Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Rinktis mokėjimo paslaugų krepšelį apsimokės bemaž kiekvienam

 
2016 07 14 6:00
Į krepšelį įtrauktas ne mažiau kaip 550 eurų per mėnesį išgryninimas bankomate Lietuvoje, tuo tarpu kai kuriems bankų klientams bet kokios sumos išgryninimas kainuoja daugiau nei visas krepšelis. 
Į krepšelį įtrauktas ne mažiau kaip 550 eurų per mėnesį išgryninimas bankomate Lietuvoje, tuo tarpu kai kuriems bankų klientams bet kokios sumos išgryninimas kainuoja daugiau nei visas krepšelis.  LŽ archyvo nuotrauka

Jeigu mokėjimo paslaugų krepšelio kaina vartotojams bus nustatyta, kaip žadama – 1,53 euro per mėnesį, ji vartotojams atsipirktų atlikus vos kelis pinigų pervedimus interneto banke arba išsiėmus grynųjų pinigų iš bankomato. Tačiau džiūgauti dėl galimybės gerokai sumažinti savo išlaidas bankuose dar anksti: nei paslaugų krepšelio „turinys“, nei jo kaina nėra galutinė.

„Lietuvos žinios“ primena, kad kredito įstaigų pareiga gyventojams siūlyti pagrindinę mokėjimo sąskaitą su būtiniausiomis mokėjimo paslaugomis už reguliuojamą įkainį yra nustatyta pakeistame Mokėjimų įstatyme. Ar rinktis ribotos kainos mokėjimo paslaugų krepšelį, ar ne, spręs pats banko klientas – tai nebus privaloma, todėl krepšelio nepasirinkusieji ir toliau galės naudotis mokėjimo paslaugomis kaip anksčiau.

Vadinamasis mokėjimo paslaugų krepšelis, kurį sudarė Lietuvos bankas, vartotojams turėtų būti siūlomas nuo 2017 metų vasario 1 dienos. Tačiau tik tuo atveju, jei teisės aktą pasirašys prezidentė. Seimas jį priėmė šių metų birželio 30 dieną.

Įstatymo projekte anksčiau buvo nurodyta numatoma 1,53 euro dydžio krepšelio kaina. Dar 2015 metų liepos 17 dieną Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas interviu „Lietuvos žinioms“ sakė, kad centrinio banko siūlomas 1,52 euro dydis yra maksimali mokesčio riba.

Tačiau šiuo metu Lietuvos bankas pažymi, kad siūlomas krepšelis nėra galutinis – esą tiek jo sudėtis, tiek kaina bus priimti įsigaliojus pakeistam Mokėjimų įstatymui ir po konsultacijų su rinkos dalyviais.

„Lietuvos žinios“ pasidomėjo, kaip 1,53 euro siekianti krepšelio kaina atrodytų bankų įkainių kontekste ir kiek paslaugų reikėtų gauti, kad šis krepšelis apsimokėtų.

Mokėjimo paslaugų krepšelio naudai įvertinti buvo pasirinkti du didieji šalyje veikiantys komerciniai bankai: „Swedbank“ ir SEB bankas. Visi nurodyti įkainiai skelbiami bankų interneto svetainėse.

Atsipirktų po kelių operacijų

Vienos aktualiausių vartotojams paslaugų yra pinigų išgryninimas bankomatuose, pinigų pervedimas internetu bei klientui į sąskaitą pervestų lėšų eurais įskaitymas. Visos šios paslaugos numatytos ir Lietuvos banko siūlomame preliminariame bankų paslaugų krepšelyje.

Į jį įtraukta ne mažiau kaip 10 bet kokių pervedimų eurais internetu kas mėnesį į bet kurį banką, kredito uniją ar kitą mokėjimo paslaugų teikėją Lietuvoje ir kitose Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse.

Banke „Swedbank“ pinigų pervedimas į kitų asmenų sąskaitas šiuo metu kainuoja 0,23 euro, į sąskaitas kituose bankuose – 0,41 euro. SEB banke šie įkainiai siekia atitinkamai 0,29 euro ir 0,41 euro.

