Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Pluoštas grynųjų užsienyje vertas aukso

 
Už grynųjų pinigų išėmimą iš bankomato užsienyje tenka mokėti fiksuotą kelių procentų mokestį.
Už grynųjų pinigų išėmimą iš bankomato užsienyje tenka mokėti fiksuotą kelių procentų mokestį. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Kur pirkti užsienio valiutą - Lietuvoje prieš kelionę ar užsienyje? Už grynųjų pinigų išėmimą iš bankomato užsienio šalyse Lietuvos bankų klientams tenka mokėti kelis procentus nuo išgryninamos sumos arba nustatytą minimalų mokestį. Ar pavykta sutaupyti apdairiesiems ir išmaniesiems, ar šiuo atveju svarbiau saugumas?

Bankininkai pripažįsta, kad valiutos keitimo kursas palankesnis atsiskaitant kortele, negu keičiant valiutą banko skyriuose. Tačiau visiems tinkančio universalaus recepto, regis, nėra. Ekonomistai svarsto, jog tinkamiausias valiutos pirkimo būdas priklauso nuo to, ar žmogus dažnai vyksta į užsienį, kiek linkęs rizikuoti ir išlaidauti, taip pat ir nuo asmeninių savybių.

Pasigailėjo neišsikeitęs valiutos

Iš Berlyno grįžęs vilnietis Gintaras nustebo savo banko sąskaitoje išvydęs, jog už grynųjų pinigų išėmimą iš bankomato sumokėjo 10 litų. „Dalyvavau tarptautinėje parodoje, kur nebuvo galimybės už prekes atsiskaityti debeto ar kredito kortele. Užsienyje lankausi ne itin dažnai, neturiu daug patirties, todėl Lietuvoje nekeičiau litų į eurus, maniau, Vokietijoje atsiskaitysiu kortele, o jeigu prireiks, grynųjų pinigų smulkioms išlaidoms išimsiu iš bankomato“, - pasakojo vyras.

Grynųjų pinigų prireikė, tad lietuvis Berlyne iš banko „Berliner Volksbank“ bankomato išsiėmė grynaisiais 50 eurų. Pagal kursą iš jo sąskaitos SEB banke buvo nuskaičiuota 172,33 lito ir 10 litų mokestis - už grynųjų pinigų išmokėjimą. „Aišku, 10 litų nedidelė suma, tačiau susimąsčiau: gal būčiau sutaupęs, jeigu prieš kelionę būčiau nusipirkęs eurų kuriame nors banke?“ – mąstė vyras.

Kišenėje vežasi banknotų

Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius ekonomistas Kęstutis Kupšys užsienyje visada stengiasi paimti save į rankas. „Vis tiek kelionėje reikia apsisaugoti nuo netikėtumų, nes esi toli nuo namų. Todėl laikausi perdėtos atsargumo strategijos: vežuosi pakankamą sumą pinigų kortelėje ir pakankamą sumą grynųjų pinigų kišenėje. Ir tuos grynuosius - užsienio valiutą - nusiperku Lietuvoje“, - pasakojo K.Kupšys.

K.Kupšys: „Kad išvengčiau streso svetur, esu pasirengęs primokėti bankams ir valiutos nusipirkti Lietuvoje.“ / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
K.Kupšys: „Kad išvengčiau streso svetur, esu pasirengęs primokėti bankams ir valiutos nusipirkti Lietuvoje.“ / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Grynųjų pinigų, pasak jo, gali prireikti kelionei iš oro uosto į miesto centrą, pavyzdžiui, naktį, kai visi bankų skyriai uždaryti, ar kelių mokesčiui sumokėti. „Įsivaizduokite, kad atsiduriate su pluoštu JAV dolerių kur nors Čekijoje ar Bulgarijoje nežinodami, ar rasite reikiamu metu valiutos keitimo punktą. Kad išvengčiau streso užsienyje, visada esu pasirengęs primokėti papildomai Lietuvos bankams ir užsienio valiutos nusipirkti namie“, - prisipažino K.Kupšys.

Jo nuomone, grynųjų pinigų keitimo kursas Lietuvoje neblogas, nors visada tenka sumokėti ir kelių litų komisinį mokestį. „Aišku, būtų malonu, kad apie komisinį mokestį vartotojas būtų informuojamas iš anksto. Bet aš linkėčiau bankams komisinių iš viso atsisakyti, o nustatyti labiau adekvatų valiutos keitimo kursą. Juolab kad daugelio užsienio šalių keityklos papildomo komisinio už valiutos keitimą iš viso neima“, - pažymėjo pašnekovas.

