų neįmanoma."/Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Neefektyvūs ir pavojingi

Tai, ką šį mėnesį išdėstė TM teisininkai, verslininkai kartoja jau trečius metus - dar 2010 metais musų šalies Techninių dujų pramonės asociacija dėl to kreipėsi į ŪM. Tačiau ir šiandien Lietuva vienintelė iš Baltijos valstybių nėra priėmusi nė vieno teisės akto, kuris įtvirtintų europinius standartus atitinkančius dujų balionų techninius ir saugos reikalavimus, ir neaišku, kada tai bus padaryta. Nežinia ir kada šie balionai galėtų būti išimti iš rinkos.

„Ministerijos neprašome pinigų ar pagalbos - prašome tik bent ką nors pasakyti: jeigu valdininkai nutarė, kad, skirtingai nei Latvijoje ir Estijoje, pas mus sovietiniai dujų balionai cirkuliuos dar 50 metų – valio. Bet nuo 2010 metų esame nežinioje, planuoti investicijų neįmanoma. O gal matydami geopolitinę padėtį valdininkai neskuba, nes baiminasi, kad Lietuvoje vėl bus įteisintas GOST standartas?“ – piktai ironizavo Techninių dujų pramonės asociacijos prezidentas, UAB „Viskas dujoms“ savininkas ir direktorius Mindaugas Lužys.

Jis tvirtino, kad GOST balionai ne tik neekonomiški, bet ir pavojingi – praėjusią savaitę Vilniuje iš tokio baliono nutekėjusios ir užsidegusios propano dujos vos į orą neišnešė vienos "Lukoil" degalinės su joje tuomet buvusiais žmonėmis ir automobiliais.

„GOST balionas sveria 65-68 kilogramus, europinis – 41-42 kilogramus ir jame telpa 25-30 proc. daugiau dujų, nes jos suslėgtos ne 150, o 200 barų. Klientui tektų keisti balioną vietoj 4 kartų - 3, jis sutaupytų. Bet direktyvoje pirmiausia pabrėžiamas saugumas. Juk nuolat girdime, kad dėl dujų nutekėjmo iš senų balionų sprogo ar sudegė namas ir panašiai. Šiuos nuostolius irgi reikėtų skaičiuoti“, - svarstė M. Lužys.

Verslas pakeistų per pusmetį

AB „Achema" filialo „Gaschema" direktorius Jonas Kaminskas LŽ sakė, kad ši bendrovė turi apie 20 tūkst. nuosavų balionų, o GOST standarto balionai sudaro 60-70 proc. viso įmonės balionų parko. Lietuvos rinkoje ši dalis siektų 50-60 procentų. Įmonė rusiškus balionus galėtų pakeisti per metus, o investicijai, išankstiniais skaičiavimais, išleistų 7-8 mln. litų. Tačiau dėl teisinio neapibrėžtumo „Gaschema“ net ir nuosavų investicijų planuoti negali.

UAB „Elle Messer Lit“ vadovas Romas Kučinskas įsitikinęs, kad Lietuva, kaip ES narė, tiesiog privalo vykdyti ES direktyvą. „Dabar esame dviprasmėje padėtyje: pripažįstame, kad rusiški balionai neatitinka europinių reikalavimų, bet juos naudojame. Be to, kai Estija ir Latvija direktyvą vykdo, pasienio zona tampa „kiaura“ - nemaža dalis latviams nebereikalingos GOST taros plaukia į Lietuvą.

„Elle Messer Lit“ Lietuvoje turi apie 30 tūkst. dujų balionų, iš jų GOST standarto – 6-7 tūkstančiai. Turimus GOST balionus įmonė galėtų pakeisti per du tris mėnesius. „Per pusmetį visos kompanijos tai galėtų padaryti, bet keisti turėtų visi rinkos dalyviai“, - sakė R. Kučinskas.

