Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

PVM skolininkų sąrašas kelia aistras

 
G.Juknevičiaus teigimu, dėl "Fimos" skolos biudžetui vakar įmonė paklausė VMI Vilniaus apskrities skyrių ir gavo patvirtinimą, kad bendrovė nėra skolinga valstybei, priešingai - ji permokėjusi mokesčių.
G.Juknevičiaus teigimu, dėl "Fimos" skolos biudžetui vakar įmonė paklausė VMI Vilniaus apskrities skyrių ir gavo patvirtinimą, kad bendrovė nėra skolinga valstybei, priešingai - ji permokėjusi mokesčių. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pirmą kartą paskelbtame 100 didžiausių pridėtinės vertės mokesčio (PVM) skolininkų sąraše - ne tik mokestinių sunkumų patiriantys ūkio subjektai, bet ir bendrovės, kurios VMI 'baltajame' sąraše skelbiamos kaip valstybei 2012 metais sumokėjusios daugiausia mokesčių.

Saugos, automatikos ir telekomunikacijų sistemas kuriančios bei diegiančios įmonės "Fima" generalinis direktorius Gintaras Juknevičius LŽ pripažino, kad bendrovės atsiradimas skolininkų sąraše buvo labai netikėtas. Pasak jo, įmonė visada mokesčius į valstybės biudžetą sumoka laiku. Jis pridūrė, kad UAB "Fima" nuolat dalyvauja viešųjų pirkimų konkursuose, kuriuose turi pateikti VMI pažymas apie atsiskaitymus su valstybės ir savivaldybių biudžetais. Tokias pažymas, kaip pabrėžė pašnekovas, ji užsakinėja net keletą kartų per mėnesį.

"Pavyzdžiui, šių metų gegužės 17 dieną VMI išduotoje pažymoje buvo teigiama, jog "pagal iki gegužės 17 dienos pateiktas deklaracijas, kitus mokesčių apskaičiavimo dokumentus ir mokesčių apskaičiavimo duomenis UAB "Fima" 2013 metų gegužės 17 dieną atsiskaitė su valstybės, savivaldybių biudžetais ir valstybės pinigų fondais". Todėl VMI paskelbtas gegužės 16 dienos sąrašas mus glumina", - sakė jis.

G.Juknevičiaus teigimu, dėl "Fimos" skolos biudžetui vakar įmonė paklausė VMI Vilniaus apskrities skyrių ir gavo patvirtinimą, kad bendrovė nėra skolinga valstybei, priešingai - permokėjusi mokesčių.

"Visi mes darome klaidų, ypač kai ką nors darome pirmą kartą. Tačiau mūsų palinkėjimas būtų su tokiais duomenimis "žaisti" atsakingai ir profesionaliai. Labai tikimės, kad greitai laiku VMI paskelbs patikslintą sąrašą", - sakė jis.

Kita vertus, G.Juknevičius skolininkų sąrašų skelbimą vertina pozityviai. Esą kuo daugiau informacijos ir skaidrumo, tuo naudingiau tiek verslui, tiek viešajam sektoriui, nes tai ir pačias organizacijas skatina būti atsakingas ir rūpintis savo reputacija. Tačiau tokia svarbi informacija, kaip pabrėžė pašnekovas, turi būti visiškai patikima, ypač kai ją skelbia tokia autoritetinga institucija kaip VMI.

"Remdamiesi šia informacija mes sprendžiame apie savo verslo partnerius, mus vertina verslo kreditingumo bendrovės. Galiausiai ši informacija gali išeiti ir už Lietuvos ribų, ir tai tikrai gali turėti labai skausmingų padarinių. Pavyzdžiui, vykdydamas svarbų projektą koks nors stambus tiekėjas, peržiūrėjęs būtent tokią duomenų bazę, gali padaryti neteisingas išvadas", - svarstė jis ir pabrėžė, kad tokio pobūdžio informacija jokiu būdu negali būti vien automatiškai apskaitos programos sugeneruotas produktas, kurio nepatikrino atsakingi darbuotojai.

2012 metais didžiausių Lietuvos mokesčių mokėtojų sąraše "Fima" yra 117 vietoje, sumokėjusi 13,5 mln. litų mokesčių. Šiame sąraše, pagal Statistikos departamento klasifikaciją, bendrovė pateko į ketvirtą Statybų sektoriaus didžiausių mokesčių mokėtojų sąrašo vietą.

