Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Reikalauja pristatyti šešis sunkvežimius dokumentų

 
2015 11 06 14:04
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

„Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis teigia, kad bendrovė ieško būdo, kaip formaliai įgyvendinti reikalavimą į Kainų komisijos patalpas atgabenti 6 sunkvežimius, prikrautus po 24 tonas popieriaus.

Penktadienį porciją reikalaujamos informacijos Kainų komisijai perdavusi bendrovė „Vilniaus energija“ tvirtina, jog per trumpą laiką įgyvendinti visus Komisijos nurodymus ji yra fiziškai nepajėgi. „Pateikėme tiek išimtinai tik iš „Vilniaus energijos“ pareikalautos informacijos, kiek dirbdami visu pajėgumu spėjome surinkti. Deja, įgyvendinti visas komisijos užduotis, kurių apimtis yra milžiniška, vos per kelias darbo dienas tiesiog neįmanoma, nesame antžmogiai. Akivaizdu, kad bendrovę norima nubausti reikalaujant neįgyvendinamų dalykų“, – teigė „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.

Bendrovės išsiųstos klientams sąskaitos, kurių prašo Kainų komisija, – beveik 30 mln. lapų. Tai apie 150 tonų popieriaus, o vien šių sąskaitų spausdinimas kainuotų apie 1 mln. eurų. Įmonės darbuotojai juokauja, kad vienam žmogui šią medžiagą perskaityti darbo valandomis, jei 1 puslapio peržiūrai būtų skiriama tik 30 sekundžių, prireiktų daugiau kaip 90 metų.

Neįvykdomi reikalavimai

L. Samuolis tvirtina, jog visą tuo metu galiojusiais teisės aktais numatytą informaciją ir duomenis 2012–2014 metais „Vilniaus energija“ reguliariai teikė Kainų komisijai.

Iki penktadienio bendrovė spėjo užpildyti 2 iš 3 Kainų komisijos pageidautų lentelių su milžinišku kiekiu informacijos, apimančios trejų metų veiklą. „Vilniaus energijos“ teigimu, iš jos spalio mėnesį šią informaciją pareikalavo pateikti Komisija. Kiti šilumos tiekėjai esą tokio reikalavimo nėra gavę. „Vilniaus energija“ tvirtina, kad teisės aktai šilumos tiekimo įmonėms nei rengti, nei teikti tokios informacijos ar lentelių už praėjusius metus nenumatė. O dabartiniai teisės aktai tokiam kiekiui informacijos už prašomą trejų metų laikotarpį parengti esą numato 12 mėnesių terminą.

Vėluoja visos įmonės?

Audituotus 2014 metų duomenis „Vilniaus energijos“ prašoma pateikti pagal naujai Kainų komisijos patvirtintus standartus. Komisija juos nustatė dar 2013 metų vasarį, tačiau galutinį išaiškinimą, kaip naujuosius standartus taikyti praktikoje, pateikė tik šių metų gegužės mėnesį – daugiau kaip po dvejų metų.

„Nespėjame pateikti 2014-ųjų duomenų pagal naująją tvarką. Naujos formos ataskaitos yra užpildytos, šiuo metu tikrinamos išorinės audito kompanijos auditorių – darbą planuojame baigti dar šį mėnesį“, – sakė L. Samuolis.

Jo teigimu, kitos šilumos tiekimo įmonės taip pat vėlavo pateikti reikalaujamus dokumentus Kainų komisijai. Iki numatyto termino – 2015 metų gegužės 1 dienos – 2014 metų ataskaitų pagal naujus standartus negalėjo pateikti praktiškai nė viena Lietuvos šilumos tiekėja. „Bausti šilumos tiekėjus už tai, kad pati komisija būtinoms instrukcijoms parengti užtruko daugiau kaip dvejus metus, nesąžininga“, – sakė L. Samuolis.

Anot jo, dalį Komisijos pageidaujamų dokumentų ir paaiškinimų bendrovė jau yra pateikusi anksčiau, todėl bendrovei kyla įtarimų, kad į pateiktą medžiagą Kainų komisija tiesiog nesigilina.

Iš „Vilniaus energijos“ reikalaujama duomenų, kuo bendrovės sąnaudų atskyrimo apskaitoje bendrosios sąnaudos skiriasi nuo administracinių. Tokia informacija, pasak bendrovės, jau buvo pateikta Komisijai 2015 metų rugsėjo 10 dieną, pakartotinai – spalio 8 dieną ir dar kartą pakartotinai – spalio 28 dieną. Tik po treči pateikimo Kainų komisija esą pripažino, kad „Vilniaus energijos“ pateiktus duomenis ji turėjo dar rugsėjo pradžioje.

