Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Prieš Kalėdas darbuotojams - staigmenos

 
2012 11 22 6:19
Prieš Kalėdas dauguma įmonių organizuoja šventinį renginį arba įteikia darbuotojams smulkias dovanėles. /LŽ archyvo nuotraukos  
Prieš Kalėdas dauguma įmonių organizuoja šventinį renginį arba įteikia darbuotojams smulkias dovanėles. /LŽ archyvo nuotraukos  

Dauguma pelningų įmonių per šiuos metus gautu pelnu pasidalys su darbuotojais pavasarį, kai jau bus žinomi audituoti veiklos rezultatai. Švenčių išvakarėse bendrovių vadovai mieliau kalba apie kalėdines dovanas ir staigmenas jiems, o ne apie pinigines išmokas.

Lietuvos įmonių darbo našumo augimo, pelningumo rodikliai nėra prasti. Tiesa, Statistikos departamentas paskelbė tik praėjusių metų darbo našumo duomenis, tačiau manoma, kad panašios tendencijos išlieka ir šiemet. 

Pernai Lietuvoje per vieną dirbtą valandą buvo sukurta 37,55 lito pridėtinės vertės, arba 10,9 proc. daugiau negu 2010 metais. Vidutinis valandinis darbo užmokestis (iki mokesčių) 2011-aisiais siekė 12,77 lito ir buvo tik 2,3 proc. didesnis nei užpernai. Eurostato, Europos Sąjungos (ES) statistikos biuro, duomenimis, bendros darbo sąnaudos Lietuvoje, pernai pakilusios 3,8 proc., iki 18,99 lito per valandą, ir šiemet yra vienos mažiausių ES.

Užteks ir žąsiai

AB "Puntukas" - viena iš nedaugelio įmonių, kurių vadovai mano, kad pasidalyti su darbuotojais uždirbtomis lėšomis galima ir prieš didžiąsias metų šventes. "Net ir sunkiais bendrovei metais mokėjome žmonėms bent nedideles kalėdines premijas. Kiek jų bus šiemet, nenorėčiau komentuoti, bet už gautus papildomus pinigėlius nusipirkti gerą žąsį darbuotojai tikrai galės", - neslėpė "Puntuko" generalinis direktorius Vytautas Vidmantas Zimnickas.

Pasak jo, šie metai metalo apdirbimo ir technikos neįgaliesiems gamybos bendrovei neblogi, todėl užteks lėšų ir išmokoms prieš didžiausias metų šventes. Kalėdinių premijų dydį kiekvienam darbuotojui įmonės administracija apskaičiuoja vadovaudamasi keliais kriterijais: ar žmogus per metus nebuvo nusižengęs, ar ilgai jis dirba įmonėje, kaip yra vertinamas padalinio vadovo. Apie 80 proc. iš 120 bendrovėje dirbančių asmenų sudaro darbininkai. Pasak V.V.Zimnicko, tradiciškai prieš Kalėdas administracijos atstovai lankosi cechuose, pasveikina žmones švenčių proga ir praneša malonią žinią apie paskirtas pinigines išmokas. "Manau, premijos darbuotojus tikrai motyvuoja, pagerina nuotaiką. Žmonės jų tikisi", - sakė "Puntuko" vadovas.

"Puntukas" ir kai kurios kitos įmonės net ir sunkiais verslui metais mokėjo savo darbuotojams nedideles kalėdines premijas. 
"Puntukas" ir kai kurios kitos įmonės net ir sunkiais verslui metais mokėjo savo darbuotojams nedideles kalėdines premijas. 

Sveikina kitaip

Vienus geriausių šalies ūkyje darbo našumo ir pelningumo rodiklius demonstruojančios telekomunikacijų, finansinių paslaugų įmonės lieka ištikimos tradicijai savo darbuotojus Kalėdų proga sveikinti kitais būdais.

AB TEO LT, pasak šios bendrovės komunikacijos vadovo Antano Bubnelio, gruodį ir visą šventinį laikotarpį išnaudoja savo bendruomenės ryšiams stiprinti. Tuo metu vyksta kalėdiniai vakarai, darbuotojų vaikams rengiami spektakliai. Piniginės premijos žmonėms šioje įmonėje skiriamos pasibaigus finansiniams metams, o jų dydis nustatomas individualiai, atsižvelgiant į darbuotojo ir viso padalinio indėlį į bendrovės veiklos sėkmę. Todėl jos, anot A.Bubnelio, su šventėmis neturi nieko bendra.

"Tiesiog šiaip" kalėdinių premijų savo žmonėms nemoka ir mobiliojo ryšio operatorė UAB "Tele2". "Esame į rezultatus orientuota kompanija. Mūsų darbuotojai motyvuojami už laimėjimus ir premijos mokamos už įgyvendintus tikslus, - aiškino bendrovės atstovas spaudai Andrius Baranauskas. - Ypatingiems rezultatams paminėti yra organizuojamos šventės visam kolektyvui."

AB "Lietuvos draudimas", didžiausia šalies draudimo bendrovė, prieš Kalėdas savo darbuotojams už metų triūsą irgi dėkoja šventine puota. "Mūsų žmonės labai mėgsta tokias šventes. Jos vyksta du kartus per metus - vasarą ir žiemą, apie Kalėdas. Bendrovėje dirba 1100 žmonių, jie noriai susirenka į šventę", - teigė "Lietuvos draudimo" atstovė ryšiams su visuomene Ingrida Žaltauskaitė.