A.Buemann: "Didesnė dalis įmonių, esančių VMI paskelbtame PVM skolininkų sąraše, turi mokumo problemų." /Oresto Gurevičiaus nuotrauka
A.Buemann: "Didesnė dalis įmonių, esančių VMI paskelbtame PVM skolininkų sąraše, turi mokumo problemų." /Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Skolos - iki pusantro milijono litų

VMI gegužės 22 dieną savo interneto svetainėje paskelbė sąrašą 100 įmonių, kurios iki šių metų gegužės 16 dienos deklaravo, tačiau nesumokėjo daugiausia PVM už du paskutinius mėnesius.

Paskelbtų įmonių PVM skolos siekia nuo 67 tūkst. iki daugiau kaip 1,5 mln. litų. Tarp didžiausių skolininkų UAB SKY ENERGY GROUP (1,5 mln. litų PVM skola), įmonių grupė AB "Alita" (1,4 mln. litų), UAB "Limedika" (1,4 mln. litų), AB VITI (0,9 mln. litų), UAB "Tanagra" (0,7 mln. litų), UAB "Pajūrio mėsinė" (0,7 mln. litų) ir kitos.

Kreditų biuras "Creditinfo" jau spėjo atlikti pirminę VMI paskelbto sąrašo analizę. Kaip LŽ sakė Alina Buemann, "Creditinfo" rizikos vertinimo projekto vadovė, VMI paskelbtame sąraše yra ir keletas įmonių, kurios vien dėl kažkokių techninių priežasčių galėjo patekti į skolininkų sąrašą, mat jos yra ir VMI paskelbtame "baltajame" įmonių sąraše.

VMI interneto svetainėje skelbiamame sąraše "TOP 500", kuriame išvardytos 2012 metais daugiausia mokesčių ir kitų įmokų valstybei sumokėjusios įmonės, yra ir bendrovės, kurios pateko į VMI paskelbtą 100 PVM skolininkų sąrašą. Tai įmonių grupė "Alita" (VMI duomenimis, 2012 m. sumokėjo 71,7 mln. litų mokesčių ), UAB "Gubernija" (14,8 mln. litų), UAB "Fima" (13,5 mln. litų), AB "Anykščių vynas" (12,9 mln. litų), UAB "Tanagra" (7,3 mln. litų), UAB "Čili pica" (4,9 mln. litų), UAB SKY ENERGY GROUP (3,9 mln. litų).

A.Buemann teigė, kad, pavyzdžiui, VMI skelbiama didžiausia PVM skolininkė UAB SKY ENERGY GROUP praėjusiais mėnesiais ne tik figūravo kaip viena iš daugiausia mokesčių sumokančių bendrovių. "Šiuo metu ji neturi skolų "Sodrai" ar verslo partneriams. Istoriškai, galima sakyti, nėra turėjusi įskolų, neturi registruotų turto areštų. Jos mokumo istorija nepriekaištinga, todėl šios stambaus masto įmonės patekimą į PVM skolininkų sąrašą traktuočiau kaip laikiną techninę problemą", - LŽ teigė "Creditinfo" rizikos vertinimo projekto vadovė.

Vis dėlto A.Buemann pripažino, kad didesnė dalis įmonių, esančių VMI paskelbtame PVM skolininkų sąraše, turi mokumo problemų ir šiandien yra skolingos apie 20 mln. litų PVM, 10 mln. litų - "Sodrai", 60 mln. litų - verslo partneriams ir finansų institucijoms, be to, praeityje yra padengusios 125 mln. litų skolų.

"Pusė tų įmonių arba beveik kas antra turi įregistruotų turto areštų. Taigi iš tikrųjų šių įmonių skolos yra dar didesnės. Daugiausia tai mažos ir vidutinės įmonės, kurių apyvarta pagal 2011 metų duomenis siekė iki 10 mln. litų per metus. Maždaug 30 proc. šių įmonių - statybos ar nekilnojamojo turto bendrovės ir po 15 proc. - prekybos ir pramonės įmonės", - apibendrino "Creditinfo" rizikos vertinimo projekto vadovė A.Buemann.

Kritikavo tvarką

Akcinė bendrovė "Anykščių vynas", dar metų pradžioje buvusi "baltajame" mokesčių mokėtojų sąraše, šįkart įtraukta į skolininkų sąrašą su 160 tūkst. litų skola. Įmonės direktorius Audrius Zuzevičius to nesureikšmino ir sakė, esą paskelbti palyginti mažai skolingų privačių įmonių sąrašai - tik politikavimas.

