Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Rado dujų tarifo didėjimo kompensaciją

 
„Amber Grid“ per 2014 metus planuoja investuoti 13,9 mln. litų daugiau nei anksčiau prognozavo.
„Amber Grid“ per 2014 metus planuoja investuoti 13,9 mln. litų daugiau nei anksčiau prognozavo. "AmberGrid" nuotrauka

2015 metais prie dujų importo kainos bus pridėta daugiau kaip 100 lito už 1000 kub. metrų saugumo dedamoji, kuri priskaičiuojama tiek perkant rusiškas dujas, tiek - iš suskystintųjų dujų (SGD) terminalo. Be to, palyginti su 2014 metais, kitąmet 16,7 proc. didės Kainų komisijos nustatyta viršutinė dujų skirstymo kainos riba ir beveik ketvirtadaliu - dujų perdavimo paslauga. Valdžia ir valstybinio energetikos sektoriaus atstovai numato, iš kokių lėšų kompensuos brangimą dvejus metus.

Lietuvos vartotojai neperka dujų vien tik už jų importo kainą - be galutinės kainos dedamųjų, kaip neperka degalų be akcizų ir mokesčių. „Galutinę kainą, kurią už dujas sumoka vartotojai, sudaro pačių dujų importo kaina, jų perdavimo tarifas, skirstymo kaina ir saugumo dedamoji“, - „Lietuvos žinioms“ patvirtino AB „Lietuvos dujos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.

Brangsta skirstymas ir perdavimas

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) paskelbė, kad 2015 metais prognozuojama dujų skirstymo kaina didėja nuo 230 iki 268 litų už tūkstantį kubinių metrų (Lt/1000 kub. m).

L. Liutkevičius LŽ teigė, kad pagrindinė dujų skirstymo paslaugos brangimo priežastis yra 2015 metais prognozuojami 17 proc. mažesni paskirstyti gamtinių dujų kiekiai. „Augimą pristabdė 2013 ir 2014 metais patirtos mažesnės technologijų sąnaudos, sumažintos gamtinių dujų importo kainos bei mažesnės sąnaudos pakeitus skirstymo veiklos atskyrimo būdą“, - tvirtino L. Liutkevičius. Pasak jo, „Lietuvos dujų“ valdyba priėmė sprendimą dėl konkrečių gamtinių dujų skirstymo kainų nuo 2015 metų sausio 1 dienos dydžio ir pateikė Kainų komisijai, kuri jas tvirtins iki šio mėnesio pabaigos.

Skirstymo paslaugos, už kurią atsakinga bendrovė „Lietuvos dujos“, nuo lapkričio 1 dienos veikianti kaip gamtinių dujų skirstomojo tinklo operatorė, dalį, pasak L. Liutkevičiaus, sudaro dvi dedamosios: su dujų skirstymo sistema susijusios veiklos sąnaudos ir investicijų grąža.

Kitąmet 23,5 proc. didėja ir Kainų komisijos 2015 metais prognozuojama vidutinė perdavimo kainos viršutinė riba perdavimo sistemos Lietuvos naudotojams - nuo 50,3 iki 62,1 Lt/1000 kub. m. AB „Amber Grid“ atstovas spaudai Mindaugas Grinius LŽ teigė, kad Kainų komisijai pateiktų bendrovės perdavimo paslaugų konkrečių kainų vidurkis sudarytų 60,35 lito už 1000 kub. metrų. „Konkrečias perdavimo paslaugų kainas Komisija patvirtins ne vėliau kaip iki gruodžio pradžios“, - sakė M. Grinius.

Pasak jo, perdavimo paslaugų kainos, nustatytos neviršijant šios kainų viršutinės ribos, bus tiesiogiai taikomos stambiems vartotojams ir tiekimo įmonėms – perdavimo sistemos naudotojams, kurie sudarys perdavimo paslaugų sutartis su AB „Amber Grid“. Be to, kainos bus diferencijuotos pagal dvi naudotojų grupes: skirtingos kainos bus nustatomos sistemos naudotojams, per metus į vieną gamtinių dujų pristatymo vietą transportuojantiems iki 1 mlrd. kub. m ir daugiau kaip 1 mlrd. kub. metrų.

Perdavimo paslaugos kainos padidėjimą daugiausia lėmė mažesnis, nei planuota, dujų transportavimo kiekis ir didesnės investicijos, nei anksčiau prognozuota. Kainų komisijos pažymoje teigiama, kad bendrovė „Amber Grid“ šiemet perdavimo tinklais planuoja transportuoti 2,46 mlrd. kub. m, arba 9,36 proc. mažesnį kiekį nei anksčiau planuota.

Be to, „Amber Grid“ per 2014 metus planuoja investuoti 13,9 mln. litų daugiau, nei anksčiau prognozavo, o 2015 metais planuojamos apie 16,78 mln. litų mažesnes investicijos, nei prognozuota. Pagrindinės investicijos susijusios su magistralinio dujotiekio Klaipėda–Kuršėnai statyba.

Atsiranda terminalo priedas

Kitąmet atsiranda ir prievolė dujų vartotojams mokėti saugumo dedamąją. Šias lėšas, surinktas iš vartotojų, administruos „Amber Grid“. „Saugumo tiekimo dedamoji yra papildoma dedamoji prie gamtinių dujų perdavimo kainos, kuri mokama nepriklausomai nuo to, ar dujos perkamos iš SGD terminalo, ar gaunamos iš „vamzdžio“, - LŽ atsiųstame atsakyme teigė Kainų komisija.

