Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

R. Šadžius: mažesnis PVM maistui jo kainos nesumažins

 
2016 03 18 12:00
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Premjerui Algirdui Butkevičiui prabilus apie galimą pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mėsai mažinimą bei bendro PVM tarifo sumažinimą, finansų ministras, sako, kad PVM lengvata maisto produktams jų kainos nesumažins.

„Mano asmeninė nuomonė ne vieną kartą buvo išsakyta dėl pridėtinės vertės mokesčio maisto produktams, kad sumažinus PVM, nepanašu, atsižvelgiant į maisto prekių kainas ir esamas defliacines tendencijas, kad jos sumažėtų. Vadinasi, tų pinigų mes nesurinksime į biudžetą ir tik kyla klausimas, kas juos pasidalins – kiek atiteks prekiautojams, tarpininkams, o kiek gamintojams“, – po Vyriausybės posėdžio penktadienį žurnalistams sakė Rimantas Šadžius.

Anot jo, mokesčių keitimą reikia svarstyti kompleksiškai. R.Šadžius pritaria, kad reikia didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį ir mažinti socialinio draudimo įmokas.

„Iš esmės ministras pirmininkas labai aiškiai vakar viską išdėstė, kad mokestiniai klausimai turi būti svarstomi komplekse, mes esame pradėję šnekas apie socialinį modelį, kur kalbame apie socialinio draudimo įmokų mažinimą, neapmokestinamų pajamų dydžio klausimas turi būti sprendžiamas ir svarstomas padidinimas nuo kitų metų sausio 1 dienos. (...) Manau, rimtai tame komplekse turėtume apsvarstyti socialinio draudimo įmokų mažiausiai gaunančių žmonių šaltinio pakeitimo klausimą, kad ne jie, o valstybė draustų juos“, – tikino ministras.

Anot jo, priimant sprendimus, reikia įsitikinti, kad jie nesugriaus viešųjų finansų,

„Juos reikia svarstyti, tik turint garantijas, kad priimti sprendimai nesugriaus finansų stabilumo, nes tai yra pagrindas, ant kurio galime savo biudžetą statyti, jei nebus viešųjų finansų stabilumo, tuomet galime pamiršti visas reformas“, – kalbėjo finansų ministras.

Premjeras Algirdas Butkevičius ketvirtadienį pareiškė palaikantis siūlymus PVM lengvatą taikyti tik šviežiai ir atšaldytai mėsai ir šviežiai tvenkiniuose išaugintai žuviai. Jis taip pat pareiškė, kad, jo manymu, galėtų būti sumažintas galiojantis 21 proc. PVM tarifas.

Finansų ministerijos duomenimis, PVM sumažinimas 1 procentiniu punktu valstybės biudžeto pajamas sumažintų apie 130 mln. eurų. 2015 metais PVM surinkta 2,854 mlrd. eurų – 3,1 proc. (89 mln. eurų) mažiau nei prognozuota ir 4,4 proc. daugiau (121 mln. eurų) nei 2014-aisiais.

A.Butkevičius ketvirtadienį taip pat pažadėjo nuo 2017 metų padidinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD), kuris nuo šių metų padidėjo nuo 166 eurų iki 200 eurų.

Įprastas PVM tarifas šiuo metu yra 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens.

Vertina atsargiai

Valstybė neturi galimybių mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, sako vieno didžiausių komercinių bankų Lietuvoje „Swedbank“ vyriausias ekonomistas.

Nerijus Mačiulis/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Nerijus Mačiulis/Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Pasak Nerijaus Mačiulio, vietoje to valstybė turėtų mąstyti, kaip sumažinti darbo jėgos apmokestinimą. Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos vadovas mano, kad būtų galima kalbėti apie bendro PVM mažinimą 1–2 punktais nuo kitų metų, netaikant papildomų lengvatų išskirtinėms prekėms. Tuo metu mažmeninės prekybos atstovai tikina, jog maisto produktus apmokestinus lengvatiniu PVM, jų kainos sumažėtų tą pačią dieną.

„Diskutuojant apie bet kokį mokesčių mažinimą, reikia iš pradžių žiūrėti, kokios valstybės finansinės galimybės, ar yra subalansuoti finansai, ar yra perteklius. Jei iš tiesų jie subalansuoti, tuomet galima svarstyti, ar reikia didinti valdžios sektoriaus išlaidas, ar mažinti mokesčius. Kadangi valstybės finansai yra nesubalansuoti ir biudžetas turi deficitą, todėl reikia diskutuoti, ar būtų didinami kiti mokesčiai, sumažinus PVM tarifą, ar būtų mažinamos kai kurios valdžios sektoriaus išlaidos. Nei vienas, nei kitas scenarijus nėra labai realus. Poreikio didinti valdžios sektoriaus išlaidas įvairiose srityse – nuo atlyginimų mokytojams ir kitiems viešo sektoriaus darbuotojams iki krašto apsaugos – yra labai daug. Tokiame kontekste sunku būtų realizuoti ir viešo sektoriaus atlyginimų, ir išlaidų didinimą, ir tuo pačiu mažinti PVM tarifą“, – BNS sakė N.Mačiulis.

Anot jo, PVM mažinimo idėja kilo, daliai lietuvių masiškai važiuojant maisto pirkti į Lenkiją, kur PVM tarifas maistui yra kur kas mažesnis nei Lietuvoje (5 proc.), tačiau, ekonomisto manymu, sumažinus PVM, prekybos augimo ar geresnio mokesčių surinkimo lūkesčiai, tikėtina, neišsipildys.