"Šių metų pradžioje dar buvome tarp tų, kurie niekada nevėluoja atsiskaityti. O štai praėjo keli mėnesiai, situacija šiek tiek pasikeitė ir dėl 160 tūkst. litų skolos, kuri, realiai žiūrint, nėra didelė, mes paverčiami skolininkais. Taip yra dėl šiek tiek keistokos tvarkos Lietuvoje: valstybei privalai mokėti iš karto, o įplaukos už parduotas prekes atkeliauja vėluodamos iki 2 mėnesių. Taip automatiškai ir susidaro skolos", - aiškino jis.

Pašnekovas patikino, kad įmonė susidariusią VMI skolą padengs vos tik atsiradus galimybėms tai padaryti. "Tiesiog reikia sulaukti momento, kai kasoje atsiras laisvas pinigėlis, jį reikės skirti ne žaliavai įsigyti, o sumokėti valstybei", - patikino jis.

A.Zuzevičiaus manymu, VMI paskelbtas skolininkų sąrašas yra veikiau žaidimas nei verslą drausminanti priemonė. Mat dėmesys atkreipiamas ne tik į milijoninių skolų turinčias įmones, bet ir tas, kurių skolos menkos ir tesiekia kelias dešimtis tūkstančių litų.

"Suprantu, kad valstybė nori susirinkti pinigus į biudžetą, bet paprastai mokėdamos PVM įmonės sprendžia savo taktinius, strateginius, galiausiai išgyvenimo klausimus ir į valstybę žiūri kaip į gerą mamą su viltimi, kad ji gal šįkart diržo dar neduos. Todėl reikėtų nustatyti ribą, kurią peržengus diržo duoti jau galima", - sakė jis. Pašnekovo siūlymu, į viešą skolininkų sąrašą reikėtų įtraukti įmones, kurių skola VMI viršija 500 tūkst. litų.

Didelė apyvarta - didelės skolos

Antra labiausiai VMI prasiskolinusi įmonių grupė "Alita" 1,4 mln. litų PVM skolą aiškino šios šakos pramonei tradiciškai sunkiu pirmuoju metų ketvirčiu. "Alitos" finansų direktoriaus Justino Damašo teigimu, tuo metu sumažėja vartojimas, o vyno žaliavas įmonė įsigyja tik šaltuoju laikotarpiu.

"PVM visada stengiamės mokėti laiku. Dėl susidarančio apyvartinių lėšų srauto netolygumo kartais pasitaiko vėlavimų. 2012 metais įmonių grupė "Alita" per metus sumokėjo daugiau negu 74 mln. litų mokesčių, apie 1,4 mln. litų per savaitę, todėl net savaitę vėluodami tampame dideliais skolininkais. Kita priežastis - nepalanki akcizo, didžiausio mūsų mokamo mokesčio, mokėjimo tvarka. Privalome sumokėti mokestį per 5-15 dienų nuo pardavimo, o stambieji klientai atsiskaito tik per 45-60 dienų laikotarpį", - aiškino jis.

Pašnekovas patikino, kad įmonių grupė visuomet bendradarbiauja su VMI ir iš anksto informuoja apie galimą vėlavimą. Šiuo metu ji pateikusi prašymą atidėti skolą ir išdėstyti mokėjimą. "Skaidrumą mokesčių sistemoje visapusiškai palaikome, tačiau manome, kad teisingesnis būtų piktybinių skolininkų sąrašas. Tai teiktų svarbią informaciją verslo partneriams ir nekeltų nereikalingų nesusipratimų", - pridūrė J.Damašas.

Variklinių transporto priemonių didmenine prekyba užsiimančios bendrovės "Tanagra" komercijos direktorius Gediminas Nortkus pabrėžė, kad VMI paskelbtuose sąrašuose nurodytos skolos jau gali būti pakitusios. Tačiau įmonės vis tiek išlieka ant gėdos stulpo, kol skolininkų sąrašas bus atnaujintas.

Pati įmonė, kaip sakė pašnekovas, 783 tūkst. litų skolą valstybei sukaupė dėl sudėtingos metų pradžios ir vėluojančių atsiskaityti klientų. Tačiau priminė, kad pernai įmonė valstybei sumokėjo 7,3 mln. litų mokesčių ir pateko tarp 500 daugiausia į VMI sąskaitą sumokėjusių mokesčių mokėtojų.

"Baudžiamos didžiosios įmonės, o visi pirkėjai dabar tik džiaugiasi ir lietuviškai piktdžiugiškai bado pirštais, kad štai kaimyno troba dega", - kalbėjo G.Nortkus.

Tuo metu bendrovės "Vėjo technologijų projektai" vadovas Giedrius Gaižauskas sakė, kad VMI skolininkų sąraše paskelbta informacija apie įmonės skolą, siekiančią 412 tūkst. litų, - pavėluota. Anot jo, gegužės pirmąją savaitę gavusi raginimą raštu padengti susidariusią skolą įmonė tai padarė nedelsdama, dar tą pačią valandą.