„Elle Messer“ Estijoje balionų keitimas kainavo daugiau kaip 1 mln. eurų (3,45 mln. litų). Įmonės vadovas skaičiuoja, kad vidutinis naujas europinis balionas kainuoja apie 150 eurų (518 litų) ir jis laikys mažiausiai 20 metų. „Jeigu įmonė pirks 100 balionų, jai tai kainuos 15 tūkst. eurų. Bet ar jai to reikia? Balionus galima nuomoti ir tuos 15 tūkstančių investuoti kitur. O sovietinius - sėkmingai parduoti į Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos rinką“, - dėstė pašnekovas.

UAB „AGA“ rinkodaros ir pardavimų direktorius Paulius Skamarakas pažymėjo, kad Lietuvoje techninių dujų balionai sudaro labai nedidelę dalį viso parko, daugiausia yra buitinių, raudonų propano arba "sriubos" dujų balionų. „Jų gali būti 400 tūkstančių ir dar daugiau. Matyt, baiminamasi, kad jomis prekiaujančioms kompanijoms kils sunkumų", - valdžios nenorą įteisinti ES direktyvą aiškino pašnekovas.

J. Kaminsko nuomone, valdininkai ir politikai galbūt baiminasi nepasitenkinimo, kad europiniai balionai tuštins vartotojų kišenes, bet tam esą nėra pagrindo. „Kadangi GOST balionai neturi dokumentų, pagrindžiančių jų savininkus (jų neįmanoma atsekti nuo SSRS laikų), šie gali baimintis, kad neteks „nuosavybės“.

R. Kučinskas svarstė, kad sovietinių balionų keisti nesuinteresuoti smulkūs verslininkai bei propano ir butano dujų tiekėjai, turintys didžiausią GOST balionų parką, taip pat buitiniai dujų vartotojai. „Kai virtuvėje yra senas puodas, kuriame dar galima virti sriubą, svarstome, ar verta jį išmesti ir pirkti naują. Turbūt dažnas buitinis vartotojas pasvarsto, kad sovietinis dujų balionas, nors nesaugus, taip pat dar ilgai laikys“, - juokavo verslininkas.

Ūkio ministerija skaičiuoja, kad GOST tipo techninių dujų balionų Lietuvoje gali būti nuo 0,18 mln. iki 0,25 mln. vienetų, o suskystintų naftos dujų balionų – apie 0,4 milijono. Dalis jų naudojama jau 60-70 metų, seniausi eksploatuojami nuo 1946-ųjų.

Lietuvoje eksploatuojamų GOST standarto techninių dujų balionų pakeitimas į europinius gali kainuoti nuo 49,5 mln. litų (14,3 mln. eurų) iki 68,8 mln. litų (19,9 mln. eurų), o skystų naftos dujų balionų - 48 mln. litų (13,9 mln. eurų).

NEPAJĖGIA PRIIMTI SPRENDIMŲ

Ūkio ministerijos Pramonės ir prekybos departamento Pramonės politikos skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Urbonas:

„Ūkio ministerija parengė ūkio ministro įsakymo dėl ūkio ministro 2005 metų gegužės 4 dieną pasirašyto įsakymo „Dėl laikinųjų besiūlių dujų balionų naudojimo taisyklių patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios“ projektą, kurį pateikė derinti suinteresuotoms institucijoms bei asociacijoms. Joms pateikus savo pastabas ir Ūkio ministerijai jas įvertinus, bus nustatytas galutinis ir suderintas techninių dujų balionų išėmimo iš rinkos laikotarpis.

Ūkio ministras šiais metais sudarė darbo grupę, kuri pasiūlė nustatyti kelerių metų trukmės techninių dujų balionų išėmimo iš rinkos laikotarpį. Tai suteiktų galimybę balionų vartotojams dalį GOST tipo techninių dujų balionų, tinkamų toliau eksploatuoti, realizuoti trečiosiose šalyse ir taip kompensuoti naujų balionų įsigijimo išlaidas.

Taip pat Ūkio ministerija parengė įsakymo projektą, kuris nustato suskystintų naftos dujų balionų pašalinimo iš rinkos sąlygas. Projektas derinti kol kas nepateiktas.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"