Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

PLIETUVOS PRAMONININKŲ KONFEDERACIJOS PAREIŠKIMAS

 
2011 07 04 0:00

DĖL NACIONALINĖS REFORMŲ DARBOTVARKĖS (STRATEGIJA EUROPA 2020), EKONOMINĖS IR SOCIALINĖS PADĖTIES ŠALYJE

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) iš esmės pritaria Lietuvos Respublikos Vyriausybės parengtam strateginiam dokumentui - "Nacionalinei reformų darbotvarkei" (strategijos Europa 2020 kontekste), tačiau mano, jog šis dokumentas nepakankamai gerai atspindi šalyje egzistuojančią ekonominę ir socialinę realybę bei veiksmus, kurių būtina imtis, siekiant tvaraus Lietuvos ekonominio augimo.

Šalies pramonininkai mano, jog Europos Tarybos pastabos ir rekomendacijos dėl Lietuvos nacionalinės reformų programos yra teisingos ir įgyvendintinos. Tačiau mums kelia nerimą ūkio atsigavimo tvarumas, kurį gali pažeisti tiek išorės, tiek ir vidaus veiksniai. Didžiulė emigracija ir gimstamumo mažėjimas yra šalies valdžios abejingumo šiai problemai arba blogų jos sprendimų pasekmė. Ateities darbus nurodančioje Nacionalinėje reformų darbotvarkėje šiai problemai ir jos sprendimo būdams, pirmiausia - naujų technologinių darbo vietų kūrimui, neskiriamas reikiamas dėmesys. Manome, jog šiame dokumente pateiktą vertinimo sistemą būtina papildyti gyventojų emigracijos ir imigracijos bei gimusių šalyje vaikų per metus skaičiaus rodikliais ir numatyti veiksmus problemai spręsti.

LPK sveikina visas iniciatyvas ir programas, nukreiptas verslumui ir darbo vietų kūrimui. Tačiau valstybės institucijos turi dar kartą įvertinti šalies verslo aplinką ir neeskaluoti matomo verslo ir visuomenės priešinimo. 2010 metais iš 15,9 mlrd. Lt siekusių biudžeto pajamų 12,3 mlrd. Lt, arba 77 proc. visų mokestinių pajamų, į valstybės biudžetą buvo sumokėta per verslo įmones. Tuo tarpu pernai gyventojai įnešė 3,6 mlrd. Lt, arba 23 proc. biudžeto pajamų. Todėl svarbiausia įvertinti verslo pradžios sąlygas ir sąlygas ankstyvam įmonių augimui, administracinę naštą verslui, finansinių išteklių prieinamumą, peržiūrėti verslo reglamentavimą ir licencijavimą, optimizuoti verslą inspektuojančių institucijų veiklą, konsultuotis su verslu ir juos atstovaujančiomis asociacijomis. Netoleruotini atvejai, kai didžiausią pridėtinę vertę valstybei atnešančios investicijos pramoninėse teritorijose naujoms įmonėms, jų įsikūrimui ir veikiančių plėtrai teritorijų planavimo ir susijusios procedūros trunka kelis ir daugiau metų. Tai nepagarba darbus pradėjusiems investuotojams ir nusikaltimas prieš darbo vietų laukiančius žmones.

Manome, jog šalyje dar nepakanka paskatų pradėti verslą, todėl valstybei tenka didelės išlaidos bedarbių pašalpoms mokėti.

Pradedantiems verslą turėtų būti taikomos ženklesnės lengvatos. Būtina tęsti iniciatyvą labai mažoms ir mažoms įmonėms bei fiziniams asmenims pradėti savo verslą teikiant mikrokreditus, finansuojamus iš Europos socialinio fondo ir kitų šaltinių. Įmonių skaičius tūkstančiui gyventojų Lietuvoje yra du kartus mažesnis nei Estijoje. ES duomenimis 57 proc. Lietuvos gyventojai nesiryžtų imtis pradėti savo verslo. Verslumo skatinimui ir ankstyvam įmonių augimui užtikrinti siūlome išlaikyti rizikos kapitalo fondų priemones, įvesti portfelines lizingo garantijas, didinti garantijų teikimo ir kredito palūkanų dalinio kompensavimo apimtis. Bankinių kreditų suvaržymo politikos sąlygomis siūlome numatyti lėšas įmonių (ypač SVV) gautų kreditų portfeliui garantuoti, nedidinant valstybės skolinių įsipareigojimų.

LPK nuomone ūkio augimo privalumai visai visuomenei gali atsiskleisti tik per visų šalies regionų tolygią ūkio plėtrą. Kertinis pamatas ūkio konkurencingumo augimui ir regionų plėtrai - naujų technologinių darbo vietų kūrimas, inovatyvių įmonių ir technologijų horizonto plėtimas. Šis siekis turi tapti vienu iš pagrindinių reformų darbotvarkės uždavinių ir ūkio politikos leitmotyvu. Esamas regionų plėtros programas vertiname neigiamai, jau vien dėl to, kad nei programos, nei veiklos praktika nenumato paskatų technologinių darbo vietų kūrimui. Regionų ūkio plėtrai vertinti turi būti sukurta atskira vertinimo sistema. Pagrindiniai rodikliai - gyventojų skaičiaus regione dinamika bei Sodrai įnašus mokančių gyventojų lyginamasis svoris.

Struktūrinėmis lėšomis tęstiniu būdu turi būti remtini nauji investiciniai projektai, neiškraipantys esamos konkurencinės rinkos (nišiniai, į eksportą orientuoti produktai). Remtinas gamybos perkėlimas į probleminius regionus, senų pramoninių teritorijų ir pastatų pritaikymas naujam technologiniam verslui.

Suprantame, kad technologiniam darbui reikia specialių žinių ir pasiruošimo. Daugeliu atvejų, reikiama kvalifikacija gali būti įgyjama tik betarpiškai darbo vietose. Todėl Socialinio fondo parama turi užtikrinti studentų praktikos, dirbančių ir bedarbių perkvalifikavimo galimybes betarpiškai darbo vietose. Įtraukios darbo rinkos vystymui, paskatų nedirbti šalinimui siūlome plačiau naudoti vadinamuosius "baltuosius" viešuosius darbus, susitarus su savivaldos ir finansuojančiomis institucijomis įgalinti darbdavius kurti vaikų dienos centrus, medicininės priežiūros, šeimos gydytojo kabinetus ir pan. Šiam tikslui pasitarnautų ir paramos jauniems tėvams įsigyjant gyvenamą būstą priemonė, paramos dydį susiejant su auginamų vaikų skaičiumi.

Struktūrinės lėšos - galingas ūkio politikos instrumentas, leidžiantis spręsti daug nūdienos socialinių ir ekonominių problemų. Todėl LPK ragina atstovaujamosios ir vykdančiosios valdžios politikus "Lietuvos reformų darbotvarkės 2020" kontekste nustatyti plėtros kryptis, užtikrinsiančias ūkio augimo darnumą (įskaitant regionų įtrauktį), technologijų bazės plėtrą ir susidariusių socialinių problemų sprendimą.

Priimta Lietuvos pramonininkų konfederacijos metinėje konferencijoje 2011 m. liepos 1 d. Vilniuje

Prezidentas dr. Bronislovas Lubys

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"