„Gali būti lūkesčių, kad sumažinus PVM tarifą, gali smarkiai išaugti mažmeninė prekyba ir mažiau gyventojai pirktų Lenkijoje, bet manau, kad poveikis būtų minimalus, nes vis tik matome, kad šiemet mažmeninė prekyba auga maždaug 5 proc., tai reiškia, kad važiavimas apsipirkti į Lenkiją yra tik mažos visuomenės dalies reiškinys ir tikrai neturi didelės įtakos bendriems makroekonomikos rodikliams ir bendrai mažmeninei prekybai Lietuvoje“, – teigė N.Mačiulis.

Ekonomisto žodžiais, Vyriausybė turėtų mąstyti apie galimybes sumažinti darbo jėgos apmokestinimą, kurį Europos Komisija (EK), Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) įvardija kaip Lietuvos mokesčių sistemos problemą.

„Jeigu mes matome valstybėje galimybių mažinti kažkuriuos mokesčius, jeigu iš tiesų Finansų ministerija mato, kad 130 mln. nebūtų problema kitų metų biudžete, tai prioritetas tikrai būtų gyventojų pajamų mokesčio mažinimas arba neapmokestinamų pajamų dydžio didinimas. Tai turėtų daugiau teigiamo efekto Lietuvos ekonomikai – sumažėtų paskatos vengti mokesčių, mažėtų atlyginimai vokeliuose“, – tvirtino N.Mačiulis.

N.Mačiulis teigė, jog svarstymas sumažinti PVM tarifą tik kai kurioms prekėms, pavyzdžiui, mėsai ir žuviai, būtų kontraversiškas žingsnis, nes diskriminuotų gyventojus, kurie nevartoja šių produktų. Jis nenorėjo komentuoti, ar siūlymas mažinti PVM gali būti susijęs su artėjančiais Seimo rinkimais.

Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas M.Dubnikovas mano, jog PVM tarifo mažinimas 1–2 procentiniais punktais būtų galimas, tik svarstant kitų metų valstybės biudžetą, ir jis turėtų būti bendras, o ne atskiroms prekėms.

Marius Dubnikovas/Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Marius Dubnikovas/Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

„Šiandien būtų galima kalbėti apie PVM mažinimą – tai turėtų būti sekančio biudžeto klausimas, nes šių metų biudžetas nebūtų persvarstomas. Kitais metais būtų galima kalbėti apie 1–2 proc. mažinimą, priklausomai nuo prognozių. Geras žingsnis būtų sumažinti visoms prekėms, o blogas žingsnis – kurti lengvatas išskirtinėms prekėms. Tai nedaro įtakos kainai ir galiausiai neduoda naudos, o duoda žalą biudžetui“, – kalbėjo M.Dubnikovas.

Anot jo, sumažinus PVM tarifą, turėtų padidėti vartojimas ir kartu padidėtų surenkamų mokesčių dalis bei valstybės konkurencingumas.

„Kitas klausimas, kuris turėtų būti svarstomas, yra biudžeto subalansavimas. Čia didžiulė dilema, ar likti prie didžiulio deficito, kuris yra dabar, reguliavimo rėmuose, ar nemažinti mokesčių ir siekti biudžeto subalansavimo. Idealus variantas būtų, kad mes galėtume palaipsniui mažinti mokesčius ir pasiekti biudžeto subalansavimo. Akivaizdu, kad mes to, ko gero, nepasieksime. Didelė vertybė būtų, kad mes su šia mokesčių baze pasiektume biudžeto subalansavimo, o vėliau mažintume mokesčius, pagal galimybes išlaikant subalansuotą ar perteklinį biudžetą“, – BNS kalbėjo M.Dubnikovas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas BNS teigė, kad sumažinus PVM tarifą kai kuriems maisto produktams, kainos nedelsiant sumažėtų ir prekybos centruose.

„Užbėgant iki galo nepagrįstiems ir klaidinantiems teiginiams, kad kainos nesumažės, galiu užtikrinti prekybos įmonių vardu, kad kainos iškart, tą pačią dieną, kai būtų sumažintas PVM, sumažėtų ir lentynose. Kalbėjau vakar (ketvirtadienį – BNS) su didžiausių prekybos tinklų vadovais, ir jie vienareikšmiškai užtikrino mane, mes netgi esame pasiruošę ir memorandumais, panašiai kaip euro įvedimo laikotarpiu, įsipareigoti ir užtikrinti tiek valdžią, tiek visuomenę, kad kainos, jei dėl PVM sumažinimo, momentaliai ta pačia dalimi ar net daugiau sumažėtų tikrai“, – BNS sakė L.Vilimas.

Jo teigimu, prekybininkai palankiai vertintų PVM tarifo sumažinimą mėsai bei pieno produktams, o dėl žuvies produktų laikosi neutralios pozicijos.

„Matome pagrindines grėsmes mėsos pramonei dėl iš Lenkijos vežamos produkcijos, kuri yra parduodama turguose. O dėl pieno – pastarųjų metų įvykiai, kai didieji lenkų gamintojai ketina skverbtis į rinką, siūlydami daug mažesnes kainas, tai Lietuvos pramonė ir prekybininkai, kuriems reikalinga lietuviška produkcija, turi būti suinteresuoti, kad mūsų pramonės produkcija būtų konkurencinga“, – BNS kalbėjo L.Vilimas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"