Vadinasi, vien dėl šios paslaugos 1,53 euro vertės krepšelis atsipirktų asmenims, kurie per mėnesį atlieka bent 4 pinigų pervedimus į kitus bankus ir 6–7 – savo banke.

Tuo tarpu Lietuvos banko naujausi skaičiavimai rodo, kad vidutinis suaugęs Lietuvos gyventojas per mėnesį atlieka nuo 5 iki 6 mokėjimo pervedimų internetu. Tiesa, ši statistika apima pervedimus į visas sąskaitas, įskaitant savąją.

„Swedbank“ skaičiuoja, kad statistinis interneto banko naudotojas per mėnesį atlieka 3–4 pervedimus, įskaitant įmokas už paslaugas.

Išgryninimas brangesnis nei krepšelis

Taip pat šiuo metu siūloma, kad į krepšelį būtų įtrauktas ne mažiau kaip 550 eurų per mėnesį išgryninimas bankomate Lietuvoje. Bankų įkainius už šią paslaugą palyginti sudėtingiau, nes jie skiriasi, priklausomai nuo mokėjimo kortelės, kurių bankai siūlo ne vieną. Gyventojui reikėtų pasitikrinti, kiek kainuoja pinigų išgryninimas jo banko bankomatuose ir apskaičiuoti preliminarias mėnesio išlaidas.

Pavyzdžiui, „Swedbank“ debeto kortelių „Maestro“ ir „Visa Electron“ grynųjų pinigų išmokėjimas šio banko bankomatuose yra nemokamas – tik išgryninus daugiau nei 580 eurų per mėnesį taikomas 0,4 proc. mokestis nuo sumos. Tačiau turintiems klasikines kredito korteles „Visa Classic“ ir „MasterCard Standard“ grynųjų pinigų išmokėjimas bankomatuose kainuoja 2 proc., tačiau ne mažiau kaip 2,03 euro.

Pinigų išgryninimas su kai kuriomis SEB banko debeto kortelėmis taip pat yra nemokamas, kitoms taikomas 0,4 proc. mokestis arba, pavyzdžiui, naudojant „Visa Classic“ mokestis už pinigų išgryninimą SEB banko ir DNB bankomatuose sudaro 2 proc. išgryninamos sumos. Tiek pat atsieina ir kredito kortelės „MasterCard Standard“ pinigų išgryninimas, tačiau ne mažiau kaip 3 eurus.

Tai reiškia, kad SEB banko debeto kortelių turėtojams 77 eurų išgryninimas kainuoja daugiau nei visas 1,53 euro vertės paslaugų krepšelis. O abiejų bankų kredito kortelės savininkams krepšelis atsiperka išgryninus vos vieną bet kokio dydžio sumą.

Naujausiais Lietuvos banko duomenimis, vienos grynųjų pinigų išėmimo iš bankomato operacijos vidutinė suma yra apie 125 eurai, o vienas suaugęs gyventojas per mėnesį vidutiniškai išgrynina 252 eurus. Vadinasi, statistiniam gyventojui, kurio bankas taiko pinigų išgryninimo mokestį, krepšelis apsimokėtų.

Paslaugų krepšelyje taip pat numatytas neribotas klientui į sąskaitą pervestų lėšų eurais įskaitymas. Tuo tarpu šiandien kiekvienas jų kainuoja tiek, kad krepšelis apsimokėtų į savo sąskaitą iš kito banko gavus pinigų 4–5 kartus.

Pavyzdžiui, tiek „Swedbank“, tiek SEB banko klientams į jų sąskaitą pervestų lėšų administravimas nieko nekainuoja tik tuo atveju, kai lėšos pervedamos banko viduje. Iš kitų bankų pervestų lėšų administravimas banke „Swedbank“ kainuoja 0,35 euro, SEB banke – 0,41 euro.

Krepšelyje – ir nemokamos paslaugos

Į apribotos kainos mokėjimo paslaugų krepšelį Lietuvos banko siūlomos įtraukti ir kitos būtiniausios paslaugos, kurios kas mėnesį būtų teikiamos be papildomų mokesčių.