"Jeigu klientui išrašai sąskaitą ir jis vėluoja atsiskaityti, tai įmonė ir vėluoja sumokėti PVM - viskas paprasta. Tačiau mūsų atveju nutiko net ne tai - paprasčiausiai tuo metu, kai reikėjo sumokėti mokestį, dvi savaites buvau išvykęs į parodas, o pervedimus kontroliuoju aš pats. Todėl ir nespėjome laiku. Taigi priežastis elementari - ne finansinė", - paaiškino pašnekovas.

Finansų ministerija (FM) šiuo metu nerengia ir kol kas neketina rengti PVM įstatymo pataisų, kurios sudarytų įmonėms mažiau galimybių laiku nesumokėti PVM, nedeklaruoti jo ar apskritai nemokėti. Anot FM viešųjų ryšių vyr. specialistės Teresės Staniulytės, galiojančiame įstatyme ir įstatymo įgyvedinamuosiuose teisės aktuose PVM deklaravimo, mokėjimo, grąžinimo tvarka yra gana griežtai reglamentuota, teisės aktuose numatytos ir baudos. "Bet jeigu bus PVM įstatymo nuostatas griežtinančių iniciatyvų, Finansų ministerija jas įdėmiai svarstys", - teigė ji.

Komentaras

VMI viršininko pavaduotojas Vytautas Vitkevičius

VMI nuo šių metų pradžios pradėjo skelbti daugiausia mokesčių sumokančių įmonių sąrašus, pareigingus akcizo, pelno, PVM mokėtojus. Tuo pat metu skelbiami ir įmonių, kurios nevykdo mokesčių administratoriaus nurodymų, sąrašai, viešinamos įmonės, kurioms VMI uždraudė atsiskaityti grynaisiais pinigais, ir įmonės, laiku nepateikusios deklaracijų ir nemokėjusios nekilnojamojo turto, PVM, žemės ir kitų mokesčių. VMI supranta, kad nedrausmingų mokesčių mokėtojų elgsenai pasirinktos komunikacinės priemonės gal ir neturės jokios įtakos, bet tiems mokesčių mokėtojams, kurie moka mokesčius, padės apsispręsti, į kuriuos sąrašus jie norėtų patekti.

Įmonė į biudžetą turi sumokėti ne tą PVM, kurį apskaičiuoja už parduotas prekes ir paslaugas, o apskaičiuotą mokėtiną į biudžetą PVM. Jeigu įmonės mokestinis laikotarpis yra kalendorinis mėnuo, tai įmonė, pasibaigus mėnesiui, apskaičiuoja pardavimo PVM nuo visų per mėnesį parduotų prekių ir paslaugų (nesvarbu, ar pirkėjas už prekes ar paslaugas apmokėjo), iš šios sumos atimamos per mėnesį įsigytų prekių ir paslaugų pirkimo PVM sumos (PVM atskaita), nurodytos PVM sąskaitose faktūrose (taip pat neatsižvelgiant į tai, ar įmonė sumokėjo už įsigytas prekes ir paslaugas), ir taip apskaičiuojama mokėtina į biudžetą PVM suma. Ši PVM suma turi būti sumokėta iki kito mėnesio 25 dienos.

Įmonėms PVM mokėjimą, kaip ir kitas mokestines nepriemokas (išskyrus gyventojų pajamų mokesčio), galima atidėti arba išdėstyti dalimis. Suma nėra neribojama. Taip pat įmonė gali kreiptis dėl būsimos mokestinės nepriemokos atidėjimo arba išdėstymo ne anksčiau negu prieš 20 dienų iki jai susidarant.

Dalyvaujančios viešuosiuose pirkimuose įmonės turi pateikti pirkimų organizatoriui pažymą apie tai, ar įmonė turi skolų valstybei, ar ne.

Skaičiai

Šių metų gegužės 1 dieną PVM skolą turėjo apie 19 tūkst. mokesčių mokėtojų. Jų skola siekia 325 mln. litų. Vėluojantiesiems priskaičiuota daugiau kaip 60 mln. litų delspinigių. VMI nuo šių metų pradžios sudarė mokestinės paskolos sutartis arba atidėjo skolos priverstinį išieškojimą 1,3 tūkst. mokesčių mokėtojų, jie buvo skolingi 110 mln. litų, iš jų PVM - apie 90 mln. litų.

Šaltinis: VMI

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"