Pertekliniai reikalavimai

„Vilniaus energija“ tvirtina, kad tarp reikalautų dokumentų yra ir tokių, kuriuos rengti ir saugo įstatymai nenurodo, todėl bendrovė jų ir neturi.

Kainų komisija prašo pateikti dokumentus su skaičiavimais, kurių pagrindu „Vilniaus energija“ 2012–2014 metais sudarė gamtinių dujų sutartis su AB „Lietuvos dujos“.

„Deja, įstatymuose nenurodytų turėti ir todėl neegzistuojančių dokumentų pateikti neįmanoma. Jau anksčiau pateikėme ir dabar išsiuntėme išsamius paaiškinimus, kaip skaičiavimai galėtų būti atliekami, jei juos numatytų teisės aktai“, – sakė L. Samuolis.

Jo teigimu, bendrovė yra neįgyvendinusi dar vieno keisto Komisijos reikalavimo, pakartotinai atsiųsto 2015 metų rugsėjo 9 dieną, – Kainų komisija reikalauja pateikti visas pirmines „Vilniaus energijos“ 2012–2014 metų dokumentų kopijas.

Prie pirminių dokumentų priskiriamos ir visos bendrovės sąskaitos, išsiųstos klientams. Vien šių sąskaitų spausdinimas, o tai beveik 30 mln. lapų, sudarančių apie 150 tonų popieriaus, esą kainuotų apie 1 mln. eurų.

Įmonės darbuotojai juokauja, kad vienam žmogui perskaityti šią medžiagą darbo valandomis, jei 1 puslapio peržiūrai būtų skiriama tik 30 sekundžių, prireiktų daugiau kaip 90 metų.

„Įdomu tai, kad Komisijai paaiškinimus apie tai pateikėme raštu dar šių metų rugpjūčio 14 dieną, tačiau popierinių kopijų reikalaujama ir toliau. Reikalavimo atgabenti daugiau kaip 6 sunkvežimius po 24 tonas popieriaus į komisijos patalpas iki šiol formaliai nesame įgyvendinę“, – teigė L. Samuolis.

Įspėjo dėl pažeidimų

Kainų komisija atlieka bendrovės „Vilniaus energija“ 2012–2014 metų reguliuojamos veiklos sąnaudų patikrinimą. Įvertinusi bendrovės veiksmus, spalio 29 dieną Kainų komisija konstatavo, kad „Vilniaus energija“ nepateikė arba pateikė tik fragmentus duomenų. Jų pagrindu esą nėra galimybės įsitikinti teisingu sąnaudų paskirstymu tarp reguliuojamos šilumos tiekimo veiklos bei kitų vykdomų komercinių veiklų.

Komisija „Vilniaus energijos“ planinį patikrinimą pradėjo 2015 metų rugpjūčio 12 dieną ir tvirtina, kad, praėjus daugiau nei dviem mėnesiams, bendrovė nepateikė duomenų, būtinų įsitikinti teisingu reguliuojamų veiklų sąnaudų paskirstymo pagrįstumu.

Taip pat Kainų komisija teigia negavusi „Vilniaus energijos“ metinės atskaitomybės su audito išvada, kuri turėjo būti pateikta iki 2015 metų rugsėjo 30 dienos.

Šių metų spalio 29 dieną Komisija įspėjo „Vilniaus energiją“, kad tokiais veiksmais yra pažeidžiamos reguliuojamos veiklos sąlygos, ir įpareigojo bendrovę per 5 darbo dienas pateikti nurodytą informaciją.

Be to, Komisija įspėjo bendrovę, kad nepateikus prašomos informacijos ir duomenų „Vilniaus energijai“ gali būti skirta piniginė bauda. Energetikos įstatymas už tokius pažeidimus nustato baudą nuo 289 eurų iki 0,5 proc. įmonės metinių pajamų, gautų praėjusiais finansiniais metais iš konkrečios reguliuojamos veiklos, kurią vykdant padarytas pažeidimas.

Kainų komisija atsisakė komentuoti savo reikalavimų pagrįstumą bei atliekamo tyrimo motyvus. „Informuojame, kad pagal Viešojo administravimo įstatymą informacija apie atliekamą patikrinimą visuomenės informavimo priemonėms, kitiems su patikrinimu nesusijusiems asmenims neteikiama tol, kol patikrinimas nėra baigtas. Tad kol „Vilniaus energijios“ patikrinimas nėra baigtas, visa informacija yra konfidenciali“, – LŽ teigė Kainų komisijos Veiklos valdymo skyriaus patarėja Aistė Griškonytė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"