Užsienio bankomatuose K.Kupšys pinigų stengiasi niekada negryninti - nenori grįžęs išvysti nenumatytą lėšų nurašymą nuo savo banko sąskaitos. „Kad ir mažiausią sumą išsigrynintum, tau gali nuskaityti minimalų 10 litų mokestį. Banko uždarbis, palyginti su išgryninta suma, tokiu atveju atrodo nepamatuotai didelis. Pasidaro truputį nemiela, nes supranti, kad permokėjai“, - prisipažino K.Kupšys. Kita vertus, po Rytų Europą daugiausia keliaujantis ekonomistas sako, kad kartais grynųjų pinigų iš viso neišleidžia, nes visur pavyksta atsiskaityti kortele.

Užsienyje bankomatų vengia

Nepriklausoma ekonomistė Rūta Vainienė užsienyje stengiasi niekada neimti grynųjų pinigų iš bankomato. „Vengiu tai daryti, nes tai tikrai brangu – nuskaičiuojami komisiniai. Be to, visą laiką išlieka bankomato rizika – jeigu kortelę „suvalgytų“ užsienyje, ne taip lengva būtų ją atgauti. Kuriam laikui liktum be išeities, todėl kortelės užsienio bankomatams stengiuosi nepatikėti“, - šypsojosi pašnekovė.

R.Vainienė: „Mokėjimo kortelės užsienio bankomatams stengiuosi nepatikėti.“ / Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka
R.Vainienė: „Mokėjimo kortelės užsienio bankomatams stengiuosi nepatikėti.“ / Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Vykdama į užsienį R.Vainienė būtinai iš anksto nusiperka tos šalies valiutos bent minimaliems atsiskaitymams tam atvejui, jeigu neveiktų kortelė. „Jeigu tai kokia nors egzotiška šalis, joje visada priima JAV dolerius, tad būtinai nusiperku ir įsimetu dolerių. Bet šiaip visada stengiuosi atsiskaityti kortele: jeigu priima - debeto, jeigu tos nepriima - kredito. Bet prioritetą teikiu debeto kortelei – stengiuosi apsisaugoti nuo galimo piktnaudžiavimo, nes jeigu kas nors įsilaužtų į kredito kortelę, tai išnaudotų ir kredito limitą, kuris yra brangus, o iš debeto kortelės bent jau kreditan nepavogs“ , - aiškino savo atsargumą ekonomistė.

Grįžusi iš užsienio R.Vainienė visada peržiūri savo banko sąskaitą – tikrina, kokiu kursu buvo keičiami litai. „Bet, aišku, tai nėra tokie skaičiai, kad įjungčiau pavojaus signalą ir keisčiau įpročius. Pirmiausia – patogumas, paskui galimas taupymas, juolab pagrindiniai mano atsiskaitymai užsienyje nedideli - už maistą, viešbutį, transportą - tikrai ne automobilio pirkimas, o mokesčių skirtumas konvertuojant valiutą kortele ar perkant grynaisiais pinigais nėra toks didelis“, - pripažino ekonomistė.

Jeigu turi grynųjų pinigų, R.Vainienė stengiasi juos visus išleisti užsienyje, neparsivežti likučių. „Jeigu tai ne Šveicarijos frankai, ne eurai, ne svarai ir ne JAV doleriai, stengiuosi viską išleisti, nupirkti kokį suvenyrą, nebent pačią egzotišką valiutą parsivežu kaip suvenyrą“, - neslėpė pašnekovė.

Kredito kortelė eurais

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas Stasys Kropas į užsienį vyksta kelis kartus per mėnesį, tad atsiskaitymams specialiai įsigijo kredito kortelę eurais su minimaliu kredito limitu. „Užsienio valiutos Lietuvoje beveik niekada neperku. Dažniausiai jos ir nereikia, o šiek tiek eurų kišenėje visada turiu. Jeigu jų pritrūksta, pasiimu užsienyje iš bankomato“, - LŽ pasakojo S.Kropas. Papildomos išlaidos jo negąsdina. „Mokesčiai yra nustatyti, ir jie yra daug geresni ar bent jau nebūna blogesni, nei keistume grynuosius pinigus į kitą valiutą. Kortele naudotis patogu, tik, aišku, reikia saugiai ja naudotis“, - dėstė pašnekovas.