Piniginėmis premijomis prieš Kalėdas nesišvaisto ir Suomijos kapitalo naftos produktų prekybos UAB "Neste Lietuva", šiemet pripažinta viena produktyviausių Lietuvos įmonių. "Turime darbuotojų skatinimo sistemą, tačiau ji susijusi ne su metinėmis šventėmis, o su bendrais įmonės rezultatais ir kiekvieno žmogaus individualiu indėliu", - kalbėjo bendrovės generalinis direktorius Gintaras Macijauskas. Bet, anot jo, tai nereiškia, kad "Neste Lietuva" Kalėdų nešvenčia. "Būna organizuojamas koks nors šventinis renginėlis arba įteikiamos smulkios dovanėlės. Kiekvienais metais vis kitaip - ką leidžia mūsų išmonė", - pasakojo vadovas.

Pinigų neignoruoja

"Visos bendrovės turi savo tradicijas švęsti Kalėdas. Kai kurios darbuotojams dovanoja kalakutus, žąsis, tačiau vakarėlius rengia dauguma įmonių", - LŽ tvirtino Lietuvoje investuojančių užsienio kompanijų asociacijos "Investors Forum" vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė. Vis dėlto jai nėra tekę girdėti, kad kuri nors užsienio bendrovė būtų griežtai nusiteikusi prieš šventines premijas.

"Niekas kalėdinių premijų nevadina tryliktuoju atlyginimu. Jei premijuoja, tai priklauso nuo bendrovės politikos ir finansinės situacijos. Jeigu padėtis nekokia, suprantama, premijų nebus, tačiau jei metai geri, to nevengiama, - svarstė R.Skyrienė. - Mes vis prisimename sovietinius laikus. O juk visame pasaulyje gyvuoja praktika paskatinti gerai dirbančius žmones. Be abejo, geriausias paskatinimas - pinigai, bet kiekviena bendrovė turi savo darbuotojų motyvavimo politiką."

Tarptautinės verslo konsultacijų ir audito kompanijos "Pricewaterhouse Coopers" Lietuvos padalinio vadovaujanti partnerė Kristina Kriščiūnaitė pinigines premijas laiko normalia darbuotojų motyvavimo priemone, kai yra mokama už darbo rezultatus. "Kai kurios bendrovės moka premijas prieš Kalėdas, tačiau jos, manau, būna susijusios su metiniais veiklos rezultatais, kuriuos mažesnės įmonės gali prognozuoti ir nesulaukusios metų pabaigos", - teigė ji. Pasak verslo konsultantės, kiekviena motyvavimo priemonė turi skirtingus tikslus. "Darbuotojams organizuojamos šventės yra įmonės socialinės kultūros dalis ir tam tikra tradicija. Premijavimas ar atlyginimo dalies susiejimas su pasiektais rezultatais taip pat labai svarbi motyvavimo priemonė, skatinanti siekti gerų darbo rezultatų", - kalbėjo pašnekovė.

K.Kriščiūnaitė nemano, kad įmonės, mokančios kalėdines premijas, galėtų piktnaudžiauti dirbtinai mažindamos savo pelną ir taip mokėdamos mažesnį pelno mokestį į valstybės biudžetą. "Premijos yra apmokestinamos gyventojų pajamų, socialinio draudimo ir sveikatos draudimo mokesčiais. Vadinasi, kad išmokėtų jas darbuotojams, įmonės turi sumokėti nemažai mokesčių valstybei. Jei metinės premijos ir nebūtų išmokėtos iki kalendorinių metų pabaigos, o būtų sukauptos ir mokamos po Naujųjų metų, pačių premijų suma būtų galima mažinti apmokestinamąjį pelną", - aiškino konsultantė.

Vyriausybė nerekomenduoja

Šiemet, kaip ir pernai, Vyriausybė protokoliniu sprendimu pritarė nuostatai, kad vienkartinės piniginės išmokos nebūtų mokamos valstybės tarnautojams ir pagal darbo sutartis valstybės įstaigose dirbantiems asmenims. Tiek valstybinėms įmonėms, tiek akcinėms bendrovėms, kuriose valstybė turi daugumą akcijų, rekomenduota susilaikyti nuo tokių premijų mokėjimo. 

Praėjusių metų pabaigoje plačiai nuskambėjo Jonavos savivaldybės sprendimas leisti, apeinant Vyriausybės rekomendaciją, kai kuriems biudžetinių savivaldybės įmonių darbuotojams išmokėti kalėdines premijas.

"Tiesioginės Vyriausybės reakcijos nesulaukėme, išskyrus vieną kitą priekaištą, paskatintą žiniasklaidos. Bet galų gale buvo padaryta bendra išvada, kad Vyriausybė neturėtų kištis į kiekvieną savivaldos sprendimą", - LŽ pasakojo Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius. Anot jo, premijas pernai mokėjo daugiausia mokyklos, kurioms pavyko sutaupyti dalį darbo užmokesčio fondo. Mokyklos vadovas, žinodamas šio fondo dydį, planuoja situaciją ir sprendžia, ar darbuotojams mokėti maksimalią algą, ar pataupyti nenumatytiems atvejams ir metų pabaigoje paprašyti savivaldybės tarybos, kad leistų išmokėti premijas.

"Koks skirtumas, kaip už tą patį darbą žmogui mokėti: ar nuosekliai visus metus, ar metų gale - premijomis. Mėgstama piktintis tais, kurie išmoka premijas paskutinį mėnesį, bet niekam neužkliūva tie, kurie moka daugiau negu kiti visus metus", - komentavo meras. Jo manymu, šiemet savivaldybės taryba, matyt, nesulauks prašymų leisti mokėti premijas, nes yra sumažintas švietimo įstaigų darbo užmokesčio fondas. "Jau ir mokyklų profsąjungų atstovai buvo atėję priekaištauti, kad mažėja algos. Jaučiu, mokyklos nelabai turėjo ką taupyti", - sakė Jonavos rajono meras.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"