VKEKK Veiklos valdymo skyriaus vyr. specialistė Aistė Griškonytė LŽ patvirtino, kad tiksli saugumo dedamoji dar nėra nustatyta, ją planuojama patvirtinti artimiausiu metu. Praėjusį penktadienį Kainų komisija savo tinklalapyje paskelbė, kad, išankstiniais skaičiavimais, ji turėtų siekti 102 litus (be PVM) už 1000 kub. m dujų. Saugumo dedamoji yra skirta SGD terminalo visoms būtinosioms eksploatavimo sąnaudoms padengti, įskaitant nuomą bei nusidėvėjimą.

Paskelbė terminalo dujų kainą

Gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonė UAB „Litgas“ trečiadienį paskelbė prognozę, kad 2015 metais į Lietuvą importuojamų SGD kaina bus mažesnė, nei už importuojamas dujas mokėta 2013 metais.

„Pristatėme idėją VKEKK visus metus taikyti vienodą importuojamų SGD kainą. Preliminariais skaičiavimais, ši kaina galėtų siekti apie 1100 litų už 1000 kub. metrų. Ją apskaičiavome išnagrinėję istorinių ir ateities sandorių kainų duomenis, įvertinę turimas įvairių finansavimo bei garantijų galimybes bei prisiimdami šiek tiek daugiau rizikos“, – sakė UAB „Litgas“ generalinis direktorius Dominykas Tučkus.

Jis prognozuoja, kad SGD kainos terminale Klaipėdoje per devynis 2015 metų mėnesius gali svyruoti apytiksliai nuo 950 iki 1250 litų už 1000 kub. metrų. Į tai nėra įskaičiuotos papildomos galimos technologijų sąnaudos ir einamosios „Litgas“ išlaidos, kurias tvirtins Kainų komisija.

Paskirtojo tiekėjo funkcijas atliekanti „Litgas“ SGD pirks iš Norvegijos „Statoil“, su kuria šių metų rugpjūtį buvo pasirašyta 5 metų sutartis, užtikrinant SGD terminalo Klaipėdoje veiklai būtinojo kiekio – 540 mln. kub. m (apie 950 tūkst. kub. m. SGD) tiekimą. Būtinąjį kiekį teisės aktais yra įpareigoti nupirkti valstybės reguliuojami energijos gamintojai. Ši prievolė netaikoma nereguliuojamiems ir buitiniams vartotojams.

D. Tučkus pridūrė, kad faktinės kainos priklausys nuo NBP indekso, su kuriuo yra susietos perkamų SGD kainos, vertės svyravimo. „Šiuo metu teikiame prognozes 2015 metų 9 mėnesiams, nes SGD kainas 2015-2016 metų žiemos sezonui prognozuoti dar labai anksti“, - sakė „Litgas“ vadovas.

Jis LŽ teigė, kad 2015 metų šalčiausiais šildymo sezono mėnesiais (sausį, vasarį, kovą ir gruodį) šilumos energijos gamintojai iš paskirtojo tiekėjo turės įsigyti apie 56 proc. (191 mln. kub. m) visų jiems tuo metu reikalingų gamtinių dujų.

„Šiuo laikotarpiu šilumininkai numato suvartoti apie 80 proc. (338 mln. kub. m) visų per metus planuojamų suvartoti dujų. Nešildymo sezono metu būtinąjį kiekį vartos tik elektros gamintojai. Tiesa, naujausiais duomenimis (energijos gamintojams patikslinus jų vartojimo prognozes po VIAP gamybos apimties paskelbimo), kitais metais reguliuojami energijos gamintojai planuoja suvartoti apie 648 mln. kub. m gamtinių dujų“, - sakė D. Tučkus.

Meta visus turimus išteklius

Galutiniam dujų tarifo augimui 2015 metais amortizuoti valdžia meta visus randamus finansinius išteklius. Trečiadienį Vyriausybės posėdyje priimtas sprendimas, leisiantis nepanaudotas SGD terminalo statyboms numatytas lėšas perkelti kaip kompensaciją 2015–2016 metais, taip sumažinant būsimą naštą dujų vartotojams.

„SGD terminalo projektą įgyvendinanti AB „Klaipėdos nafta“ sutaupė daugiau kaip 100 mln. litų projekto įgyvendinimo išlaidų ir sugebėjo itin palankiomis sąlygomis pasiskolinti lėšų terminalo statybai, todėl 2013 metų tarifo lėšos bus grąžintos dujų vartotojams 2015–2016 metais. Atitinkamai tai lems, kad tiekimo saugumo dedamoji 2015 metais ir 2016 metais turėtų būti mažesnė“, – sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

2013 metais buvo nustatyta surinkti daugiau nei 100 mln. litų SGD terminalo priedo, kurio lėšų kol kas neprireikė. Skaičiuojama, kad dėl šio Vyriausybės sprendimo saugumo dedamosios dalis dujų tarife 2015 metais turėtų sumažėti apie 21 procentą. Galutinę dujų kainą vartotojams lems „Lietuvos dujų“ planuojama panaudoti 280 mln. litų permoka už dujas, kuri amortizuos prie tarifo pridedamą saugumo priedą.

„Idėja yra tokia, kad papildomas kainos mažinimas, susijęs su 280 mln. litų, leis kompensuoti terminalo priedą. Taip, priedas bus kaip papildomas mokestis, bet dujų kainos sumažėjimas lems, kad galutinė kaina vartotojui dėl terminalo priedo neišaugs“, - BNS sakė „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas.

***

SKAIČIAI

2015 metais Lietuvoje bus suvartota 2,38 mlrd. kub. m gamtinių dujų.

2014 metais prognozuojamas suvartojimas - 2,46 mlrd. kub. m dujų.

Šaltinis: „Amber Grid“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"