Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Rinka nekantriai laukia verdikto dėl TEO

 
2015 10 22 6:00
TEO ir toliau tvirtina, kad „Omnitel“ akcijų įsigijimas neturi nieko bendra su TEO didmeninės kainodaros veiksmais ir konkurencijos sąlygomis rinkoje.
TEO ir toliau tvirtina, kad „Omnitel“ akcijų įsigijimas neturi nieko bendra su TEO didmeninės kainodaros veiksmais ir konkurencijos sąlygomis rinkoje. LŽ archyvo nuotrauka

Spalio pradžioje bendrovei TEO paskelbus apie ketinimus įsigyti 100 proc. „Omnitel“ akcijų, mobiliojo ryšio operatoriai į šį žingsnį sureagavo gana nuosaikiai. Tačiau sukilo kabelinės televizijos operatoriai. Šiuo metu rinkos žaidėjai laukia, ką tars Konkurencijos taryba, jau sulaukusi ir oficialaus kreipimosi ištirti situaciją.

Praėjusią savaitę į Konkurencijos tarybą (KT) kreipėsi Lietuvos kabelinės televizijos asociacija (LKTA). Ji paprašė ištirti, ar dvi Švedijos koncerno „TeliaSonera“ bendrovės – TEO ir „Omnitel“ – turi teisę susijungti. KT dar narplioja susiklosčiusią situaciją ir nepateikia jokių konkrečių terminų, kada galima tikėtis verdikto.

Didesnės koncentracijos nebus

Sandorio paskelbimo dieną, spalio 6-ąją, TEO ir „Omnitel“ teigė neketinančios kreiptis į KT, esą tam nėra pagrindo. Vienydamos jėgas bendrovės sakė tik siekiančios pasiūlyti naujų jungtinių plačiajuosčio ir mobiliojo ryšio, interneto, televizijos bei IT paslaugų.

„Mūsų supratimu, šitas sandoris nereikalauja Konkurencijos tarybos pritarimo, nes konkurencinė aplinka nesikeis, didesnės koncentracijos nebus. Tai darome ne tam, kad gautume didesnę dalį mobiliojo ar plačiajuosčio ryšio rinkos, o kad pasiūlytume platesnį pasirinkimą paslaugų savo klientams“, – tuo metu aiškino Robertas Anderssonas, TEO valdybos pirmininkas.

Vis dėlto rinkoje kilo sujudimas dėl tokio žingsnio teisėtumo. O šią savaitę TEO atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis LŽ patikino, kad, pranešus apie TEO planus, „TeliaSonera“ iškart apie juos informavo KT ir paprašė pateikti nuomonę dėl tolesnių veiksmų atitikimo konkurencijos teisei.

Terminų nėra

KT Komunikacijos skyriaus vedėja Viktorija Urbonavičiūtė LŽ patvirtino, kad apie TEO planus įsigyti „Omnitel“ akcijas taryba sužinojo tądien, kai apie tai buvo paskelbta viešai – ne anksčiau. Pašnekovė teigė, jog atsakyti, ar sandoriui sudaryti reikės KT leidimo, bus galima tik įvertinus visas su juo susijusias aplinkybes.

Dar nespėjusi pateikti išvadų taryba spalio 14 dieną gavo LKTA kreipimąsi ištirti, ar koncernas „TeliaSonera“ laikosi jam 2003 metais KT nustatytų įpareigojimų dėl bendrovės „Omnitel“ reorganizavimo. Pasitvirtinus atitinkamoms aplinkybėms, asociacija prašė pradėti tyrimą dėl Konkurencijos įstatymo pažeidimo ir įpareigoti koncerną pateikti visus su planuojamu sandoriu susijusius dokumentus, taip pat įvertinti jo įtaką koncentracijai.

