Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Prie energetikos vairo stojo trisdešimtmečių karta

 
Dalius Misiūnas prognozuoja, kad naujai suformuota energijos įmonių grupė galės lengviau konkuruoti realiai vykstančiame trijų Baltijos valstybių ir Rusijos kare dėl elektros energijos kainų.
Dalius Misiūnas prognozuoja, kad naujai suformuota energijos įmonių grupė galės lengviau konkuruoti realiai vykstančiame trijų Baltijos valstybių ir Rusijos kare dėl elektros energijos kainų. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Nuo šių metų pavasario Lietuvoje pakeisti visų svarbiausių valstybės valdomų energetikos įmonių generaliniai direktoriai. Savo noru ir priverstinai pareigas palikusius vadovus pakeitė trisdešimtmečiai finansininkai ir ekonomistai.

Apie naujai paskirtų jaunų profesionalų atranką ir baigtą valstybinio energetikos sektoriaus valdymo pertvarką „Lietuvos žinios“ kalbėjosi su įmonių grupės „Lietuvos energija“ valdybos pirmininku ir generaliniu direktoriumi Daliumi Misiūnu.

- Per pastaruosius 6 mėnesius paskirti 6 nauji valstybės valdomų svarbiausių energetikos įmonių vadovai. Kuo ankstesnieji nebetiko?

- Mūsų grupėje vadovų keitimas yra organiškas ir lengvai paaiškinamas. „Lesto“ vadovas Arvydas Tarasevičius išėjo į pensiją ir, mano įsitikinimu, kitų argumentų, išskyrus norą pailsėti ir baigti karjerą, nebuvo. Naują vadovą reikėjo rinkti. Bendrovė Visagino atominė elektrinė (VAE) pakeitė kryptį, tapo įmonių grupės patronuojančia bendrove „Lietuvos energija“ (LE), todėl buvęs VAE vadovas Rimantas Vaitkus tapo LE antrinės įmonės VAE SPB projektų vadovu ir dirba prie naujos atominės elektrinės projekto. Man išėjus į LE, liko laisva vieta bendrovėje „Lietuvos energijos gamyba“, taip Juozas Bartlingas tapo naujuoju jos vadovu.

„Litgas“ vadovu nuo įmonės įkūrimo buvo „Klaipėdos naftos“ direktorius Rokas Masiulis. Atskyrus dujų pardavimo veiklą „Litgas“ pereina į LE pavaldumą, todėl reikėjo parinkti kitą vadovą. Pasiūlėme Dominyką (Tučkų - aut.), pamatėme, kad jis turi potencialo. Dėl „Litgrid“ ir Ignalinos atominės elektrinės vadovų keitimo viešai buvo daug komentarų pasakyta ir komentuoti nenorėčiau.

- Atsitiktinumas ar sutapimas, kad, išskyrus gamybininką J.Bartlingą, naujieji vadovai – daugmaž jūsų bendraamžiai. Kiek asmeniškai įtakos turėjote juos paskiriant?

- Atranką vykdėme, bet galutinį kandidatų sąrašą tvirtino LE stebėtojų taryba ir jo sudarytas atrankos komitetas. Tad tikrai neprisiimčiau garbės ar vargo, kad visus aš išrinkau (juokiasi - aut.). Be abejo, dalyvavau vertinant kandidatus.

Dėl jų amžiaus? „Lietuvos energijos gamyboje“ labai įdomus amžiaus balansas nuo labai jaunų iki labai patyrusių. Generalinio direktoriaus J.Bartlingo patirtis – 40 metų, gamybos vadovo Dariaus Kucino – 20 metų, finansų strategijos vadovai amžiumi jaunesni ir sukaupę mažiau patirties.

Bet kad būtų noras tik jaunus stumti, to nėra. Svarbiausias dalykas yra komandos žaidimas. Realiai už įmonę atsako 5 žmonių valdyba. Svarbu, kad jie vienas su kitu gerai derėtų, "susigrotų", - tam skyrėme nemažai dėmesio.

Kandidatų gausa

- Į „Lesto“ valdybos narius pretendavo 21, „Lietuvos energijos gamybos“ valdybos - 17 kandidatų. Kokio dydžio yra valdybos nario alga? Ar manote, kad gausų kandidatų būrį motyvavo įdomaus darbo perspektyva?