Viena jų – visos eurų banknotų įnešimo į kliento sąskaitą operacijos banko ar kredito unijos parinktose vietose, pavyzdžiui, bankomate. Tiesa, tai banko „Swedbank“ ir SEB banko klientams, turintiems minėtas mokėjimo korteles, šiuo metu yra nemokama.

Nemokamas yra ir mokėjimo sąskaitos atidarymas, tvarkymas. Šios paslaugos taip pat patenka į siūlomą krepšelį. Tačiau kainuoja mokėjimo kortelių išdavimas ir jų tvarkymas. Pavyzdžiui, „Maestro ir „Visa Electron“ kortelių išdavimas „Swedbank“ padalinyje kainuoja 1,45 euro, o metinis pagrindinės kortelės tvarkymas – 5,5 euro (per mėnesį – apie 0,45 euro). Tuo tarpu SEB banko kortelės „Visa Classic“ išdavimas kainuoja 8,4 euro, o mėnesinis kortelės naudojimo mokestis – 0,7 euro.

Kortelių išdavimo kaina viršija paslaugų krepšelio kainą, bet dera pažymėti, kad ši paslauga gyventojams aktuali ne kiekvieną mėnesį.

Į krepšelį įtraukta ir e. bankininkystė ir banko ar kredito unijos teikiama saugi prisijungimo prie jos priemonė (kodų generatorius ir pan.). Banke „Swedbank“ identifikavimo kodų generatoriaus išdavimas kainuoja 8,69 euro, tačiau ir ši paslauga yra veikiau vienkartinė.

Bankai nepatenkinti

Nenuostabu, kad gerokai mažesnės klientų išlaidos už bankų paslaugas nedžiugina komercinių bankų. Kai praėjusių metų lapkritį Lietuvos bankas paskelbė sudarytą būtiniausių mokėjimo paslaugų krepšelį, iš karto Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas kritikavo paslaugų krepšelio kainą, esą ji gerokai žemesnė nei krepšelyje esančių paslaugų sąnaudos.

„Joks verslas – ar tai būtų duonos parduotuvė, automobilių servisas, ar bankas – neturi būti verčiamas teikti paslaugų, kurių kaina nepadengia sąnaudų“, – tuo metu teigė jis ir neatmetė to, kad bankai bus priversti didinti kitų teikiamų paslaugų kainas.

Be to, asociacijos vertinimu, pasiūlytas mokėjimo paslaugų krepšelis yra perteklinis. Pavyzdžiui, siūlomi ne mažiau kaip 10 bet kokių pervedimų eurais internetu kas mėnesį esą beveik šešis kartus viršija aktyvių klientų operacijų skaičių, o siūloma nemokamai išgryninti klientams iki 550 eurų per mėnesį suma esą per didelė.

KOMENTARAS

Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas

Kiek gyventojai sutaupys naudodamiesi mokėjimo paslaugų krepšeliu, tiesiogiai priklausys nuo to, kiek ir kokiomis mokėjimo paslaugomis konkretus žmogus dabar naudojasi. Tad sutaupyti galima labai skirtingai. Neabejoju, kad kitų metų pavasarį kiekvienas pajusime naudą, jei pasirinksime tą paslaugą. Verta pažymėti, kad mokėjimo krepšeliu už fiksuotą kainą siekiama suteikti gyventojams daugiau galimybių pasirinkti mokėjimo būdą. Šiandien dalis gyventojų norėtų atlikti daugiau elektroninių mokėjimų, tačiau negali to padaryti dėl už kiekvieną mokėjimo operaciją taikomų įkainių. Gyventojams pagrindinė mokėjimo sąskaita su būtiniausių paslaugų krepšeliu nebus privaloma, todėl vartotojai, kuriems mokėjimo paslaugų krepšelis už fiksuotą kainą nebus priimtinas, ir toliau galės naudotis iki tol naudotomis mokėjimo paslaugomis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"