V. Urbonavičiūtė LŽ nurodė, kad šiuo metu KT analizuoja asociacijos pateiktą informaciją ir visas kitas tarybai žinomas aplinkybes apie TEO ir „Omnitel“ susijungimą. „Tikimės, jog sprendimas dėl to, ar reikia, ar nereikia Konkurencijos tarybos leidimo sandoriui sudaryti, bus priimtas artimiausiu metu“, – sakė ji. Ir pridūrė, kad maksimalus termino, per kiek laiko KT privalo išnagrinėti kreipimąsi, nėra.

LKTA direktorius Juozas Jurelionis neslėpė, jog kol kas asociacija iš tarybos sulaukė tik patvirtinimo, kad raštą gavo. „KT elgiasi normaliai. Jai nedera komentuoti situacijos, kol nėra įvertinusi, ar šiam sandoriui sudaryti apskritai reikalingas KT leidimas. Manau, pirmas viešas KT pranešimas turėtų būti būtent apie tai. Jei leidimo reikia, tuomet KT galėtų paskelbti, kiek laiko užtruks, kol pateiks išvadas“, – kalbėjo J. Jurelionis.

Abejonės dėl ankstesnių sąlygų

Išplatintame pranešime LKTA primena, kad 2003 metais KT koncernui „TeliaSonera“ leido per antrinę įmonę „Amber Mobile Teleholding AB“ vykdyti koncentraciją ir įsigyti iki 90 proc. „Omnitel“ akcijų. Tačiau tik su sąlyga, jog „Omnitel“ negali būti reorganizuojama prijungimo ar sujungimo būdu su bendrove „Lietuvos telekomas“ (šiuo metu – TEO) arba kuriuo nors kitu koncerno „TeliaSonera“ tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojamu ūkio subjektu, apie tai iš anksto nepranešus KT ir tokiam koncentracijos veiksmui negavus jos leidimo.

LKTA direktorius taip pat nuogąstavo, kad dviejų didelę rinkos galią turinčių ūkio subjektų faktinis sujungimas gali neigiamai paveikti susijusias elektroninių ryšių paslaugų rinkas. „Suprantama, inovacijos, nauji paslaugų teikimo modeliai yra neatsiejama ir būtina technologijų bei komunikacijų sektoriaus savybė. Vis dėlto, atsižvelgiant tiek į TEO, tiek į „Omnitel“ užimamas atitinkamų rinkų dalis, kurios yra reikšmingos, paslaugų integracija ir susiejimas gali sukelti rimtų konkurencijos problemų“, – teigė J. Jurelionis. TEO perėmus „Omnitel“, anot jo,vien interneto prieigos paslaugų rinkos dalis išaugtų iki 48,8 proc. ir taip vienareikšmiškai sustiprintų jau dabar TEO turimą rinkos galią.

Piktnaudžiauja padėtimi

Asociacijos vertinimu, jau šiuo metu atlikdama veiksmus, ypač susijusius su valdomos infrastruktūros nuoma, TEO naudojasi rinkos galia ir, galimas dalykas, piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi. Nuo 2016 metų sausio 1 dienos TEO vienašališkai kelia infrastruktūros nuomos kainas ir naikina nuolaidas įmonėms, kurios nuomojasi daug požeminių kabelių kanalų. Taip esą didinamos tiesioginių konkurentų sąnaudos ir bloginama jų konkurencinė padėtis rinkoje.

„TEO savo veikloje nėra aiškiai atskyrusi didmenines ir mažmenines paslaugas teikiančių skyrių, todėl galimas keitimasis informacija įmonės viduje apie konkurentų, užsakančių požeminių kabelių kanalų nuomą, komercinius ketinimus bei planuojamą ir vykdomą tinklų plėtrą. Konsolidavus TEO ir „Omnitel“ turimas elektroninių ryšių infrastruktūras, piktnaudžiavimo grėsmė gali dar labiau padidėti“, – tvirtino J. Jurelionis