- Kalbame apie dvi labai dideles įmones, kurios pagal pajamas (abi gauna po daugiau kaip milijardą litų pajamų) patenka tarp 10 daugiausia uždirbančių Lietuvos įmonių. Abi listinguojamos vertybinių popierių biržoje. Tokiai įmonei vadovauti – kiekvienam didelis iššūkis. Manau, kad buvo natūralus rinkos reagavimas, nes atsirado įdomi vieta dirbti.

Apie konkrečias algas šiandien nenorėčiau kalbėti. Pasakyčiau taip: orientuojamasi į rinkos lygį. Kita vertus, į šį sektorių žmonės ateina dirbti ne dėl algos. Jeigu lygintume su tokio dydžio kitomis įmonėmis – „Maxima“, „Achema“ ir kitomis, algos didesnės privačiame sektoriuje. Čia motyvuoja įdomus darbas. Energetika – sektorius, kuris visada buvo patrauklus. Pridėjus algą, kurią galime mokėti, išeina visai gera kombinacija.

- Jus tuometės „Lietuvos energijos“ vadovu paskyrė konservatoriai, karjeros laiptais pakilote socialdemokratų premjero pritarimu. Ar vertinant kandidatus buvo svarbios naujų vadovų politinės ar geopolitinės simpatijos?

- Sutinku, kad pradėjau dirbti, kai valdė konservatoriai. Bet dalyvavau atrankoje kaip profesionalas, atėjau iš verslo. Politiniai dalykai man nebuvo žinomi, domino energetikos sektorius. Dabartinis pripažinimas susijęs su tuo, kad savo veikloje vadovaujuosi verslo dėsniais.

Kad energetika yra politizuotas sektorius – faktas, to nebandysiu paneigti. Bet įmonėse bandome išgryninti – ką akcininkas valstybė mato kaip strateginius tikslus. Nuo tos vietos prasideda įprastas verslas. Kasdien turime užsidirbti pinigus.

- Ar su premjeru kandidatūros derintos?

- Septynių narių LE stebėtojų taryboje yra trys nepriklausomi ir keturi valstybės atstovai - finansų, energetikos, ūkio viceministrai ir premjero patarėjas. Be abejo, jie ir jų sudarytas vertinimo komitetas sprendė dėl tinkamumo bei derino. Kad eitume pas premjerą atskirai rodyti žmones, to tikrai nebuvo (juokiasi - aut.). Galiu didžiuotis, kad atranka vyko kompetencijos vertinimo pagrindu.

- Ar praėjusią savaitę suformavus „Lesto“ ir „Lietuvos energijos gamybos“ valdybas energetikos įmonių valdymo pertvarka baigta, ar dar bus keičiami ir šių bendrovių antrinių įmonių vadovai?

- Realiai pertvarka baigta. Kaip sakome, „,motininės“ bendrovės dar turi keletą „dukterinių“ ir „anūkinių“ įmonių, jose dar kažkiek koreguosis valdybų sudėtys, bet esminių pokyčių vadovybėje nebus. Pagrindinis pertvarkos etapas baigtas, grupė suformuota.

Energijos kainų karas

- Koks šios pertvarkos tikslas - centralizuoti funkcijas, taupyti? Kuo nauja struktūra bus efektyvesnė už ankstesnę?

- Kėlėme du pagrindinius tikslus – integraciją ir efektyvumą. Iki šiol VAE buvo orientuota į AE projektą, o „Lesto“, „Lietuvos energijos gamyba“ ir kitos įmonės veikė kaip atskiros. Dabar AE projektas tėra viena iš naujos įmonių grupės „Lietuvos energija“ veiklų, o dalis dviejų didžiųjų įmonių funkcijų bus centralizuotos, sumažintos sąnaudos, pagreitės sprendimų priėmimas. Apskaita, pirkimai, komunikacija taps paprastesnė, ir dėl to sutaupysime.

- Pertvarkyta „Lietuvos energija“ tapo panašesnė į analogiškas Latvijos ir Estijos bendroves, orientuotas į elektros skirstymą ir elektros gamybą. Ar prognozuotumėte, kad konkurencija tarp Baltijos valstybių pagrindinių energetikos įmonių aštrės?