Kredito kortelę eurais LBA prezidentas užsisakė dėl to, kad ja naudotis gerokai pigiau, nes konvertuojant litus į eurus visuomet prisideda keitimo išlaidos. „Jeigu tenka dažnai mokėti eurais užsienyje, reikia turėti kortelę eurais, o sąskaitoje - eurų. Lietuvoje eurų kortele atsiskaityti tikrai neapsimoka - tai labai brangu. Užsienyje perkant viešbučius, keliones reikia turėti kredito kortelę. Pavyzdžiui, internetu viešbučio ar automobilio nė neužsisakysite be kredito kortelės. Todėl kredito kortelė užsienio valiuta tiesiog būtina tiems, kurie dažnai vyksta į užsienį – įvairioms paslaugoms apmokėti, kelionėms, komandiruotėms, poilsiui, turistinėms išvykoms, nes grynuosius pinigus taip pat ne visur priima“, - sakė itin dažnai į užsienį vykstantis S.Kropas.

Fiksuotas mokestis

SEB banko Mokėjimo kortelių departamento direktorius Tomas Pigaga pripažino, kad Lietuvoje privatiems klientams išduotą mokėjimo kortelę naudojant išimant grynuosius pinigus iš bet kurios užsienio šalies banko bankomatų taikomas šios operacijos mokestis siekia 2 proc. nuo grynaisiais imamos sumos, bet ne mažiau kaip 10 litų. Tiesa, kai kuriais atvejais (tai priklauso nuo turimos mokėjimo kortelės rūšies) šis mokestis gali skirtis.

Pasak T.Pigagos, išgryninimo mokesčio dydis nepriklauso nuo to, kurioje Europos Sąjungos šalyje iš bankomato norima pasiimti valiutos. Taigi ir Jungtinėje Karalystėje iš bankomato imant svarus grynaisiais pigais mokesčiai būtų tokie patys.

Jeigu mokėjimo kortele atsiskaitoma prekybos centruose, kavinėse ir pan., bankas euro zonos šalyse jokių mokesčių tokioms operacijoms netaiko. Tačiau jeigu klientas „Visa“ mokėjimo kortele moka arba ją naudoja gryniesiems pinigams išimti iš bankomato ne euro zonos šalyse, tokioms operacijoms papildomai taikomas valiutos keitimo mokestis.

Banko atstovas pataria užsienyje atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o mokėjimo kortele. Tai, jo požiūriu, saugiau nei vežtis grynųjų pinigų. „Be to, neretai valiutos kursas atsiskaitant kortele yra palankesnis, negu keičiant valiutą bankų skyriuose“, - pripažino T.Pigaga.

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius atkreipė dėmesį, kad šis bankas veikia ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje, Estijoje ir Latvijoje, todėl jo klientams grynųjų pinigų išėmimas iš šiose šalyse esančių "Swedbank" bankomatų naudojantis debeto kortele nieko nekainuoja. "Jei pinigų norima išgryninti kitose užsienio valstybėse, imamas standartinis mokestis - 2 proc. nuo sumos arba minimalus 10 litų mokestis“, - sakė banko atstovas.

Tačiau naudojantis kredito kortele, skirtingai nei debeto kortele, už grynųjų pinigų išėmimą bankomate visada teks mokėti. „Nesvarbu, ar pinigai išgryninami užsienyje, ar Lietuvoje - ši paslauga kainuoja 2 proc. nuo sumos arba mažiausiai 7 litus. Naudojantis fiksuotų įmokų kredito kortele išgryninimas kainuoja 2,5 proc. arba 7 litus“, - teigė S.Abraškevičius.

Atsiskaitymas už prekes ar paslaugas naudojantis ir debeto, ir kredito mokėjimo kortele klientui yra nemokamas.

„Klientams paprastai patariame užsienyje atsiskaityti mokėjimo kortele, nes tai yra paprasta ir nieko nekainuoja. Žinoma, užsienyje patariame neprarasti budrumo - stebėti, kokią sumą reikia sumokėti, visada prašyti atsiskaitymo kvito. Turėti šiek tiek grynųjų pinigų būna taip pat pravartu, nes jų prireikia smulkioms išlaidoms, arbatpinigiams“, - patarė banko atstovas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"