Vertindama asociacijos įtarimus bendrovė TEO ir toliau laikosi pozicijos, kad akcijų įsigijimas rinkos neiškreips ir jos skaidrumo nesumažins. „Mūsų manymu, jau kurį laiką esame vienas ūkio subjektas. Juk 100 proc. „Omnitel“ ir 88,5 proc. TEO akcijų priklauso tam pačiam kontroliuojančiam savininkui, todėl ketinimas pirkti akcijas papildomos koncentracijos rinkoje nesudarys, – aiškino A. Stasiulaitis. – „Omnitel“ akcijų įsigijimas neturi nieko bendra su TEO didmeninės kainodaros veiksmais ir konkurencijos sąlygomis rinkoje, kurioje TEO veikia remdamasi galiojančiais įstatymais ir skaidrumo principais.“

Ryšio operatoriai stebi

Konkuruojantys mobiliojo ryšio operatoriai į konfliktą nesikiša. Jie reikšmingų pokyčių rinkoje nemato, tačiau viliasi, jog sandoris nesutrukdys laikytis anksčiau bendrovei iškeltų reikalavimų.

Įmonė „Tele2“, paskelbus TEO apie ketinimus pirkti „Omnitel“ akcijas, teigė neįžvelgianti dėl to kokių nors problemų. Esą abi bendrovės jau seniai priklausė tam pačiam savininkui ir teikė bendrus paslaugų pasiūlymus, tad šiuo žingsniu tik formalizavo savo santykius. Ir šiandien, rinkoje kilus sujudimui, „Tele2“ patvirtino nekeičianti savo pozicijos.

Pranas Kuisys, bendrovės „Bitė Lietuva“ rinkodaros direktorius, LŽ taip pat pažymėjo, kad sandorio link eita jau kelerius metus: pakeisti vadovai, atidarytos bendros parduotuvės, sukurti bendri paslaugų pasiūlymai klientams ir kita. Strategija sudėliota ir pradėta įgyvendinti anksčiau, todėl esminių pokyčių rinkoje nesitikima. Vis dėlto jis tikisi, jog tiek „Omnitel“ ir TEO, tiek atsakingos institucijos principingai laikysis 2003 metais KT nustatytų sąlygų ir griežtai jas kontroliuos. KT tuomet įpareigojo, kad kainos, kurias „Omnitel“ ir TEO taiko viena kitai, turi būti nustatomos ir kitiems rinkos dalyviams, taip pat įvardijo atskiros apskaitos reikalavimą ir nurodė, kad „Omnitel“ reorganizavimas negalimas be atskiro KT leidimo.

Nesumaišys planų

Praėjusių metų pabaigoje sklandė gandų apie įmonių „Bitė group“ akcininkės „Mid Europa Partners“ planus parduoti telekomunikacijos grupę. Nors investicinė bendrovė šią informaciją paneigė, viešojoje erdvėje svarstyta, kad būtent dėl planuojamo „Bitė group“ pardavimo pokyčiai rinkoje jai nėra palankūs. Esą reikšmingi pasikeitimai rinkoje gali stabdyti pirkėjo paiešką, taip pat sukurti pretekstą pasiūlyti mažesnę sandorio vertę.

Neatmetama, kad panašioje situacijoje atsidūrusi ir bendrovė „Cgates“, kurios kontrolinį akcijų paketą, kaip pranešta praėjusių metų pabaigoje, įsigijo Švedijos investicinis fondas „East Capital“. Tačiau „Cgates“ generalinis direktorius Paulius Dambrauskas LŽ tikino, kad naujasis savininkas įmonę į savo rankas perėmė neseniai, tad parduoti jos neketina. Šiuo metu investuotojas tebeplanuoja plėtrą. „O tai, kad rinkoje vyksta konsolidacija, yra natūralus ir sveikintinas reiškinys. Ją vykdome ir mes, šiemet įsigiję penkias prekės ženklo KAVA bendroves“, – sakė P. Dambrauskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"