- Be abejo, dviračio neišradinėjome, kūrėme naują struktūrą žvelgdami į Latvijos, Estijos ir kitų Europos valstybių patirtį. Ten veikia panašios vertikaliai integruotos elektros energijos gamybos, skirstymo ir prekybos bendrovės. Tinklą valdanti „Litgrid“ veikia atskirai (jos pagrindinė akcininkė yra Energetikos ministerijos valdoma įmonė EPSO-G - aut.).

Elektros gamybos ir prekybos veikla su latviais ir estais konkuravome ir iki šiol. Ir toliau konkuruosime. Įvykdyta integracija padės būti stipresniems toje kovoje. Taip pat padės efektyviau planuoti plėtrą, nes vieninga grupė yra finansiškai stipresnė. Turėsime daugiau galimybių finansuoti naujus projektus.

Baltijos šalių elektros rinką dalijasi „Lietuvos energija“, „Latvenergo“, „Eesti Energia“ bei Lietuvos ir Rusijos bendrovė „Inter Rao“. Kova tarp jų pastaruoju metu buvo labai aštri, iš esmės vyko kainų karas. Konkurencija neišvengiama.

FAKTAI Per pusmetį pakeisti šeši vadovai

Pers pastaruosius šešis mėnesius Lietuvoje pakeisti šešių svarbiausių valstybės valdomų energetikos įmonių vadovai.

2013 m. kovo 4 d. 39-erių Darius Janulevičius, iki tol dirbęs bankrutuojančios investicijų bendrovės „Hermis Capital“ (veliau – „Lime Investments“) direktoriumi, tapo uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) vadovu. Jis pakeitė šių metų vasario 5 d. iš IAE vadovo pareigų atleistą Žilviną Jurkšą, kuris neteko energetikos ministro pasitikėjimo.

2013 m. liepos 22 d. 34-erių Dalius Misiūnas pradėjo vadovauti energetikos grupei, kuri anksčiau priklausė bendrovei Visagino atominei elektrinei (VAE). Jis šiame poste pakeitė VAE vadovą Rimantą Vaitkų, kuris tapo naujai pavadintos grupės „Lietuvos energija“ antrinės įmonės VAE ESB projektų vadovu.

2013 m. rugsėjo 9 d. 30 metų Dominykas Tučkus, iki tol „Lietuvos energijos" (anksčiau VAE) Ekonomikos skyriaus vadovas, paskirtas „Klaipėdos naftos" antrinės dujų prekybos bendrovės "Litgas", kuri netrukus bus perduota energetikos įmonių grupę valdančiai "Lietuvos energijai", generaliniu direktoriumi. Šiame poste jis pakeitė "Klaipėdos naftos" generalinį direktorių Roką Masiulį.

2013 m. rugsėjo 10 d. 35-erių Daivis Virbickas, iki tol dirbęs Šveicarijos energetikos holdingo "Alpiq" atstovės Baltijos šalyse „Alpiq Energija Lietuva“ komercijos direktoriumi, tapo elektros perdavimo sistemos operatorės "Litgrid" valdybos pirmininku ir generaliniu direktoriumi. Nuo 2010 m. gruodžio mėn. „Litgrid“ vadovavęs Virgilijus Poderys liko dirbti bendrovės valdybos patarėju.

2013 m. rugsėjo 22 d. 39-erių Aidas Ignatavičius paskirtas elektros energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ valdomos elektros skirstymo bendrovės "Lesto" valdybos pirmininku ir generaliniu direktoriumi. Iki tol jis dirbo "Danske Bank" Lietuvos filialo Verslo bankininkystės tarnybos direktoriumi. Buvusio „Lesto“ vadovo Arvydo Tarasevičiaus pareiškimas atsistatydinti iš pareigų suėjus pensiniam amžiui patenkintas šių metų birželio 21 d.

2013 m. rugsėjo 22 d. 60 metų Juozas Bartlingas paskirtas elektros energetikos įmonių grupės „Lietuvos energija“ valdomos“ elektros gamybos įmonės „Lietuvos elektros gamyba“ valdybos pirmininku ir generaliniu direktoriumi. Liepos mėnesį iš pareigų pasitraukus D.Misiūnui, įmonei jis vadovavo laikinai.

Šaltinis: LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"